Volantex Firstar Modeli ile FPV

[Urun]: Volantex Firstar 4CH İnceleme

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şimdi siz bu uçağa FPV takmadan önce kitten çıkan servoları bir kontrol edin derim. Şayet digital ise de mutlaka analog servolarla değiştirmenizi tavsiye ederim.

Uyarı için teşekkürler Mehmet bey. Bu yazıyı okumuştum. 180 TL lik modele dijital servo takmalarını beklemiyordum ki benim düşündüğüm gibi yapmışlar zaten. Hatta olabilecek en analog servolar takılı ama sorun çıkaracağını sanmıyorum. Zaman gösterecek. Bunun haricinde diğer modellerim içinde elimde dijital servo yok maalesef...

Puzzle parçaları yavaş yavaş tamamlanıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Halletmem gereken bir iki ufak ayrıntı kaldı. Bakalım bu ufaklığı ne zaman uçurabileceğiz...

Hayirli olsun abi.
Sanirim ben senden once ucus yapicam :)
Dun siparis verdim :)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Hayirli olsun abi.
Sanirim ben senden once ucus yapicam :)
Dun siparis verdim :)

Hayırlı olsun İrfan. Kırımsız uçuşlar dilerim.

Ben hala gözlük problemimle uğraşıyorum. Fatsharkın normal lensleri işimi görmeyeceği için gözlükçümle benim numarama uygun cam ayarlamaya çalışıyoruz. Sanırım bugün sonuçlanacak. Aybaşında yıllık izne çıkacağım için de acele etmiyorum. O sıralarda uçuşlarımı yaparım bir terslik olmazsa...

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Halletmem gereken bir iki ufak ayrıntı kaldı. Bakalım bu ufaklığı ne zaman uçurabileceğiz...
Hayırlı uğurlu olsun Nesimi Bey :thumbup:

Nesimi Sakmak' Alıntı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi neden genis acili lens varsiyonunu almadin?
Gerci sonradanda ceviriliyor ama ugrastirir.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi neden genis acili lens varsiyonunu almadin?
Gerci sonradanda ceviriliyor ama ugrastirir.

Kamerayı yurtdışından almadım. Alsam da geniş açılı alırmıydım emin değilim.

Abi ben modeli kurdum yanliz servo linklerine takilan parcalardan biri eksik bende. Sizde de oyle mi acaba.
Bir tane kuyruk dik eksende
Bir tane kuyruk yatay eksende
2 tanede ana kanatlarda yatay eksende olmasi lazim.
Benim kuyruk dik eksendeki takili geldi. Onun haricinde 3 tane var(yazmisim pardon 2 tane var). Acaba bana eksik mi gonderdiler yoksa cahilligimden mi bilmiyorum :)
Daha once hic ucak ucurmadimda.
Aileronlara takmazsam bir tane artiyor ama model 3 kanala dusuyor anladigim kadariyla

Ynt: [Urun]: Volantex Firstar 4CH İnceleme

Sorun yok irfan. 4 adet olması lazım. Biri rudder dikey kuyruk, biri elevator yatay kuyruk, ikisi kanatlara. Rudder zaten takılı geliyor...

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Sorun yok irfan. 4 adet olması lazım. Biri rudder dikey kuyruk, biri elevator yatay kuyruk, ikisi kanatlara. Rudder zaten takılı geliyor...

Pardon abi yanlis yazmisim. Rudder haricinde 2 tane var elimde. 3 olmasi gerekirken. Sizdekiler tammiydi

Hımm şimdi oldu. Evet bendekiler tam. Anladığım kadarıyla hafta sonu ucurmak istiyordun. Aldığın yerle görüş hallederler ama uçuşu geç olacak gibi. Her işte bir hayır vardır.

Bu arada fpv donanımı eklenince uçuş ağırlığı değişecek. Standart donanım yetersiz kalabilir. Bunun için bir önlem dusunuyormusun veya araştırdın mı?

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Hımm şimdi oldu. Evet bendekiler tam. Anladığım kadarıyla hafta sonu ucurmak istiyordun. Aldığın yerle görüş hallederler ama uçuşu geç olacak gibi. Her işte bir hayır vardır.

Bu arada fpv donanımı eklenince uçuş ağırlığı değişecek. Standart donanım yetersiz kalabilir. Bunun için bir önlem dusunuyormusun veya araştırdın mı?

Quada istedigim ekstra motorlardan birini baglayip sistemi 3s e cevirme planim var. Elimdeki 5x3 luk pallerde boyut olarak yeterli hatta 6 ince bile musaade eder gibi gorunuyor. En buyuk sikinti agirlik merkezi ve ekipman icin dar alan gibi gorunuyor. Uzerine fatsharkin gozlukle gelen kucuk kamerasini baglayabilirimde mobius buna agir kacabilir. Belki 808 keychain kamera alabilirim kayit icin. Tabi bu soylediklerim kisa vadede olmayacak. Once ucak ucurmayi ogrenmem lazim. Sizin var mi abi bir plan?
Birde aileronlari takmasam 3 kanal olarak bu haftasonu ucamazmi. Tabi ilk ucusunu deneyimli birine yaptiricam sonra ben deneyecegim.

Not: simdi dusundumde o zaman yatay dengelemeyi yapamam.
Kuyruktaki elevator yerine aileronlari mixli kullanip elevator gorevi gordurebilirmiyim acaba?
O ucak bu pazar ucacak bi sekilde :)

Öncelikle aileron yerine rudder sabitlemek daha mantıklı olur.

Bende sistemi 3s yapmayı düşünüyorum ama varolan esc ve motorun speclerini bulamadim. En olmadı motoru ve escyi degistiricem. Ağırlık artacağı için pervaneyi büyütmek gerekecek gibi görünüyor. Önce stok hali ile bir uçuş yapalım bakalım. Durum kesinleşir o zaman.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Öncelikle aileron yerine rudder sabitlemek daha mantıklı olur.

Bende sistemi 3s yapmayı düşünüyorum ama varolan esc ve motorun speclerini bulamadim. En olmadı motoru ve escyi degistiricem. Ağırlık artacağı için pervaneyi büyütmek gerekecek gibi görünüyor. Önce stok hali ile bir uçuş yapalım bakalım. Durum kesinleşir o zaman.

Dediginiz gibi rudder sabitlemek daha mantikli ben basta onu akil edemedim ama o zamanda biraz deneyimli olmak lazim sanirim. Donusler icin modeli yan yatirip elevator kullanmak lazim size belki kolay gelebilir bende kafamda oturtuyorum ama uygulama esnasinda eminim zorlanirim. Neyse bakalim belki buradaki ucakcilarda benzer bir parca bulabilirsem ucurayim yoksa kalsin bu hafta canimiz sagolsun.

Abi motorun uzerinde 4000 kv yaziyordu 3s e dayanabilecegini sanmiyorum. Ancak sizinde dediginiz gibi 3s olmazsa fpv isi biraz zor olur bu model icin.
Kullanma klavuzunda birkac farkli esc ile alakali bilgi vardi ama cok inceleyemedim. 1 ay icerisinde quad icin yedek olarak aldigim 2ser tane hk bs 12 amp esc ile 2300kv lik motorlar gelecek. Motorlarin 5030 luk propla thrust degeri max 420 gr civarinda. Buda fpv ekipmani ile birlikte cok rahat yeter diye tahmin ediyorum. Hatta 5040 5045 6020 proplarda denenebilir. Bende dener buradan paylasirim.
Birde icerisindeki pil cok agirdi 850 mah gorunuyor. Elimde 5 tane 2s 800-900 civari pil var hepsi bundan en az 10 gram daha hafif. Nasil lipo anlamadim.
Ben en cok yer konusunda endise ediyorum. Radyo alicisini filan koyacak yer kalmamiski modelde

Acaba stok kumanda menzili ne kadar bilginiz var mi?
Video tx olarakta bu kullanilabilir