Volantex Firstar Modeli ile FPV

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ben onu kendi modelim için yazmıştım. ;D Seninki ile ufak ufak ilgileniyorum ama eksik parçaları temin edememem yavaşlatıyor. Parçaların hepsini tek noktadan alabilsem sorun olmayacak ta hepsi farklı adreslerde olunca sıkıntı oluyor. 5 tl'lik malzemeye 10 tl kargo parası vermek çok koyuyor insana.

:laugh: Ben THK'dan sipariş verirken hepsini verdin sanmıştım. İstersen ben bakayım neler lazımsa belki tek yerden bulabiliriz.

Fatih Birkan' Alıntı:
:laugh: Ben THK'dan sipariş verirken hepsini verdin sanmıştım. İstersen ben bakayım neler lazımsa belki tek yerden bulabiliriz.

Maalesef THK'da bütün parçaları bulamadım. Promodelden halledeceğim gibi görünüyor. Pek bir işi kalmadı zaten.

Madem konu açıldı Fatih'in modele neler yaptık bakalım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sıkıntılardan biri HK dan gelen gövde de motor mount olmaması idi. En azından yerini düzgün bir şekilde açmışlar. Ben mountu 3 mm kontra levhadan yaptım. Hazır yapmışken iki tane çıkardım. Bendeki gövdede de mount eksik. Kendi yaptığım varken orjinali kullanacağımı sanmıyorum. Mountu gövdeye sıcak silikonla tutturdum. Sorun çıkaracağını sanmıyorum. Fatih herhangi bir sorun çıkarsa epoksi ile yapıştırabilirsin.

Kuyruk servolarının bu yerleri iyi tuttu. Gövdenin arka kısmına gömmeyi düşündüm ama burada sona doğru incelen yapıyı daha da zayıflatmaya gerek yok. Mutlaka bu şekilde uçuşa etki ediyordur ama çok fazla hissettirmiyorlar.

Kendi modelimde kuyruk servolarının kablolarını uzunlarıyla değiştirmiştim. Bunda farklı düşünüp uzatma kullanmaya karar verdim. Herhangi bir sıkıntı olduğunda Fatih'te kolayca müdahale edip servoları değiştirebilsin diye. Aslında olması gerekende buydu.

Kanat sabitleme deliklerimiz. Biri kanadı alttan diğeri üstten sabitleyecek. Ağırlık merkezine konulmuş olan servo böyle olmasını gerektiriyor maalesef. Yine de sağlam bir yapı oluşturuyor. En son düzenlemelerde kendi modelimde de bu sisteme geçmiştim.

Aslında bu model çook önce hazır olurdu ama eksik parçalar var. HK sağolsun bazı parçaları yedeklerin yanına eklememiş. Kanat ve elevatör kumanda yekeleri eksik. Elimde mevcut ama bunlara uygun vida yok. Servo uzatma kablosu gerekliliğini kendimiz çıkardık zaten. Elevatörü sabitleyen vida da yok. O vida da öyle kolay bulunabilecek bir şey değil. Bakalım bir ayar çekebilecekmiyiz. Sanırım eksikler bu kadar.

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

Eline sağlık Nesimi abi. Bitmiş model. :)

Bende aşağıdaki yedekler mevcut. Elevator vidası da varmış. Şansa bak [emoji2]

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1411418877809.jpg
    uploadfromtaptalk1411418877809.jpg
    29.8 KB · Görülme: 17

Yeke dediğin 2 tane olan mı yoksa karşılığı mı ?

Bir de 5x5 pervane isterim ağabey [emoji2]

Eh be Fatih. Yaptığın iş mi? Yana yana bu parçalardan aranıyorum. Özellikle vidalar çok iyi oldu. Evet yeke dediklerim de o iki adet olan plastikler. Horn da diyebiliriz. E sen bunları modeli gönderirken niye pakete koymadın ki?

Senin gönderdiklerin arasında iki tane 5x5 pervane vardı. Neden istiyorsun anlamadım. Zaten kelin ilacı olsa kıvamındayım şu aralar. :D

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Eh be Fatih. Yaptığın iş mi? Yana yana bu parçalardan aranıyorum. Özellikle vidalar çok iyi oldu. Evet yeke dediklerim de o iki adet olan plastikler. Horn da diyebiliriz. E sen bunları modeli gönderirken niye pakete koymadın ki?

Senin gönderdiklerin arasında iki tane 5x5 pervane vardı. Neden istiyorsun anlamadım. Zaten kelin ilacı olsa kıvamındayım şu aralar. :D

:) Ne bileyim ben uçağı alırken "abi bazen vidalar eksik çıkıyor sen şunları da al" dediler ben de bir kenara koymuştum onları. Hiç aklıma gelmemişti sen yazınca kutuda sanki yedekleri vardı diye düşünüp kontrol ettim.

Pervaneyi uçağa takmanı istiyorum yani 5x3 takmışsın ya o anlamda dedim. :) Gönderdiklerimden siyah olan daha kaliteli sanırım.

Fatih Birkan' Alıntı:
:) Ne bileyim ben uçağı alırken "abi bazen vidalar eksik çıkıyor sen şunları da al" dediler ben de bir kenara koymuştum onları. Hiç aklıma gelmemişti sen yazınca kutuda sanki yedekleri vardı diye düşünüp kontrol ettim.

Pervaneyi uçağa takmanı istiyorum yani 5x3 takmışsın ya o anlamda dedim. :) Gönderdiklerimden siyah olan daha kaliteli sanırım.

Hımmm anladım. Ne bileyim turuncu renkli hoşuma gitti onu taktım. Fotoda yakışıklı çıkar diye düşündüm. Evet siyah olandan bende de var. Sanki aralarında çok fark yokmuş gibi. İkisi de aynı işi görür.

Evet turuncu gerçekten afilli [emoji2]

arkadaşlar bu volantexin kiti içinde çıkan kumandayı kullanan oldumu hiç aranızda?? bir tanıdık için ucuz bir kumanda almayı düşünüyoruzda , ya erenhobiden 89 tlye flyskyin 4 kanal kumandasını alıcaz yada diyorum kumandasi iyiyse direk bu volantexi alalım uçağıyla, kırsın uçağı ilk uçuşda kumandayıda kullanır başka depron uçaklarda diye.. eğer kullanan varsa kumanda ile ilgili yorum yapabilirse sevinirim..

Kumandayı bir süre kullandım. Menzili 100 metre kadar. Sıkıntısız çalışıyor. 100 metreden sonra sinyal kopuyor. Digital trim ayarları ve Trainer portu var. 4 kalem pille çalışıyor.

Volkan Güneş' Alıntı:
arkadaşlar bu volantexin kiti içinde çıkan kumandayı kullanan oldumu hiç aranızda?? bir tanıdık için ucuz bir kumanda almayı düşünüyoruzda , ya erenhobiden 89 tlye flyskyin 4 kanal kumandasını alıcaz yada diyorum kumandasi iyiyse direk bu volantexi alalım uçağıyla, kırsın uçağı ilk uçuşda kumandayıda kullanır başka depron uçaklarda diye.. eğer kullanan varsa kumanda ile ilgili yorum yapabilirse sevinirim..
Volkan ucak stokta yok bir suredir. Ne zaman gelir belli degil. İsinize yarayacaksa kumandayi hic kullanmadim.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Fatih Birkan' Alıntı:
Kumandayı bir süre kullandım. Menzili 100 metre kadar. Sıkıntısız çalışıyor. 100 metreden sonra sinyal kopuyor. Digital trim ayarları ve Trainer portu var. 4 kalem pille çalışıyor.

hmmm 100m baya bir azmış aslında,

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Volkan ucak stokta yok bir suredir. Ne zaman gelir belli degil. İsinize yarayacaksa kumandayi hic kullanmadim.

aynen nesimi stokda yok ama aceleside yok zaten, bende bi tanıdık benim dpron uçaklardan yapıyo ama kumandası olmadıgı için benim kumandanın alıcıyı takıyorum sonra benle geliyor benim kumandayla uçuruyor uçagı geneldede çakıyor :D , sürekli alıcıyı takıp ayar yapmam gerekiyor her yeni uçağında, ondan ucuz yollu bir kumanda bakıyorum ona kendisi istediği zaman ayarlayıp uçursun diye, erenhobideki 4 kanal baya ucuz onu gördüm ama menzilini bilmiyorum onun, sizin volantexede fatih 100m menzil yazmış oda düşük gibi geldi, sen satıcak olursan kumandayı fiyat ne düşünüyorsun nesimi onuda öğrenim tabikide,

Volkan ben hic kullanmadim. Fatih kumandayi daha cok kullandigi icin soyledigi menzil dogrudur. Aklimda 50-60 civari bir sey vardi. Almayi dusunurseniz bakariz. Ayarlariz bir seyler.

Volkan Güneş' Alıntı:

Yaklaşık 1 ay önce modeli çaktım alıcı arızalandı sandım fakat esc m arızalı çıktı...Banggood dan esc m geldi ve bu ahfta sonu uçtum...Fatih hocam belki farklılık gösterir ama ben bu hafta sonu uçuşumda 100 mt nin dışına çıktım..Hatta arkadaşlarım çok fazla uzaklaşma demelerine rağmen yaklaşık 150 metre üzerinde uçtum hiç sıkıntı yaşamadım..Kumanda menzil performansi beklediğimden iyi çıktı...Trim ayarlarınıda denedim onlarda sorunsuz çalışıyor...Yeni başlayacak arkadaş için bence fazlasıyla yeterli gelir bu kumanda...

Bu uçağa mevcut motor ve esc si ile 4.1 x4.1 pervane kullansam acaba sorun çıkarır mı ? Mevcut pervanesi 4.25 x 2.75 . Eğer sorun çıkarırsada acaba esc mi yanar yoksa motor mu ?