Volantex Firstar Modeli ile FPV

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Oğuzhan kitten çıkan motordan bahsediyorsan zaten çok çok fazla bir pervane. Bizim kullandığımız motorlardan bahsediyorsan motorun Kv değeri yüksek olduğu için standart ESC ler zamanlamada yetersiz kalıyor. ESC nin 30 A olması sorun olmaz. Sadece ağırlığını artırır.

İkinci problemin çok fazla nedeni olabilir. Sorunu sadece ESC ye bağlamak doğru olmaz. Gerçekten kumandadan çıkmış olabilir. Kullandığın kumanda nedir? Alıcı da sorun olabilir. ESC de veya ESC nin BEC ünitesinde sorun olabilir.
Nesimi bey kumanda ve motor kitten çıkan ürünler.

oguzhannn' Alıntı:
Nesimi bey kumanda ve motor kitten çıkan ürünler.
O kumandanın bağlantısı kesilmiş olabilir. Alıcısı da problem yapmış olabilir.

Stok motor ile 5x3 pervane kullanıyorum çok memnunum. 4x4 de fazla gelebilir.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İşin açıkçası ağırlığı düşürmek için Mobiustan da vazgeçmeyi düşünüyorum. Gözlüğe bir DVR bağlayıp kaydı ona yaptırayım diyorum. Elimde bir tane 1300 Mah pil var. Yeni pil almakta istemiyorum ama onun ağırlığı da 110 gr. Öne küçük kamerayı taktık mı sorun kalmayacak ama arkadaki servoları da öne almamız gerekir bu durumda. Yoksa kuyruk ağır kalıyor.

Yeni taktığım ESC Emax Simon serisi. 1A gücü var ve motor hariç servoları bir süre devamlı çalıştırdığımda gücü kesiyor. Sendeki ESC de de denersen aynı şey olacağını göreceksin. Bu ESC BlHeli yüklü geliyor. UBEC kullanmak aslında bir güvenlik. ESC de bir sorun olsa bile servolarda güç olacağı için modeli sağlam şekilde indirmeyi sağlar. Ayrıca UBEC in çıkışından Mobiusa enerji vermeyi planlamıştım. Mobiusu devre dışı bırakırsam da FPV kamerası 5 voltla çalışıyor. Ona güç verebileceğim.

Evet motor kısmında can alıcı değişiklik quad motorlarını takabilirsek olacak. Bende de yedek olarak var o 1806 motorlardan ve 5x3 pervane ile 390 gr çekişi var. Ben bu konuya daha fazla ağırlık vereyim olmadı. Aslında bir yol var ama bu yol motorun takılıp çıkarılmasına engel oluyor. Sorun olmaz dersen basit bir yöntem. Motor mountu değiştirmeye bakıyor. Eğer düşündüklerimi yapıp modeli de hafifletirsek 1/1 oranından da fazla bir çekişimiz olacak ki bu modele fazla fazla yeter. Bu son cümle benim içindi. Senin motorlar daha güçlü olduğu için oran daha da artacak. :)
Abi ben pilot kameradan coktan vazgectim zaten. Hatta quad ve hexada da kullanmayi dusunmuyorum. 808 anahtalik kameranin gecikmesi cok az. Neredeyse hissedilmeyecek kadar. Tabi bunda kullandigim hafiza kartinin yuksek hizli olmasi ve kayit esnasinda kameranin 5v ile beslenmesi olabilir. Kesinlikle tavsiye ederim. Hatta ayni durum mobius icinde gecerli. Bence dvr ile ugrasmak ve tasimak yerine bu sekilde kullanilabilir. Tabi dvrin kayip durumunda modeli daha rahat bulma gibi bir avantaji olacaktir.
Motor mountunu ic-dis ters cevirerek kullanmak benimde aklima yatiyor aslinda. Dediginiz gibi tek sikinti motor arizasi durumunda motoru cikarabilmek.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi ben pilot kameradan coktan vazgectim zaten. Hatta quad ve hexada da kullanmayi dusunmuyorum. 808 anahtalik kameranin gecikmesi cok az. Neredeyse hissedilmeyecek kadar. Tabi bunda kullandigim hafiza kartinin yuksek hizli olmasi ve kayit esnasinda kameranin 5v ile beslenmesi olabilir. Kesinlikle tavsiye ederim. Hatta ayni durum mobius icinde gecerli. Bence dvr ile ugrasmak ve tasimak yerine bu sekilde kullanilabilir. Tabi dvrin kayip durumunda modeli daha rahat bulma gibi bir avantaji olacaktir.
Motor mountunu ic-dis ters cevirerek kullanmak benimde aklima yatiyor aslinda. Dediginiz gibi tek sikinti motor arizasi durumunda motoru cikarabilmek.

İrfan motoru takmakla ilgili fikrim geldi. Modelin motor mountuna hiç elleşme. Güzel bir ayarlama yapacağım ben o işe. FPV kamerasından bende vazgeçtim biliyorsun. Mobiusun 720 pikselde gecikmesi daha az. Bunu ayrıca beslemenin değiştireceğini sanmıyorum ama ben güvenlik olsun diye besleme yapacağım. DVR zaten portatif birşey yine de onu kullanabilirim. Bunları neden yazıyorum? Düşündüğümüz motorları kullanabilirsek ağırlık azaltmaya gerek kalmayacak. Eve gideyim planlarımla ilgili birşeyler yazarım.

Yalnız şu var; arkadaşlar 200 A akım ölçmek için zihni sinir projeler üretiyorlar, beacon ile yer bulma üzerinde çalışıyorlar ama biz hala şu kıytırık uçağa kıytırık bir motoru nasıl takacağız diye düşünüp duruyoruz. Birşeyler üretmemiz lazım İrfan... :thumbup: :thumbup:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İrfan motoru takmakla ilgili fikrim geldi. Modelin motor mountuna hiç elleşme. Güzel bir ayarlama yapacağım ben o işe. FPV kamerasından bende vazgeçtim biliyorsun. Mobiusun 720 pikselde gecikmesi daha az. Bunu ayrıca beslemenin değiştireceğini sanmıyorum ama ben güvenlik olsun diye besleme yapacağım. DVR zaten portatif birşey yine de onu kullanabilirim. Bunları neden yazıyorum? Düşündüğümüz motorları kullanabilirsek ağırlık azaltmaya gerek kalmayacak. Eve gideyim planlarımla ilgili birşeyler yazarım.

Yalnız şu var; arkadaşlar 200 A akım ölçmek için zihni sinir projeler üretiyorlar, beacon ile yer bulma üzerinde çalışıyorlar ama biz hala şu kıytırık uçağa kıytırık bir motoru nasıl takacağız diye düşünüp duruyoruz. Birşeyler üretmemiz lazım İrfan... :thumbup: :thumbup:
Beacon ile kayip model bulma hakkinda calismalarimi bitirince paylasicam. Bizde bos durmuyoruz yani :p
Abi ben ucagi kiytirik gormuyorum acikcasi. Arabanin bagajina cok rahat sigiyor. İstedigim yerde istedigim gibi ucabiliyorum. Daha ne olsun. Motor mountunu dort gozle bekliyorum.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Beacon ile kayip model bulma hakkinda calismalarimi bitirince paylasicam. Bizde bos durmuyoruz yani :p
Abi ben ucagi kiytirik gormuyorum acikcasi. Arabanin bagajina cok rahat sigiyor. İstedigim yerde istedigim gibi ucabiliyorum. Daha ne olsun. Motor mountunu dort gozle bekliyorum.

Tabii ki o işin latifesi. Öyle olsa ben almazdım zaten. :laugh: Doğru seninde çalışmaların olduğunu hatırladım. Merakla bekliyoruz. Mount işi bende. Kolay bir şekilde halledicez o işi.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Tabii ki o işin latifesi. Öyle olsa ben almazdım zaten. :laugh: Doğru seninde çalışmaların olduğunu hatırladım. Merakla bekliyoruz. Mount işi bende. Kolay bir şekilde halledicez o işi.
Bekliyoruz Nesimi abi nadide çalışmalarını [emoji122]

Abi adamlarin bos zamani cok demekki :)
Valla ben yapiyorum yapiyorum ama ucmaya firsat bulamiyorum.
Buraya zaten kış geldi. Bi donem sadece birseyler yapmakla gececek belliki :)
Buda seffaf canopy calismam. Gerci yapali 1 aydan fazla oldu. El emegi goz nuru :)
Yapmasi cok zor oldu. Zorluguda su cikardigim kaliptan sadece bir tane ccanopy cikarabiliyorum.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi adamlarin bos zamani cok demekki :)
Valla ben yapiyorum yapiyorum ama ucmaya firsat bulamiyorum.
Buraya zaten kış geldi. Bi donem sadece birseyler yapmakla gececek belliki :)
Buda seffaf canopy calismam. Gerci yapali 1 aydan fazla oldu. El emegi goz nuru :)
Yapmasi cok zor oldu. Zorluguda su cikardigim kaliptan sadece bir tane ccanopy cikarabiliyorum.

Güzel olmuş İrfan. Diş hekimliğinden beceriler herhalde değil mi ?

Güzel iş İrfan. Ellerine sağlık. Hafta içinde burası çok güzeldi ama çalışıyor olmak eli kolu bağlıyor işte. Pazar günüde hangi işe yetişeceğimi şaşırıyorum. Burası da soğumaya başladı. Yakalayacağımız fırsatlarda bir şeyler yapmaya çalışacağız artık.

Canopy çalısmasını ben de beğendim ellerine saglık İrfan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bende aklındakini hemen uygulama hastalığı var sanırım. Hoş kaç zamandır düşünüyorum bu motoru bu uçağa takılıp çıkarılabilir şekilde yerleştirmenin bir yolunu bulamadım.

Orjinal motor mount işimizi görmüyor. Motor biraz zorlayarak yatağa giriyor. Haliyle dönerken devamlı sürtünme olacaktı. HK dan gelen yedek gövdelere motor mount takılmamış olarak geliyor. Fatih'in modeli toplarken motor mount sıkıntımız vardı. Onun modele 3 mm kontraplaktan bir mount yapmıştım. O mountu yaparken her ihtimale karşı iki adet üretmiştim.

Gündüz bu mounttan iki adet kullanmak vardı aklımda. Birini gövdeye sabitlemek, diğerini de motora sabitledikten sonra motorun yanından birbirine vidalarım diye düşünüyordum. Ama maalesef öyle olmadı.

Motor düşündüğümden genişmiş. Ya da mount o kadar geniş değilmiş. Bende başından beri düşündüğümü yapıp bu haliyle modele sabitlemeye karar verdim.

Önce eski gövde de deneme yaptım ve yapışacak yüzeyleri belirledim. Pervaneyi de özellikle taktım ki gövdeye sürtmesi en son isteyeceğim şey olurdu. Orjinal mountu yeni gövdeye takarken epoksi kullanmıştım. Biraz güç uygulayınca sanki yapıştırıcı kullanmamışım gibi kolayca ayrıldı. O yüzden kontraplağı yapıştırırken sıcak silikon kullandım. Umarım daha sağlıklı olur. En azından biraz güç uyguladığımda sıkıntı yoktu.

Ve son hali. Bu haliyle ve 1300 Mah pille ağırlığımız 400 gr çıktı. Buna Mobius'ta dahil. Uyguladığım güç testinde çekiş değeri de yaklaşık 400 gr çıktı. Yani 1/1 oranını yakaladım. 1300 lük pil 110 gr. ve bu haliyle modelin ağırlık merkezi arkaya koyduğum 4 gr ağırlıkla tam yerinde. Bu motordan 4 adet kullanan mini quadlar 1300 Mah pille 4-5 dakika civarı havada kalabiliyor ki çoğunlukla tam gazda. Kaba bir hesapla tek motor ve 1300 Mah pille bu uçak en azından 20 dakika havada kalabilecektir. Tek motor olduğu için de 20 C pil bile fazlasıyla yeterli olacaktır. Hazır şu aralar indirimdeyken Pilot-Tr den Gens Ace 1000 Mah pil alsam mı diyorum. Göründüğü kadarıyla ağırlığı 85-90 gr civarı. Fiyatı da neredeyse yarıya inmiş. Bakalım buna sonra karar vereceğim. Şimdilik gelişmeler bu kadar. İlk fırsatta uçuşunu görmek ümidiyle...

Merhaba bu modeli kullananlara bir soru sormak istiyorum. Kumanda sorunumu hallettikten sonra bu Tür bi uçak ya da zagi planlıyorum. Bu model ile 840 lık skywalker dikkatimi çekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Nesimi abi güzel çalışma olmuş. Fazla motor var mı abi ? [emoji12]