Yurtdışı Kargo Takip : Ürün şu an nerede ?? Gümrüğe takıldı mı acaba ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gumruk odemesini gelen teslimatciya elden yapiyoruz Unal.

Ben Edirnedeyim. geçen yaz takılan paket için İst. a çağırmışlardı tebligatla. Postaneden faks çekip zorla arkadaşıma aldırmıştım. Sizin söylediğiniz uygulama başladı diyorlar ama bu şekilde paket alan var mı?
Şu 4tl paket açma-kapama masrafından bahsetmiyorum ama takribi %20 olan vergi ücretinden bahsediyorum.

Merhaba arkadaşlar ben multikoper toplamayı düşünüyorum ilerde. Örnek vererek sorularımı söyleyeyim.
1)Yurtdışından hobbking.comdan diyelim multikopterin tüm parçalarını tek seferde aldım diyelim. Gümrüğe geldiğinde duyduğuma göre bir defada üç ürün getiriliyor. multikopterin parçalarıda verdiğim siparişte üç üründen fazla olduğu için gümrükte kalmaz mı?
2)Diğer sorum;Ben Mardin'de oturuyorum. Sipariş verdiğim ürünler İstanbuldaki gümrüğe geldi. Diyelimki aldığım ürün 2.4 GHZ kumanda. Kumanda gümrükte takılırsa ben kumanda için İstanbula mı gideceğim? Yoksa Mardine mi gönderecekler? Gönderirlerse kumandayı almak için Mardinde nereye gitmem gerekiyor?
3)Duyduğuma göre yurtdışından sipariş verdiğimiz ürün UPS TNT gibi özel kargo şirketlerine verilip bulunduğumuz adrese ürünü getiriyorlar. Peki hobbykingde sipariş yapma esnasında PTT kargo seçeneği var mıdır? Çünkü PTT kargoyla ürünü almak daha kolay diye duydum. Şimdiden teşekkürler.

Selamlar abiler. HK dan 1806 motorlarım gelmiş fakat "Gönderi gümrüğe sevk edildi." gibi bir ibare var. İnternetten araştırdığıma göre "gümrüğe takılmış" gibi yazılar gördüm ama ptt yi aradığımda "Ülkeye giriş yapmış ama takılıp takılmadığı belli değil." dediler. Bu arada 75 euroyu da geçmiyor fiyat olarak. Yorumlarınızı alabilir miyim ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eğer gümrüğe takılırsa adresine kadar gelir, tahakkuk eden gümrük vergisini postacıya ödersin.

Öyle ya da böyle, tüm ürünler gümrük için muayeneden geçer. Memur, gümrüğe tabi olduğunu düşünüyorsa ayırır ve ya kapıda gümrük ödersin ya da ürünün muhteviyatına karar veremedilerse, seni başakşehir'e(tebligatla) çağırırlar. "Gümrüğe sevk edildi" yazısının bu bağlamda çok bir manası yok, kontrolden geçmek üzere ayrıldığını belirtiyor sadece. Ama takılıp takılmadığını belirtmiyor. Takıldığı zaman ise gene sistemden açık bir şekilde görebilirsin.

Engin Demirel' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar ben multikoper toplamayı düşünüyorum ilerde. Örnek vererek sorularımı söyleyeyim.
1)Yurtdışından hobbking.comdan diyelim multikopterin tüm parçalarını tek seferde aldım diyelim. Gümrüğe geldiğinde duyduğuma göre bir defada üç ürün getiriliyor. multikopterin parçalarıda verdiğim siparişte üç üründen fazla olduğu için gümrükte kalmaz mı?
2)Diğer sorum;Ben Mardin'de oturuyorum. Sipariş verdiğim ürünler İstanbuldaki gümrüğe geldi. Diyelimki aldığım ürün 2.4 GHZ kumanda. Kumanda gümrükte takılırsa ben kumanda için İstanbula mı gideceğim? Yoksa Mardine mi gönderecekler? Gönderirlerse kumandayı almak için Mardinde nereye gitmem gerekiyor?
3)Duyduğuma göre yurtdışından sipariş verdiğimiz ürün UPS TNT gibi özel kargo şirketlerine verilip bulunduğumuz adrese ürünü getiriyorlar. Peki hobbykingde sipariş yapma esnasında PTT kargo seçeneği var mıdır? Çünkü PTT kargoyla ürünü almak daha kolay diye duydum. Şimdiden teşekkürler.

Engin selamlar,

Sorduğun soruların hepsinin cevabı, gümrük ile ilgili konularda bulunuyor. Bir tek PTT hususunu hatırlayamadım:

Registered Airmail, standart mail ve EMS postalarının hepsi PTT ile getirilir. Ya da şöyle söyliyeyim DHL, FEDEX seçmediysen PTT ile gelir.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Engin selamlar,

Sorduğun soruların hepsinin cevabı, gümrük ile ilgili konularda bulunuyor. Bir tek PTT hususunu hatırlayamadım:

Registered Airmail, standart mail ve EMS postalarının hepsi PTT ile getirilir. Ya da şöyle söyliyeyim DHL, FEDEX seçmediysen PTT ile gelir.
Evet diğer açılan gümrük konularını okumuştum. Hala aklımda soru işeretleri olduğu için soruyorum. :) Maksat emin olayım diye. Teşekkürler.

Engin Demirel' Alıntı:
Tum siparisleri tek bir pakette olacak ve fazla buyuk olmayacak sekilde ayarlayin. Eger tek pakete sigmaz ya da paket asiri buyuk olursa, baska bir siparis daha verin. Mesela bu siparisi esiniz adina acacaginiz farkli bir kullanici olarak siparis gecin. Boylece gumrukte dikkat cekme ihtimalini azaltmis olursunuz. Ya da verdiginiz siparis kargolandiktan 1 hafta Sonra 2. Siparisi verin.

Engin Demirel' Alıntı:
Bildigim kadari ile gumruk incelemesi ve odemesi bulundugunuz il tarafindan yapiliyor. Bu yuzden Kumanda gumruge takilsa bile odemeyi Mardinde yapacaksiniz

Engin Demirel' Alıntı:
Su Ana kadar HK verdigim tum siparislerde en ucuz kargo secenegi sectim ve tum paketler PTT uzerinden geldi. Eger 1 yildir degisiklik olmadi ise bu sekilde yapmanizi tavsiye ederim.

Engin şu ana kadar yurt dışından sayısız kargom geldi. baya yüksek fiyatlılar da vardı. Fotoğraf makinesi lensi, saat Ve tabi ki hobi ürünleri. Şu ana kadar sadece 99 dolarlık bi ürünüm gümrüğe takıldı o da fedex ile gelmiş ve türkiyede mng kargo getirmişti. Ona da baya gümrük ödemiştim ama işlemleri buradan yapmıştım.
PTT ile gelen hiç bir ürünüm gümrüğe takılmadı. Takılsa da polis evinin ilerisindeki PTT binasına gitmek gerek diye biliyorum. Orada gümrüğünü ödeyip alıyormuşuz. Bana öyle söylenmişti dediğim gibi tecrübem olmadı.
Yurt dışı alışverişlerde PTT seçeneği olmaz. Arkadaş ta belirtmiş, FEDEX,DHL, UPS gibi özel firmaları seçmemişsen Türkiyeye giren ürünleri PTT getirir.

Cahit Kaş' Alıntı:
Engin şu ana kadar yurt dışından sayısız kargom geldi. baya yüksek fiyatlılar da vardı. Fotoğraf makinesi lensi, saat Ve tabi ki hobi ürünleri. Şu ana kadar sadece 99 dolarlık bi ürünüm gümrüğe takıldı o da fedex ile gelmiş ve türkiyede mng kargo getirmişti. Ona da baya gümrük ödemiştim ama işlemleri buradan yapmıştım.
PTT ile gelen hiç bir ürünüm gümrüğe takılmadı. Takılsa da polis evinin ilerisindeki PTT binasına gitmek gerek diye biliyorum. Orada gümrüğünü ödeyip alıyormuşuz. Bana öyle söylenmişti dediğim gibi tecrübem olmadı.
Yurt dışı alışverişlerde PTT seçeneği olmaz. Arkadaş ta belirtmiş, FEDEX,DHL, UPS gibi özel firmaları seçmemişsen Türkiyeye giren ürünleri PTT getirir.
Peki aklıma bir soru daha geldi gümrük mevzuatında yılda 5 ürün en fazla getirtiliyormuş. Bu mevzuat kalktı mı? Yani yılda beş üründen fazla getirebiliyoruz değil mi?

Pardon yılda beş ürün değil yılda beş defadan fazla alışveriş yapılıyor mu artık?

Engin Demirel' Alıntı:
Peki aklıma bir soru daha geldi gümrük mevzuatında yılda 5 ürün en fazla getirtiliyormuş. Bu mevzuat kalktı mı? Yani yılda beş üründen fazla getirebiliyoruz değil mi?
Cok sukur mevzuatin bu kismi pratik hayatta isletilmiyor ;)

Teşekürler mehmet abi. :saygilar:

Benden DHL kargo kimlik fotokopisi , dhl kargo vekaletnamesi , aldığım ürünlerin resimleri ve internet linkleri , birde ödeme yaptıgım faturayı istedi . Zaten 2 parça ürün alırken faturadaki miktarla oynama yapmamıştım olduğu gibi fatura kesmişlerdi neden bu evrakları istediler şimdi :) dipnot: Dhl gerçekten çok hızlıymış . :)

Tesekkurler