ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Uçuş videolarını merak ediyorum doğrusu bende naze 32 ile quad toplamaya başlamıştım frame 2 ay sonunda dün geldi bayramdan sonra kısmet ise toplayacağım .

İos tan online

Ynt: ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Halil Bey guzel haberler bunlar. Umarım kısa zamanda sorunsuz toplayıp ucuslara baslarsınız...

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Burada hala bir canlılık başlamadı. Herkes ayar yapmakla mı uğraşıyor acaba? Kendi adıma söyleyim evet hala ayarlarla uğraşıyorum. Daha önce bahsetmiştim auto pid için bir program deneyeceğimden. Pek işe yaramadı doğrusu. Klasik yönteme dönmek zorunda kaldım ve bayramda Multiwii 2.3 kurup herşeyi başa aldım. Dün hava güzeldi. PİD anlamında güzel bir noktaya getirebildim derken ani bir refleks nedeniyle bu modelde ilk kırımı yaşamış olduk. Alet çok fena. Kumandayı sona dayamaya gelmiyor hemen takla atası var. Bilgisayarımı henüz formatlayamadığım içinde videoları editleyemiyorum. Bakalım bu akşam tekrar yüklemeyi deneyeceğim. Peki kırım yaşadıkta ne oldu? Framede kullandığım tüm plastik vidalar kırıldı, pervanelerden birinin kanat ucu biraz yamuldu. Bana maliyeti bir pervane ve yarım saatlik mesai oldu.

Peki bu yazıyı neden yazıyorum? Bu kırımda gördüm ki bu modelde bana bol bol plastik vida gerekecek. Herşeyi yurtdışından getiriyoruz bari bunları getirtmeyelim deyip araştırmaya başladım ve aşağıdaki linki buldum. Umarım sizlere de faydalı olur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Küçük kırım ıcın gecmis olsun Nesimi Bey. Su ayarlar bitse ve ard ve Arda uçuşlar gelse diye ben de 4 gözle bekliyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kırım için geçmiş olsun. En buyük kırım bu olsun diyelim :)

Sanırım G10 frame ini kullanıyorsunuz şuan. Sizce sağlammı ? Bende aynısından sipariş verdim de :)

En korktuğum nokta PID değerleri. Geçmişte, çok sevdiğim JR tags ünitenin PID değerleri aklımı baya karıştırmıştı. Sanırım kontrol kartı aldığımda da baya kafa yoracağım. Gerçi ilk etapta fazladan boşta duran skookum üniteyi kullanmayı düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak.

tamerkaymakci' Alıntı:
Kırım için geçmiş olsun. En buyük kırım bu olsun diyelim :)

Sanırım G10 frame ini kullanıyorsunuz şuan. Sizce sağlammı ? Bende aynısından sipariş verdim de :)

En korktuğum nokta PID değerleri. Geçmişte, çok sevdiğim JR tags ünitenin PID değerleri aklımı baya karıştırmıştı. Sanırım kontrol kartı aldığımda da baya kafa yoracağım. Gerçi ilk etapta fazladan boşta duran skookum üniteyi kullanmayı düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak.

Teşekkürler Tamer Bey. Evet elimde CF olanda var ama şimdilik G10 olanı kullanıyorum. G10 da çok sağlam bir malzeme. Bence yaptığınız yanlış bir seçim olmayacak. G10 kırılacağı bir düşüşte CF de çok sağlam kalmayacaktır bence. Bu modelde en problemli yerler kollar. Framede ciddi hasarlar olacağını düşünmüyorum. Ama nette takip ediyorum CF kolları kıranlarda yok değil. Böyle bir düşüşte düşünülecek en son şey frame olur herhalde.

Skookum gibi helikopter üniteleri beni aşar. Yorum yapmasam daha iyi olur. :D

Nesimi bey ben hala toplamaya başlayamadım işlerim biraz yoğun bu hafta kısmetse haftaya toplamaya başlarız benim frame cf clon frame vida konusunda kafamda soru işaretleri var plastik alıp mı taksam yoksa orjinalleri mi taksam diye . Birde benim control naze32 acaba pid ayarları bu kadar zorlarmı beni bilemiyorum quadro da daha yeniyim .

İos tan online

halil koçan' Alıntı:
Nesimi bey ben hala toplamaya başlayamadım işlerim biraz yoğun bu hafta kısmetse haftaya toplamaya başlarız benim frame cf clon frame vida konusunda kafamda soru işaretleri var plastik alıp mı taksam yoksa orjinalleri mi taksam diye . Birde benim control naze32 acaba pid ayarları bu kadar zorlarmı beni bilemiyorum quadro da daha yeniyim .

İos tan online

Arkadaş bir daha 1080 P video çekersem noluyum. Yüklenmek bilmiyor.

Halil Bey vida konusunda neden soru işaretleri var? Mantık kırımlarda zayıf bir nokta oluşturmak ki güç bu noktalardan dağılsın ve önemli parçalara zarar vermesin. Videoyu yükleyemediğim için benim düşüşü hala göremediniz. Eğer metal vidalar kullansaydım kesim frame zarar görecekti. Adam 500 adet vidayı 16 TL ye satıyor. Sizce buna değmez mi? Ki siz multiyi ve hele ki 250 sınıfı bir modeli ilk defa uçuracaksınız. Vida konusunda bence hiç ikilemde kalmayın. Bu arada yapım aşamalarımızı inceleyin. Plastik vidayı sadece frame gövdesinde kullanacaksınız. Motor kollarında metal kullanmaya devam.

Diğer konuda şöyle söyleyim; ben uzun zamandır modelcilikle uğraşıyorum ama multicopter konusu benim içinde yeni sayılır. Bu olay modelciliğin diğer dallarından çok farklı. Multiyi almaya karar verdiğimde bende sizin durumunuzdaydım. Ama internette bu konuyla ilgili çok fazla kaynak var. Yerli kaynak bulmak zor haliyle ama yabancı videoları bol bol izlemeye çalışın. Naze32 ayarları ile ilgili çok video var. Yabancı dil bilmeseniz bile videolardan bir çok şeyi anlayabiliyorsunuz. Yazılı kaynakları da iyi araştırın. Çok faydalı olacaktır. Takıldığınız noktalarda da buradan arkadaşlarım mutlaka yardımcı olacaktır. Naze32 konusu benim içinde yabancı şu anda. Multiwii ile aynı tabanı kullanıyor ama program kurulumu ve ayarlanması tamamen farklı. Aynı olan tek şey PİD mantığı. Bende Naze32 yi düşünmeye başladım ama sadece kartı değil onunla birlikte kumandayı da değiştirmek istiyorum. Kumandayı değiştirene kadar Multiwii ile devam.

Buyrun bu da size başlangıç olsun. Daha önce sitede linki paylaşmıştık. 50 dakika da Naze32 kurulumu ve ayar videosu. Bu arada ben daha izlemedim bu videoyu. Bir ara izleyim tamamını.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu videoyu defalarca izledim kartın montajsız birçok ayarını da yaptım sıra toplamaya geldi . Plastik vidaları kolların Gövdeye montaj yerinde kullanmıyormuyuz yazınızdan öyle anladım bence gövde ve kolların Gövdeye montaj yerleri sanki daha önemli gibi geldi bana en zayıf yer orası gibi .

İos tan online

halil koçan' Alıntı:
Bu videoyu defalarca izledim kartın montajsız birçok ayarını da yaptım sıra toplamaya geldi . Plastik vidaları kolların Gövdeye montaj yerinde kullanmıyormuyuz yazınızdan öyle anladım bence gövde ve kolların Gövdeye montaj yerleri sanki daha önemli gibi geldi bana en zayıf yer orası gibi .

İos tan online

Yanlış anlamışsınız. Kolları gövdeye metal vidalarla bağlayın. Gövde aralarındaki alüminyum çubuklarda plastik vida kullanın demek istemiştim. Belki ben yanlış yazmış olabilirim.

Burası boş kalmış iyice. Kimseden ses yok mu?

Bugün çoğu yerde olduğu gibi Manisa'da da hava acayip rüzgarlıydı. Ne zamandır yapmak istediğim bilgisayara format atma işini bugün yaptım sonunda. Tabi sonrasında Mehmet Bey'in göndermiş olduğu programların kurulumu. Bayramın son günü arka bahçemizde yapmış olduğum uçuşun videosunu sonunda editleyebildim. Buyrun PİD ayar videom.

Arka Bahçe Bilimi - Multiwii PID Ayarlama

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu küçük kazanın faturası gövdedeki plastik vidaların tamamının kırımı ve pervanelerden birinin kırımı diyelim. Yaklaşık yarım saatlik bir mesai ardından model tekrar uçuşa hazırdı.

Geçtiğimiz hafta içinde işyerinde öğle arası bir uçuş daha yaptım ve PID ayarları adına çok az bir işim daha kaldı. O gün FPV uçuş içinde bir iki deneme yaptım ama bu uçuş stili çok kolay değilmiş. Alışmamız gerekecek. Fırsat bulabilirsem o videoyu da eklerim.

Nesimi Bey , şu zor hobiyi , tek başınıza , yanınızda kimse olmadan (fiziki olarak tabii ki , yoksa kalplerimiz zaten beraber) Manisa'da icra ediyorsunuz , bir de profesyonelce bilgiler veriyorsunuz , üstelik bir de video çekiyorsunuz , bunca emek ve çabanızı ben sadece ayakta alkışlayabiliyorum... :bravo:
Video çok güzeldi bir solukta izledim , hobiye gönül vermişliğiniz o kadar bariz belli oluyor ki ... Soundtrack'ler de bir harika olmuş , çok teşekkür ederim , böyle saygın ve emektar üyeleri olan bir forumun da naçizane üyesi olmaktan tekrar keyif aldım.Ellerine , emeklerinize sağlık...... :saygilar:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...Ne zamandır yapmak istediğim bilgisayara format atma işini bugün yaptım sonunda. Tabi sonrasında Mehmet Bey'in göndermiş olduğu programların kurulumu. Bayramın son günü arka bahçemizde yapmış olduğum uçuşun videosunu sonunda editleyebildim. Buyrun PİD ayar videom...
Çok güzel bir video olmuş Nesimi Bey, elinize sağlık. :bravo:

Ben konuyla alakalı cahilliğimden tam olarak neler olduğunu anlayamasam da :laugh: yine de videoyu keyifle izledim, editleme çok güzel olmuş. :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Nesimi Bey , şu zor hobiyi , tek başınıza , yanınızda kimse olmadan (fiziki olarak tabii ki , yoksa kalplerimiz zaten beraber) Manisa'da icra ediyorsunuz , bir de profesyonelce bilgiler veriyorsunuz , üstelik bir de video çekiyorsunuz , bunca emek ve çabanızı ben sadece ayakta alkışlayabiliyorum... :bravo:
Video çok güzeldi bir solukta izledim , hobiye gönül vermişliğiniz o kadar bariz belli oluyor ki ... Soundtrack'ler de bir harika olmuş , çok teşekkür ederim , böyle saygın ve emektar üyeleri olan bir forumun da naçizane üyesi olmaktan tekrar keyif aldım.Ellerine , emeklerinize sağlık...... :saygilar:

Hakan Bey teşekkür ederim. Çok güzel şeyler yazmışsınız. Öncelikle Manisa'da yalnız değilim. 10-15 civarı modelci abimiz, kardeşimiz var ama çoğunluğu Cumartesi günü müsait olduğu için Cumartesi toplanıp uçuşlar yapıyorlar. Maalesef ben Cumartesi akşama kadar çalıştığım için çok fazla katılamıyorum. Bazı Pazarlar toplantı oluyor ama. Mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum. Bu arkadaşlar arasında multikopter ile ilgilenen sayısı çok az ve neredeyse tamamı Naza alıp işin kolayına kaçmayı seçmişler. Evet Multiwii konusunda yalnız kalıyorum açıkçası.

Daha önceki yazılarımda da yazmaya çalıştım. Bildiklerimi paylaşmaktan çekinmiyorum. Bilgi paylaştıkça çoğalıyor. Özellikle böyle yerlerde de bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum ki bilgimin doğruluğunu da teyid etme şansı oluyor. Sonuçta benden çok daha tecrübeli kişiler de var aramızda. Bende varsa yanlışlarımı görme şansı buluyorum.

Müzikler konusunda da hala eskilerde kaldım galiba. 80li 90 lı yılların şarkılarından vazgeçemiyorum. Yeniler aynı tadı vermiyor nedense. Zaten eskisi gibi takipte edemiyorum. O yüzden videolarımda eski müzikleri kullanmaya devam edeceğim sanırım.

Ben de böyle saygın bir foruma dahil olmaktan çok mutluyum. Umarım bu güzellik daimi olur.

Türker Akgün' Alıntı:
Çok güzel bir video olmuş Nesimi Bey, elinize sağlık. :bravo:

Ben konuyla alakalı cahilliğimden tam olarak neler olduğunu anlayamasam da :laugh: yine de videoyu keyifle izledim, editleme çok güzel olmuş. :saygilar:

Teşekkürler Türker Bey. Doğru söylüyorsunuz bu konuyu eksik bıraktık. Modeli uçuruyoruz ama amaç belli değil. Hemen bir şeyler yazmaya çalışayım bununla ilgili.