1.8 Metre Kanat Açıklığı RC Rogallo Kanat Projem

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar merhaba. Beni hatırlayanlarınız bilir, Yelken Kanat projesiyle uğraşıyorum. Ama ağırlığını 2.8 KG'den 2 KG'ye düşüremememden dolayı daha fazla zaman harcamak istemedim.

Çünkü 1.8 metre kanat açıklığı olan 2.8 KG'lik şeyin uçmasını beklemek tam anlamıyla saflıktı, kısacası o proje çöp oldu diyebiliriz. :)

Önceki rafa kalkan projem;

Neyse, bende başka birierinin yaptığı/uçurduğu planlardan Yelken Kanat yerine esnek Rogallo Kanat diye tabir edilen bir modeli yapmaya karar verdim.

Öncelikle ölçüler ve planları aşağıdaki resimde vereyim;

Aşağıdaki resimdeki ölçü ve açıya göre ince bir brandayı gerdirerek kanatı kapladım.(49 derece açı)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra kanatı aşağıdaki resimdeki gibi 4 derece daha az açıya getirerek kanadı o açıda sabitleyip bitirdim,(45 derece açı) ve böylece kanatın arkasında 4 derece dalgalanma açısı yapmış oldum.

Gövde kısmının ölçüleri şu şekilde;

Ve son olarak rudder ve elevator ölçüleri;

Kanatı gövdeye monte etmeden önce test etmek amacıyla fırlattım, ve stabil bir şekilde uçtuğunu ve yere yavaş ve düz bir şekilde indiğini gördüm. Yani bu kanatın ağırlık merkezinin doğru noktada olduğunu gördüm. Şimdi ben bu kanadı gövdeye ağırlık merkezini dikkate alarak gövdeye monte ettim. Ağırlığı toplam 2.6 KG civarında, öğrendiğim kadarı ile planları aldığım modelin ağırlığıda 2.5 KG civarlarındaymış. 3S batarya, 40A hobbywing esc, emax 2212 1400kv motor, 9 inch pervane ve 2 servo motor yetiyor.

Aşağıdaki videoda taksi denemesi yaptığımda gayet düzgün bir şekilde ilerliyor. Ama uçuş testini yapamadım henüz, çünkü kırımdan korkuyorum. Aylardır emek verdiğim projenin 1 dk içinde kırım yaşaması gâyet moral bozucu. :) Ama rüzgarsız bir hava yakaladığımda uçuş testi videosunu da atacağım buraya.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bence motoru dörtleyin. Belki itme gücü 4 motorla yeterli gelecektir. Elinizdeki motor ve ekipman 1.8 metre bu tip uçan nesnelere uygun değil.
Neden trainer (eğitim) tarzı modellerle başlamıyorsunuz.

Bence motoru dörtleyin. Belki itme gücü 4 motorla yeterli gelecektir. Elinizdeki motor ve ekipman 1.8 metre bu tip uçan nesnelere uygun değil.
Neden trainer (eğitim) tarzı modellerle başlamıyorsunuz.
Ben itiş gücünde bir problem göremiyorum, videoda gaz %55 civarını geçmedi. Planları aldığım kişide 2.5 KG itiş motor kullanıyordu ama kullandığı pil düşük olduğu için o motorda 1.5 KG falan itki üretiyordur.

Emax 2212 1400kv motor verileri, 3S batarya ve 8" pervane ile max 800-900 gr itiş gücü veriyor. Planları aldığın kişinin 2.5 KG itiş veren motoruyla hemen hemen aynı güçte. 9" pervane kullanmışsın 5 kg itki sağlarsın.

Ayrıca uçağının pelerinini görünce kıyafeti üstüne don giyen, super kahraman SUPERMAN aklıma geldi.