10 (Onbir ooonikiiiiiiihihihiii) Yıllık borç! 1/24 Hawker Hurricane Mk2c Tropical - Türk Hava Kuvvetleri

Flapları kapalı olarak yapıştırmak ne demek ya? Olmamış. Sümer abiiiii! Modeli sana yapıyor ya, geçiştiriyeyim de kurtulayım havasında yalap şalap iş yapıyor. Benden söylemesi....

Eduard’ın sitesinde sepetimde bekleyen Me-262 aksesuarlarını sepetten çıkardım abi haberin olsun ;)

Hiç sorma yaaa... Flapsız warbird mü olurmuş.

Hee yaa, sen rudder lobisi başkanıysan ben de flap lobisi başkanıyım biliyorsun! Ben warbirde warbird demem flapları yoksa... Ama flaplar inişte kullanılır, indikten sonra toz toprak girmesin diye toplanır :)

Abi 10 yıllık borç ödeniyor sonuçta , adam gayet dürüst , hiç gelmeyebilir di de....Bence hiç orası eksik burası kusur aramayın derim , ne gelirse kâr bu saatten sonra değil mi :evil:;D

Hayır faizini de ekledik hani, ne fotoeçten kaçtık ne tornada işlenmiş namludan...

Bak sen de söylüyorsun adam diye. O nedenle zaten hiç gelmeme gibi bir olasılık yoktu!

Teveccühün abim :saygilar:

Bu @Özgür Evren Varol denen adam forum olarak bizim zamanla ve akılla imtihanımız bence. :lol: :lollol:

Not: Her iki parametrede " + veya - " yönde kaotik olarak range dışına çıkabilecektir. Hazırlıklı olmak lazım. :laugh:

Abi, “de” ayrı yazılır...

Bakalım bakalım nerede kalmışız..
İki üç gündür iş yoğunluğu baskın oldu fazla vakit ayıramadım denebilir, ama tesviyede artık son aşamalardayım, hatta sanırım bitti de denebilir :)

Boyama aşamasına yaklaşırken şu modeli bir güzel alkolle temizleyeyim dedim, az birşey izopropil alkol ve kağıt havluyla kanadı temizlemeye girişince bir de baktım önceden atılmış deneme boyaları çıkıyor! Oh ne güzel canıma minnet temiz temiz boyarız uçağı diyip devam ettim. Bir saat, 150ml İPA ve 5 yaprak kağıt havlu sonra...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Boyamaya adım adım yaklaşırken temizlik sonrasında maskeleme çalışmalarına giriştim.

İlk olarak iniş takımları yuvasını maskeledim. Maskeleme için amblajlardan artan ve asla çöpe atılmayan! (modelci stokçudur!) süngerlerden uygun ölçülerde bir parça kestim.

Bu parçayı ortadaki ana bölüme tıkıştırdım:

Kenarlardaki kısımlar için de yine benzer şekilde sünger parçaları kesip doldurdum:

En son olarak da süngerlerin kapatamadığı yerler ile açılma riski olan kısımlara blu-tack ile destekte bulundum:

Modelin genel boyamasından önce birkaç bileşeni boyamaya başlamakta sakınca yok sanırım. Rudder ve spinner ile başlasak?

Bunlar kırmızı olacakları için önce beyaza boyandılar:

Sonra da Tamiya X-7 parlak kırmızı marifeti ile iştah açan bir görünüme kavuştular!

Bir yandan da ufak tefek şeylerin boyanmasına devam edildi. Kanat boyanmadan önce yerlerine yerleştirilmesi gereken iniş ışıklarının reflektörleri Alclad'ın "cilalı aluminyum" rengi ile reflektörümsü bir görünüme kavuşturuldular. Ayrıca kokpite yerleştirlecek son eleman olan nişangah da monte edilip siyaha boyandı.

Nişangah yerine oturtuldu. Bu meretin detay boyaması ve eskitmesi sonrasında kokpitin ön camı yerini alabilecek.

Bugün ise bir delilik yapayım diyerekten enteresan bir maceraya giriştim (sonum hayrola!)

Modelin motor kısmındaki paneller (daha önemlisi altlarında kalan iskelet yapısı) için bir fikrin peşine balıklama daldım belirsizliklere :)

Önce kaputun üst parçasının tesviyesini tamamladım ve tesviye sırasında kaybolan perçin ve panel çizgisi detaylarını yeniden parçanın üzerine işledim. Sonrasında 0.25mm lik sitiren levhadan kestiğim bir şeridi kaputun arka iç tarafına yapıştırdım.

Benzer şekilde yan panelleri de aynı işleme hazırlamaya başladım. Bu panellerin üzerlerinde bir delik var (bir tarafındaki delik gerçek uçakta motoru elle çalıştırmak için yer ekibinin el krankını soktukları delik ama öte taraftaki neyin nesi bilemedim :) )

Malesef bu delikler aklımdaki işlem için ciddi bir problem, kapatılmaları gerekli. Ama bir ihtimal bu parçaları şeffaf olarak kullanmam gerekebilir düşüncesi ile parçalara zarar vermeden kapatmanın yollarını ararken şeffaf parça yapıştırıcısı ile bu delikleri "cam" yapmak geldi aklıma. Bir kürdan ile beyaz tutkalın kuzeni olan bu yapıştırıcı deliklere uygulandı. Delik tam kapanınca da kurumaya bırakıldı. (kuruyunca şeffaf oluyor bu meret)

Delikteki "cam" kuruyunca üst paneldeki gibi bir sitiren levhayı da bu panellerin arka taraflarındaki açılı kısıma yapıştırdım. Bu yapıştırmayı da olabildiğince az temas alanı ile yapmaya çalıştım ki olur da geri dönüp bu parçaları kullanalım dersem fazla zarar vermeden parçayı eski haline (şeffaf) geri getirebileyim.

Sonraki adım olarak her üç paneli de önce ayrı birer balsa kaideye yapıştırdım, sonra hepsini de bir ortak balsa levha üzerine yapıştırdım. Artık bu aşamada işi bilenler ne yapmaya çalıştığımı anlamış olmalı :) evet, bu panellerin silikon kalıplarını alıyorum :)

Kalıp almakta kullanılacak silikonun dökülebilmesi için bir havuz benzeri yapıya ihtiyacımız var. Ama bu havuzun yan duvarlarının sonradan kolaylıkla sökülebilmesi gerekli. Eski bir takvim kartonu bu iş için biçilmiş kaftan, o zaman biz de onu kesip biçer havuzumuzu oluştururuz.

Hazır silikon ortaya çıkacak, şu 1/48 ölçekli Me-262 parçasının da kalıbını alalım, elbet lazım olur :D

Havuz tamamen kapatılıp maske bantları ile sızdırmazlığı sağlandıktan sonra kalıp silikonu sahneye çıktı. Kullandığım ürün Türkiye'de kolaylıkla temin edilebilen, hobbytime tarafından kendi markalarıyla satılan bir ürün.

Hesaplamalarıma göre 200 gram silikona ihtiyacım olacak diyip bir plastik kaba 200 gram silikon döküp üzerine de belirtilen oranda sertleştiricisinden ekleyip hızlıca karıştırdım.

Bu silikon gayet güzel iş gören bir silikon, ama hoşuma gitmeyen tek bir yanı var, çalışma süresi çok kısa, 15 dk içerisinde tüm dökümün yapılması gerekli. Daha önce kulladnığım silikonlar çok daha uzun çalışma sürelerine sahiplerdi, acele etmeden kabarcıkların çıkmasını bekleyip sonrasında aheste aheste dökmek mümkün oluyordu. Bu silikon daha hızlı donacak şekilde formule edilmiş, diğer silikonlarda 24 saat sonra kalıp açılabilirken bu meretle 6 saat sonra kalıbı açabiliyorsunuz...

Karıştırdığım silikonu havuza doldurdum ve hesaplarımın yanlış olduğunu gördüm :laugh: yan panellerin tepeleri hala ortadaydı, mecbur hızlıca ilave bir 50 gram daha hazırlayıp her iki kalıbı da yeteri seviyeye kadar doldurdum.

Duruma göre bu geceyarısı veya yarın sabah itibariyle kalıpları açabilecek hale gelecek silikon. Sonrasında, tabi eğer kalıp düzgün çıktıysa, kalıplara poliüretan reçine (hızlı döküm reçinesi) dökerek kitten çıkan panellerin kopyalarını üretebiliyor olacağım. Niyetim bu kopyalar üzerinde çalışarak (orjinali berbat etme riski olmadan) biraz da ilave sitiren levhalar profiller çubuklar vs kullanarak motor kısmındaki yapıyı oluşturmaya çalışmak. Nasıl sonuçlanacak bu delilikler hep birlikte göreceğiz :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
şunların güzelliğine bak abisi:

Ya şunlara ne demeli: