15.09.2015 - Arda Erkan << Goblin 700 >> 3D Flight

Dün ile ilgili küçük bir anekdot aktarayım;

Arda 4 uçuş yaptı, hepside oldukça sert uçuşlardı. Ben daha uçacağını düşünürken; ''yeter bu kadar bugünlük'' dedi ve modeli toplamaya başladı. Tam çantasına koyarken ''tıkkk'' diye bir ses duyduk ve baktık ki servo kolu kırılmış. :eek:

Tam zamanınıda uçuşu bitirme kararı almış, eğerki havada bu kırım gerçekleşseydi sonuçları düşünemiyorum. :(

-Uçuş sırasında oluşabilecek kırımlarda servolar zarar görmesin diye plastik servo kolları kullanıyoruz lakin, onlarında böle sert uçuşlara dayanmama durumu oluyor sanırım. :laugh:

Plastik servo kolu kullanan arkadaşların ara ara bunları kontrol etmesinde fayda var diye düşünüyorum. :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vay vay vay,
Sizi Allah korumus vallahi,
Allahtan havadayken kopmamis o,

Benim sert uçuş gibi bir durumum yok fakat karbon servo kolları alıyorum, tipini beğeniyorum :laugh:

Arda geçmiş olsun , :rolleyes: , verilmiş sadakan varmış , yoksa modele yazık olurdu , daha ötesi kim bilir neler olurdu ,iyi ki uçmaktan vazgeçmişsin diyelim..... :D Böylesine şans mı diyelim , ne diyelim bilemedim ama durum gerçekten çok ilginç olmuş... :eek:

Olacak iş değil diyeceğim ama olmayacak şeylerin olduğu bir hobiyle uğraşıyoruz malesef. :rolleyes:

Modelleri zaten gözden çıkartıyoruz ama hiçbirimizin başına daha kötü şeyler gelmesin, Allah hepimizi muhafaza etsin inşallah.

Sizi de Allah korumuş Arda...

Valla buyuk gecmis olsun. Ama bence burada bir malzeme hatası var diye düşünüyorum. Yine de icimizin rahat etmesi ıcın Arda tarzında sert uçuşlar ıcın SAB özel plastik servo kolları daha uygun diye düşünüyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Malzeme hatası olması büyük ihtimal , plastiğin kötü huyu , imal tarihinden itibaren birkaç yıl geçince , kullanım şartlarına da bağlı olarak , güneşti , soğuktu derken , kırılganlaşmaya başlıyor.Üzücü olan , koskoca canım model , bu üç kuruşluk malzemenin performansına bakıyor ve Arda açısından bu olayın yerde olması , en sevindirici durum olsa gerek...

Banggood'da şu ayarlanabilir servo kollarından gördüm , biraz pahalı gibi ama , tasarım güzel , işlevini de düşününce aslında içim gitmiyor değil , ama modelimi satsam o para etmez ayrı mesele... :laugh: ne dersiniz , fazla mı lüx... :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arda geçmiş olsun.
O bölgede yuvarlak olan servo horn kullanılamazmı kırılma riski düze gore daha az olur.

Kardesim cok büyük gecmis olsun.
Rabbim esirgemis vallaha.
Model bir sekilde hallolur ama size bi sey olsa Allah muhafaza :(
Dikkat edin :saygilar:

Geçmiş olsun. Şükür ki sorun yok. Daha önce telden izledim. şimdi bilgisayardan sesi de yükselterek izledim. daha bi keyif aldım. Tebrikler mükemmel uçuş.
Yozgatta model üzerinize gelirken benim bile yüreğim ağzıma geldi.

Aslında ben de çocuklarım ve eşimle bir tehlike attlattım Yozgatta. O anın videosunu çeken oldu mu bilmiyorum. şu redbulun minisine çarpan nitro uçak tam yanımızdan geçti. biz Mininin hemen önündeydik. Sonradan aklımas geldi ve ürktüm. Ya pilot o an kurtarmak için bir komut verseydi ne olurdu. Şükür ki o kazada da kimseye bir şey olmadı

Abilerim çok teşekkürler.

Aslında alignın orjinal servo kollarını kullanıyordum fakat yozgatta idareten servo kolları takmak zorunda kaldım. Align servo kollarında bir problem yaşamadım ama artık plastik kollara güvenebilirmiyim bilemiyorum :) Uçuş arasında mekanik kontrol yapmıyorum ( Yapmak gerekli ) o yüzden 5.pil uçuşumun başında çatlayan servo kolu havada kırılacaktı eminim. Uçuş sonrası palleri toplamak için harcadığım güç ile beraber kırıldı. :laugh:

Ama video dışındada gerçekten model enerji depolamışken çok ani ve sert geçişler denedim. Tüm inişlerimde piller ilk defa iki adet cırta rağmen öne doğru kaymıştı. :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Geçmiş olsun. Şükür ki sorun yok. Daha önce telden izledim. şimdi bilgisayardan sesi de yükselterek izledim. daha bi keyif aldım. Tebrikler mükemmel uçuş.
Yozgatta model üzerinize gelirken benim bile yüreğim ağzıma geldi.

Aslında ben de çocuklarım ve eşimle bir tehlike attlattım Yozgatta. O anın videosunu çeken oldu mu bilmiyorum. şu redbulun minisine çarpan nitro uçak tam yanımızdan geçti. biz Mininin hemen önündeydik. Sonradan aklımas geldi ve ürktüm. Ya pilot o an kurtarmak için bir komut verseydi ne olurdu. Şükür ki o kazada da kimseye bir şey olmadı

Cahit abi sizede geçmiş olsun. Uçaklar artık havada o kadar çok kalıyorki. Pilotların konsantresi bozuluyor. Umarım seneye bu konuda bir kısıtlama gelir.

Çünkü en iyi uçanıda olsa kendini tekrarlamaya başlayınca gerçekten sıkıcı oluyor.

Arda geçmiş olsun, direkten dönmüşsün gerçekten. Cyclic'teki 3 servodan biri bile bir şekilde kontrol dışı kalırsa, heliyi kontrolde tutmanın hiçbir şekilde imkanı yok, canının istediği yere yapışıyor, tecrübeyle sabit ;D

Senin kadar sert uçan adama align servo kolları dayanmaz :D Bildiğin plastik onlar.

Secraft marka metal kollar var, hem sağlam, hem de tasarımı kırımlarda servonun zarar görmesini engelliyor, örnek olarak linki aşağıda:

Bir de Gaui'nin servo kolları var, tipi biraz çirkin, ama hem malzemesi güzel, hem sağlam, hem de kırımda servoyu koruyor. Thk'da var, fiyatı da bedavadan az pahalı ;)