30.06.2013 Fotosuz ve videosuz buluşma...:)

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet sevgili arkadaşlar , uzun bir aradan sonra bugün rüzgarlı ve çok sıcak bir havada , buluşmaya çalıştık.Forumumuz üyelerinden Can Yastığlu kardeşimle birlikte toplam 2 kişilik ve 2 de misafirle toplam 4 kişilik bir buluşma oldu.
Can Copterx500'ünün flaybarless ünitesinin ayarları ile uğraştı, sonra sıkılıp 600 nitrosu ile bir iki uçuş yaptı.
Bendeniz mini titanımla bir hover yapayım derken , birden esc'nin tepki vermediğini gördük.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Esc servoları falan çalıştırıyordu ama motora start vermedi , öyle yanık , çatlak ,patlak , koku vs. bir emare de yoktu ama neyse ...
Can kardeşim denemem için kendi 450 CopterX'inin esc'sini verdi , o çalıştırdı.Demek esc gitmiş dedik.Uzatmayayım , şimdi esc start veriyor ama kafa devrim öyle bir arttı ki , rotor fırlayacak diye ödüm kopuyor.Yani anlayacağınız bu hafta da uçamadık... :lol: Bu sebeple görsel falan da koyamıyorum... :(p
Ancak konuyu okuyan arkadaşlar sıkılmasın diye , uçuşlarına hasta olduğum adamlardan biri olan Nick Maxvell'in sanırım Raptor G4 ile bataklık üstünde yaptığı bir uçuş videosu koyuyorum.Herkese iyi seyirler... :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hakan abi nedir bu talihsizlikler anlamadım gitti. :( Buluşma güzel olmuş ama keşke birde senin uçtuğunu duysaydık. Neyse çok şükür kırım falan yok.

Abi ESC'nin motora giden connectörlerinin lehimlerini kontrol ettin mi ?

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi nedir bu talihsizlikler anlamadım gitti. :( Buluşma güzel olmuş ama keşke birde senin uçtuğunu duysaydık. Neyse çok şükür kırım falan yok.

Abi ESC'nin motora giden connectörlerinin lehimlerini kontrol ettin mi ?
Talihsizlik falan sayılmaz Türkerim ,bunlar eğitim arızaları.. Uçmadığım için kırım da olmadı doğal olarak :laugh:....Zaten bi çalıştırsam kırılsa da üzülmem mutlaka uçacağım , helikoteri almamın senesi dolmak üzere ...Yalnız esc acaba 60 amper bişey alsam mı diye düşünüyorum.40 yeterli olmasa fabrikası 60 koyardı , öte yandan yüksek amperli esc de ısınmıyormuş , ısı konusu önemli burada çünkü berbat sıcaktı hava bugün , kanopinin peluşiti bile eridi sıcaktan.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Talihsizlik falan sayılmaz Türkerim ,bunlar eğitim arızaları.. Uçmadığım için kırım da olmadı doğal olarak :laugh:....Zaten bi çalıştırsam kırılsa da üzülmem mutlaka uçacağım , helikoteri almamın senesi dolmak üzere ...Yalnız esc acaba 60 amper bişey alsam mı diye düşünüyorum.40 yeterli olmasa fabrikası 60 koyardı , öte yandan yüksek amperli esc de ısınmıyormuş , ısı konusu önemli burada çünkü berbat sıcaktı hava bugün , kanopinin peluşiti bile eridi sıcaktan.
Abi bana sorarsan 40 amper o model için gayet yeterli, gereksiz bir yatırım olur diye düşünüyorum.
Üzerindeki motor ve çekeceği akım belli, diyelim 60 amper akım geçti şebekeden ESC'ye birşey olmaz ama bu seferde motor kayış atar muhtemelen. :(
Örnek olarak Trex 450 35 amper ESC ile sorunsuz uçuyor, hatta 3D yapıyor. Bence titanda 40 amperle rahat rahat uçmalı diye düşünüyorum.

Bende o ESC'den birtane daha olması lazım. En iyisi ben sana onu göndereyim sen bir dene ne olacak bakalım...

Türker Akgün' Alıntı:
Abi bana sorarsan 40 amper o model için gayet yeterli, gereksiz bir yatırım olur diye düşünüyorum.
Üzerindeki motor ve çekeceği akım belli, diyelim 60 amper akım geçti şebekeden ESC'ye birşey olmaz ama bu seferde motor kayış atar muhtemelen. :(
Örnek olarak Trex 450 35 amper ESC ile sorunsuz uçuyor, hatta 3D yapıyor. Bence titanda 40 amperle rahat rahat uçmalı diye düşünüyorum.

Bende o ESC'den birtane daha olması lazım. En iyisi ben sana onu göndereyim sen bir dene ne olacak bakalım...
Ücreti mukabil varsa gönder Türkerim.Sorunun esc kaynaklı olduğu kesin , zira Can'ın verdiği esc çalıştırdı, lehimleri yokladım ,lehimler de sağlam , pili takınca motor melodi vermiyor , ama servolar falan çalışıyor.40 amper yeterli ise 60 almayayım , ama burası öyle sıcak ki , normalde uçuş yapmayan model bile sıcaktan etkileniyor.Ne olursa olsun bu hafta uçuracağım bu aleti,yaz bitmeden pilotajı oturtup fuselage'i takmam lazım...

Hakan abi aynısından var diye hatırlıyorum ama bulamadım. :(

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi aynısından var diye hatırlıyorum ama bulamadım. :(
Canın sağolsun kardeşim , alırız yurtiçinden bir 40 amperlik esc , sorun yok elhamdülillah... %p

Gece uyuya kalmışım valla aradığında :)

40A çok çok yeterli dostum hiç gerek yok yatırım yapmaya. Kullan benim esc'yi sıkıntı yok. Ben yeni sipariş veririm. Benim ESC yanmamış ise geçen düşüşte motoru yemiş olabilirim :) O kokucuklar motordan gelmiş demek ki :) Neyse yedekte CX'in motoru vardı onunla devam ederiz gayrı... Sıcak okadarda sıcak değil aslında :D Yaylada yaşıyoruz aslında :) Gerçi benim motor 110 dereceyi gördü emme olsun :) 110 dan aşağı düşürsem uçmayacak alet :)

Hakan dostum benim uçuşu neden çekmedik acep yahu :) haftaya hatunun sınavı ve izmirde düğün var bu hafta sonu ve gelecek hafta sonu iptalim bu yüzden akabinde Tuğra abili bir buluşma tertip edelim derim :) Pilleri serin bir yere koy unutma :)

Can Yastıoğlu' Alıntı:
Gece uyuya kalmışım valla aradığında :)

40A çok çok yeterli dostum hiç gerek yok yatırım yapmaya. Kullan benim esc'yi sıkıntı yok. Ben yeni sipariş veririm. Benim ESC yanmamış ise geçen düşüşte motoru yemiş olabilirim :) O kokucuklar motordan gelmiş demek ki :) Neyse yedekte CX'in motoru vardı onunla devam ederiz gayrı... Sıcak okadarda sıcak değil aslında :D Yaylada yaşıyoruz aslında :) Gerçi benim motor 110 dereceyi gördü emme olsun :) 110 dan aşağı düşürsem uçmayacak alet :)

Hakan dostum benim uçuşu neden çekmedik acep yahu :) haftaya hatunun sınavı ve izmirde düğün var bu hafta sonu ve gelecek hafta sonu iptalim bu yüzden akabinde Tuğra abili bir buluşma tertip edelim derim :) Pilleri serin bir yere koy unutma :)
Teşekkür ederim dostum , ücreti mukabil esc'yi kullanabilirim , ancak sanırım programlamamız ve yeni kumanda stick kalibrasyonu yapmamız gerekiyor.Zira kafa devri öyle yüksek ki , senin tayyphoon gibi bişey oldu motor :lollol:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Teşekkür ederim dostum , ücreti mukabil esc'yi kullanabilirim , ancak sanırım programlamamız ve yeni kumanda stick kalibrasyonu yapmamız gerekiyor.Zira kafa devri öyle yüksek ki , senin tayyphoon gibi bişey oldu motor :lollol:

Kullan dostum ya. Senin olsun. Birgün sende ihtiyacı olan başka birine verirsin :)

Can Yastıoğlu' Alıntı:
Tuğra abi ile az önce konuştum, benden duymuş olmayın ama yarın Burdur'da :laugh:

Can Yastıoğlu' Alıntı:
Kullan dostum ya. Senin olsun. Birgün sende ihtiyacı olan başka birine verirsin :)
Ne verirsen elin ile o da gelir senin ile ..... :laugh: Kardeşim benim , olur mu öyle şey , bir gün benden birileri bu konularda ihtiyaç duyarsa elbette yardım ederim orası açık ama , biz gene de sahada helalleşelim.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tuğra abi ile az önce konuştum, benden duymuş olmayın ama yarın Burdur'da :laugh:
Tuğra abi yarın mı geliyor , eyvah...Mesai benim 7 de bitiyor yaaa :'( :'(....Can Tuğra abinin emanetleri bende nasıl edelim.... :-\

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dün Tuğra abi işyerime geldi tam uyuklarken :D Pencerenin önünde berlirdi :p
Sonra Destinanın ünlü (bizce ünlü :p) sucuk ekmeğinden yedik. Gerçekten harika yapıyor.
Sonra benim hatunuda aldık şiddetli rüzgara karşı Tuğra abi 1,5 uçuş ben 1 uçuş yaptık (Pistin anahtarını unutmuşum girişinde bol gürültü ve gereksiz ilginin arasında uçtuk).
Ben çok zamandır böyle keyif almamıştım uçmaktan :) Tuğra abi uçuşuma tam puan verdi valla (hiç yapmazdı). Artık N. Tuğra Tuncel uçuş sertifikam var diyebilirim :) :p

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ne verirsen elin ile o da gelir senin ile ..... :laugh: Kardeşim benim , olur mu öyle şey , bir gün benden birileri bu konularda ihtiyaç duyarsa elbette yardım ederim orası açık ama , biz gene de sahada helalleşelim.
Tuğra abi yarın mı geliyor , eyvah...Mesai benim 7 de bitiyor yaaa :'( :'(....Can Tuğra abinin emanetleri bende nasıl edelim.... :-\
Dün aradık seni ama kapalıydı telefonun dostum. Öğleden sonraya kadar buralarda telefonun açık olsun yada sen ara istersen...