%33 Piper Cup Scale

KaOs

Yeni Uye
Sevgili modelci arkadaşlarım,geçen haftalarda face sayfamızda videolarını yayınlamış olduğum dev ölçekli savaş uçaklarını bazılarınızın da izlemiş olduğunu düşünüyorum.İşin biraz teknik yönününde olması nedeniyle olsa gerek, izlerken bile beni hayli etkileyen bu videolar, böyle bir modeli acaba bende yapabilirmiyim sorusunu aklıma düşürdü.Hemen o akşam ilgili sitelerden bu modellerin inşaa planlarını indirdim.Bu konuyu model inşaatında hayli iddalı bulduğum Aslan Mert abimizle paylaştığımda,başlangıç için böyle bir modelin inşatında hayli zorlanacağımı,savaş uçağı inşaa etmek yerine , inşaası daha kolay olan Piper Cup modelini yapmamı tavsiye etti.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende bu fikri olumlu karşılayarak bu sefer internetten gece yarılarına kadar Piper Cup planı araştırmaya başladım.Gece saat 03:00 sularına doğru yabancı bir forum sitesindeki yazışmalardan böye bir planın cad çizimlerinin Sn. Emre Özçakmak'ta bulunduğunu tespit ederek hemen kendisiyle mail yoluyla iletişime geçtim.Oda sağolsun beni kırmayarak elindeki cad çizimlerini benimle paylaştı. 2 Gün kadar çizimleri inceledikten sonra ozalitçiden %33 oranında büyüterek planı komple çıkarttım.Model 214 cm gövde boyu 336 cm kanat açıklığıyla daha kağıt üzerindeyken gözümü korkutmaya yettide arttı bile.
Merak edip kanat sinirlerini ölçtüğümde 50 cm geliyordu.
' 2007 yılından beri dostum olan Cüneyt Savaştan dekupaj tezgahını rica edip, 2 plakada 3 mm lik kavak kontra temin ettikten sonra akşam karanlığımda birde baktım sinirleri ve gövde ara parçalarını bir çırpıda kesivermişim :rolleyes:

Planı inceleyerek sarf olacak ebat ve ölçülerdeki sarı çam çıtası siparişini marangoz arkadaşım Eyüp Turguttan temin edip,

Evimizin terasında planı yere yayarak gövde inşaasına başladım
.
Bu esnada kararan hava yağmur atıştırmaya başlayınca projeyi evdeki masamın üzerine taşıyarak inşaata devam ettim.
montaj esnasındada kullanmış olduğum iskelet tutkalı hayli geç kuruduğu için hızlı birçalışma yapmama engel oldu.Yinede 2 saat gibibir sürede modelimin sağ ve sol yan duvarlarını inşaa edip kurumaya bıraktım.Sevgili modelci arkadaşlar benim Piperin 5 gün süren serüveninin özeti kısaca böyle.Bu modeli sadece boş zamanlarımı değerlendirerek inşaa edeceğimden ,bitiş tarihi konusunda kesin bir zaman vermem maalesef olanaksız.Model ilerledikçe resimlerini yine buradan ve face sayfamızdan sizinle paylaşmaya devam edeceğim .Modelimizin ağırlığı yaklaşık15 kilo olarak hedeflenmektedir. 55-65 cc motor uçurmaya yetecek fakat mümkünse daha büyük birmotor takarak face sayfamızdaki hover hareketlerinide yapar hale getirmeyi düşünüyorum. 30 kglık metal dişki torklu servo kullanılacaktır. Şimdilik herkese hoşcakalın diyor kırımsız uçuşlar diliyorum.

Ynt: %33 Piper Cup Scale

Mesaj Rezerve

Rezerve

Rezerve

Tek kelime ile harika bir konu olmuş. :bravo: Merakla diğer gelişmelerini bekliyoruz Oguz Abi. :thumbup:

Geçen hafta sahaya gelen 2 tane yeni misafirimiz vardı. Klasik soruları sorup kafalarında cevap bulmaya çalıştılar. Sorulardan birisi de tahmin edileceği üzere "Abi Ucakla mı başlayalım Helikopter ile mi ??" oldu. Yılların uçakcısı son dönemim Helicisi Turker arkadaşımız aynen şu cevabı verdi : "Ucak EMEK ağırlıklı, Heli MADDI ağırlıklı".

Özellikle uçağı senin gibi kendin yaparsan bu cevabın ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. :)

Son olarak Solaklardaki ilk test uçuşunu merakla bekliyoruz ve inşallah o gün hepimiz yine hep beraber oluruz. ;)

Emeğinize,ilginize sağlık.Sayenizde durgun geçecek kış sezonunu oldukça ilginç ve heyecanlı geçireceğiz.Şimdi bu inşaa sürecinin her adımını paylaşmanız boynunuzun borcudur haberiniz olsun.İlk fırsatta da gelip yerinde görmek isterim.Başarılar kolay gelsin.... :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bravo: :bravo: :bravo:

Oğuz Abi çok güzel bir paylaşım olmuş, eline sağlık.

Modelde gerçekten etkileyici bir büyüklükte. İnşaat aşamalarını görmek İnsanı heycanlandırıyor ve de sabırsızlandırıyor :)

Bittiğinde güzel bir video hazırlayıp, inşaasından uçuşuna kadarki süreci izlemek çok keyifli olur bence.

Gelişmeleri paylaşmaya devam edersen bizleri mutlu edersin. :saygilar:

de git koymuş oraya monte karlo paketi milletin beynini bulandırıyon koysana oraya uzun malbora 10 tl olmuş haberin olsun :laugh:)))

%33 Piper Cup Scale

merakla bekliyoruz %p