3D Baskı Eclipson Model T ve 36'' Northern Pike

Emre Biçen

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhabalar

Son zamanlarda ki Covid-19 ile beraber malesef evlere kapanmak zorunda kaldık, uğraşacak birşeyler ararken, 3d yazıcı ile uçak nasıl oluyormuş düşüncesiyle bulduğum iki modeli yapmaya karar verdim. Modeller tam olarak bitmedi ama sizlerle paylaşmak istedim. :)

Eclipson Model T
Bu modele şu linkten ulaşabilirsiniz

Bu modeli tamamen PLA ile bastım, üstten kanatlı model olduğu için trainer başlangıç uçağı olarak kullanılabilir. Bu modelin ücretsiz versiyonunu bastığım için iniş takımını eklememişler, belirli ücret karşılığında iniş takımını da alabiliyorsunuz. Başka tasarımlarla iniş takımı eklenebilir diye düşünüyorum.
Uçakta kullanacağım elektronikler
2200kv motor
30a esc
4 adet 9gr servo
2200 mah 3s lipo

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İkinci modelim 36'' Northern pike

Yabancı sitelerde bu modeli yapan baya bir arkadaş var, geri dönüşleri çok iyi, aslında FPV amaçlı yapılmış ama uçuş karakteristiği çok beğenildiği için herkes tarafından kullanılmaya başlamış. Modeli tasarlayan arkadaş PET-G ile basılmasını söylemiş, sebebi PET-G, PLA ya göre daha dayanıklı ve esnek.
Bu modeli transparan PET-G kullanarak bastım. PET-G yi ilk kez kullandım, açıkçası basımının kolay olduğunu düşünüyordum ama PLA ya göre daha zor olduğunu gördüm. Yazıcımın soğutma fanını yanlışlıkla kırdığım için şu an için bu modele biraz ara vermek zorunda kaldım. :D

Bu modele şu linkten ulaşabilirsiniz

Her iki modelin maiden uçuşunu ve yaşadığım problemleri sizlere kısa zamanda aktarırım.
herkese sevgiler, saygılar:saygilar:

İkinci modelin dosyalarini indirmistim pc ye , ancak pla nin sicaklik dayanimi yuzunden ertledim , petg ile denemeyi dusunuyorum yalniz 3d baski modellerin uzun soluklu kullanimi malesef zor .
Elinize saglik

İkinci modelin dosyalarini indirmistim pc ye , ancak pla nin sicaklik dayanimi yuzunden ertledim , petg ile denemeyi dusunuyorum yalniz 3d baski modellerin uzun soluklu kullanimi malesef zor .
Elinize saglik
3d model bende ilkkez deniyorum, ikinci modelde zaten pla tavsiye etmiyolar ama pla olarak basanlar var. Özellikle motorun bağlandığı kısım, motor aşırı zorlandığı zaman eriyebiliyormuş ki o yüzden pet-g tavsiye ediliyor. Uzun soluklu kullanımı bencede olmayacak ama bir denemekte fayda var :)