3d baskı motor mount olur mu

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yaptığım model için normalde kontraplaktan motor mount planlanmıştım ama lazer kesim yaptıramadığım için 3 d baskı yaptırsam diye düşündüm.
Aklımdaki tek sorun daha önce videolardan falan gördüğüm kadarıyla motor ısındıkça pla yı yumuşatıyor, mount bozuluyor. Abs basarsam ısıya daha dayanıklı olur diye düşündüm. Sizlerin tecrübeleri var mı bu konuda

Motorun ve motor mount'in durumuna bagli ancak uzun ise katmanlar arasi yapisma kuvvetinin en zayif yon oldugunu dusunurek modeli dizayn etmekte ve de yazici tablasina uygun sekilde yerlestirmekte fayda olacaktir. Antalyada ozellikle yaz aylarinda motorlar rahatlikla 60 derecenin ustunu goruyor. Lazer kesim yerine 3d bastigim parca ustune kontraplagi tutturduktan sonra zimparalayarak fazlaliklarini aliyorum.Bu sekilde 3d parcayi motor isisindan yalitiyorum.

Son yaptığımız OV10 Bronco'da Tough PLA kullandık.
Motorun ve motor mount'in durumuna bagli ancak uzun ise katmanlar arasi yapisma kuvvetinin en zayif yon oldugunu dusunurek modeli dizayn etmekte ve de yazici tablasina uygun sekilde yerlestirmekte fayda olacaktir. Antalyada ozellikle yaz aylarinda motorlar rahatlikla 60 derecenin ustunu goruyor. Lazer kesim yerine 3d bastigim parca ustune kontraplagi tutturduktan sonra zimparalayarak fazlaliklarini aliyorum.Bu sekilde 3d parcayi motor isisindan yalitiyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu tasarımı yapmıştım. 4 parça şeklinde ayrı ayrı kesilip sonra birbiri
ne geçirilip yapıştırılacaktı.
Kaç mm kalınlığında basmak uygun olur. motor pusher, maks itkisi 2.5kg civarında olacak.
3d parça ve kontroplağı üst üste koymayı denicem

Bunu yaptıktan sonra 3D parçaya gerek var mı? Bunu 3mm kontradan kessen yeter. Ama bu kutuyu gövdeye bağlamak için de bir şeyler eklesen mi acaba?

İlave bir seçenek olarak 3d yazıcı için eğilme sıcaklığı yüksek olan ASA, PC/ABS gibi malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Ancak kapalı kabinli yazıcı şart.
Abs'de kullanılabilir evet. Porima'nın filamentleri için Abs ile Asa'nın eğilme sıcaklığı 95 derecedir. Pc/abs için ise 125 derece. Diğer iyi kalite markalarda da aşağı yukarı bu değerlerde olur. Pla ve Pla plus için eğilme sıcaklığı ise yalnızca 55-65 derece, motor bu sıcaklıkları görmüyorsa Pla grubu da kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Bunu yaptıktan sonra 3D parçaya gerek var mı? Bunu 3mm kontradan kessen yeter. Ama bu kutuyu gövdeye bağlamak için de bir şeyler eklesen mi acaba?
Yok bunu kontraplaktan kesmektense direk 3d yazıcıdan basmayı düşünüyorum.

Uçağın arkası burası direk içine geçirip yapıştırmayı planlıyorum

Ben abs ile bastım hocam gayet sağlam oldu, isterseniz size de yapabilirim kapali kabin yazicim var sorunsuz abs baski alabiliyorum. Bi kere abs ile yapmistim ama motor torkuna dayanmayip kırılmıştı abs ile sorunsuz ucuyorum.

Bu parçayı çizip bastırdım. 20 25gr arası oldu.
Sonuç bu şekilde yerine sıfır oturuyor. Sıcak silikon ile yapıştırıcam.

Bu parçayı çizip bastırdım. 20 25gr arası oldu.
Sonuç bu şekilde yerine sıfır oturuyor. Sıcak silikon ile yapıştırıcam.

Pla ise eriyebilir, abs deneyin