3d printer ile Servo saver yapımı

FERDİ İKİZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Eachine Eat15 model bir Rc araç var elimde. Genelde yere dubalar dizip aralarında drift atmak için kullanıyorum.:lol::lol:. Sıfır ve sekiz çizmek için. :lol: Kutudan ilk çıktığında dikkatimi çeken şey bazı parçaların üzerindeki "kılcal çatlak"lardı. Pek te sağlam hissiyatı vermedi. Ben zaten parke üzerinde kullanırım, fazla yük görmez diyordum. Yük görmezse de dayanır dedim. Ta ki birkaç ay önce "servo saver" kırılana kadar. İdareten bir parça uydurmuştum, epey o parça ile kullandım. 3d printer ile baskı alma imkanım olunca kendime bir liste yaptım. Bana lazım olan çeşitli parçalar için. Servo saver'ı da ekledim listeye. Solidworks ile parçayı çizdim, yazıcıya yolladım. İlk baskıda hiçbir şey bilmeden "kalite" modu seçip bekledim çıktıyı. Harika bir çıktı geldi ilkinde. Çıktı gayet iyiydi. İtirazım yok, fakat Cura menüsüne yabancılık çektim, ayarlara dokunamadım. Bariz bir bilmeme sendromu. Filament önerisi için açtığım konuda @Sarven Bedikoğlu nun önerdiği web sitesinden başladım ayarlara bakmaya, ardından bir 20 saatlik daha Youtube araştırması vs. Sonrasında aynı kaliteyi kendi ayarlarımla yakalayabilmek için yaklaşık 30 baskı denemem gerekti. İşin güzel tarafı geometrileri ve ölçüleri doğru olduğu için hepsi de yedek olarak kullanılabilirler:halay:. Muhtemelen kırabileceğimden çok daha fazla yedek servo saver'ım oldu :D.

Aracın kendi servo saver'ı drift lastiği ile drift atarken kırılmıştı, yani nispeten az zorlandı. 3d baskı servo saver'lar için biraz sert bir test yapmak daha mantıklı geldi, en azından aracı ne kadar sıkıştırabileceğimi anlayabilirdim. Araca asfalt lastikleri taktım, arabayı asfalta çıkardım. Yolda hem gaza hem de servolara olabildiğince yüklendim, epey sıkıştırdım servo saver'ları. Ve şaşırtıcı bir şekilde hasar almadılar. Memnun kaldım 3d baskı servo saver'dan paylaşmak istedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İşte 3D yazıcının faydaları... Benim ev ve araba bu şekilde irili ufaklı baskı parça dolu. ;D
Cehaletimi mazur görürsen, servo saver neyin nesidir, öğrenmek isterim. ;D
Bu arada geçenlerde bir satış sitesinde gördüm. Bir arkadaş servo soket kilidi basmış. Dört tanesini 100 liraya satıyor! Çok sinirlendim, oturup kendim çizip bastım, önce kendi uçağımda test ettim, sonra alanda arkadaşlara hediye ettim. Bi nevi hayır lokması gibi 🤣

Sumer abi, genellikle arabacilar kullaniyor. Sert bir darbe gelirse teker uzerinden kollar vasitasiyla servoya... Dislii kirmak yerine bir sekilde deplase olup, bosa dusmesini sagliyor servonun... Birkac cesidini gormuslugum var araba yaristirdigim donemden, yayli ve kamali olanlar siklikla bulunuyordu piyasada o zamanlar (2003-2005)... Su an guncelde neler degisti takip edemedim tabi...

İşte 3D yazıcının faydaları... Benim ev ve araba bu şekilde irili ufaklı baskı parça dolu. ;D
Bu arada geçenlerde bir satış sitesinde gördüm. Bir arkadaş servo soket kilidi basmış. Dört tanesini 100 liraya satıyor! Çok sinirlendim, oturup kendim çizip bastım, önce kendi uçağımda test ettim, sonra alanda arkadaşlara hediye ettim. Bi nevi hayır lokması gibi 🤣
Sümer abi servo saver'ı ufak bir benzetme yaparak daha güzel tarif edebilirim. Yol şartları aracın direksiyonunu zorla çevirirse, servo da "Dur kardeşim ne yapıyorsun?" deyip direnirse parça kırılmasını engelliyor. Servo kolu uçak, helikopterdeki gibi tek parça değil. Birkaç parçadan oluşan yaylı bir sistem.
Şu şekilde;

Sumer abi, genellikle arabacilar kullaniyor. Sert bir darbe gelirse teker uzerinden kollar vasitasiyla servoya... Dislii kirmak yerine bir sekilde deplase olup, bosa dusmesini sagliyor servonun... Birkac cesidini gormuslugum var araba yaristirdigim donemden, yayli ve kamali olanlar siklikla bulunuyordu piyasada o zamanlar (2003-2005)... Su an guncelde neler degisti takip edemedim tabi...
Eski modelleri inceleme şansım olmadı ama çok bir yenilik yok gibi. Bendeki araçta da yaylı bir sistem var. Şunun aynısı;

Heliciler de micro helilerde kullanıyorlar servo saver'ları. Çok daha basit kaydırmalı bir sistem onlardaki, yay mekanizması falan da yok. Servo koluna binen yük (darbe) belli bir seviyenin üzerine çıktığında servo kolunu kaydırarak servonun dişlilerinin sıyırmasını engelliyor. Aksi durumda pervane yere her çarptığında sevo dişlilerinizi kaybediyorsunuz. :rolleyes: Son derece faydalı bir uygulama. Servo saver'lar çalıştıktan sonra ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor elbette.

Son olarak bunu bir güncelleme ile sizin yapmanız gerekli. Fabrikasyon olarak servo saver ile gelen bir heli hiç görmedim. Nedense üreticiler bu tarz kırım maliyetlerini azaltan dizaynları genellikle farkedemiyolar bir türlü. 🤣 🤣

Not : Helinin ana pervane çapı 30 cm'den büyükse uçuş esnasında kaydırma ihtimali olabileceğinden kullanılmıyor.

Son düzenleme:
Allah kabul etsin abi. :heartxf:
Heliciler de micro helilerde kullanıyorlar servo saver'ları. Çok daha basit bir sistem onlardaki, yay mekanizması falan da yok. Kola binen yük belli bir seviyenin üzerinde olduğunda servo kolunu kaydırarak servonun dişlilerinin sıyırmasını engelliyor.
Türker'im benden önce davranıp micro helilerdeki kullanımı anlatmış. Ben de resmini ilave edeyim. :)

Sümer abi adamın ekmeğiyle oynamışsın gibi olmuş biraz, dükkanın önünü kapatmışsın resmen. :lollol:

• Haha
Tepkiler: Türker Akgün
Heliciler de micro helilerde kullanıyorlar servo saver'ları. Çok daha basit kaydırmalı bir sistem onlardaki, yay mekanizması falan da yok. Servo koluna binen yük (darbe) belli bir seviyenin üzerine çıktığında servo kolunu kaydırarak servonun dişlilerinin sıyırmasını engelliyor. Aksi durumda pervane yere her çarptığında sevo dişlilerinizi kaybediyorsunuz. :rolleyes: Son derece faydalı bir uygulama. Servo saver'lar çalıştıktan sonra ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor elbette.

Son olarak bunu bir güncelleme ile sizin yapmanız gerekli. Fabrikasyon olarak servo saver ile gelen bir heli hiç görmedim. Nedense üreticiler bu tarz kırım maliyetlerini azaltan dizaynları genellikle farkedemiyolar bir türlü. 🤣 🤣

Not : Helinin ana pervane çapı 30 cm'den büyükse uçuş esnasında kaydırma ihtimali olabileceğinden kullanılmıyor.
Üretici servo saver'ı koymayıp model başı 1 lira kar etse, sonra kırımlardan dolayı yedek parça, servo vs satsa... Potansiyel kar:halay:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Sümer abi adamın ekmeğiyle oynamışsın gibi olmuş biraz, dükkanın önünü kapatmışsın resmen. :lollol:
Hak etmedi mi, dört lira maliyeti 100 liraya satan abim? 🤣

Arkadaşlar sağolun, bir şey daha öğrenmiş oldum.:halay:

Allah kabul etsin abi. :heartxf:

Türker'im benden önce davranıp micro helilerdeki kullanımı anlatmış. Ben de resmini ilave edeyim. :)

Upgrage yapmadan stok kullanıyordum microları. Aldığım birkaç Wltoys mamulünde görmedim bunları, belki de vardı hatırlayamadım. Ama gerekliymiş aslında helikoptere de. Şu kadar sade bir sistemin servoyu koruyabilmesi harika.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Upgrage yapmadan stok kullanıyordum microları. Aldığım birkaç Wltoys mamulünde görmedim bunları, belki de vardı hatırlayamadım. Ama gerekliymiş aslında helikoptere de. Şu kadar sade bir sistemin servoyu koruyabilmesi harika.
Lineer servoları olan modelleri farklı bir yere koymak lazım diye düşünüyorum.