3D Printerdan Basılmış Edge 540 73" İçin Motor Tavsiyesi ve Hesaplama

Barkın Özer

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba,
yakın zamanda başladığım ve 3D yazıcıdan bastığım Edge 540 73" için elektrikli motor araştırmama başladım. Şu ana kadarki araştırmamda sınırlı bilgimi ve uçağın parametrelerini kullanarak 2 motor arasında kaldım. Şu anda Xpwr 32cc ve Axi 30cc 5325 motorları arasında kalmış durumdayım. AXİ motor kullanmaya Türkiye'de bulabilmiş olmamadan ve muhtemelen Xpwr 32cc'den daha ekonomik olacağından daha yatkınım. Xpwr 32cc tercih edersem 12S 3000mah ve AXİ tercih edersem 8S 5000mah (445g) kullanmayı düşünüyorum. Tek sorunum, bu uçakla 3D ve IMAC ile uçmayı planlıyorum ve kılavuz, Yüksek performanslı bir kurulum için 30cc Xpwr (artık 32cc Xpwr ile değiştirildi) ve 12S 2650mah (421g) pil kullanılmasını öneriyor. Axi kurulumunun uçuş performansını etkileyeceğinden korkuyorum. Eğer AXİ motor IMAC'te bana yeterli olacaksa ve kullandığım 8S batarya bu uçuşlardaki ağırlığımı etkilemeyecekse AXİ motor kullanmaya daha yatkınım. Aşağıda uçağın genel özelliklerini ve kılavuzu bulabilirsiniz.
Teşekkürler.

Uçağın Özellikleri:

• Length: 1835 mm / 72,2 inch

• Wingspan: 1850 mm / 73 inch

• Height: 636 mm / 25 inch

• Wing area: 62 dm2 / 6.7 sq ft

• Wing loading: 73.4 g/dm2 / 23.9 oz at sq ft

• Center of gravity: 98mm / 3.85 in from LE

• Airfoil: 3DLabPrint symmetric 02

• Weight of printed parts (w/o wheels): 2415 g / 72.7 oz

• Takeoff weight (12s 2650mAh Li-Pol): 4550 g / 160.5 oz

• Max takeoff weight: 5500 g / 194 oz

• Never exceed speed, Vne: 150 km/h / 93 mph

• Design max maneuvering speed, Va: 75 km/h / 46 mph

• Stall speed Vs: 28 km/h / 17mph

Önerilen Setuplar:
High Performance Setup (recommended) or similar:
Motor: Xpwr 30CC Motor v2
ESC: MEZON 90-120 lite with full telemetry (JETI Duplex) or CC...
Battery: 2x ZIPPY Flightmax 2650mAh 6S1P 40C in serial (12s) or similar (weight 2x 421g)
+ XT 60 2in1 series adaptor
Propeller: Mejzlik Propeller 20“x8“ E-L or any good

ECO Setup (old school and clasic precision aerobatics) or similar:
Motor: Turnigy Aerodrive SK3 - 6354-260KV Brushless Outrunner Motor or similar
ESC: MEZON 120 lite or similar at leats 90A/8s
Battery: 2x 4000-5000/4s in serial (8s) (weight 2x 450-550g)
+ XT 90 2in1 series adaptor
Propeller: Turnigy Type A Beech Wood 3-Blade Propeller 18x8
alternatively 2- blade 20x8

Bodoslama dalayim... XPWR 32 setup'im olacak, 6S bataryalar vs... Bunu 3D yazicidan cikan ucaga takicam... Fantezinin uc boyutu....

3 boyutlu yazicilara ve sagladigi kolayliklara itirazim yok, lakin 70+" lik bir 3D/IMAC ucaginda piyasadaki tasarimlarla saglikli sonuc almak olanaksiza yakin... Su ana kadar, kanat borusunu yazicidan cikmis olan kanat segmentinin icine direk sokmak disinda bir tasarim gormedim. Bu kadar yuk goren kanada bir kiris tasarlamaksizin bu isin icinden cikmak bana pek akilci gelmiyor...

Madem 73" boyutta bir model yapacaksiniz ve madem IMAC dusunuyorsunuz (Basic oldugunu tahmin ediyorum), bu durumda size bir F3A modeli tavsiye edeyim... Hem duzgun ucan bir ucaginiz olur, hem de Basic sinifta avantaj saglamis olursunuz, zira F3A gibi stabiliteye sahip ucak ile pilotun yuku ciddi manada azalir Basic sekanslarinda....

Simdi, size tavsiye edecegim model, ingiltere milli takiminda yarisan Thomas David isimli dostumuzun ikinci nesil F3A projesi. Ilk nesil "Cold Draft" koseli ve gorece basit insa edilebilen bir model ve katildigi istisnasiz tum yarismalarda dunyaca unlu ve sponsorlu (profesyonel) pilotlara karsi harika sonuclar aldi. Ilk 5'te bitirdigi birkac Avrupa Sampiyonasi bacagi vs de oldu...

Ikinci nesil "Placebo" ise modelin Thomas'in ihtiyaclarina gore guncellenmis ve hatlari yuvarlatilmis hali...

Open source olarak paylasacak kadar da tevazu sahibi, gonlu guzel bir insancagizdir kendileri:

Gerisi size kalmis.... Basarilar...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Simdi, size tavsiye edecegim model, ingiltere milli takiminda yarisan Thomas David isimli dostumuzun ikinci nesil F3A projesi. Ilk nesil "Cold Draft" koseli ve gorece basit insa edilebilen bir model ve katildigi istisnasiz tum yarismalarda dunyaca unlu ve sponsorlu (profesyonel) pilotlara karsi harika sonuclar aldi.
@3dholicpilot hocam bu önerini IMAC konusunun ilk sayfasına tavsiye model olarak ilave ettim.

Konu içindeki mesaj 'IMAC, "International miniature aerobatic club" Kapsamli Rehber'

Aslında bu konu epey bir dolu konu oldu. Bu konudan en az 1-2 yeni konu daha çıkar. :D Bir de @Ali Haydar GÖK yaptığı şu model de var malum.

Acaba diyorum ”Uçak Modelleri” bölümünün altına yeni bir alt bölüm açsam, adı da mesela “IMAC, F3A” mı olsa ve bu konuları bu yeni bölümü mi taşısam ?

Acaba diyorum ”Uçak Modelleri” bölümünün altına yeni bir alt bölüm açsam, adı da mesela “IMAC, F3A” mı olsa ve bu konuları bu yeni bölümü mi taşısam ?

Olabilir tabi...

@3dholicpilot hocam bu önerini IMAC konusunun ilk sayfasına tavsiye model olarak ilave ettim.

Konu içindeki mesaj 'IMAC, "International miniature aerobatic club" Kapsamli Rehber'
Bu model esas itibariyle hardcore bir F3A modeli. Dolayisiyla IMAC tavsiyesi kismi tamamen Basic ucan birisi icin olabilir. Yani direk olarak IMAC tavsiyesi olursa diger klasmanlara erisimi olmayan bir model oldugundan yanlis bir algi ortaya cikabilir....

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Rıfat abiye tamamen katılıyorum.

3d yazıcıda basılmış uçaklar genel anlamda kibar narin oluyorlar. İmac yapılabilir belki ama acemi kişilere uygun değil bence 3d yazıcıdan çıkan "büyük" uçaklar.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bodoslama dalayim... XPWR 32 setup'im olacak, 6S bataryalar vs... Bunu 3D yazicidan cikan ucaga takicam... Fantezinin uc boyutu....

3 boyutlu yazicilara ve sagladigi kolayliklara itirazim yok, lakin 70+" lik bir 3D/IMAC ucaginda piyasadaki tasarimlarla saglikli sonuc almak olanaksiza yakin... Su ana kadar, kanat borusunu yazicidan cikmis olan kanat segmentinin icine direk sokmak disinda bir tasarim gormedim. Bu kadar yuk goren kanada bir kiris tasarlamaksizin bu isin icinden cikmak bana pek akilci gelmiyor...

Madem 73" boyutta bir model yapacaksiniz ve madem IMAC dusunuyorsunuz (Basic oldugunu tahmin ediyorum), bu durumda size bir F3A modeli tavsiye edeyim... Hem duzgun ucan bir ucaginiz olur, hem de Basic sinifta avantaj saglamis olursunuz, zira F3A gibi stabiliteye sahip ucak ile pilotun yuku ciddi manada azalir Basic sekanslarinda....

Simdi, size tavsiye edecegim model, ingiltere milli takiminda yarisan Thomas David isimli dostumuzun ikinci nesil F3A projesi. Ilk nesil "Cold Draft" koseli ve gorece basit insa edilebilen bir model ve katildigi istisnasiz tum yarismalarda dunyaca unlu ve sponsorlu (profesyonel) pilotlara karsi harika sonuclar aldi. Ilk 5'te bitirdigi birkac Avrupa Sampiyonasi bacagi vs de oldu...

Ikinci nesil "Placebo" ise modelin Thomas'in ihtiyaclarina gore guncellenmis ve hatlari yuvarlatilmis hali...

Open source olarak paylasacak kadar da tevazu sahibi, gonlu guzel bir insancagizdir kendileri:

Gerisi size kalmis.... Basarilar...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Detaylı cevap için teşekkürler. Kılavuzda da görebileceğiniz gibi kanat borusu olarak 14x750mm lik Karbon tüp kullanmakta. Uçuş videosu bana uçağın IMAC için yeterli olduğuna ikna etti. İsterseniz izleyebilirsiniz. Yurtdışında bu modelin basımını gerçekleştirmiş olan arkadaşların uçağın IMAC gibi yarışmalara oldukça uygun olduğu yorumunu aldım. Açıkçası burada pek de narin uçuyormuş gibi görünmüyor .

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Ben bu uçağa ve Barkın 'a şans diliyorum. Barkın basic uçacak. Çok da fazla zorlanmaz bu uçak diye düşünüyorum. Hangi motoru kullanırsan kullan, pervane balansı çok iyi yap. Titreşime karşı çok hassas olur bu uçak!
Grupta paylaştığın gibi burada da bu uçağın resimlerini paylaşsan güzel olurdu.

• Beğen
Tepkiler: Barkın Özer
Ben bu uçağa ve Barkın 'a şans diliyorum. Barkın basic uçacak. Çok da fazla zorlanmaz bu uçak diye düşünüyorum. Hangi motoru kullanırsan kullan, pervane balansı çok iyi yap. Titreşime karşı çok hassas olur bu uçak!
Grupta paylaştığın gibi burada da bu uçağın resimlerini paylaşsan güzel olurdu.
Çok teşekkürler. Yakın zamanda toplu bir şekilde detaylı deneyimlerimi anlattığım bir paylaşım yapmayı düşünüyorum. Zaten 3D yazıcıdan uçak basmak epey yorucu bir iş slicer ayarlarının yapımının neredeyse 1kg filament harcadığı düşünülürse.

Barkın seni hatırladığım kadarıyla Yakıtlı bir trainer modelle yarışmaya katılmıştın. Hatta alıştırma yaparken havada motor stop etmişti ve sağ salim uçağı yere de indirmiştin 😍

Eğer seni doğru hatırlıyorsam geçen bu sürede pilotajına neler kattığını gösterecek videolar paylaşmanı tavsiye ederim. Keyifle takip ederim.

Edge 540 konusunda ise bu mesaja bakmanı isterim.

Konu içindeki mesaj 'F4U Corsair 1.9m 3dlabprint'

Benim fikrimce bu kırımda bu kadar hasar almaması gerekirdi bu uçağın. Fakat durum ortada. Sana fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

Uçuş videosu bana uçağın IMAC için yeterli olduğuna ikna etti
Ne idugu belirsiz manevralar yapiyor videoda ucak, 3D desen degil, IMAC le uzaktan yakindan alakasi yok manevralarin. Herhangi bir duz cizgi goremedim video boyunca... Hangi bolumden ikna oldun acaba ?

Tasarim acisindan konusursak, kanat uzun govde kisa. IMAC'de turlu dezavantaji var...
Yurtdışında bu modelin basımını gerçekleştirmiş olan arkadaşların uçağın IMAC gibi yarışmalara oldukça uygun olduğu yorumunu aldım.
Getirin o yorumu yapani bana, acik sopalayayim :p
Açıkçası burada pek de narin uçuyormuş gibi görünmüyor .
Ordan oyle gorunur. @Ali Haydar GÖK 'e neler gorundu bir ara neler... Bak simdi kuzu gibi... :hoppa:

Ezcumle:

Bu ucakla olmaz demiyorum ! Ama bu ucaga harcanan efora pilotajini gelistirebilecegin bir ucak yapabilirsin diyorum
Filament ayarina degil, agirlik merkezi ayarina, motor acisi ayarina, inis mixlerine, insidans'a, vakit ayir ki pilotajin da gelisebilsin diyorum...

Eğer seni doğru hatırlıyorsam geçen bu sürede pilotajına neler kattığını gösterecek videolar paylaşmanı tavsiye ederim. Keyifle takip ederim.

@Ali Haydar GÖK bey. Iyice saldiniz bakiyorum. Klavye modelciligi yapiyorum bundan sonra yalnizca diyorsan bilmiyorum ama kanalinizda yeni video goremiyorum bir ayi geckin bir suredir... Havalardan mi acaba ? :coolxf: