3d yazici kapali kasa yapimi

Burak Ağcayazı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba iyi bayramlar .
3d yazicilarda abs baski almak basli basina bir dert genellikle kolay basildigi icin Pla filamentler tercih ediliyor ancak bizim gibi modelcilerde pla sicak yaz aylarinda oyun hamuruna donusuyor bu nedenle sicaklik ve darbe dayanikliligi pla ya gore cok daha iyi olan abs filamentler isimize daha cok yariyor ama duzgun baski almak acik kasa yazicilarda malesef pek mumkun degil , abs yapisi geregi sicaklik degisimlerine cok daha hassas baski ilerledikce kenarlardan cekilmeye ve tabladan kalkmaya basliyor ve butun baski cop olup emeklerimiz heba oluyor.
Bu sebeple 3d yazici sahibi oldugum gunden beri duzgun abs baski yapmak icin cesitli filamentler denedim ne yazikki kaliteli bir baski alamadim .
Yeri gelmisken ankarada @Selçuk Erdoğmuş kardesimiz lazer kesim ve modelleme dukkani acti bende gonullu ciragi oldum , dun yazicimida alarak dukkanina gittim buna bi kutu yapalim dedim ve basladik tasarimina
Malzeme olarak 3mm mdf ve pileksi cam kullandik

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kesildikten sonra kabaca birlestirdik
İsinin muhafazasi icin aleminyum bantla ic tarafi kapladik

İcine led aydinlatma yapip yaziciyi yerlestirdim ve ilk baskiya basladim , ayni baskiyi kasasiz sekilde yapmistim ve cok fazla kenarlar kalkmisti
Ayni sicaklik ayarlarinda kapali kasada ayni modelin basimina basladim , sonuc simdilik cok iyi herhangi bir kalkma olmadi , vaski bitiminde farki resimlerle anlaticam

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Oncelikle Selçuk erdogmus kardesime cok tesekkur ederim , yeni isinde başarılar dilerim .
web sitesi .

Bende willys jeep projesinde ve öncesinde birkaç PLA baskı sonrası PLA nın çok zayıf bir malzeme olduğu konusunda hem fikir oldum. Ufak tefek işlem yapmak gerektiğinde birçok PLA parçayı kırdım ne yazıkki. Bu sebeplerle ABS baskı almak bencede en mantıklı hareket lakin sadece kabin yeterli olacakmı bu iş için başka neler yapmak lazım. Birde güç kaynağını kabinin içinde bırakmak ne kadar doğru kabin dışına almak daha mantıklı bir hareket mi olur. Uzun baskılarda güç kaynağı ısınıyor böyle kapalı bir kabin içinde sıkıntı yaratmasın. Birde yukarıda tekerden gelen filament malzemenıinde kabindemi olması daha iyi olur yoksa dışardanmı gelmesi. Bunlar hakkında sizlerin bilgisine ihityacım var. Sonuçta bende bir kabin üretme işine gireceğim. Konu yakın takipte.

Saygılar;

Bende willys jeep projesinde ve öncesinde birkaç PLA baskı sonrası PLA nın çok zayıf bir malzeme olduğu konusunda hem fikir oldum. Ufak tefek işlem yapmak gerektiğinde birçok PLA parçayı kırdım ne yazıkki. Bu sebeplerle ABS baskı almak bencede en mantıklı hareket lakin sadece kabin yeterli olacakmı bu iş için başka neler yapmak lazım. Birde güç kaynağını kabinin içinde bırakmak ne kadar doğru kabin dışına almak daha mantıklı bir hareket mi olur. Uzun baskılarda güç kaynağı ısınıyor böyle kapalı bir kabin içinde sıkıntı yaratmasın. Birde yukarıda tekerden gelen filament malzemenıinde kabindemi olması daha iyi olur yoksa dışardanmı gelmesi. Bunlar hakkında sizlerin bilgisine ihityacım var. Sonuçta bende bir kabin üretme işine gireceğim. Konu yakın takipte.

Saygılar;
Filamentin kabin icinde olmasina gerek yok ancak guc kaynaginin ve islemcisinin fanlarina disardan kucuk bir boruyla hava girisi yapicam kabin ici sicakligi olcmem gerek , henuz gelistirme asamasindayim .

Gayet güzel bir çalışma olmuş, emeklerinize sağlık ve bol görselli paylaşım için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

Burak Bey ABS filament olarak ne kullanıyorsunuz. Birde printer galiba Ender 3 Pro sanırsam. Bende ufaktan çalışmalara başlayayım. Evde tezden kalma termo couple ve data logger da var sıcaklık ölçümünü kolay yapabilirim. Kabin içi sıcaklık kaç civarında olmalı iyi bir katmanlar arası yapışma elde etmek için. Kolay gelsin gelişmeleri takipteyim.

Burak Bey ABS filament olarak ne kullanıyorsunuz. Birde printer galiba Ender 3 Pro sanırsam. Bende ufaktan çalışmalara başlayayım. Evde tezden kalma termo couple ve data logger da var sıcaklık ölçümünü kolay yapabilirim. Kabin içi sıcaklık kaç civarında olmalı iyi bir katmanlar arası yapışma elde etmek için. Kolay gelsin gelişmeleri takipteyim.
Daha once farkli markalar almistim yazici acik durumdayken hic duzgun baski alamadim , microzey marka abs pro urunu cokca gorur oldum saticisida oldukca ilgili bir arkadas memnun kalacagimi soyledi ve bi tane aldim , gercekten bir daha pla ya para vermem dedirtti .
Kabin ic sicakligi tabla isisi 90 iken tahmini 50 derece civari oluyodur termometremi bulamadim olcum yapip tam degerleri yazarim ,
Katmanlar arasi yapisma cok cok iyi , katman istikaketine kirmayi denedim oldukca mulavemetli .

Aseton buhariyla neredeyse kalip abs gibi baski ortaya cikti
Katman kalinligi 0.3mm

Son düzenleme:
Burak Bey sahiden süper gözüküyor çıktılar. Bilgiler için teşekkürler bende birşeyler elde edersem bu konu altından paylaşırım. Ama önce kabini yapmak lazım. Buda kısa bir iş değil siz çok iyi halletmişsiniz. Kolay gelsin.

Burak Bey sahiden süper gözüküyor çıktılar. Bilgiler için teşekkürler bende birşeyler elde edersem bu konu altından paylaşırım. Ama önce kabini yapmak lazım. Buda kısa bir iş değil siz çok iyi halletmişsiniz. Kolay gelsin.
Kabin icin @Selçuk Erdoğmuş ile iletisim kurabilirsiniz .

Buhar sonrasi

Son düzenleme:
Hala kabin yapabilir mi acaba konunun üzerinden birkaç ay geçmiş. Malum korona vs. derken. Bende birkaç haftaya elime ulasacak olan prusa mk3s için görsel olarakta hoş görünmesi için labin arayışındayım.

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
Hala kabin yapabilir mi acaba konunun üzerinden birkaç ay geçmiş. Malum korona vs. derken. Bende birkaç haftaya elime ulasacak olan prusa mk3s için görsel olarakta hoş görünmesi için labin arayışındayım.
Merhaba. Aslında sürekli gündemimizde fakat bir türlü fırsat yaratıp üzerine düşemedik.

Ahşaptan bir kaç deneme yaptık ama ısının ahşaba etkisinden dolayı pek verimli olmadı. Pleksiden yapmayı düşündük fakat o da biraz fazla maliyetli. ☺ Yine de bir alternatif bulup nihayi sonuca ulaşmayı hedefliyoruz. @Burak Ağcayazı ile beraber fırsat bulabilirsek ender 3 ve ender 5 plus ın kasasını yapıcaz. Sonuca göre diğer modellere bakabiliriz. ☺️:saygilar: