3D Yazıcı seçimi

İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar merhabalar. Bu işte acemiyim o yüzden sizlere danışayım istedim.
3D yazıcı almayı planlıyorum. Aşağıdaki model kafama yattı gibi ama çok emin olamadım. Dezavantajları varmıdır. Ortalama bu cihaz bandında bir yazıcı alacağım.

ELEGOO Neptune 4 Pro 3D Yazıcı​

Yukarıda yazdığın makine kağıt üzerinde gayet güzel özellikler sunuyor. Pratikte de iyi midir acep?

Hususi bunu kullanmadım, filamentle de pek aram yok sevmem ama elegoo nun rezin olanı var bende ve tek arıza vermedi bugüne kadar.
Buna gelirsek;
dışarıdan bakınca hız güzel 500mm/sn
Hassasiyet standart 50mikron
Ekstruder dual-gear direct demiş, bowden a göre iyidir. Multi gear yada planetary gear spesifik birsey basmıyorsanız gerek yok.
Nozzle alüminyum+titanyum
Biraz zorlama ile carbon türevi bi ihtimal ama kalan her türlü filament basılır.
İşlemcisi iyi, normalde tek kafa tek filament çok farketmez ama komplike parçaları yada büyük dataları yazdırırken daha iyi tabii ki.
Test videosunda ses ortalama ama kendiniz işitmeden asla emin olamazsınız bir de bir sene çalışan makinenin sesiyle sıfır makine bir olmuyor tabii ki. Salonun ortasına kurmayacaksanız çok da dert değil.

Komponontlerin kalitesini bilmiyorum ancak referans olarak eldekini söyleyebilirim kaliteliydi.

Onun dışında yazdırma alanı standart, eğer model uçak vs yazdırmaksa amacınız o tabla alanı yetmiyor her modeli kesip dilimlemek durumunda kalıyorsunuz hem de sürekli parça değiştir birleştir ve uğraştırıyor önermem, onun yerine daha büyük modellere bunun max versiyonu vs bakın derim.

Son olarak naçizane tavsiyem 3d olayına aşina değil iseniz gidip ikinci el creality ender vs alıp alışıp ondan sonra gerçek gereksinimlerinizi karşılayacak düzgün bir makine almanızı tavsiye ederim.

Dipnot olarak: Enderin bütün oem parçaları aftermarket parçaları modları vs her tarafta bulabilirsiniz, elegoo yu Denizli’de hatırlıyorum bir firma distribütörlüğünü almıştı sağda solda pek parçasını bulamazsınız.

• Beğen
Tepkiler: Bünyamin kayacı
Hususi bunu kullanmadım, filamentle de pek aram yok sevmem ama elegoo nun rezin olanı var bende ve tek arıza vermedi bugüne kadar.
Buna gelirsek;
dışarıdan bakınca hız güzel 500mm/sn
Hassasiyet standart 50mikron
Ekstruder dual-gear direct demiş, bowden a göre iyidir. Multi gear yada planetary gear spesifik birsey basmıyorsanız gerek yok.
Nozzle alüminyum+titanyum
Biraz zorlama ile carbon türevi bi ihtimal ama kalan her türlü filament basılır.
İşlemcisi iyi, normalde tek kafa tek filament çok farketmez ama komplike parçaları yada büyük dataları yazdırırken daha iyi tabii ki.
Test videosunda ses ortalama ama kendiniz işitmeden asla emin olamazsınız bir de bir sene çalışan makinenin sesiyle sıfır makine bir olmuyor tabii ki. Salonun ortasına kurmayacaksanız çok da dert değil.

Komponontlerin kalitesini bilmiyorum ancak referans olarak eldekini söyleyebilirim kaliteliydi.

Onun dışında yazdırma alanı standart, eğer model uçak vs yazdırmaksa amacınız o tabla alanı yetmiyor her modeli kesip dilimlemek durumunda kalıyorsunuz hem de sürekli parça değiştir birleştir ve uğraştırıyor önermem, onun yerine daha büyük modellere bunun max versiyonu vs bakın derim.

Son olarak naçizane tavsiyem 3d olayına aşina değil iseniz gidip ikinci el creality ender vs alıp alışıp ondan sonra gerçek gereksinimlerinizi karşılayacak düzgün bir makine almanızı tavsiye ederim.

Dipnot olarak: Enderin bütün oem parçaları aftermarket parçaları modları vs her tarafta bulabilirsiniz, elegoo yu Denizli’de hatırlıyorum bir firma distribütörlüğünü almıştı sağda solda pek parçasını bulamazsınız.
Ekrem hocam çok teşekkür ediyorum bilgiler için.

Bünyamin bey
Creality Ender kullanıp sonra direct extruder olmaması ve daha birçok sıkıntısı nedeniyle kendisinden kurtuldum. Creality'nin avantajı parçaları upgradeleri vs çok yaygın bulunabiliyor. Sonra uzun bir araştırma sonrası Extruder'ın yukarı aşağı değilde basım tablasını yukarı aşağı oynadığı tipin daha hassas ve boşluksuz olduğunu ve ayrıca daha kapalı yani kabinet şeklinde olabildiğini incelemeler sonunda gördüm. O tipde Creality tam ben alım aşamasındayken ve Bambu Lab'ın P1P si için sermayeyi toplamaya çalışırken k1 modelini çıkardı. Creality k1 ilk başta extrude sıkıntısı ile piyasaya çıktı ama Creality'nin değişim kitinin hediyeler ile 3 dolara göndermesi ile makine düzeldi. Epey kullandım neredeyse 2 kg ma yakın baskı aldım. Epey düzgün baskı alıyor. Fiyat olarak da ben alırken Bambu dan epey uyguna geldi. Ama bütçe uygunsa Bambu nun yeni çıkan P1S'ni alabilirsiniz. Çok iyi makineler. Creality k1 de hiç kötü değil.

Saygılar