3D Yazıcı size göre mi? Tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar şu an için iki bölüm olarak düşündüğüm 3D yazıcı deneyimlerime ait videoların ilki sizlerle :)

Bu bölümde "3D yazıcılar ne ayaktır, hangisi size göre, veya 3D yazmak size göre bir şey mi?" gibi genel bir değerlendirme yapmaya çalıştım. İkinci bölümde Tevo Tarantula hakkında bir inceleme yapmayı planlıyorum, ancak iş yerimde kesintisiz video çekmek, özellikle gündüz saatlerinde baya sıkıntılı oluyor. Bu videoda aklımdaki temel şeylere kısaca değinmeye çalıştım, istek olursa daha detaylı birşeyler de yapabiliriz.

Not: Video küçük resmindeki bakışım nasıl ama? :lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Öncelikle merhabalar

Konuları gizli gizli takip ediyorum. Yıllarımı vermiş olduğum bir konu olunca dayanamadım yazayım dedim.

5 yıl öncesine gidersek piyasada 3-5 seçenek vardı.Modellerin çoğu prusa i3 modeline benziyordu. Günümüze gelirsek binlerce çeşit bulunmaktadır.Bu süre zarfında farklı sistemlerde geliştirildi tabiki.

İşin aslına gelirsek bir ev kullanıcısı için yüksek meblağlara çıkmak çok mantıklı görünmüyor.

Eğer ben bu işlerden iyi anlarım kendime bir 3d printer toplarım ve bundan da keyif alırım diyorsanız beklediğiniz hata. Bu işlerle uğraşamam sadece yazıcım olsun diyorsanız da tek seçenek yazıcı satın almak oluyorki burda yine ikiye ayrılıyoruz.

Yerli mi yabancı mı ?

1-) Yerli malına her zaman destek vermişimimdir fakat bütçeyi bir yerde zorlamıyor değil.
Avantajı ise karşınızda sürekli bir muhattabın bulunması ve garanti gibi hizmetleri sunuyor olmasıdır.

Yerli yazıcı olarak önerilerim Sigma3d, Abbas ve Rigid3d
Rigid3d güncel özellikleri barındırıyor ve kapalı kutu olmasından dolayı abs baskılarda sıkıntı çıkarmıyor.
Rigid3d üreticisi ve tasarımcısı Mehmet Sütaş abim satış sonrasında hertürlü sıkıntıda yardımcı oluyor.

Sigma3d ise halihazırda kullandığım ve vazgeçemediğim yazıcılarımdan bir tanesidir.
Açık kasa olduğun için abs baskılarda ufakta olsa çatlamalar olabiliyor.
Tam bir fiyat/performans ürünüdür.Tavsiye ederim.

2-) Yabancı bir ürünü tercih edersek ki bu Çin oluyor.Fiyatlar gayet uyguna geliyor.
Çin menşei bir yazıcı alacaksak eğer çok ucuza kaçmamanızı öneririm.İlerde çok sıkıntı çıkarabiliyor.

Çin üzerinden alınacak yazıcılara gelirsek eğer;
Öncelikli olarak olarak gümrük bedelini göz önünde bulundurmalıyız.
Çinliler yazıcılarda standart dışı parçaları bolca kullanıyor.Bu durumda yazıcıların kendine özel yedek parçaları bulunuyor.
Bir yazıcı almadan önce bunuda göz önünde bulundurmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Önerilerime gelcek olursak
Prusa i3 mk3 (bütçe uygunsa düşünmeye gerek yok bence)
Creality Ender 3
Tevo tarantula

Anet serisi yazıcıların fiyatı çok uygundur fakat gövdeleri pleksi oldukları için çok sağlıklı değillerdir.Bu yüzden pek önermiyorum.

3d printer teknolojisi hayatımızda büyük yer edindi ve edinmeye de devam ediyor.

Benim demek istediklerim bu kadar. Hatalarım varsa affola. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ellerine sağlık Emre , inceleme videosunu da merakla bekliyoruz.:thumbup::thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Hah beni kurtardın bu işten :) teşekkür ederim. Hala videoyu izleme şansım olmadı, hele bir izleyeyim ben de maydanoz olurum olaya gerekli görürsem :coolxf:

En güzeli yakın bir arkadaşında 3D printer olması :D

Evet işte bu çok doğru :) "en güzel printer arkadaşımın printeri" :thumbup:

3D yazıcıların kalitesi gerek baskı gerekse plastik dayanıklılığı bakımından henüz yerine oturmadı.

Levent Bey, aynen söylediğiniz gibi "henüz" çok iyi bir yerde değiliz ama bu konuda son zamanlarda çok hızlı gelişmeler yaşanıyor, özellikle potansiyel piyasayı gören filament üreticileri hatırı sayılır ARGE yapıyorlar ve sürekli yeni ve ihtiyaca göre çok çeşitli özellikler sunabilen yeni filamantler üretiyorlar. Belki iki sene önce, ev tipi yazıcılar için sadece ABS ve PLA'dan bahsederken hatta pek çok yazıcı ABS ile baskıya bile pek uygun değilken bugün geldiğimiz noktada su soğutmalı "hot end"ler sayesinde oldukça yüksek sıcaklıklarda baskı yapılabiliyor ve bununla birlikte hem mekanik hem termal dayanımları yüksek plastikleri kullanabilme imkanı doğuyor. Pek tabiki bir metal parçanın yerini alacak birşey yapmak "henüz" mümkün değil ama standart bir "enjeksiyon" plastiğine denk yada çok yakın mukavemette parçaları üretmek artık mümkün. İlerleyen günlerde neler göreceğiz kim bilir :)

Emre serinin ikinci videosu için sabırsızlandık şimdiden :thumbup: Eline sağlık, çok keyifliydi. :bravo: :bravo:

Bende Mehmet abi gibi " En iyi printer arkadaşının printer'ıdır " demek durumundayım. :lollol:

Düşünsene bizim evde masanın üstünde böyle saatlerce ses çıkartarak çalışan birşey var ve aynı evde benim sıpa dolanıyor.

Eminim çok sever. :heartxf: :lollol: :lol:

Eline ağzına sağlık abi şimdi izleyebildim sonunda.

Yalnız sonuna doğru böyle arkadan jet sesi gelince "vay be adam kapanışa ses efekti koymuş helal olsun" demiştim ki bir anda senin nerde olduğun ve o sesin neye ait olabileceği aklıma geldi. Ama çıkıp da o ses için özür diledin ya alacağın olsun :D ah siz heliciler :D

Ha bide bir ara "aha bana giydirecek mi acaba" derken son anda kıvırdın :p

Hazır madem bilgilendirme videosu tadında yapıyorsun, bende "3D yazıcı size göre mi" sorusu için çok önemli bir bileşen daha var değinilmesi gereken, o da 3D modelleme yazılımı. Bana göre kişi bir şekilde bir modelleme yazılımı kullanmayacaksa da printerın ona göre olup olmadığı biraz süpheli. Online olarak milyonlarca obje bedava olarak ulaşılabilir durumda tamam ama eninde sonunda kullanıcının kendi ihtiyaçları için birşeyler çiziktirebilmesi lazım. Günümüz çizim programları kolay öğrenilen ve kullanılan şeyler ama yine de böyle bir şey öğrenmek istemeyen bir kişi için 3D yazıcı ne kadar anlamlı olur onu bilemiyorum...

Düşünsene bizim evde masanın üstünde böyle saatlerce ses çıkartarak çalışan birşey var ve aynı evde benim sıpa dolanıyor.

Eminim çok sever. :heartxf::lollol::lol:

Benim sıpa bayılıyor alete, konuşuyor, bana makinanın yaptıklarını anlatıyor, makinaya direktif veriyor falan :D

Ama esas evde kedi olsa ne olurdu ben onu çok merak ediyorum :)

Emrem eline sağlık.Sayende almayı düşünenler daha aydınlık bir fikire sahip olacaktır.
Maalesef bu durum masaüstü CNC makineler için de geçerlidir. Bu cihazlar hobi amaçlıdır ve fiyat performans oranında ancak kendimizi tatmin edecek kadar iş yapabilirler.Prototip ve özel amaçlı birkaç parça basmak için çok güzel, tabii ki de ticari beklenti ve kaygısı olan biri için de boşa zaman kaybıdır.
Anlatmak istediklerini sanırım ben çok iyi anladım, bunda zamanın bol olacak , ve sadece keyfe keder işler yapacaksın.:saygilar:
Hazır sen madem almışsın, şu benim fusinin antenleri,menteşeleri,kapı kolu,cable cutter gibi minik detaylarını da basıverir misin.:evil::laugh:

En güzeli yakın bir arkadaşında 3D printer olması :D ki çok şükür artık o da var :halay::hoppa:

Bende Mehmet abi gibi " En iyi printer arkadaşının printer'ıdır " demek durumundayım. :lollol:

Valla ben de aynı şekilde düşünüyorum :lollol:

Emrem eline sağlık.Sayende almayı düşünenler daha aydınlık bir fikire sahip olacaktır.
Maalesef bu durum masaüstü CNC makineler için de geçerlidir. Bu cihazlar hobi amaçlıdır ve fiyat performans oranında ancak kendimizi tatmin edecek kadar iş yapabilirler.Prototip ve özel amaçlı birkaç parça basmak için çok güzel, tabii ki de ticari beklenti ve kaygısı olan biri için de boşa zaman kaybıdır.
Anlatmak istediklerini sanırım ben çok iyi anladım, bunda zamanın bol olacak , ve sadece keyfe keder işler yapacaksın.:saygilar:
Hazır sen madem almışsın, şu benim fusinin antenleri,menteşeleri,kapı kolu,cable cutter gibi minik detaylarını da basıverir misin.:evil::laugh:

Hakan abi aynen o şekilde, çok güzel özetlemişsin. Lazım olan ne varsa gönder gelsin abi, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım :)

Ha bide bir ara "aha bana giydirecek mi acaba" derken son anda kıvırdın :p

Nerde? :D Yok valla öyle bir niyetim yoktu. Ama bir önceki mesajda topu taca atar gibi yaptın, ordan ufak bir giydirmeyi düşünüyordum, ama neyse ki konuya dahil oldun :) Benim 3D yazıcı olayım daha 3-4 aylık bişey, ben sana güvenerek girdim bu konuya :D

Yalnız sonuna doğru böyle arkadan jet sesi gelince "vay be adam kapanışa ses efekti koymuş helal olsun" demiştim ki bir anda senin nerde olduğun ve o sesin neye ait olabileceği aklıma geldi. Ama çıkıp da o ses için özür diledin ya alacağın olsun :D ah siz heliciler :D

Ya o racondandır, hani videoda kontrolün dışı bir ses olduğunda söylemek gerekir gibi düşündüm. Videoya hızlı geçişleri denk geldi, çabuk bitti. Kalkış falan baya uzun sürüyor ve hayatı durduruyor bir süre burada.

Hazır madem bilgilendirme videosu tadında yapıyorsun, bende "3D yazıcı size göre mi" sorusu için çok önemli bir bileşen daha var değinilmesi gereken, o da 3D modelleme yazılımı. Bana göre kişi bir şekilde bir modelleme yazılımı kullanmayacaksa da printerın ona göre olup olmadığı biraz süpheli. Online olarak milyonlarca obje bedava olarak ulaşılabilir durumda tamam ama eninde sonunda kullanıcının kendi ihtiyaçları için birşeyler çiziktirebilmesi lazım. Günümüz çizim programları kolay öğrenilen ve kullanılan şeyler ama yine de böyle bir şey öğrenmek istemeyen bir kişi için 3D yazıcı ne kadar anlamlı olur onu bilemiyorum...

Çok doğru, aslında işin en önemli kısımlarından biri de bu. Ben ilk defa ne zaman bir CAD programı kullandım hatırlamıyorum, sanki hep biliyormuşum gibi geliyor :) Ama iyi kötü bir çizim programı bilmeden bu yazıcıyı almanın çok da fazla bir anlamı olmadığına katılıyorum. En azından asıl hobisi bu olmayıp, bunu araç olarak kullanacak bir kişi için. Asıl hobi bu olacaksa, bir cad programı öğrenmek de o hobinin bir parçası olacaktır diye düşünüyorum. O kısım başlı başına bir video konusu, eğer ilgi görürse oraya da biraz değinilebilir, ama video içinde de şöyle ucundan bir geçiş yapsaydım iyi olurdu.

Ama esas evde kedi olsa ne olurdu ben onu çok merak ediyorum :)

Bunu ben de çok merak ediyorum. Bizim bahçedeki kediler zaten benim atölyeye çok meraklılar. Bir gün birkaç tanesiyle bir deney yapabilirim. Deney prosedürü ile ilgili fikirlere açığım, denek sayısında sıkıntı yok, çok kedi var ve yenileri de gelmek üzere :lol::lol:

Bunu ben de çok merak ediyorum. Bizim bahçedeki kediler zaten benim atölyeye çok meraklılar. Bir gün birkaç tanesiyle bir deney yapabilirim. Deney prosedürü ile ilgili fikirlere açığım, denek sayısında sıkıntı yok, çok kedi var ve yenileri de gelmek üzere :lol::lol:

Hayvan deneylerine şiddetle karşıyım!...:angry:

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Nerde? :D Yok valla öyle bir niyetim yoktu. Ama bir önceki mesajda topu taca atar gibi yaptın, ordan ufak bir giydirmeyi düşünüyordum, ama neyse ki konuya dahil oldun :) Benim 3D yazıcı olayım daha 3-4 aylık bişey, ben sana güvenerek girdim bu konuya :D

Orjinal prusanın fiyat farkından bahsederken :D

İşin şakası bir yana, şöylediğin şey çok doğru, orjinal prusa ile tipik bir klonu arasındaki fiyat farkının ana nedeni kullanılan malzeme değil. Evet malzemeler farklı ve belki önemli bir kalite farkı da olabilir ama bunun fiyata direk etkisinin senin söylediğin gibi 100-200 USD nin üzerinde olduğunu sanmıyorum. Geriye kalan fark pek çok kalemden kaynaklanıyor. Hazır lafı geçmişken ben de kendi seçimimi etkileyen faktörleri anlatayım burada kısaca, konuya farklı bir pencereden katkı sağlayabilir belki.

Bir kısmınızın malumu olduğu üzere bende orjinal prusa i3 Mk2 var. 2016 yılının ağustosunda aldım ve o zamandan bu zamana mutlu mesut kullanıyorum arkadaşı. yakın zamanda da Mk 2.5 upgrade setini sipariş ettim ve bu aralar onun gelmesini bekliyorum (ancak siperişleri göndermeyi geciktirdikçe geciktiriyorlar :) benim acelem yok, printerim hali hazırda halen çalışıyor nasılsa).

Şimdi mesaj karakter sınırlamasını Emre'nin konusunda zorlamak yerine direk olaya gireyim :D Ben kendi printerimi almaya karar verdiğimde de doğal olarak epey bir okudum araştırdım soruşturdum. En nihayetinde gördüm ki genel olarak iki yol var izleyebileceğim, ya az para çok zaman harcayıp bir klon makina alacağım ya da çok para az zaman harcayıp "zamanı başkalarının harcayıp da para olarak ürün fiyatına koyduğu" bir şey alacağım. Normalde mekanik şeylerle uğraşmayı pek severim, o yüzden benim açımdan normal olarak görünen seçim klon birşey alıp onunla uğraşmaktı. Ama bu sefer 3D printer almaktaki amacım 3d printer konusunda ıncık gıncık mekanik elektronik vs bilgi sahibi olmak yerine doğrudan modellerimde ve kısmen evde kullanabileceğim bir cihaza sahip olmaktı. Ayrıca daha önce bahsettiğim gibi bu cihazı kullanabilmek için gerekli olan çok temel bir beceri olan 3 boyutlu çizim becerisine de henüz sahip değildim. O zamana kadar sadece 2boyutlu ortamda CAD kullanmıştım ve kullandığım yazılımlardaki 3. boyut modülleri de bir nevi "öcü" gibi görünürdü. Cihazı etkin bir şekilde kullanabilmek ve benim amacıma hizmet etmesini sağlayabilmek için bilgisayarda "katı modelleme" becerisini kazanmam gerektiğini, bunun için de kaçınılmaz bir şekilde zaman harcamam gerektiğini çok iyi biliyordum. O yüzden iki cephede birden savaşmak yerine harcayacağım zamanı çoğunlukla tek tarafa yönlendirebilmek için güvenilirliği bilinen bir ürüne yönelmeyi tercih ettim. Bu yönde yaptığım araştırmaların sonucunda da en nihayetinde orijinal prusa i3 Mk2 yi tercih ettim.
Bu ürünü tercih ederkenki temel gerekçelerim de şöyleydi:

- kit halinde alınması mümkündü ve bu benim tercih edeceğim birşeydi. Kurulu bir printerın nakliye bedelinin nasıl olacağını az çok tahmin edersiniz :) dahası ben kendim kurmayı tercih ediyordum çünkü bu sayede cihazı tanıyıp ilerde bir sorun olduğunda "ne yapıcam yahu şimdi" diyerek boş boş bakmak yerine neresine ne şekilde girişeceğimi bilebileyim.

-gelişmelere açık bir platformdu, zira sitede gördüğüm kadarıyla eski versiyon kullanıcılarına yeni versiyona geçebilmeleri için "upgrade kit" leri satılıyordu.

-sürekli olarak kendilerini geliştiriyorlardı, ve komünitenin sağladığı geri bildirimleri de gayet güzel bir şekilde değerlendiriyorlardı

-mk2 kitinde olan bazı (otomatik eksen kalibrasyonu, tablanın düzlemselliğinin otomatik olarak kontrol edilip gerekirse kompanse edilmesi vs) basit ama önemli özelliklerin sayesinde kurulumdan kaynaklanacak problemlerin baskı kalitesine yansımadan bertaraf edilebileceğini düşündüm.

- düşük güç seçeneği ile sessiz çalışabilmesi benim için büyük avantajdı (printer oğlumun odası ile duvar komşusu olan odada ve o komşu duvarın dibinde duruyor ve malum uzun baskı süreleri nedeniyle gün gelip 7/24 çalışması gerekebiliyor. Sessiz çalışabilmesi nedeniyle bugüne kadar oğlumun uykusunu hiç bölmedi :) Şimdi de mk2.5 upgradei ile daha da sessiz çalışan bir hale gelecek.)

- çok geniş bir kullanıcı kitlesi olduğu için sürekli olarak printer için birilerinin birşeyler tasarlayıp kullanıma sunması hoşuma gitti (bu klonlar için de geçerli tabiki)

-kitin yapımı çok iyi dökümante edilmiş ve iyi planlanmıştı. fazla kafa patlatmadan ve çuvallamadan kolaylıkla yapabileceğime kanaat getirdim ve düşündüğümden de kolay yaptım.

- son olarak da doğrudan beni ilgilendiren teknik bir mesele olmamasına rağmen etik açıdan saygı duyduğum bir şey bu adamlara yönelmemi sağladı. O da diğer bazı markalarda olduğu gibi "open source olarak" hayatına başlayıp hatta belki de varlığını "open source" olmasına (yani kullanıcıların desteklerine) bağlı olduğunu unutarak ticari kaygılarla bir anda "closed source" haline gelmek yerine herşeylerini kullanıcılar ile paylaşıp kullanıcılardan gelen geri bildirim ve desteklerle de sundukları ürünleri geliştirmeye devam etme (haliyle çok daha hızlı gelişebiliyorlar) yolunu seçtikleri için. Bugün isteyen birisi prusa nın sitesine girip standart olarak satılan bir kitteki tüm plastik parçaların tasarımlarını ücretsiz olarak indirip kendileri yapabilir. Aynı şekilde firmwareler softwareler hep ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş durumda...

Velhasıl, tüm bunları düşünerek orjinal kiti aldım, başka printer kullanmadığım için doğrudan bu çok iyi yada şurası daha kötü diyebielcek durumda değilim, ama bugüne kadar bana yaptığı şeyler benim alım sırasındaki beklentilerimin çok çok üzerine çıktı. Eşim bile, "bu meret son 10 yılda aldığın en verimli en faydalı şey" yorumunda bulunuyor :D

Makinayı kurup basit bikaç "fine tuning" (ki çok net klavuzda anlatılmıştı) yaptıktan sonra makinanın kendisinden kaynaklı hiçbir baskı problemi yaşamadım diyebilirim. Problemli baskılar ya benim tasarım hatamdan kaynaklanıyordu (yeri gelmişken bahsedelim, bir nesneyi bilgisayarda 3 boyutlu tasarlamak bir şey, o nesneyi 3d yazıcıda basılacak şekilde tasarlamak başka birşey :) ) ya da doğru olmayan parametrelerle basmaya çalışmaktan. Bunca süre içerisinde de sadece iki tane fanı değiştirmem gerekti, onlar da sürekli hareket eden kafadan dolayı kablolarının kopmasından kaynaklanan sorunlardı. Sorunları da yok değildi tabiki, baskıyı etkilemese bile benim kitimden çıkan yataklar ve şaftlar mükemmel değillerdi, çalışmayı etkilemese bile bir miktar ses yapıyorlardı. Zaten sonradan kendileri de farkettiler ve isteyen kullanıcılar için bir upgrade/düzeltme kitini sağladılar. Ben hala aynı yatak ve şaftları biraz sesli ama sorunsuz bir şekilde kullanıyorum (çalışan sisteme dokunma mantığı :D) Yeni upgrade kitimde bunlar da toptan değişecekler.

Benim cihaza sahip olduğum 1.5 yıllık süre zarfında sayısız firmware upgradei çıkardılar. Bunların çoğunluğu da birşeylerin düzeltilmesinden çok birşeylerin iyileştirilmesi üzerineydi. printeri ilk kullanmaya başladığım an ile şu anki hali arasında, baskı kapasitesi, hızları vs açısından hatırı sayılır bir fark var ve fiziksel olarak hiçbir şeyi değiştirmedim.

Benim tecrübem de işte bu şekilde arkadaşlar :)

Buarada, videoda baskı hızına değinmiş emre, şunu da eklemek lazım hemen, baskı hızı ve nozzle boyutu ilişkisi çok önemli burada. printerların çoğunluğu 0.4mm çaplı nozzle ile kullanıcıya ulaşıyor. Ama bence bir kullanıcının ilk edinmesi gereken şey bir nozzle kiti. Ben basacağım şeye göre 0.25mm den 0.8 mm ye kadar değişen aralıkta nozzlelar kullanıyorum ve bu hem baskı hızını hem de nihai ürünün görsel yada mukavemet açıdan kalitesini çok etkiliyor. nozzleı 0.4 mmden 0.8mm ye çıkardığınız zaman birim zamanda bırakabildiğiniz plastiğin 4 katına çıktığına dikkat edin lütfen :) yani büyük objeler basarken baskı zamanını 4 te birine düşürmek mümkün. Dahası, plastik daha büyük ve kalın şeritler halinde bırakıldığı için parçanın mukavemeti de ciddi bir şekilde artabiliyor (katmanlar arasındaki yapışmanın etkisi de azalıyor) Ters tarafta da küçük ama detaylı bir şey basmak istediğiniz zaman küçük nozzle'a geçmek büyük bir fark yaratabiliyor.

Ya o racondandır, hani videoda kontrolün dışı bir ses olduğunda söylemek gerekir gibi düşündüm. Videoya hızlı geçişleri denk geldi, çabuk bitti. Kalkış falan baya uzun sürüyor ve hayatı durduruyor bir süre burada.

Bir sonraki videoyu pardonsuz bir şekilde ve mümkünse kalkış anında bekliyoruz o zaman. Zaten kaç yılları kaldı ki, taş çatlasa 2-3 sene sonra hiç duyamayacağız onların sesini...

Çok doğru, aslında işin en önemli kısımlarından biri de bu. Ben ilk defa ne zaman bir CAD programı kullandım hatırlamıyorum, sanki hep biliyormuşum gibi geliyor :) Ama iyi kötü bir çizim programı bilmeden bu yazıcıyı almanın çok da fazla bir anlamı olmadığına katılıyorum. En azından asıl hobisi bu olmayıp, bunu araç olarak kullanacak bir kişi için. Asıl hobi bu olacaksa, bir cad programı öğrenmek de o hobinin bir parçası olacaktır diye düşünüyorum. O kısım başlı başına bir video konusu, eğer ilgi görürse oraya da biraz değinilebilir, ama video içinde de şöyle ucundan bir geçiş yapsaydım iyi olurdu.

Evet bu ayrı bir konu olarak işlenebilecek kadar derin bir mevzu katılıyorum, bir ara el atabiliriz el birliğiyle. Farklı yazılımlar avantajlar dezavantajlar vs...

Hayvan deneylerine şiddetle karşıyım!...:angry:

Ömer Bey'i destekliyorum rahat bırak hayvanları. Bunu denemenin yolu Sümer Abi'yi printer almaya ikna etmekte bence :D