3D yazıcılar hakkında(öneri)

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar, uzun bir süredir 3d yazıcı kullanıyorum ama kendime ait olmamıştı hiçbiri, belir bir bütçe ayrıdım kendimde edinmek istiyorum.
Gözüme takılan ilk model ender 3 s1 pro oldu sanırım forumda s1 kullanan vardı. Onun dışında ender 3 v3 SE var ama sanırım biraz daha alt bir model. 10 bin TL civarı bir model bakıyorum. Cr10smart var ilk çıktığında baya iyi bir cihazdı ama sanırım eski kaldı biraz boyut dışında pek bir avantajı yok.
Şuan aklımdaki model Ender 3 S1 pro, bazıları all metal hotend nedeniyle pla baskılarda sorun yaratma ihtimali var denmiş. Bunun dışında pek bir sorununu göremedim.
Sizlerin düşünceleri nelerdir

Ender 3 V2 kullanıyorum ama ağır modifiye. İlk modifikasyonlardan birisi all metal hotend idi. Sonra direct drive extruder, çift Z motoru, BL Touch, manyetik tabla, silikon tabla ayakları ve filament sensörü ekledim. Tabii MRISCOC firmware'i de unutmamak lazım.
Ender3 S1 Pro'ya bakınca benim yaptığım tüm upgradeleri içinde barındıran bir alet. Açıkçası şu an ilk yazıcımı alıyor olsam ve bütçem uygun olsa doğrudan onu seçerdim diye düşünüyorum. All metal hotend nedeniyle PLA'da herhangi bir sorun yaşamadığımı da belirtmeliyim. (Not: Bunları tam bir amatör olarak yazıyorum, onlarca yazıcı denemişliğim yok).

Ender 3 S1 kullanıyorum. Sadece hotend içindeki bareli titanyum olanı ile değiştirdim. Sorunsuz istediğim baskıyı alıyorum uzun zamandır. Şuan yeni yazıcı alacak olsam bende S1 Proyu alırdım. Farklı yazıcı kullandın mı diye sorarsan kullanmadım :D Ama elimdekinden memnunum :)

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Creality K1 hoşuma gitmiyor değil, ABS baskı da alınabiliyor.Ne kadar başarılı bilmiyorum, daha önce hiç 3D Printer kullanmadım.Bir gün kısmet olursa ben de 3D Printer alacağım ama hayırlısı.:lollol:

Ender 3 V2 kullanıyorum ama ağır modifiye. İlk modifikasyonlardan birisi all metal hotend idi. Sonra direct drive extruder, çift Z motoru, BL Touch, manyetik tabla, silikon tabla ayakları ve filament sensörü ekledim. Tabii MRISCOC firmware'i de unutmamak lazım.
Ender3 S1 Pro'ya bakınca benim yaptığım tüm upgradeleri içinde barındıran bir alet. Açıkçası şu an ilk yazıcımı alıyor olsam ve bütçem uygun olsa doğrudan onu seçerdim diye düşünüyorum. All metal hotend nedeniyle PLA'da herhangi bir sorun yaşamadığımı da belirtmeliyim. (Not: Bunları tam bir amatör olarak yazıyorum, onlarca yazıcı denemişliğim yok).
Hocam aynı yazıcıdan bende de var , alalı zorlasam 5 kez anca kullandım biraz soğudum desem yeridir , sizde de varmıydı bilmiyorum tabla ayarını yapmak işkence gibi geliyor bana , alttaki tekerlerden ayarlıyorum ama ya ortada yada kenarlarda sanki boşluk var gibi olur , yani çukur gibi bir şey oluyor , bunu araştırdım ama çözümünü bulamadım , ne kadar ince ayar yapmaya kalksamda ortada kesin boşluk kalıyor , çözümünü bulamadım gitti. Bu tarz bir şey başınıza geldi mi acaba

Çukur tabla durumu baya yaygın diye biliyorum. Cam tabla değilse ısıtıcı ile tabla arasına orta kısmına küçük bir kağıt koyunca sorun çözülmesi lazım.

Hocam aynı yazıcıdan bende de var , alalı zorlasam 5 kez anca kullandım biraz soğudum desem yeridir , sizde de varmıydı bilmiyorum tabla ayarını yapmak işkence gibi geliyor bana , alttaki tekerlerden ayarlıyorum ama ya ortada yada kenarlarda sanki boşluk var gibi olur , yani çukur gibi bir şey oluyor , bunu araştırdım ama çözümünü bulamadım , ne kadar ince ayar yapmaya kalksamda ortada kesin boşluk kalıyor , çözümünü bulamadım gitti. Bu tarz bir şey başınıza geldi mi acaba
Yukarıda yazdığım bin tane modifikasyonu niye yaptım sanıyorsun. :lol:;D
Yazıcıyı pencereden atma aşamalarından geçtim ben.

Arkadaşlar kısa bir özet geçmem lazımsa birçok printer deneyip kendimde iki üç modeli kullanmış biri olarak Creality, Zoltrax, Ultimaker, Bambu gibi printerlar arasında yine Creality K1'i tercih ettim. İlk başta printer ön siparişten geldi ve içindeki 100 gram High Speed PLA bittikten sonra çok büyük sıkıntı yaşadım. Sonra aynı ay içinde Creality bir özür yayımlayıp extruder'in hatalı olduğunu kabul edip 3 dolar gibi sembolik bir paraya yeni extruder, hotend ve web kamerası gibi AI kamera dedikleri kamera ile 1 kg high speed PLA yı hediye olarak bir set oluşturup göndermeye başladı. Dedimki içimden hay ben kafama neyse 3 dolarlık seti seri nosunu gönderip printerın sipariş ettim ve 2 ay bekledim yeni geldi ve printer sadece extruderi değiştirince canlandı sanki. Sahiden Core XY çok güzel ve aşırı hızlı bir printer. Ben ön siparişten iyi bir fiyata dolar tam zıplamadan aldım şimdi fiyat epey arttı ama diğer modellerinde fiyatı arttığı için durum pekte farklı değil. Bunu almasaydım Bambu P1P alacaktım daha sonra onun biraz daha yenisi de çıktı ama Creality hem fiyat hemde arayüz ekranı ve bazı diğer özellikleri ile Bambu'yu geçiyordu. (Aslında Creality Bambu'nun printer'ını kopyalamış) Sonuç olarak şu an printer çok iyi çalışıyor vede otomatik kalibrasyon (tabla altında yük hücreleri var) tam metal direkt extruder ve bunun gibi birçok artısı var. Yeni seriler zaten düzgün extruder ile satışa sunulduğu için ön siparişten benim yaşadığım azizliği de yaşamayacaksınız. Ama şu anda dediğim gibi fiyat epey yükseldi. Ben extruderın yukarı aşağı hareket etmesi yerine Extruder'ın XY de hareket ettiği Core XY olan printerları çok daha sağlam ve rigid gördüm. Diğer stili de kullanan biri olarak tabla ayarını CORE XY de çok daha az bozulduğunu söyleye bilirim. K1'in bir artısı da ful kapalı üstünde dahi bir kapak var. Böylece ABS'de basılabilir. İçinde çok sağlam fanlar ile adamlar sahiden güzel bir yapı oluşturmuş. Baştaki sıkıntıyı saymazsam ürün gelişmiş ve güzel bir ürün Creality'de iyi bir destek veriyor ürüne.

Yukarıda yazdığım bin tane modifikasyonu niye yaptım sanıyorsun. :lol:;D
Yazıcıyı pencereden atma aşamalarından geçtim ben.
Hocam aynı hissiyatları fazlası ile yaşıyorum , müstakil ev , atsam da kırılmaz yamulur sinirimi de çıkartamam :D siz baya revize etmişsiniz , peki bu tabla olayını halletmenin yolu nedir acaba , tabi bir çok şey olabilir ama tablanın bu şekilde bazı yerleri neden çukur gibi çözemedim gitti

Tak calistir, hic basin agrimaz seklinde bir recetesi varmidir bu isin ? Tum cehaletimle soruyorum :saygilar::laugh: