4s destekli bir motoru 6s ile çalıştırırsak ne olur

Kenan Takkul

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Hazır bir uçak kiti alıcam içinde motor esc servo vb pil ve kumanda hariç herşey var. Benim elimde kumanda ve pil var fakat elimdeki pil 6s kit de önerilen pil 4s. Ben bu motora 6s pil takıp esc kumanda vb başka bir şekilde kv değerini 4s olucakmış gibi sınırlasam bunu daha önce forumda okumuştum dron için yapıyorlardı. Ama aklıma şu takıldı acaba kullanılan bakır kablolarda bir sorun olur mu 6s takınca izalasyonlar yetersiz gelip yanar mi diye bir şüphe oluştu bu konu hakkında bir bilginiz var mı

Son düzenleme:
Merhaba, bildiğim kadarıyla yorumlama yapayım, yanlışım olursa arkadaşlarımız düzeltecektir.
S- Kablo kılıfları erir mi?
C- Kablo kılıflarının erimesi akımın artmasıyla alakalıdır, akım (amper) yükselirse kabloda ısınma olur (motor yüksek akım çekecek ise) . Voltaj için kılıfın kalınlaşması tahminimce parazitlenmeyi önlemek için olabilir.

ESC üzerinden voltaj kontrolü yapılabiliyor mu? bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Hazır bir uçak kiti alıcam içinde motor esc servo vb pil ve kumanda hariç herşey var. Benim elimde kumanda ve pil var fakat elimdeki pil 6s kit de önerilen pil 4s. Ben bu motora 6s pil takıp esc kumanda vb başka bir şekilde kc değerini 4s olucakmış gibi sınırlasam bunu daha önce forumda okumuştum dron için yapıyorlardı. Ama aklıma şu takıldı acaba kullanılan bakır kablolarda bir sorun olur mu 6s takınca izalasyonlar yetersiz gelip yanar mi diye bir şüphe oluştu bu konu hakkında bir bilginiz var mı
6S pili 4S yerine kullanmak? Balans konnektöründen alıp kullanamazsınız. O konnektörün kabloları incedir çekilen akımı karşılamayıp yanarlar.
6S voltajı nasıl 4S değerine düşüreceksiniz?
Kullanılmayacak fazladan 2S ağırlığını modele yüklemek pek mantıklı görünmüyor.

6S pili 4S yerine kullanmak? Balans konnektöründen alıp kullanamazsınız. O konnektörün kabloları incedir çekilen akımı karşılamayıp yanarlar.
6S voltajı nasıl 4S değerine düşüreceksiniz?
Kullanılmayacak fazladan 2S ağırlığını modele yüklemek pek mantıklı görünmüyor.
Sanırım yanlış anlaşıldım. Öncelikle motora direk 6s voltajı vericem balans konnektörü falan deyil direk xt60 dan. Modelin önerilen pilin 2000mah 4s ben 1500mah 6s kullanıcam ağırlık nerdeyse aynı oluyor. Sınırlama dediğim Voltaj düşürme değil örneğin motor 4s full gazda 10.000rpm dönüyorsa 6s full gazda da yaklaşık 10.000rpm dönecek şekilde max gaz sınırı ayarlicam ki yanlışlıkla 6s de full gaz verip esc yi motoru yakmayayım bu yöntem Dronlarda kullanılıyormuş . Benim aklıma takılan motorun içindeki sargilar zarar görür mü

Sanırım yanlış anlaşıldım. Öncelikle motora direk 6s voltajı vericem balans konnektörü falan deyil direk xt60 dan. Modelin önerilen pilin 2000mah 4s ben 1500mah 6s kullanıcam ağırlık nerdeyse aynı oluyor. Sınırlama dediğim Voltaj düşürme değil örneğin motor 4s full gazda 10.000rpm dönüyorsa 6s full gazda da yaklaşık 10.000rpm dönecek şekilde max gaz sınırı ayarlicam ki yanlışlıkla 6s de full gaz verip esc yi motoru yakmayayım bu yöntem Dronlarda kullanılıyormuş . Benim aklıma takılan motorun içindeki sargilar zarar görür mü
Gazın az veya çok ollması voltajı etkilemez. 4S sisteme 6S takarsanız esc ve motorunuz yanar. Akımdan değil voltajdan söz ediyoruz.

Kısa devre yapmayacağınıza emin olabilirseniz -ki bu deneyim gerektirir- pilin iki hücresini ayırmayı da düşünebilirsiniz. Elinizde bir adet 4s bir adet de 2 s pil olmuş olur.

Elinde konnektör ve balans soketi varsa yedek olarak; iki adet 3s yapabilir ve onları birbirine seri yada paralel (tam bilmiyorum) bağlayarak iki adet 3s 1500mah pil yapabilirsin. Ve ikisi takarsan 3s 3000 mah pilin olur.
Tabi bunları yapmak çok zor olmamakla birlikte basit şeyler de değil. Ve ekipman gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Elinde konnektör ve balans soketi varsa yedek olarak; iki adet 3s yapabilir ve onları birbirine seri yada paralel (tam bilmiyorum) bağlayarak iki adet 3s 1500mah pil yapabilirsin. Ve ikisi takarsan 3s 3000 mah pilin olur.
Tabi bunları yapmak çok zor olmamakla birlikte basit şeyler de değil. Ve ekipman gerekiyor.
Yapacağını düşünerekten :) Bağlantıların nasıl yapılacağını gösteren link ekliyorum.:saygilar::RCKolik:

Lütfen teknik bilgiler, motor - ESC marka modelini paylaşın. Bunları bilmeden kesin bir şey diyemem. :)

Aynı çapa ve genişliğe sahip motorlarda, genellikle Kv düştükçe kullanılması gereken voltaj artar. Mesela quad motorlarından örnek vereyim, 2207'lik, 2450 Kv'lık bir motor 4S ile çalışırken, aynı motorun 1800 Kv olanı 6S ile çalışır. Ancak bu verdiklerim örnek amaçlıdır ve markadan markaya, modelden modele değişebilir.

ESC'ler de genellikle 4S - 6S ya da 4S - 8S olurlar. Tabii her ne kadar genelleme yapmak doğru olmasa da, güncel ESC'lerde üreticiler sık kullanılan iki voltaj türünün de desteklenmesini sağlar.

4S bir motora 6S bir pil takmak, teorik olarak motora zarar verir. Burada kesin cevabı verebilmek için motorun ve ESC'nin marka / modelini bilmek elzemdir.

Son düzenleme: