6 Ekim Solaklar Buluşması

• Konbuyu başlatan mavikaya2011
  • Başlangıç tarihi
  • 4,844
M

mavikaya2011

Guest
Bugunun (Klavyem ü harfini basmıyor kusura bakmayın) özetini kendi açımdan yazmak istedim. Bugun sahaya ilk kez FPV uçuşu yapacak olmamın vermiş olduğu heyecanla ilk ben gitmişim. Yer istasyonu kurduğumda Ömer abi de sahaya geldi. Orada uçağımın RTH-PA ve failsafe ayarları ile Storm Cyclops OSD'im ayarlarını yaptım. (Bu konularda teknik desteği için Mehmet AYDIN abi, tecrubeleri için Ankara FPV grubundan Selçuk FIRAT'a teşekkur ederim.) Sonra sıra maiden'a geldi. İlk 3 deneme burun ustu uçağım çakıldı. Herşey duzgun gorulmesine rağmen, uçak uçmuyordu. Yavuz abinin ve Ömer abinin yardımıyla motor açısının yanlış olduğuna kanaat getirdik, Yavuz abinin epoksi desteği Ömer abinin tecrubesiyle uçağı duzelttik. Sonra ilk kez FPV uçuş denememi gerçekleştirmek bana nasip oldu. Birazda şanslı biri olarak gerçekten, çok guzel bir ilk deneyimim oldu. Bugun guzel ve rahat bir uyku çekebileceğim.
Storm OSD'in RTH ve PA konumlarına çok iyi tepki vermesi sayesinde, RTH mode'da çay almaya bile gittim. (Tabi kalbim kut kut atıyordu.)
Birazdan Yavuz Abinin videolarından oluşan videoyu ve fotoları ekleyeceğim. Yorumlarınızı video ve resimlerden sonra eksik etmezseniz çok memnun olurum.
Yavuz abi, aslında burdaki videolardan çok daha iyi hover ve touch and goların oldu ama ne yazık ki o zaman video çekmiyorduk. Bunu da belirtmek istedim.

- Yavuz abi bana 1 paket ıslak mendil borçlusun. Elektrikli modelimi dumana boğdun. %p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(FPV'cilere öneri: Son uçuşumu stock anten ile yaptım ama videolarımı izlediğimde circular polirazation anten daha net glitch'siz video vermiş.)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlar da Yavuz Bey'in Yak 54 showları

Erkan ilk FPV denemen oldugu dusunulurse oldukca basarili bir ucus olmus, seni cani gonulden tebrik ederim :thumbup:
Artik zamaninda birilerinin hayali olan (Bas harfi A :laugh: ) Kartepe gidip gelme o kadar da hayal gozukmuyor :D

Foto ve video ceken ve paylasan arkadaslarin da ellerine saglik :thumbup:

Erkan eline sağlık. :bravo: Paylaşımlar için çok teşekkürler.
Bu arada ilk FPV denemesi için harika bir sonuç, tebrik ederim. :thumbup:

Çok güzel bir buluşma olmuş. Uçuşlar harika, kırımda yok süper birgün. %p

Erkancım bu günkü performansını için tebrikler.Sahada ekran karşısında FVP görüntülerini izlerken eğlendiğimiz anlar çok güzeldi. Benim FVP iştahımı kabartmaya yetti doğrusu, Ah bir de Altan abi burda olsaydı da görseydi bugünkü FVP eğlencesini. Ama videolar orda olamayanlar o heyecanı yaşatacaktır.

Herkese teşekkur ederim.
Bu arada Aydın abi istediğin linkleri gönderdim. Gelmedi galiba :(

Gelmiş Erkan teşekkürler,

Çağrı,uzun soluklu bir araştırma sonrası ortalama bir ekipmanla, olabilecek en iyi performansı yakalamışsın.İlk fpv denemende ufak tefek sorunlar haricinde mükemmel bir uçuş gerçekleştirdin. :thumbup: Bu durum sadece seni değil etrafındaki arkadaşlarımızdan hiç fpv yi düşünmeyenlerin bile fitilini ateşlemiş oldu(Ragıp :laugh: ).Hiç fpv yi düşünmeyen Ömer abi bile fpv yi düşünür oldu belki yarın belki yarından yakın siparişleri verdi/verecek.... :laugh:

Çağrıcım ellerine sağlık bu sahada böyle Fpv yapabilen birini gördük sonunda dünya gözüyle :laugh: videolar için hem sana hemde Aydın beye sonsuz teşekkürler :saygilar:

İlk yorumu ben yazacaktım ama serverda sorunlar var yazamıyorum :mad:

Çağrı biz fpvnin hep çileli yönlerini gördük şimdiye kadar hatta bedduasını bile duyduk ;D senin sayende fpvde güzel olabiliyormuş onu anladık hadi bakalım hedef Kartepe hücüm... :lollol:

Kartepe hedef olarak alındı. Skywalker Sirius uçağım ile hedefim kartepe ama Skywalker Hunter sahibi olduktan sonra asıl hedefim Ömerli git-gel 40 km.
Çok çabuk gaza gelirim. ;D
Yeni imzam : Hayat RTH'ı olana güzel !...

Erkan, şu ahir ömrümde sayende bir FPV de gördüm ya, gözüm açık gitmem artık. %p Sağolsun bir arkadaş (ismi bende saklı) bir seneden fazladır Kartepeye gideceğim diye bizi oyalayıp durdu, ondan sonra da "tayinim çıktı" dedi, kaçtı...

Şaka bir yana, ilk denemelerde uçak uçmamakta direnince "acaba ben mi atmayı beceremedim" diye düşündüm ve üzüldüm. :( Ama sonra sorun çözülünce ekran başında seninle aynı heyecanı yaşadık! :thumbup:

Erkan merhaba.Öncelikle tebrik ederim ellerine sağlık.Anladığım kadarı ile sen de hepimizin kapıldığı heyecana kapılıp biraz aceleci davranmışsın. Neyseki ucuz atlatmış büyük kırım olmadan maiden uçuşunu yapmışsın.Benim edindiğim tecrübeler ki 2 tane uçağı pert ettim önce uçağı fpv ağırlığı olmadan sonra fpv ağırlığı ile uçuş ayarlarını tam eksiksiz yapıp uçak zımba gibi uçar hale geldikten sonra fpv yapmak.Sonuç her zaman seninki gibi ucuz atlatılmıyor maalesef.Özellikle orada bulunan herkes bilir. :D

Kısa da olsa uçuşunun kritiğini yapacak olursak tek kelimeyle harika.Sanırım anten konfigürasyonunu biraz elden geçirirsen bu iş tamam.Ben en son rangevideo video tx ile aynı siteden vee anten aldım.Şu anda en çok kabul gören set bu yer de de aynı firmadan 8 dBi anten.Elbette tüm bunlar bir araya kolay gelmiyor benim gibi lise çağında çocuk okutan tek maaşlı memurun sistem ister istemez yavaş ilerliyor.Kısaca bekarlığın (sanırım bekarsındır) tadını çıkar.Benim hanım hala PAYPAL diye bir mağaza var mı yok mu anlamış değill ;D ;D

Ellerine sağlık özellikle Kocaeli tayfasına bu zevki yaşatıp aşılarını yaptığın için.Bakalım kaç aşı tutacak ;D ;D FPV model uçak uçurmak değil umarım bunu herkes anlamıştır.Niyetim yılbaşına kadar 3 kalem eksiğimi tamamlayıp sizlere Foça'dan görüntüler aktarmak...kısmet kendine iyibak. Yazımı okuyan okumayan herkese selamlar sevgiler sizlerii çok arıyorum... :'( :'(

Altan Bey'den alıntı yapıp, işi biraz daha ilerletelim :

"FPV model uçak uçurmak değil, bir yaşam biçimidir" :laugh: :D