6S Lipoda ani voltaj düşmesi sorunu

selim Aksoy

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar lipo 6s 25.90 volt dan hexacopter ucuruyom hava kalkınca 25.90volt dan 20.90volt düşüyor sebebi nedir bunun 6s 10000mah sonra kırmızı ışık alarm veriyor

Kontrol Kartınız
pixhawk
Model Sınıfı
hexacopter
Motor, Pervane ve ESC
5010 360kv
Kumanda Alıcı ve Verici
X
Extra Ekipman
x
Arkadaşlar lipo 6s 25.90 volt dan hexacopter ucuruyom hava kalkınca 25.90volt dan 20.90volt düşüyor sebebi nedir bunun 6s 10000mah sonra kırmızı ışık alarm veriyor
Eğer anlık bir düşüş oluyorsa hexacopter olduğu için çok fazla akım çekiyordur diye düşünürsek normaldir ama sürekli o değerde kalıyorsa piliniz ölmüş olabilir mümkünse şarj aletiniz ile iç dirençlerini ölçün

Son düzenleme:
6s lipo en fazla 25.2v'a kadar şarj edilir. Ve 22.2vdan aşağı da indirilmemesi gerekir. Yani sizin söylediğiniz durum baya anormal. Hani 25den 24e inse voltaj; yük bindiği için diyecem. Fakat daha farklı bir durum var.

@selim Aksoy forum kuralları gereği konu başlığında “Yardımızın lazım, lütfen yardım…” gibi genel ifadeler kullanmıyoruz. Lütfen bu konuya özellikle dikkat edelim.

Forum kuralları gereği lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat ediniz. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Sorunuza gelecek olursak, arkadaşların önerilerini özellikle iç direnç değerlerini bir kontrol edin. Eğer voltaj gerçekten de düşüyor ise muhtemelen 6s hücrelerden en az 1 tanesi ya ömrünü doldurmuş demektir. Bu durumda ne yazık ki yeni bir pil almanız gerekecek ;)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
lipo battery iç direnç. baktım aynı 4.20voltaj ama önceden, hasar gördü hasar gören yeri az bişey.köşesi ondan olabilirmi şişme valan da yok 25.90voltaj kaldırıyom 20.40 oluyor. indiriyom 25.90voltaj oluyor saden inince eski değere gelir ama kalkınca 20.40voltaj olmaması gerek.

motor 5010.360kv bu motorlar çok akım da çekmez fazla hava da kalır.

bü arada kart naza ve ucurmadan önce
cambos yapıyom ve gps ucuruyom ucurunca kırmızı yanıp sonuyor.

Son düzenleme:
...
Forum kuralları gereği lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat ediniz. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
...

Hem tanışma kısmındaki, hem de bu uyarı anlaşılan hiç işe yaramamış!...

lipo battery iç direnç. baktım aynı 4.20voltaj ama önceden, hasar gördü hasar gören yeri az bişey.köşesi ondan olabilirmi şişme valan da yok 25.90voltaj kaldırıyom 20.40 oluyor. indiriyom 25.90voltaj oluyor saden inince eski değere gelir ama kalkınca 20.40voltaj olmaması gerek.

motor 5010.360kv bu motorlar çok akım da çekmez fazla hava da kalır.

bü arada kart naza ve ucurmadan önce
cambos yapıyom ve gps ucuruyom ucurunca kırmızı yanıp sonuyor.
cambosyapiyosanoluröyle

Selim bey. Yanlış olan şey ne istediğini anlayamıyoruz. Çünkü bilgi vermiyorsun. Mesela şöyle bir durum var

##6s lipo en fazla 25.2v'a kadar şarj edilir. Ve 22.2vdan aşağı da indirilmemesi gerekir. Yani sizin söylediğiniz durum baya anormal. Hani 25den 24e inse voltaj; yük bindiği için diyecem. Fakat daha farklı bir durum var.##

Senin bu duruma diyecek birşeylerin var mı? Neden voltaj olması gerekenden bu kadar yüksek? Bu ilk defa mı oluyor? Neyle ölçüyorsun? Anormal ve bizim bilmediğimiz başka birşey var mı?

Bir pil herşey normalken yüke bindiğinde bu kadar aşırı voltaj kaybediyorsa; o pilde çok ciddi bir problem var demektir. Video çek bizim için. Derdini videoda göstererek anlat.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy
Buyrun Size Video. lipo hasar belli ne yapmam gerek. Tam şarj etmedim Video çekmek için. Size göz derdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Videoda pilin darbeli olması haricinde bir problem göremedim. Hücrelerin hepsi birbiri ile aynı seviyede. Yani voltaj farklılığı yok. 25.9 gibi bir voltaj veya 20.40 gibi bir voltaj ortada yok. Her şey normal gözüküyor. Kullanım esnasında pilde herhangi bir güç kaybı var mı?

Her ne kadar sorun yok gibi gözükse bile; o pili her zaman dikkatli kullanmanızı tavsiye ederim. Kullanmadığınız zamanlarda bile, alev aldığında sorun çıkarmayacak bir yerde olduğundan emin olun. Darbe almış olması problem.

Birde iç dirençlerine bakarsanız iyi olur.
Acaba quadınizdaki voltaj ölçen sensorde sorun olabilir mi? Mümkünse harici bir voltmetre ile yük altında ölçüm yapabilirseniz iyi olur

Video çektim az bişey 25.16voltaj ucurmadan. Önce 23.20voltaj az kaldırdım. 20.32 voltaj kadar düştü.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Video çektim az bişey 25.16voltaj ucurmadan. Önce 23.20voltaj az kaldırdım. 20.32 voltaj kadar düştü
Pilinizde kesin sorun var, yeni pil almanız gerekiyor ne yazık ki.

Neden diye sormayın hepimizin başına geliyor bu tür sorunlar. Elektronik ekipmanlar pillerde dahil bazen durduk yere bu tür sorunlar yaşatabiliyor.

Nasıl tamir edebilirim diye de sormayın. Çünkü lipolar ciddi tehlike yaşatabilen ekipmanlar. İşin ehli değilseniz ki öyle gözüküyor lütfen pilinizi hiç kurcalamayın ve en kısa sürede yeni bir pil alın :saygilar: