Adım adım ft explorer yapımı

• Konbuyu başlatan Üye silindi 17434
  • Başlangıç tarihi
  • 2,205
Not olarak ekleyeyim, videodaki uçak 3s vtc6 lion pille uçuyor, uçağın tasarımını ben çok beğeniyorum. Kalkış harici çeyrek gazla bile irtifa alabiliyor hatta uçuşun çoğunda gaz kapalı kalıyor. Hatta hiç abartmadan söylüyorum aşağıdaki yamaçta uygun rüzgarla hiç inmeden yaklaşık 70 dakika uçuş yaptık @Kemal-Lütfi UZER kardeşimle birlikte. Pilin şarjı neredeyse hiç azamlamıştı.:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu modeli 820kv,900kv,1000kv,1100kv değerindeki motorlar ve 9x5,9x4,5,10x4.5 yada10x5 pervanelerle uçurursun ancak.1400kv,1800kv yada 2200kv ile ancak kanatlar ve gövde serinler:).Yapım videosunu baştan sona kadar önce izlemenizi tavsiye ederim.Planda da kullanılan elktroniklerin listesi var diye biliyorum.
En az 1000kv yazıyordu 1400 aldım, motor pimi nasıl olduysa içine kaçıyor kırık çıktı o sebepten modeli uçuramadım yapıştırdım yine tutmadı baya sinirlendim 5 6 seferde 4 5 modeli bir türlü uçuramadım attım düştü mosel. 820kv motorla son kez tekrar deneyeceğim yarın uçmazsa hobiyi bırakırım muhtemelen.

Motorlarin kv değeri volt başına kaç devir yapicagini gosterir. Ve 820 kv motora uygun olan pervaneyi 1800 veya 2200 kv motorda kullanmaniz motoru baya bi zorlar hatta yakar. 2200 kv motora uygun olan pervane de 820 kv motorda baya dusuk itki degerine sahip olur. Kaç S pil kullanilicak, toplam kalkis agirligi kac gr ? bu detaylarla birlikte degerlendirmek daha dogru olur.
Pervaneyi motora göre seçtim

Vallahi helal olsun.👏👏👏👏👏350gr lık F22 raptoru bu elektronik donanımla uçuramamıştım.Yani motor ve pervanenin gücü yetmedi.1400kv motor ve 8x5 pervaneyle uçmuştum.Tekrar tebrik ediyorum.

Motor aynı 9047 ile denedim

En az 1000kv yazıyordu 1400 aldım, motor pimi nasıl olduysa içine kaçıyor kırık çıktı o sebepten modeli uçuramadım yapıştırdım yine tutmadı baya sinirlendim 5 6 seferde 4 5 modeli bir türlü uçuramadım attım düştü mosel. 820kv motorla son kez tekrar deneyeceğim yarın uçmazsa hobiyi bırakırım muhtemelen.

Hemen moralini bozma. Başlangıç her zaman zordur. Bu hobi sadece uçurmak değil, sabır ve uğraş da gerektirir.
Motorun ve bağlantılarının detaylı fotolarını/videolarını paylaşman mümkün mü? Yardımcı olmaya çalışalım.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Bıyık
Motor bozuk veya uçak uçmadı diye hobiyi bırakmak :)
Yol hala yakın. Şu ana kadar öğrendiklerin acemiliğini atmış bir modelci için bile devede kulak... Daha öğrenmen ve daha sonra tecrübe etmen gereken bir sürü şey var. Soru sormak yerine cevap aramak seni baya geliştirecektir. Çünkü sorduğun ve bundan sonra soracağın ve daha sonra tekrar sorman gerekecek neredeyse tüm sorular forumda mevcut. Önce araştır bulamadığında tabiki tekrar aynı konu anlatılabilir. KV ne demekmiş bununla başlayabilirsin..

Motor bozuk veya uçak uçmadı diye hobiyi bırakmak :)
Yol hala yakın. Şu ana kadar öğrendiklerin acemiliğini atmış bir modelci için bile devede kulak... Daha öğrenmen ve daha sonra tecrübe etmen gereken bir sürü şey var. Soru sormak yerine cevap aramak seni baya geliştirecektir. Çünkü sorduğun ve bundan sonra soracağın ve daha sonra tekrar sorman gerekecek neredeyse tüm sorular forumda mevcut. Önce araştır bulamadığında tabiki tekrar aynı konu anlatılabilir. KV ne demekmiş bununla başlayabilirsin..
Kv terimini biliyorum aşırı kısa şekilde söylemem gerekirse devir sayısı. 820kv motorun devri daha düşük yani dönüş hızı rpm bu da hızı etkiler fakat genel olarak torku daha fazla oluyor 1400e göre pervane çapıda bu ölçüde değişiyor. Beni asıl sıkan kısım 2 sene boyunca para biriktirip başladım sonra takım çantam çalındı çoğu parça gitti bir şekilde parçaları ayarladım şimdi üretime geçtim fakat beceriksizliğimdendir ki bu sefer de uçuramıyorum cidden öğrencinin yapması gereken en son hobi bu bazen keşke hiç başlamasaydım diyorum ama dayanamıyorum işte. 6 7 uçuşa rahat gittim birinde bile uçuramadım 4 farklı model ile gittim uçuşa bu modelleri yaparken harcadığım emek zaman bunun yanında uçacak umuduyla uçuş alanına gittikten sonra modeli attığımla düştüğü bir oluyor o kadar emek 5 saniyede çöpten başka bir şey ifade etmiyor bu gerçekten. Yazmışken sorayım neden direkt burun aşa çakılıyor gaz kolu yüzde 50 de denedim çakıldı 70 te denedim çakıldı 100 de denedim yine çakıldı atarken ki açıda hata yok anladığım kadarıyla internetten çokça video izledim doğru duruyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
O zaman detaylı bir şekilde adım adım ne yaptığını fotoğraflarla anlat. Muhakkak atladığın yerler var. Ayrıca anladığım kadarıyla küçük bir uçak yapmaya çalışıyorsun. Küçük uçaklar baya sıkıntılı benim gözümde.

Kv terimini biliyorum aşırı kısa şekilde söylemem gerekirse devir sayısı. 820kv motorun devri daha düşük yani dönüş hızı rpm bu da hızı etkiler fakat genel olarak torku daha fazla oluyor 1400e göre pervane çapıda bu ölçüde değişiyor. Beni asıl sıkan kısım 2 sene boyunca para biriktirip başladım sonra takım çantam çalındı çoğu parça gitti bir şekilde parçaları ayarladım şimdi üretime geçtim fakat beceriksizliğimdendir ki bu sefer de uçuramıyorum cidden öğrencinin yapması gereken en son hobi bu bazen keşke hiç başlamasaydım diyorum ama dayanamıyorum işte. 6 7 uçuşa rahat gittim birinde bile uçuramadım 4 farklı model ile gittim uçuşa bu modelleri yaparken harcadığım emek zaman bunun yanında uçacak umuduyla uçuş alanına gittikten sonra modeli attığımla düştüğü bir oluyor o kadar emek 5 saniyede çöpten başka bir şey ifade etmiyor bu gerçekten. Yazmışken sorayım neden direkt burun aşa çakılıyor gaz kolu yüzde 50 de denedim çakıldı 70 te denedim çakıldı 100 de denedim yine çakıldı atarken ki açıda hata yok anladığım kadarıyla internetten çokça video izledim doğru duruyor
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu modeli dene istersen, elle firlatarak. Modele aileron da ekle. Ağırlık merkezi konusunu atlama. Dayanikliligi arttirmak icin bant vs kullanirken de toplam ucus agirligini onemsemeyi unutma.

bugün modeldeki motoru değiştirip tekrar gittim yine çakıldı.iniş takımlı bir model yapmak istiyorum belki ben atamıyorumdur tavsiye ettiğiniz bir model var mı