Alıcı için 2s nasıl kullanılır ?

Fatih78

Yeni Uye
Öncelikle iyi günler Radiolink at10 cihazında alıcıda 2s 2200mah lipo kullansam sorun olurmu ? Yada nasıl kullana bilirim? Yanlış bilmiyorsam alıcılar Max 5v ta çalışıyorlardı. :rolleyes:

:RCKolik:

Şimdiden Teşekkür Ederim.

R9d özelliklerinde max 10v yazıyor.

Servolar HV degilse de asafidaki gibi bir alet isini gorur.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Servolarım MG996 Servo Sizce bir sorun olur mu net bir kaynak bulamadım internette.

Teşekkürler.

Nasil bulamadin anlamadim.
Google ilk sonuc
Operating voltage 4.8-7.2V

Batarya 7.4 v ozaman servolar yanar mı 0,2 v ile:S birde aratınca satış siteleri çıktı ama volt görememiştim teşekkürler. Birde alıcı üzerindeki bağlantı noktalarını tam anlayamadım internette At10 üzerine pek bilgi bulamıyorum kusura bakmayın sizleri de yoruyorum ama alıcı üzerinde özellikle pil bağlantısı ve diğer kanal bağlantılarını nasıl yapacağım. Alıcı üzerinde ok işareti ile gösterdiğim kısım ne işe yarıyor? Çift motorlu uçaklarda bağlantıyı nasıl yapıyorlar bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Daha önce hiç model toplamadım da :'( Her şeyi netleştirmeden bağlantıları tamamlayıp beni ve çevremdeki insanları tehlikeye atmak istemiyorum. O yüzden bu kadar çok soru soruyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fatih bey kendinizi ve etrafınızdakileri tehlikeye atmadan bu işi yapmak istiyorsanız acele etmeyin. 7.4 volt 2s lipoların nominal değeridir. Tam şarjlı hali 8.4 volt üreticisinin tavsiyesine uyun bence servoları yakmayın.Alıcı pil bağlantısı, Esc bağlantısı, kumanda ayarları hakkında forumda çokça bilgi mevcut ,eksik bilgilerle işe başlamayın okuyun. Alıcıdaki sorduğunuz yer data girişi, telemetri bağlantısı için. Alıcı ve kumandanın kullanım kılavuzunu Google'dan bulup okuyun.Heyecanınızı anlayabiliyorum ama tüm sorularınızın cevabı forumda daha önce verilmiş acele etmeden bulup okursanız hobinizi kimseyi tehlikeye atmadan doğru
şekilde yapmaya başlayabilirsiniz :saygilar:

Ekrem abi bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende sizle aynı düşüncedeyim geç olsun güç olmasın. Sürekli forumda geziniyorum. Birçok bilgi ediniyorum bunlar tam net anlayamadığım kısımlardı. Hala pili tam nasıl bağlayacağım dan emin değilim alıcıya voltajı düşürecek bir aparat bulabilirmiyim lipo için? Yada 2. s lipo ile nasıl bu sistemi kuracağım bir öneriniz var mı ?

Fatih GÖKTAŞ' Alıntı:
Ekrem abi bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende sizle aynı düşüncedeyim geç olsun güç olmasın. Sürekli forumda geziniyorum. Birçok bilgi ediniyorum bunlar tam net anlayamadığım kısımlardı. Hala pili tam nasıl bağlayacağım dan emin değilim alıcıya voltajı düşürecek bir aparat bulabilirmiyim lipo için? Yada 2. s lipo ile nasıl bu sistemi kuracağım bir öneriniz var mı ?
Bu tür cihazlara BEC ismini veriyoruz. Yukarıda örnek olarak Murat bir tane vermiş. Bir Link de ben vereyim.

Öncelikle cihaz üzerindeki çıkış voltajını jumber ile ayarlıyoruz, mesela 6V. Daha önce bu cihazı pile, cihazın çıkışını da alıcıdaki herhangi bir boş kanala bağlıyoruz, bu kadar ;)

Fatih bey Esc nin bec devresi yokmu? yada yetersizmi alıcıya ayrı besleme yapıyorsunuz? Mehmet beyin dediği gibi harici Bec alıp kullanacaksanız Esc nin alıcıya takılan tarafındaki ortadaki kablosunu iptal etmeyi unutmayın. Aslında tam olarak malzemelerinizi (marka ve model olarak) ve ne yapmaya çalıştığınızı ayrıntılı anlatırsanız daha fazla yardımcı olacak kişiler olacaktır.

Hatırlatma: Radiolink At10 ve alıcısı hakkında pek kaynak yok,ama bu cihaz zaten Futaba 10C'nin birebir kopyası olduğu için Futaba kumanda ve alıcılarının ayarlarından faydalanabilirsiniz bolca kaynak ve kullanıcısı mevcut :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu tür cihazlara BEC ismini veriyoruz. Yukarıda örnek olarak Murat bir tane vermiş. Bir Link de ben vereyim.

Öncelikle cihaz üzerindeki çıkış voltajını jumber ile ayarlıyoruz, mesela 6V. Daha önce bu cihazı pile, cihazın çıkışını da alıcıdaki herhangi bir boş kanala bağlıyoruz, bu kadar ;)

Mehmet Abi bu devre için çok teşekkür ederim Ekrem abinin dediği şekilde halledemezsem bu devreyi alacağız artık.

Ekrem YEŞİL' Alıntı:
Fatih bey Esc nin bec devresi yokmu? yada yetersizmi alıcıya ayrı besleme yapıyorsunuz? Mehmet beyin dediği gibi harici Bec alıp kullanacaksanız Esc nin alıcıya takılan tarafındaki ortadaki kablosunu iptal etmeyi unutmayın. Aslında tam olarak malzemelerinizi (marka ve model olarak) ve ne yapmaya çalıştığınızı ayrıntılı anlatırsanız daha fazla yardımcı olacak kişiler olacaktır.

Hatırlatma: Radiolink At10 ve alıcısı hakkında pek kaynak yok,ama bu cihaz zaten Futaba 10C'nin birebir kopyası olduğu için Futaba kumanda ve alıcılarının ayarlarından faydalanabilirsiniz bolca kaynak ve kullanıcısı mevcut :)

Ekrem abi At10 cihazın futuba 10c nin kopyası olduğunu öğrenmem çok iyi oldu bende bir türlü bilgi bulamıyordum. Lipo olarak 5000 mah 3s 1 adet lipo ve 2200 mah 2s 1 adet lipo var elimde 2 adet Turnigy nin 20a esc si var ilerleyen zamanda 2 adet 5000 mah lipo kullanmayı düşünüyorum uçakta 2 esc 2 motor şeklinde alıcıya zararı olurmu bilmiyorum. Escnin bec çıkışı var fakat uçuş süresini arttırmak ve fpv amaçlı bir uçak toplamayı düşündüğüm için alıcı pilini ayrı almıştım fakat ben pilin servolara zarar vereceğini hiç düşünememiştim. Bec çıkışı 5V 3A şeklindeymiş. Ayrıca kumandanın telemetry modülüde varmış bende şu an Prm-01.Ne yapmalıyım sizce ?

Mevcut ESC:

Diğer ekipmanlar.
Şarj aleti İmax B6
Kumanda At10

Fatih kardeşim uçak konusunda hiç bir bilgim yok. Sen forumdaki "Rc Uçak" bölümünü güzelce oku sorularının cevabını bulamazsan o bölümde yeni konu açarak ayrıntılı şekilde sorunlarını anlat, mutlak surette yardımcı olacak birileri çıkacaktır.

Esc nin bec devresini kullanmanızı öneririm. alıcıya yetecektir. çok ta fazla sömürme yapmaz. Fpv sistemini farklı pil ile beslemeniz uçuş süresi adına daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum

Herkese çok teşekkür ediyorum sorularımın cevaplarına erişmem konusunda çok yardımcı oldunuz. Fpv konusunda da pili ayrı kullanmak söylediğiniz gibi daha mantıklı. İyi akşamlar diliyorum. :saygilar: