Align'den Yeni Model : TB70

Yıldıray Peker

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Align'den yeni ve tartışmalı bir model duyurusu yayımlandı.

Model camiasından çoğu pilotun ve Bert Kammerer'in iddiası,modelin SAB marka helikopterlerin tasarımının bir kısmını kopyaladığı yönünde.

Bert Kammerer'den gelen yorum :

Tanıdık gelmiyor mu? Sadece bir gözlem, üreticiler orijinallikten yoksun olduklarında,bunu iyi bir şekilde ifade etmeyi tatsız buluyorum, ancak orijinal bir tasarımın birden fazla öğesini kopyaladıklarında kabul edilemez. Sponsor oldukları pilotların çoğunun artık yanlarında olmamasına şaşmamalı.

Ayrıca ismi itibariyle Align, "Trex" ismini terk etmiş görünüyor.

Henüz daha fazla detay elde edilebilmiş değil.

Ve en önemlisi Align de diğer markalar gibi kayış aktarmaya geçiş yapmış durumda.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle paylaşım için çok teşekkürler. :RCKolik:

Heli camiası ile ilgili o kadar az gelişme ve yeni haber var ki haber her ne kadar pek hoş bir haber olmasa da içeriğine bakmaksızın keyif aldım. :bravo:

Bu güzel makineler üzerine bir sohbet açılması, fikirlerin tartışılması bile çok güzel. :)

Ben helileri bildim bileli sürekli olarak aktarma organlarıyla alakalı periyodik değişiklikleri izlemişimdir. Hatta belli bir süre sonra performans artışından çok bunun bir akım, hatta moda olduğunu düşündüğüm çok zaman olmuştur. :laugh:

Olay bana göre çoğunlukla helilere dinamizim kazandırmak ve satış sirkülasyonu sağlamak için yapılan hamlelerdir. Örnek olarak biz modelciler yıllarca kuyruk aktarma sisteminin şaftlı mı yoksa kayışlı mı olması gerektiğini tartıştık. Align bilinçli olarak bu durumu hep avantaja çeviren 3 sene şaftlı giderken 2 sene kayışlı sisteme dönen ve major değişiklikler yapamasa da dinamik kalmaya çalışan bir firma oldu benim gözümde. Bugün heliciler olarak bir araya gelsek eminim yine saatlerce şaftlı veya kayışlı aktarmanın artı / eksi'lerini tartışabiliriz. :D

Şimdi buradaki duruma bakıyorum. Güç aktarmasında SAB'ın son hamlesi olan yağlı aktarma sistemini görüyoruz. Zaten uzunca bir süredir heli dünyasında alıcıların hareketi ciddi şekilde Align'dan SAB firmasına kaymış durumda. Bu bir yarış ve kaçınılmaz olarak firmalar rekabet halindeler. Böyle bir hamle yapması mücadeliyi bırakmadığı anlamanı geliyor bir taraftan. Bu yönüyle olumlu görüyorum. Bu arada yağlı sistemle aktarma SAB'ın icad ettiği birşey değil, hatta çok eski bir tasarım diye biliyorum.

Bu söylediklerim altında ciddi bir emek ve bütçe bulunan, patentli tasarımların izinsiz bir şekilde birebir kopyalanıyor olmasını etik ve doğru bulduğum anlamına gelmiyor elbette. Ama eğer bunu SAB icad etmediyse Align'da pek tabi kullanabilir.

Son olarak Align SAB'ın yaptığından daha iyisini yapmaya çalışmamış ve sadece kopyalamışsa bu durum kimilerinin nezdinde hoş karşılanmayacak ve şık durmayacaktır. Firmanın marka değeri açısından eksi yazabilir diye düşünüyorum. :RCKolik:

Son düzenleme:
Align'ın esinlendiği su götürmez bir gerçek, eyvallah.
Ama insanın Sab'cım piyasa da yanlız kalıp ne yapacaksın? bu işin rekabet ortamı, renkliliği olamadı mı işin zevki de kaçar helicileri de kaybederiz.

Align her zamanki gibi üst düzey teknolojiyi, süper combo iyi bir set ile harmanlayıp satacak, bence tek, tek uğraşmayıyım alıp, toplayıp uçayım diyenler için en iyi seçenek olacak.

Merhabalar. Görüşleriniz için şahsım adına teşekkür ederim. Foruma şimdi giriş yapma fırsatım olduğu için gelişmeleri kaynağından daha geç paylaşmak durumunda kaldım. Lütfen kusuruma bakmayın. :saygilar:

Modele dair canlı görüntüler paylaşıldı. Artık eskide kaldığı için (ilk çıkan Trex 700 Nitro Pro versiyonu ile beraber rafa kaldırıldığından) Align'in 700 Sınıfı özelinde "tarihi eser" olarak andığımız siyah ana rotora geri dönülmüş. Tabii Flybarless ve yanlış bir tabir olmazsa HPS aktarma sistemi ile kombine edilen bir siyah ana rotor karşımıza çıkıyor.

İlk mesajımda varsayım üzere belirttiğimin aksine Trex ismi terk edilmemiş.

Prototip modelin test uçuşu videosunu da şöyle aktarayım ;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Her yönüyle hiç alınası durmuyor, yani insan da heyecan oluşturmuyor (enazından ben de)
Modele bakınca, kds görüyorum, soxos görüyorum, gaui görüyorum, her yerden bir parça eklemişler gibi, sanki birisi bütün tuşlara basmış, bir özgün tasarım havası yok, her yere Eşşek kadar Align yazma kafasını da anlamadım, ucuz olursa alınır ama rakipleri ile eş değer bir fiyat ile çıkarsa, şansı yok gibi.

Her yönüyle hiç alınası durmuyor, yani insan da heyecan oluşturmuyor (enazından ben de)
Modele bakınca, kds görüyorum, soxos görüyorum, gaui görüyorum, her yerden bir parça eklemişler gibi, sanki birisi bütün tuşlara basmış, bir özgün tasarım havası yok, her yere Eşşek kadar Align yazma kafasını da anlamadım, ucuz olursa alınır ama rakipleri ile eş değer bir fiyat ile çıkarsa, şansı yok gibi.
Yani bakınca şu kabartmalı marka model yazıları ilk aradığımız özellikler değil gibi, yeni bir teknoloji yok , yeni bir tasarım yok, koca koca marka model yazısı var!

Bağri kanopi çıkmadan pil takılan bir sistem yapsalarmış:lol:

Yağlı aktarma hariç geri kalanlar klasik makyajlama operasyonları olmuş gibi. Gerçi helilerin uçuşlarına bakıyorumda artık pek fazlada yapacak güncelleme kalmadı. Belki bundan 5 jenerasyon öncesindeki heli bile hemen hemen aynı kalitede uçuş performansı gösterebiliyor rahatlıkla. Olay biraz görsellik ve arayışa giriyor bu saatten sonra, uçuş performansı bir parametre değil özet olarak. En beğenmediğimiz modelin bile usta bir pilotun elinde uçuş kabiliyeti rahatlıkla insan reflekslerinin ötesinde bir yerlerde artık. Pilot olarak var mıdır acaba " Bu heli bana yetmiyor! " diyen bilemiyorum.

Helilerde gördüğüm en son heyecan verici güncellemeler FB & FBL ve 6S & 12S geçişleri oldu. Onların haricindekiler " Dostlar alışverişte görsün. " :lol:

Son düzenleme:
Hepimize,tüm RC Model camiasına hayırlı uğurlu olsun diyelim. Umarım ülkemizde de görmek nasip olur diyerek TB70 için fiyatına dair rakamsal verileri sizlere sunmak istiyorum. :halay:

Align,bundan birkaç önceki modelinde de yaptığı gibi kitin içerisine motor ekleyerek "motoru illa benden alacağn ağbi" demiş ve 850MX motor ile beraber gelen bir kit içeriği sunmuş. :D

Kit ile gelen 490 KV motorun aynısı Super Combo'nun içinden çıkıyor. TOP Combo'da ise 540 KV daha yüksek devirli bir motor seçilmiş.

Kit Fiyatı 940 Dolar

Super Combo (Sport 3D için uygun) 1600 Dolar

TOP Combo (Hard 3D için uygun) 1889 Dolar

Şeklinde fiyatlandırılmış durumda.

Örnek Satış Linki :

Video 1 :

Video 2 :