apm uçuş ve kalibrasyon

Mehmet can seda

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Apm'yi quadcopter için gps kullanmadan gerekli kalibrasyonları yapma ve uçurma şansım var mı? İnternetten aldığım gps tek 6 pinli çıktı.

(motor testinden bütün motorları döndürebiliyorum bunun bir anlamı var mı? kumandadan tepki alamıyorum radiolink at9)

Değerli kardeşim, üye olup hemen konu açmak yerine sana özelden gelen mesajı biraz vakit ayırıp okusan da şu konuya bir baksaydın keşke..

Madem bu işe yeni giriyorsun ve ilgin var , o zaman fırsat buldukça şu konuya bakmanı tavsiye ederiz.

Özellikle şu konuda epey bir APM konusu var. Azıcık vakit ayırıp bir baksan nasıl olur acaba ?

Apm'yi quadcopter için gps kullanmadan gerekli kalibrasyonları yapma ve uçurma şansım var mı? İnternetten aldığım gps tek 6 pinli çıktı.

(motor testinden bütün motorları döndürebiliyorum bunun bir anlamı var mı? kumandadan tepki alamıyorum radiolink at9)

Evet gps kullanmadan uçurabilirsin. Gps için tek 6 pin gelmiş. uygun fazladan 4 pin soketin varsa 2 kabloyu çıkarıp 4 pinli soketin ortasına takıp kullanabilirsin.
Gps in nedir? Resim ve detay paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırız. Kumandadan tepki alamıyorum derken neyi kastettin acaba?

Gps'in modeli ublox m8n. Motorları kumandayla döndüremiyorum escler programlama moduna girme sesi geliyor ve orada döngüde kalıyor. Motorlar mission planner motor testi kısmından dönüyor. Reset atıp tekrar kurmadan önce motor testide olmuyordu.

(reset= submarine modeli yükleyip tekrar quadcopter modeli yüklemek)

Gps modelin aynısını bende kullanıyorum. Ama 4+2 soketli.
Dediğiniz gibi 6 pinli tek soketli görmedim. Fotoğraf paylaşırmısınız?

Olmuş gibi sanki kırmızı kırmızıya, gri siyaha eklenmemişmi? :)
Doğru portlara ve doğru takınca sorun olmaz.
Apm 2.8 kullanıyorum. gps portunun yakınınddaki jumperi ayarlamak gerek sanırım biliyorsunuz.

eldekiler ile öğle yapabildik :D uygun konnektörü bulamadık.
jumper ayarını bilmiyordum nasıl yapıldığına dair yardımcı olabilir misiniz?

Apm 2.8 ve M8N kullanıyorum. Kablo renkleri aynı. Bağlanıtınızı benim quadcopterimdeki gibi yaparsanız sorun çıkacağını sanmıyorum.
gps kablosunu bağladığımız yerin yanında jumper ayar yeri var. onuda en üste takarsanız harici pusula ve gps sorunsuz çalışır.
Birden misson plannerden compass bölümünden harici pusulayı seçmeniz gerekiyor.
Bu bağlatı şekli ve jumper konumu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buda misson plannerdeki pusula ayarı
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol