Arducopter ESC Kalibrasyonu

İlgi Alanı
Multikopter
Herkese iyi akşamlar. APM 2.6 kullanarak yaptığım quadkopteri sırf meraktan yedekte bulundurduğum KK2.1.5 kontrol kartı kullanarak uçurmaya kalktım. PI ayarları falan derken sağlıklı uçmadığından tekrar söktüm ve APM 2.6 kontrol kartını taktım. İşte sıkıntı bundan sonra başladı. O andan itibaren ESC ler çok sık aralıklarla bip sesi çıkartmaya başladı.

Herhalde kalibrasyondandır dedim ve tekrar kalibrasyon yapmaya çalıştım fakat bir türlü kalibrasyon yapamadım. Acaba ESC ler problemli mi diye tekrar KK2.1.5 kontrol kartını taktım. Sorunsuz çalıştı. Arducopter kontrol kartı ile manual kalibrasyon otomatik kalibrasyon gibi birçok farklı varyasyon denerken kalibre oldu fakat kumandanın gaz kolu minimum seviyedeyken bile motorlar dönmeye devam ediyordu. Trim kullanarak motorları durdurdum. fakat enerjiyi kesip verdiğimde motorlar yine aynı şekilde bip sesi çıkartmaya devam ettiler. Bu işlemi ne kadar denediysem çıkamadım işin içinden.

İlgili videolar
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yardım ederseniz sevinirim.

Esc kalibrasyonun tekrardan yapın.
pervaneleri çıkarın takılı ise.
ilk önce kumandayı açın.
gazı sonuna kadar çekin.
sonra quadın pilini bağlayın. 3 kere bip bip bip diye ötecek sonra uzun aralıklarla tek bip sesi gelecek.
pili çıkararın 2 sn sonra tekrar bağlayın. ve 3 bip sesinden sonra gaz kolunu tam aşagı çekip bekleyin
bipleyip susasacak. sonra motorlara hafif gaz verin dönmesi gerekecek.
gaz kolunu aşağı çekip kumandayı kapatıp pili çıkarınç kalibrasyon tamamlanmış olacak.
Büyük bir ihtimal esc kalibrasyonu bozulmuş olabilir.

Teşekkür ederim ilker bey. Kalibrasyonu defalarca tam olarak anlattığınız şekilde yaptım. kalibrasyon yapınca motorlar çalışıyor fakat kalibrasyon modundan enerjiyi kesip normal moda geçerek enerji verdiğimde tekrar aynı bipleme

Sonunnda sorunu çözdüm. Ben çok uğraştım ama başka arkadaşlara faydalı olması amacıyla burada paylaşayım. ESC leri RESET lemek gerekiyormuş. Nasıl resetleneceği de şu videoda mevcut. Herkese teşekkürler.

1. seçenek zaten bizim yaptığımız esc kalibrasyonun aynısı. kumanda alıcısı ile tek yapıyor.
2. seçenek esc programlama kartı ile resetleme işlemi yapıyor.
Neyse sorununuzu çözüp burada paylaştığınız için teşekkürler. Benzer sorunu yaşayanlar için yardımcı olur.

Benim sorunum pixhawka bağlıyken aynı işlemleri yaptığım zaman kabul etmiyor kumanda receveri zaten motoru taktığımda direk çalşıyor ama pixhawka bağladığjmda bip bip bip diye ses veriyor sorun bu çözemiyorum arm check kodunu yaptım bu seferde switch tuşu kırmızı yanıyor sürekli bastığım zaman aktif olmuyor