Ardupilot Kartlarında (Apm / Pixhawk) Kullanılan Uçuş Modları

aynen dediginiz gibi pusula ile ilgili problem varmis , yine bu forumda paylasilmisti kartin arkasinda bulunan resimdeki yerlere lehim yaptim ust bolumdeki kopruyu cikardim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

telefondan pusulanin hareketlerini teyit ettim birebir ayni calisiyor , musait bir zamanda tekrar deneme yapacagim

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
aynen dediginiz gibi pusula ile ilgili problem varmis , yine bu forumda paylasilmisti kartin arkasinda bulunan resimdeki yerlere lehim yaptim ust bolumdeki kopruyu cikardim

telefondan pusulanin hareketlerini teyit ettim birebir ayni calisiyor , musait bir zamanda tekrar deneme yapacagim
Sorununuzu tespit edip çözmenize çok sevindim. Çözümü de paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Testi yaparken aklınızda her an sorun olabileceğini tutun güvenli yükseklikte ve mesafede loiter moduna alın ve hiç komut vermeden takip edin eğer multi yerinde durmak yerine hareketlenmeye başlarsa hızlıca alt hold moduna alırsınız ve kontrolü geri kazanırsınız. Şimdiden başarılar diliyorum.

Sorununuzu tespit edip çözmenize çok sevindim. Çözümü de paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Testi yaparken aklınızda her an sorun olabileceğini tutun güvenli yükseklikte ve mesafede loiter moduna alın ve hiç komut vermeden takip edin eğer multi yerinde durmak yerine hareketlenmeye başlarsa hızlıca alt hold moduna alırsınız ve kontrolü geri kazanırsınız. Şimdiden başarılar diliyorum.
tesekkur ederim sizin ve forumdaki diger bilgili arkadaslarin sayesinde ogreniyoruz ,
phantomun yedek pervanelerini kullaniyordum 3 tanesini parcaladigim icin digerlerinide heba etmemek adina ucuz pervaneler alacagim , en azindan stabil bir ayara kavusana dek kirildiginda uzulmem

az once bisey dikkatimi cekti external compass kullanirken pusula kablosunu cikardigimda yine pusula hareketleri etkin durumda , ic pusula aktif gibi gorunuyor acaba pusuladan dolayimi yoksa gyro ivme olcerdenmi , pusula baglantisini cikardigimda kotu pusula verileri diyor ama halen pusula etkin gibi apm yi hareket ettirdigimde yön hareketlerini gosteriyor ?

az once bisey dikkatimi cekti external compass kullanirken pusula kablosunu cikardigimda yine pusula hareketleri etkin durumda , ic pusula aktif gibi gorunuyor acaba pusuladan dolayimi yoksa gyro ivme olcerdenmi , pusula baglantisini cikardigimda kotu pusula verileri diyor ama halen pusula etkin gibi apm yi hareket ettirdigimde yön hareketlerini gosteriyor ?
Burak bey merhabalar yeniden şimdi öncelikle bir süredir apm kartını kullanmıyorum bu yüzden detayları unutabiliyorum ancak pusula verisini başka bir sensör kaynağından alması mümkün değil. Normal şartlarda gps ile pusula verilerini kabul edilebilir hata sınırında değerlendirerek önünü belirler. Sizin yaşadığınız durum bu ikisinin çatışması sonucu olmuştur. Şimdi harici pusula düzgün çalışırken kablosunu çektiğinizde yazılımsal tepkisini net hatırlamıyorum ama paylaştığınız deneyiminizden yola çıkarak veri kaybında direk iç pusulayı devreye sokarak işlem yapıyor olması muhtemel. Bu sırada apm üzerinde bulunan pusula jumper ı hangi konumda bulunuyor?

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
Burak bey merhabalar yeniden şimdi öncelikle bir süredir apm kartını kullanmıyorum bu yüzden detayları unutabiliyorum ancak pusula verisini başka bir sensör kaynağından alması mümkün değil. Normal şartlarda gps ile pusula verilerini kabul edilebilir hata sınırında değerlendirerek önünü belirler. Sizin yaşadığınız durum bu ikisinin çatışması sonucu olmuştur. Şimdi harici pusula düzgün çalışırken kablosunu çektiğinizde yazılımsal tepkisini net hatırlamıyorum ama paylaştığınız deneyiminizden yola çıkarak veri kaybında direk iç pusulayı devreye sokarak işlem yapıyor olması muhtemel. Bu sırada apm üzerinde bulunan pusula jumper ı hangi konumda bulunuyor?
jumperi tamamen cikardim

bugun 5000 mah batarya ve son yaptigim degisiklikleri test etme firsatim oldu , suan icin quadcopterim oldukca stabil sekildr ucuyor ,loiter pos hold ve land modlarini uzun sure test ettim gayet duzgun calisiyor , yarin birkac ucus modunu daha denemeyi dusunuyorum , apm ye biraz onyargili davranmisim ;)

bugun 5000 mah batarya ve son yaptigim degisiklikleri test etme firsatim oldu , suan icin quadcopterim oldukca stabil sekildr ucuyor ,loiter pos hold ve land modlarini uzun sure test ettim gayet duzgun calisiyor , yarin birkac ucus modunu daha denemeyi dusunuyorum , apm ye biraz onyargili davranmisim ;)

Öncelikle sonuca çok sevindim ayrıca başarılı sonucuda paylaştığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu arada ben bakacağım dediğim konuyu araştırdım ancak kesin bir bilgiye ulaşamadım. Kendi sistemin üzerinden denedim ve anladığım kadarıyla o durumda dahili pusula devreye giriyor. Bunun testini de kendimce şöyle yaptım, sizinle aynı durumu gerçekleştirdim, harici pusulada iken kabloyu çektim sonrasında hiç bir şeye dokunmadan uçuş kartının üzerine telefonumu yaklaştırdım. Normalde bu işlem pusulanın sapıtmasına yol açan bir işlem ve beklediğim gibi pusula sapıttı ancak bunun nasıl bir çalışma mantığı ile ortaya çıktığına dair kesin bir yazıya denk gelmedim :)

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
yarin daha kapsamli testler yapacagim bende yabanci sitelerde arstirdim benzer sorular sorulmus ama net bir cevap bulamadim , aksiyon kamerasini monte ettim once kamerasiz birkac deneme yapip eger apm nin kotu gunune denk gelmedigime kanaat getirirsem kamerayla birlikte ucus yapacagim umarim basarili bir ucus olur ve videosunu burdan paylasabilirim , ayrica loiter modunu cok sevdim gayet yavas ve dengeli tam istedigim gibi

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
sorunsuz bir 10 dakikalik ucus gerceklestirdim, fpv sistemi olmadigi icin pek uzaklastiramadim yakinda fpv sistemide ekleyecegim

Son düzenleme:
sorunsuz bir 10 dakikalik ucus gerceklestirdim, fpv sistemi olmadigi icin pek uzaklastiramadim yakinda fpv sistemide ekleyecegim
Burak bey her şeyin yolunda gitmesine çok sevindim sanırım konuya yazdığınız sorunu çözmüş olduk bu aşamadan sonra konuyu daha fazla konu dışına çıkarmamak için başka bir başlık altından gelişmeleri paylaşırsanız daha iyi olacaktır :) Son olarakta autotune uçuşunu yapmayı unutmayın :)

bugun bir deneme yapmak ıstedım apm ters tarafından kalkmıs olmalıkı loiter ve land modunda bazı sacmalıklar vardı , son ucustan sonra hıcbır ekleme vs yapmadım , nıye boyle yaptı anlam veremedım loiter moduna aldıgımda vıdeoda gorulecegı uzere dengesızlesıp sallanmaya baslıyor
[MEDIA]

bugun bir deneme yapmak ıstedım apm ters tarafından kalkmıs olmalıkı loiter ve land modunda bazı sacmalıklar vardı , son ucustan sonra hıcbır ekleme vs yapmadım , nıye boyle yaptı anlam veremedım loiter moduna aldıgımda vıdeoda gorulecegı uzere dengesızlesıp sallanmaya baslıyor
[MEDIA]
Merhabalar video da görülen sorun benim anladığım kadarıyla gps fixlenmesi ile ilgili bir durum. Detaylı sonrasında açıklayabilirim ancak stabilite sağlanması için multinin en azından 9 10 gps ile bağlı olması gerekir. Telemetri ile uçuş öncesi bu bağlantının değerini kontrol etmenizi öneririm. Bu tarz sorunları az yaşamak içinde 2 önerim olacak ilk pili taktıktan sonra biraz zaman vermeniz gps bağlantıları sağlansın diye buna vereceğiniz süreyi test ederek bulabilirsiniz. 2 önerim ise gps bağlanması üzerinde en etkili konulardan biri olan kp değeri bu değer hakkında detaylı bilgi için linkten uav forecast programından bahsettiğim videoyu izleyebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur :)