ARdupilota bağlanmıyor

İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar merhaba,

görseldeki ürün var elimde.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Quadcopter için kullanıyorum. Önce ayarları yükledim herşeyi hallettim uçuş için teste başladık bir kaç kez havalandı daha sonra motorların bir kaçının ters olduğunu farkettik.

kabloları çıkartıp düzelttikten sonra Mission Planner a hiç bağlanamadık.
Time out a düşüyor.
üzerinde sadece yeşil ışık yanıyor.

Kontrol Kartınız
arducopter v2.6
Model Sınıfı
quad
Motor, Pervane ve ESC
950kv,20a
Kumanda Alıcı ve Verici
futaba
Extra Ekipman
gps
Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Yukarıdaki bilgilerden net bir sonuca ulaşmak mümkün olmamakla birlikte sadece yeşil ışık yanıyor olması pek hayra alamet değil. İlk olarak tavsiyem farklı bir usb kablosu ile denemeniz. Çok basit olsa da defalarca çözüme ulaşmama sebep olmuştur. Çözüm olmazsa usb yerine doğrudan pilden besleme yaparak çalıştırmanız bir bakın sadece yeşil mi yanıyor yoksa farklı renklerde hareketler oluyor mu?

Orada da sadece yeşil yanıyorsa karta zarar vermiş olma ihtimaliniz var. Yazdığınızdan tam anlayamadım motoru ters bağlamak ile neyi kastettiniz. Çünkü motorları yanlış bağlama durumunda havalanmasını beklemeyiz. Bağlantı hatası ile zarar vermiş olabileceğiniz gibi fotoğrafta çok net değil ama jp1 jumperı takılı ise ve esc'lerinizin bec beslemesi var ise karta zarar verme ihtimaliniz daha da artmış olacak.

Sonuç olarak ilk olarak sorun kartta mı anlamak için farklı bir usb kablo ile denemenizi eğer yine erişim olmazsa power modüle üzerinden besleme yaparak çalıştırmayı denemenizi tavsiye ederim. Sonuçları paylaşırsanız memnun olurum.

Merhaba,
farklı usb ile denedim bir sonuç alamadım.sağa harekette sola sola harekette sağa gidiyordu drone o yüzden söküp bi ayar yaaplım tekrar dedik.
bu işlemi yaparken bec bağlantısı vardı. motor uçlarını söküp taktıktan sonra böyle oldu muhtemelen. o işlem sırasında yandı.

Merhaba sistemi doğrudan pille yani power modül ile çalıştırmayı denediniz mi? Bu şekilde de sonuç alamadınız mı?

Motor uçlarını değiştirirken eğer sisteminizin elektriğini kesmişseniz yanması için bir sebep yok. Ancak hem bec devreli esc hemde jumper1 bağlı ise özellikle yük altında (uçuş sırasında) kartınızın yanma ihtimali epey yüksek.

Birde sadece roll ekseninde bir hatadan bahsediyorsunuz. Motorların sayıları ile oynarak bu şekilde izole bir sonuç elde etmek zor gibi geldi bana. En azından roll ekseni ile birlikte yaw kanalıda tersine dönmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Sorun kumandanızın roll eksenini kontrol eden kanalın ters ayarlanmış olması olabilir gibi geldi. Bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
denedim pi takılı iken ama oradada bir sonuç alamadım. biz pinleri dğeiştirelim dedik sonra olmaz diye düşündük ve bilgisayardan yapmayı deneyecektik tabi bu işlemleri yaparken pil takılı idi kabloları söktük taktık. mission planner a bağlanalım dedik ve sonuç alamadık.

Cihaz anladığım kadarıyla yanmış. Bu noktada öncelikle geçmiş olsun diyorum. Şöyle bir yol izleyebilirsiniz, çevrenizde televizyon tamiri ile ilgilenen bir dükkan varsa kartı ona bir gösterebilirsiniz. Bazen çok küçük basit bir parça değişimi yeterli oluyor. Ancak şunu da belirteyim tamir olup çalışsa bile düzgün stabil çalışmayabilir yani ilk yanıp sisteme elektriğin gitmesini önleyen parça bulunup değişse bile o sistemin geri kalan elemanlarının zarar görmediğini kimse garanti edemez. Ben daha önce gimbal kartı için denemiştim başarılı sonuç aldım. Ancak uçuş kartı için son derece tehlikeli ama yine de denemek isterseniz aklınızda bulunsun. Uçuş yapmasanız bile elinizde bilgisayar üzerinden kurcalayabileceğiniz bir kart olabilir.

Anladım. Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler. Deneyeceğim

Son düzenleme:
Aynı durum bende de yeni oldu. Normal çalışırken ilk uçuşu yaptırdım. Kalkınca bi yöne doğru hareket edip ağaca vurdu hafifce, pusula ayarlarını tekrar yapayım diye PC ye bağlamak istedim fakat bağlantı hatası diyor. Restleyip tekrar yazılım yükleyim dedim ama bağlantı hatası verip yazılımı yüklemiyor? Şuan kırmızı ışık yanıp sönüyor. Pc de aygıtlarda COM3 de gözüküyor cihaz ama mission planer yada apm planner 2 de karta tekrar yazılım yükleyemiyorum bağlantı hatasından dolayı, yardımcı olursanız sevinirim.

APM 2.8 ardupilot için sadece mission planer ve apm planner yazılımlarımı yükleyebiliyoruz? Bu yazılımların ikisinde de PC ye bağladığımda bağlantı hatası veriyor. Ama kumanda ile çalıştırdığımda kart çalışıyor sadece bilgisayara bağlayamıyorum? Başka kullanabileceğim yazılım ne var acaba?

APM 2.8 ardupilot için sadece mission planer ve apm planner yazılımlarımı yükleyebiliyoruz? Bu yazılımların ikisinde de PC ye bağladığımda bağlantı hatası veriyor. Ama kumanda ile çalıştırdığımda kart çalışıyor sadece bilgisayara bağlayamıyorum? Başka kullanabileceğim yazılım ne var acaba?
Hocam usb kablonuzu değiştirin

bilgisayardaki sürücü bozulmuş olabilir sürücünüzü yenileyin veya güncelleyin

Missonplanner üzerinden yanlış baudrate seçilmiş olabilir 115200 olması lazım ama tam emin değilim

Birde apm usb girişinde temasızlım olabilir

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Hocam usb kablonuzu değiştirin

bilgisayardaki sürücü bozulmuş olabilir sürücünüzü yenileyin veya güncelleyin

Missonplanner üzerinden yanlış baudrate seçilmiş olabilir 115200 olması lazım ama tam emin değilim

Birde apm usb girişinde temasızlım olabilir
Başka bilgisayarada MP yükledim denedim ondada aynı sıkıntıyı verdi. Bağlantı hatası verdi. Bi ara TCP den bağlandı sanki nasıl oldu bilmiyorum sonra oda bağlanmadı. Karta nasıl reset atabiliyoruz belki işe yarar fabrika ayarlarına döndürebilirsem??