Ayrılabilen Portatif Kanatlı Başlangıç Modelim (Foam Cup)

Değerli dostlar meraba, 2-3 hafta kadar önce model uçak yapmaya niyetlendim konu akkında hiç bilgim yoktu, öncelikle forumda sorularıma cevap veren tecrübelerini paylaşan dostlara teşekkür ederim.
140 santim kanat açıklığına sahip bir eğitim uçağı yapmaya karar verdim model olarak foam cup modelini baz aldım, uçağın rahat taşınabilmesi için kanadın iki parçaya bölünmesi benim için önemliydi kanat ortasına 10 milimlik alüminyum boru koyarak içerisine de 8 milimlik balsa çıta girecek şekilde tasarladım. Kanadı XPS malzemeden rezistans teli kullanarak kestim ilk kestiğim kanat güzel olmadı yapacağım ayrılabilir sistemi önce bunun üzerinde denedim sistemin sağlam olduğunu da görmüş oldum İlk kanadı ıskartaya ayırdım resimde görünen kavanoz bir buçuk kilo civarı kavanozu kanadın ortasında elimle bastırarak zıplattım kanat esedi ama kırılma falan olmadı gayet sağlam olmuş.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada bazı tecrübelerimi işlemi yapacak olan arkadaşlar için aktarmak isterim XPS levha 3-4 santim kalınlığında bulamamıştım 2 santim ve 1 santim aldım 2 tane 2 santim levhayı tutkalla yapıştırarak birleştirdim kanadı bu şekilde kestim ancak tutkal olan kısımlarda rezistans teli ilerlemedi takılma yaptı bozuk kesimler oldu daha sonra 4 santimlik XPS levha bulup tekrardan kanat kestim rezistans telinin yeterli sıcaklığa ulaşması için mümkünse voltajı yüksek vermek gerekiyor benim trafom 12 voltluk biraz zayıf kaldı teli kısa tuttuğumda yeterli sıcaklığa ulaştım kullandığım rezistans teli 0.5 milim kalınlığında. xps malzeme alırken pembe olanı tercih etmenizi öneririm yeil olankarın mukavemeti birazdaha düşük, pembe olanlar daha sert bende alınca bunu öğrenmiş oldum.

Sunny sky 2814 900 kw motor kullandım ESC skywallker 40 amper. Sunnysky 2216 v3 x series motor ile bunun arasında kalmıştım x serileri daha güçlü ve boyutlarına göre nispeten yüksek itki gücü üretiyor ancak bunu yüksek akım çekerek yaptığı görülüyor bu sebeple 2814 motor tercih ettim. Sunyskyusa sitesinde detaylı özellikleri incelediğimde 2216 1250kv x series motor 11.1V ta 42.7A akım çekerek 1750 gr itki retiyor, 2814 900kv motor 11.1V ta 32,5A akım çekerek 1770 gr itki üretiyor.
Kendi çapımda yaptığım test verileri ise şu şekilde:

13x6,5 prop
25A- 1400 gr
20A- 1250 gr
15A- 1000 gr
10A- 800 gr
5,5A- 600 gr

12x6 prop
22A- 1580 gr
20A- 1500 gr
15A- 1130 gr
10A- 820 gr
7A- 600 gr
5A- 480 gr

11x7 prop
22A- 1360 gr
15A- 990 gr
10A- 730 gr
5A- 430 gr
Testleri yaparken 11.1 volt sabit akım uyguladım (trafo kullandım).

Uçağımın bitmiş hali bu şekilde, bakalım uçurabilecekmiyim sim çalışmaya vaktim olmadı önce bi hevesle uçağı bitirmek istedim şimdi bi köşede bekleyecek. Bir süre sim çalışacağım. Bataryasız ağırlık 1030gr oldu.

Yeni başlayan biri olarak güzel ve doğru adımlarla ilerliyorsunuz.Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş.Eğer çevrenizde bu işle uğraşan modelci toplulukları varsa şiddetle aralarına katılmanızı öneririm.Böylece bu hobiden daha çok keyif alırsınız hem de diğer insanlardan yardım alırsınız.Bol bol Simülatör çalıştıktan sonra Uçağın ayarlarını da doğru yaparsanız uçmaması için bir neden yok.:)

• Beğen
Tepkiler: Bedreddin Vardar
Yeke pozisyonlarınızda hata var... Menteşe hattıyla hizalı olması gerekir...

Elinize sağlık, güzel olmul model...
Hocam teşekkür ederim, yeke pozisyonun nasıl olması gerektiğini tam anlayamadım ve menteşeden kastınız duck tape bantmı acaba ben menteşe kullanmadım bu bantı çektim boydan boya.

Elinize sağlık. Kanat tespiti konusunda bir hatırlatma: kanat tespiti uçağın uzun eksenine paralel lastiklerle yapılır. En son birer çapraz lastik atılır. Bunun görevi düz lastiklerin yerinden çıkmasını önlemektir.
Hocam bilgilendirme için teşekkürler, gördüğüm kadarıyla siz bu alanda gerçekten ciddi bir değersiniz bilgi deryası demek istiyorum size :saygilar:
Lastikleri şimdilik fotoğraf çekmek için 2 adet takmıştım ancak söylediğiniz detayı şimdi öğrenmiş oldum.

Hocam teşekkür ederim, yeke pozisyonun nasıl olması gerektiğini tam anlayamadım ve menteşeden kastınız duck tape bantmı acaba ben menteşe kullanmadım bu bantı çektim boydan boya.
Hayır Control Horn(Yeke) delikleri Menteşe ekseniyle(Fiziksel menteşe değil,Duct Tape'i de menteşe olarak kabul edebilirsiniz) eş merkezli olması gerekiyor.

Yeni başlayan biri olarak güzel ve doğru adımlarla ilerliyorsunuz.Ellerinize sağlık gayet güzel olmuş.Eğer çevrenizde bu işle uğraşan modelci toplulukları varsa şiddetle aralarına katılmanızı öneririm.Böylece bu hobiden daha çok keyif alırsınız hem de diğer insanlardan yardım alırsınız.Bol bol Simülatör çalıştıktan sonra Uçağın ayarlarını da doğru yaparsanız uçmaması için bir neden yok.:)
Hocam doğru adımlarla ilerlemek sizlerin ve forum sayesinde oldu, fikir veren herkese tekrar teşekkür etmek isterim. Çevremde hiç bu alanla ilgili tanıdığım yok.
Kanatçıkların pozisyon ve çalıma aralıklarını kendinyap kanalındaki videoda anlatıldığı şekilde yaptım tabi sahada deneyip ince ayar yapmak gerek belki motor açısı bile uygun olmamıştır bakıp göreceğim.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Hocam bilgilendirme için teşekkürler, gördüğüm kadarıyla siz bu alanda gerçekten ciddi bir değersiniz bilgi deryası demek istiyorum size :saygilar:
Lastikleri şimdilik fotoğraf çekmek için 2 adet takmıştım ancak söylediğiniz detayı şimdi öğrenmiş oldum.
Uzun zamandır uçak uçuruyorum ve bende bugün öğrendim :lol::lol: Taşlar yerine oturdu ve dedim ki: Baya mantıklıymış hee 😁