Balsa malzeme ve plan

Balsa malzeme ve plan

mert erden' Alıntı:
Ben fikrimi tamamen değiştirdim malzeme olarak depron kullanacağım. Model olarak da
Bu modelde kararımı kesinleştirdim hem görünüş olarak güzel hemde yapımı daha açıklayıcı aynı şekilde planıda daha açık ve net sanırım ilk başlayan ve görünüm iteyen ve aynı zamanda uçmasını isteyen biri için bence güzel bir seçenek gibi duruyor :D

şimdi oda zordur kullanması diyeceğim kızacaksın ama zordur, tamam üstten kanatlı sevmiyorsan bari en azından ortadan kanatlı olsun yapıcagın ilk uçak, alttan kanatlı gerçekten biraz başlangıç için zor :D, lil ripper diye bi uçak var ona bi bak istersen bide, ortadan kanatlıdır oda yapımıda kolaydır, ucuz elektronikle güzel uçar.

Balsa malzeme ve plan

mert erden' Alıntı:
Ben fikrimi tamamen değiştirdim malzeme olarak depron kullanacağım. Model olarak da
Bu modelde kararımı kesinleştirdim hem görünüş olarak güzel hemde yapımı daha açıklayıcı aynı şekilde planıda daha açık ve net sanırım ilk başlayan ve görünüm iteyen ve aynı zamanda uçmasını isteyen biri için bence güzel bir seçenek gibi duruyor :D
Mert o modelleri yeni başlayan birisi uçuramaz. Yaparsın ağırlık merkezi tutmaz belki havada uçak dengesiz uçunca panikleyip kırarsın uçağı. Ben spifire yapmıştım burun baya hafif olmuş garip garip uçmuştu.

Sana benim yaptığım motorlu planörü tavsiye ederim. Kanat açıklığı büyük olduğu için ilgini çeker belki

Balsa malzeme ve plan

Arkadaşlar depron türü bir malzemeyle ne yapsanız olur. Tabii ki boyutları biraz büyük olursa uçuşu daha kolay olacaktır. Ama bu tür bir uçağı kırmak gibi bir derdiniz olmaz sonuçta. Kırarsanız onarırsınız ya da yeniden yaparsınız. Zaten bu işte önemli olan o ilk ivmenin yakalanması. Ondan sonrası zaten gelecek... Yeter ki azimle çalışın. Kadir'in uçağı çok çok iyi görünüyor. Ellerine sağlık. Hiç düşünmeden denenebilir.

Balsa malzeme ve plan

Seçkin Albamya' Alıntı:
Amatör modelciler üstten kanat ve aynı zamanda trainer model ile başlamalı. Daha kumanda kontrollerine alışmadan bu tarz uçaklar kesinlikle tercih edilmemeli. Simülasyon kullandınız mı bilmiyorum ancak orada bu farkı ne ve açık bir şekilde deneyerek görebilirsiniz. Ayrıca mesele de kalibiliyet meselesi değil. Uçağın kalkması da, indirmesi de saniyeler sürmekte ve yapılan ufak kontrol hataları dahi kırıma yol açmakta. Hatta bir örnek vermek gerekirse;

Ben 5-6 aydan beri multikopter kullanmaktayım ve simülasyonda 5-10 saat uçak çalıştım. Multikopterde genellikle hızlı manevralar yapmak için çubukları sonuna kadar kullanırım. Uzun bir süre multikopter kullanımının ardından aynı şeyi uçağı kaldırırken yaptığımda sonuç fazla diklenip burun üstü yere çakılması oldu. Mesele kabiliyet meselese değil. Mesele pratik ve alışkanlık meselesidir diyorum ve trainer model seçmeni öneriyorum.

Sümer abiyle biraz konuştuk bu uçağı başlangıç için iyi bir seçim olduğunu söylemişti.

Balsa malzeme ve plan

Volkan Güneş' Alıntı:
şimdi oda zordur kullanması diyeceğim kızacaksın ama zordur, tamam üstten kanatlı sevmiyorsan bari en azından ortadan kanatlı olsun yapıcagın ilk uçak, alttan kanatlı gerçekten biraz başlangıç için zor :D, lil ripper diye bi uçak var ona bi bak istersen bide, ortadan kanatlıdır oda yapımıda kolaydır, ucuz elektronikle güzel uçar.
Yo ben büyüğüme kızmam :D Ama üstten kanatlı olarak cessina ya takmıştım kafayı sonradan vazgeçtim çünkü o biraz işi öğrenmiş birine hitap ediyor sanki gibime geldi bende modellere bakarken bunu buldum. Yapımı da kolayıma geldi. Zaten depron kullanarak yapacağım kırılsa da üzülmem zaten olan olmuş tekrar yaparım :) Ben tansiyon hastasıyım ailemizde genetik o yüzden doktorumunda dediği gibi evin yansa üzülmüyceksin demişti bende onu uyguluyorum :)

Balsa malzeme ve plan

Kadir Kurt' Alıntı:
Mert o modelleri yeni başlayan birisi uçuramaz. Yaparsın ağırlık merkezi tutmaz belki havada uçak dengesiz uçunca panikleyip kırarsın uçağı. Ben spifire yapmıştım burun baya hafif olmuş garip garip uçmuştu.

Sana benim yaptığım motorlu planörü tavsiye ederim. Kanat açıklığı büyük olduğu için ilgini çeker belki
Kardeşim senin yaptığın uçakta çok güzel olmuş bilmem ben o kadarını becerebilecek miyim bilmiyorum açıkçası ama güveniyorum kendime :D
Kopye kağıdı güzel fikirmiş deneyeceğim :D

Balsa malzeme ve plan

Bu arada bir sorum olucak ben önce uçağı oluşturup daha sonra uygun motor esc batarya gibi gerekli parçaları alsam olur mu?

Yapacağım uçağa karar verdim. Planı A0 kağıdına çıkarttırıp planı olduğu gibi depron un üzerine kopye kağıdı kullanarak kaprona zarar vermeden geçireceğim. Daha sonrada oradan keserek çıkartacağım. Yani plandaki boyutlara sadık kalarak yapacağım ağırlık konusunda bir fikrim yok yani ne kadar ağır gelecek bilmiyorum ama strafor türü sonuçta hafif olacaktır.

Balsa malzeme ve plan

mert erden' Alıntı:
Bu arada bir sorum olucak ben önce uçağı oluşturup daha sonra uygun motor esc batarya gibi gerekli parçaları alsam olur mu?

Yapacağım uçağa karar verdim. Planı A0 kağıdına çıkarttırıp planı olduğu gibi depron un üzerine kopye kağıdı kullanarak kaprona zarar vermeden geçireceğim. Daha sonrada oradan keserek çıkartacağım. Yani plandaki boyutlara sadık kalarak yapacağım ağırlık konusunda bir fikrim yok yani ne kadar ağır gelecek bilmiyorum ama strafor türü sonuçta hafif olacaktır.
Mert kapron demissinde benim planörü mü yapacaksın? Hangi modeli yapıyorsun

Balsa malzeme ve plan

Kadir Kurt' Alıntı:
Mert kapron demissinde benim planörü mü yapacaksın? Hangi modeli yapıyorsun

Yok planör değil,

Ya bunu yapmayı düşünüyorum yada sizin yaptığınız uçaktan düşünüyorum.
Birde maket kartonu daha mantıklı olabilir mi üstünü çizmek için sizin konunuzda da gördüm?

Linki değiştirdim yanlış koymuşum hazır halde de satılıyor ama kendim yapacağım :)

Balsa malzeme ve plan

Abi bence al bir wing-dragon 500 class keyfine bak

Balsa malzeme ve plan

Utku Yeni' Alıntı:
Abi bence al bir wing-dragon 500 class keyfine bak
Dostum hazır almak kolay ben kendim yapmak istiyorum daha kıymetli oluyo o zaman :D
İlerde çoluğuma çocuğuma deyim bak bu benim ilk yaptığım uçurduğum uçak diye :D

Balsa malzeme ve plan

Sen bilirsin genede