Balsa Trainer Nitro Model Tamiri

Ayous ağacı 5.5mm kalınlığında 10x100 180g
Balsa ağacı 5mm kalınlığında 10x100 84g uçaklarda kullanılmama sebebi belli oldu. Ama fiyatı 18 küsürdü. O yüzden denemek için diğer malzemelerin yanında aldım. Yaptığım köpük uçaklarda bir şekilde kullanabilirim. Merak edenler içinde bilgisini vermiş olayım.

Kanatların tamiri bitti. Sağolsun Ömer abiden yardım aldım :) Çok güzel oldu diyemem. Ama hem keyifliydi hemde tecrübe kazanmış oldum. Biraz fazla resimli olabilir ama zararı yok faydası var diye düşünüyorum.
Kanadın zedelenmiş kısmını kesip temizledim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sinirler boyuna olacak şekilde koyulacak. Daha önce tamir yapıldığı için biraz sorun yaşadım. Sinirleri ayarladım ve kaplanacak balsayı yapıştırmak için zemin ayarlamaya çalıştım.

Son olarak da balsa kaplamayı yapıştırdım. Biraz yüksekte kaldı. Biraz zımpara atıp düzelttim baya. Tecrübe oldu.

Kalan çatlak yerlere japonu bocaladım. Bazı yerler yine hafif ezik kaldı. Sonuç olarak 12g arttı. Çok güzel olmadı ama bence kötüde olmadı. Sağlamlık olarak da eskisinden çok daha sağlam :)

Tamir bitince toplam ne kadar ağırlık farkettiğini not al. Sonra aynı ağırlıkta bir cisme bak. Hani şu daha ağır, şu daha hafif diyoruz ya, aslinda ne kadar önemsiz olduğunu görürüz böylelikle.

Son düzenleme:
Deniz abi çıkardığım kaplama ve bantların fazlalıkları ile neredeyse yaptığım tamir ve kaplama eşdeğer olur heralde ağırlık olarak. Yada çok etkilemez. Öyle umuyorum :D Zaten diğer haline alışmadığım için yeni halini hiç yadırgamam :D Daha gövdeye hiç girişmedim ama yarın başlayacam.

Gövdede beni düşündüren şey firewalla açı vermek. 3 boyutlu bir şekilde bilgisayardan çizim yaparak vermem gereken açı için ölçüleri almam lazım. Bakalım halledebilecek miyim.

Deniz abi çıkardığım kaplama ve bantların fazlalıkları ile neredeyse yaptığım tamir ve kaplama eşdeğer olur heralde ağırlık olarak. Yada çok etkilemez. Öyle umuyorum :D Zaten diğer haline alışmadığım için yeni halini hiç yadırgamam :D Daha gövdeye hiç girişmedim ama yarın başlayacam.

Gövdede beni düşündüren şey firewalla açı vermek. 3 boyutlu bir şekilde bilgisayardan çizim yaparak vermem gereken açı için ölçüleri almam lazım. Bakalım halledebilecek miyim.

Bilgisayarı karıştırma bence. Kac derece açı vermen gerektiğini biliyor musun ki?
Bazen 1 derece yeterli olur, bazen 3 derece yetersiz olur.
Göz kararı iyidir. Gerisi trim ile hallolur. Firewall hafif yamuk olunca, pervane şaftını ortalayabilmek için motoru haliyle biraz kaçık yerleştireceksin, unutma...

Abi hangi gözün kararı iyidir şimdi :D göz kararı deyince aklıma şu geldi. İzledikçe gülerim :lol::lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi ben hafiften sağa ve sağa verdiğimden biraz daha fazla aşağı olacak şekilde ayarlayayım. Pervane ortalamak da aklımda abi.

Abi hangi gözün kararı iyidir şimdi :D göz kararı deyince aklıma şu geldi. İzledikçe gülerim :lol::lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi ben hafiften sağa ve sağa verdiğimden biraz daha fazla aşağı olacak şekilde ayarlayayım. Pervane ortalamak da aklımda abi.
Akşam akşam çok güldüm...

• Sevdim
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Model aslında planör ve inişi motoru kapatıp yaparsanız daha rahat inersiniz.

Solidde derece hesaplaması yaptım. Mesela firewallın 60x75mm olduğunu farz edelim. 60 olan kısmı yan duvarlara geliyor. Yani 1-2 derece aşağı açı vereceğimiz kısım burası. 60mm de 1.5 derece açı verildiğinde yine 1.5mm civarında bir oynama oluyor. Üst noktası ile alt noktası arasında. Bunu gövdenin iki yanında aşağıya doğru uygulamam lazım. Böylece motor 1.5 derece aşağı bakmış olacak.

Ayrıca sağa 2-3 derece vermek içinde 75mmde (tam hesap yapmadım, yapacam) 2.5 derece açı vermek için yatay olarak sol tarafı 0 alırsak sağ tarafın 3mm farklı olması gerekecek. Bunu sadece sağ gövdeye uygulayarak sağa açıyı vermiş olurum.

Yada rakamlara güvenmeyip göz kararımamı güvenmeliyim :) Çünkü rakamlar çok küçük sanki belli belirsiz gibi geldi bana. Diğer taraftan matematik yalan söylemez diye biliyorum :D

Gövdeyi tamir etmek için mesela (spatulanın sağ tarafına) örnek olarak çizdiğim kısımlardan kesip kontrayı oranın ovalliğine uygun şekilde kesip zımparalayıp yapıştırmayı düşündüm. Sonra bu tahta spatulalar yardımıyla tuttuğum şekilde değil yatay bir şekilde sağlamlaştırmayı düşündüm. Uygun mudur :)