Balsa Trainer Nitro Model Tamiri

Abi şu Amerika'ya adını veren Vespucci'den mi bahsediyorsun? Araştırdım fakat bağlantıyı kuramadım. Bir ipucu daha alayım mümkünse :D
Yıllarca deneyimlenerek ulaşılmış bilgi ve deneyime sırt çevirip, her adımda Amerika'yı bizzat tekrar keşfetmeye çalıştığın için mi acaba?

Abi kesinlikle derdim böyle birşey değil. Uçağın orijinal halindeki bu L büküm parça bir alternatif olabilir mi? Yoksa tamamen olmaması gereken birşey mi onu anlayamıyorum. Birde elindeki parçaya göre firewall'ı ayarladım. Motorun durması gereken yeri, deliklerini falan.

Diğer parçadanda alabilirim. Ama firewall'da bol bol delik açılmış oldu. Birde yeni parçaya göre delik açmam lazım. Bu yüzden şuan ki halinin idare edip etmeyeceğini merak ediyorum.

Aynı zamanda önerin nedir abi? Aynı firewall üzerine yeni bir motor mount alıp monte etmek ve depoyu firewall'a iyice yaslamak mıdır? Firewall'ın güçsüz kalma durumu olmayacaksa benim için sorun değil.

Son düzenleme:
Bu işin bir tane doğrusu var! Gerisi en iyi ihtimalle 'ben yaptım oldu" olur.
Motora uygun bir montaj sehpası almanı tavsiye ederim. Firewall'daki delikleri tamir etmek kolay. Şu videoyu seyret, sonra başa al ve 7 dk'dan itibaren bir daha seyret. Delikleri nasıl onaracağını göstererek anlatıyor:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yaa @Ali Haydar GÖK kardeşim, genelde cevapları cepten ve kısa yazıyorum. Sonradan okuyunca bazen "kaba" yazdığımı farkediyorum. Yazdıklarımdan alınma olur mu...
Modelcinin, karşılaştığı soruna çözüm üretmesi, işin en temel kuralı. Dolayısıyla öyle olur böyle asla olmaz dememek lazım. Senin çözümlerin alışılagelmiş yaklaşımlardan farklı olduğu için zaman zaman sana kızıyor olabilirim. Aslında olay şu: Önce standardı uygulayıp öğrensen ve biraz deneyim kazansan, sonra modifikasyonlara girişsen çok daha iyi olur.
Ben olsam Deniz Abinin dediği gibi bir motor mount temin eder motoru o şekilde monte ederdim. Firewall çok delik deşik ise en basitinden aynı boyut ve şekilde 4 mm kontra keser önüne yapıştırır devam ederdim. Firewall'a depo boynundan az daha büyük çapta bir delik açar, depo boynunu (araya biraz köpük sünger vs koyarak) firewall'a dayardım.

Abi zaman geçtikçe yazdıkların bana 'kaba' gelmiyor :D İlk tanıdığımda baya garipsemiştim ama :evil:

Benim nitro uçak konusunda bilgim yok denecek kadar azdı. Elime bir uçak geçti. Kırdım ve tamir ederken uçağın aynı eskisi gibi olması için uğraşıyorum. Benim bildiğim tek şey bu uçağın eski hali. Bu yüzden sizin yazdıklarınızı hep bu uçağın eski hali ile birleştirerek anlamaya çalışıyorum. Ama sorun şu ki bu uçağın depo yeri eskiden çok farklıydı, zorla motora yaklaştırdık :D Şimdi motor mount konusunda sorun yaşadık. Motor sehpası görüyorum uçaklarda. Ama benim de motor sehpam var :D Tamam her zaman gördüklerim gibi değil. Ama baya benziyor :D Bu parçanın kullanılabilirliğini anlamaya çalışıyordum :)

Motor için sehpa alıp firewall'ı Deniz abinin atmış olduğu videodaki gibi güzelce tamir edebilirim. Hem deponun firewalldan çıkması hortumlama konusunda büyük rahatlık olur. Ama bendeki cowling uymayabilir gibi geldi bana. THKdaki 0,25lik motor sehpası boyutu ne kadar olur bilmiyorum ama çelik tel alırken onu da eklerim. 15₺ zaten.

Cowlinge baktım. Firewalldan sonra 2cm fazlalığı var bu haliyle. Yani aslında motor sehpası alıp da takarsam anca rahat kullanabilirim cowlingi. Yakıt doldurmak sorun olacak gibi sadece.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada cowlingin kokusu elime geçti. Pervane gelse de şu motoru bir çalıştırsam diyorum artık :D

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Kanadın ve kaputların kaplamasını bitirdim. İki renk kaplarken boşluk olan kısımlarda iki renk üst üste geldiği zaman arada hava kabarcıkları kalıyor. Aynı zamanda servolar büyük olduğu için airfoil yapısını bozuyor. Haliyle kaplama güzel olmuyor. Yine de benim için yeterli seviyede güzel oldu :)

Bunlar senin birçok şeyi ilk kez uyguladığın şeyler. Mükemmel olmasını zaten bekleme. Ama neticede büyük ilerleme var. Kaplamadaki hava kabarcıklarını gidermen kolay. Ama 'iyi olmadı'nın sebebini bana soracak olursan sabırsızlık derim. Servoymuş, inis takımıymış, düzgün kesemedimmiş... değil.
Ama olsun, doğru yoldasın. Tebrikler.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kanadın ve kaputların kaplamasını bitirdim. İki renk kaplarken boşluk olan kısımlarda iki renk üst üste geldiği zaman arada hava kabarcıkları kalıyor. Aynı zamanda servolar büyük olduğu için airfoil yapısını bozuyor. Haliyle kaplama güzel olmuyor. Yine de benim için yeterli seviyede güzel oldu :)

Hava kabarcığının en uç noktasından olacak şekilde toplu iğne ile küçük bir delik açıp kabarcığın içindeki havayi bu küçük delikten tahliye edip kabarcıkları ortadan kaldırabilirsiniz Alı Haydar.

Bunlar senin birçok şeyi ilk kez uyguladığın şeyler. Mükemmel olmasını zaten bekleme. Ama neticede büyük ilerleme var. Kaplamadaki hava kabarcıklarını gidermen kolay. Ama 'iyi olmadı'nın sebebini bana soracak olursan sabırsızlık derim. Servoymuş, inis takımıymış, düzgün kesemedimmiş... değil.
Ama olsun, doğru yoldasın. Tebrikler.
Abi sabırsızlık en büyük problem. Zaten normalde de sabırsız bir insanım. Neredeyse 1 buçuk ay olacak bu tamir meselesi beni daha da sabırsız yapıyor.
Daha güzel olabilirdi. İleride olacak.
Hava kabarcığının en uç noktasından olacak şekilde toplu iğne ile küçük bir delik açıp kabarcığın içindeki havayi bu küçük delikten tahliye edip kabarcıkları ortadan kaldırabilirsiniz Alı Haydar.
Kabarcıkları gidermek sorun değil ama ısıtıp gerdirdikten sonra daha kötü oluyor delip havasını almak. Küçük kabarcıklar görsel olarak rahatsız etmiyor açıkçası. Uçuşa etkisi olacağını da sanmıyorum. O yüzden ellemedim :D

Servolarım geldi. Bangood paket içeriğinde aynı ürün 4 adetten fazlaysa ve gümrük vergisi kesilirse geri ödemeyeceğini belirtiyordu. Ben 6 servo aldığım için gümrük sigortası yaptırmadım. 700₺ almıştım kargo falan dahil. Ve 30₺ vergi çıktı. Normalde 2 haftayı geçmeden geliyordu kargolar. Ama bu 40 günde geldi. Olsun yok yere 100-150 lira ekstra ödememiş oldum.
Elektrik vermedim servolara ama şöyle bir denedim 3 tanesini. Hepsinde böyle bir cızırtı oluyor. Sanki kum varmış içinde gibi. Ama takılma veya dişlerde bir sıkıntı varmış gibi hissettirmiyor. Ve 3 tanede de aynı sorun var. Muhtemelen kalan 3ü de aynı. Daha önce hiç böyle bişey yaşamamıştım. Sebep ne olabilir ki? Her türlü işimi görür ama merak ediyorum :D
Servolar racerstar ds6209mg

• Şaşırdım
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Elektrik vermeden servoyu denemek?... Tebrik ediyorum! Hatta biraz daha gayret etsen, tersine soketlerden elektrik bile alacaksın. Hatur hutur çevirdikten sonra o dişliler sağlamsa da gider. Yav, servo tester diye bir alet var. O yoksa alıcıya takar denersin. (Veya SümeronicsRC'den temin edebilirsin)

Abi alışkanlık olmuş. Aslında yanlış olduğunu biliyorum. Şöyle bir durum da var yalnız. Mesela helikopterle kırım yaşadığımızda dişlilerdeki sorunu farketmek için bu şekilde çeviriyoruz. Yine burada okumuştum. Yanlış olabilir ama dişlinin kırık olduğunu elektrik vererek anlayamıyorum. Çünkü elektrik verildiği zaman hiç sorun çıkarmadan servo hareketine devam ediyor. Herhangi bir takılma sıkışma olmuyor. Hatta şuan ufak modelimde bu şekilde servo bile var. Sorunsuz kullanıyorum. Kısacası elektrik verince servo tertemiz çalışıyor. Fakat elektrik yokken dişlilerdeki bütün sıkıntıyı farkedebiliyorum bu şekilde elimle çevirdiğimde. Servo testeri hiç kullanmadım. Yukarıda yazdıklarımı farkedebiliyorsak hemen bir tane almam lazım. Alıcı ile bunları farkedemiyorum çünkü.

Alemsin Ali Haydar, fazla zorlamasak mı acaba elimizle servoları ;D
Eminim hangi servoyu eline alsan o şekilde uğraşsan aynı sesleri çıkartır. Problem olacağını sanmıyorum kullanımda dişlilere zarar vermedikten sonra, kolay gelsin kardeşim :saygilar:

Servo Tester pratikte alıcı ile aynı şey.
Senin yaptığın şekilde servo test edilmez ama!
Servoyu alıcıya bağlarsın, min-max yaparken saçmalıyor mu diye bakarsın. İstersen hareket sırasında HAFİF bir baskı uygulayarak zorlanma sırasında saçmalıyor mu diye de kontrol edebilirsin. Ama bundan fazlası gereksiz.