Başarılı Uçuş ve Öneri? (videolu)

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba, sonunda uçağı başarılı bir şekilde uçurmayı başardım. Tam istediğim şekilde uçuyor. motorun kuvveti de gayet yeterli uçağı stall'a girme durumlarından rahatlıkla kurtarabiliyorum.

2 farklı kanat ile uçuş yaptım. Biri 1000mm kanat açıklığı biri ise 2000mm.
1000mm kanat ile daha yüksek bir throttle vererek gitmem gerekiyor bu da uçağı hayliyle hızlı yapıyor o yüzden pek beğenmedim.
2000mm kanat ile çok güzel bir uçuş zevki yakaladım. Kanat uzun olmasına rağmen şuanlık mukavemeti konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Tabi ekstrem hareketlere girdiğimde kanadın kırılma ihtmali var:lollol:.

Sorum şu: 2000mm kanadı uzun olduğu için araba koyması taşıması güç oluyor. Bu kanadı iki parçaya ayırıp modüler yapmak istiyorum. Aklıma gövdeye 2 tane karbonfiber çubuk geçirip yanlardan gövdeye sabitlemek geldi, bazı modellerde öyle yapıyorlar. Fakat başka bir çözüm önerisi olan var mıdır? Yorumlarınızı bekliyorum.

Uçuş Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

100cm'lik kanat arka koltuğa rahatça sığıyor. Fakat 100cm kanat ile de uçuş yaptım, pek hoşuma gitmedi. 200cm ile daha iyi oluyor ama işte onu da taşıması zor oluyor. Arka pandizottan ön koltuğa kadar uzanması gerekiyor
Tam olcu alin, kac cikiyorsa o kadar yapariz kanadi. :coolxf:

Bu haliyle planor gibi davraniyor, oldukca dengeli... Bence boyle ucuslara devam edin...

Tam olcu alin, kac cikiyorsa o kadar yapariz kanadi. :coolxf:

Bu haliyle planor gibi davraniyor, oldukca dengeli... Bence boyle ucuslara devam edin...
Evet bu uçuş tarzı çok hoşuma gitti. Bakalım kanadı ikiye bölüp modüler yapabilirsem çok iyi olacak. Muhtemelen karbon çubuklarla yapacağım gibi duruyor.

Bakalım kanadı ikiye bölüp modüler yapabilirsem çok iyi olacak.
Bir sekilde sahaya goturebildigine gore kanadi, demek ki cok buyuk sorun olmuyor diye dusunuyorum...Vaktini ucusa harcasan moduler kanatla ugrasmak yerine... Biraz el becerin gelisirse belki 2 metrelik bir kanada ihtiyac duymazsin, belli mi olur...

Ya da sen bilirsin, nasil sonuc verecegini bilmedigin bir kanat icin ugras dur...:coolxf:

Bir sekilde sahaya goturebildigine gore kanadi, demek ki cok buyuk sorun olmuyor diye dusunuyorum...Vaktini ucusa harcasan moduler kanatla ugrasmak yerine... Biraz el becerin gelisirse belki 2 metrelik bir kanada ihtiyac duymazsin, belli mi olur...

Ya da sen bilirsin, nasil sonuc verecegini bilmedigin bir kanat icin ugras dur...:coolxf:
El becerim yeterince iyi fakat geniş kanatla uçmak hem daha zevkli hem de motoru çok yormuyor. Maalesef ki 2 metre kanadı taşımak da sorun yaratıyor. O sebeple kanadı modüler yapma konusunda sizlerden öneri almak adına bu konuyu açtım☺️

Mukavemet dediğiniz şey materyalin yük altında streslere dayanım kapasitesidir.Eğer kanadın eğilmesi, birleşim yerinin dayanıksız olmasından bahsediyorsanız destek koyarak çözebilirsiniz.Maket kartonu sağlam malzeme değil zaten.Ama ben olsam daha iyi bir modelle uçmayı öğrenirdim, böyle deneysel projelerle uğraşmak yerine uçmayı öğrenip deneyim kazandıktan sonra farklı projeler yapardım.

Mukavemet dediğiniz şey materyalin yük altında streslere dayanım kapasitesidir.Eğer kanadın eğilmesi, birleşim yerinin dayanıksız olmasından bahsediyorsanız destek koyarak çözebilirsiniz.Maket kartonu sağlam malzeme değil zaten.Ama ben olsam daha iyi bir modelle uçmayı öğrenirdim, böyle deneysel projelerle uğraşmak yerine uçmayı öğrenip deneyim kazandıktan sonra farklı projeler yapardım.
Tabiki kanadın eğilmesi ve birleşim yerindeki dayanıksızlığından da bahsediyorum ama her ne kadar birleşim yerini de güçlendirsem sizin dediğiniz gibi maket kartonu sağlam bir malzeme değil. Yani haliyle mukavemeti de düşük bir malzeme (en azından kompozit bir maddeye göre diyelim). Bu sebeple kanat tek parça da olsa mukavemet konusunda dayanamayacağını düşündüğümü belirtmiştim aslında. Değerli bilgileriniz için teşekürler. Biraz düşe kalka oldu fakat şuan uçma konusunu hallettim ve keyifli uçuşlar yapıyorum.