BEC bağlantısı nasıl yapılır?

Muhammer Çelik

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Hani okulda, derste çok basit konular vardır ya, herkes anlar, bir siz anlayamazsınız. Tam ona benzer bir konu bu işte. Zamanında 3-4 kişi kafamda bu konuyu çok öttü yanlış şeklilde, şimdi doğrusunu aramaktan utanır gibiyim. Ama elbet bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

Bir pil üzerinden nasıl aynı anda ESC ve BEC kullanabilirim? Şu şekilde çalışır mı devre:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gerçekten kafamı çok karıştırıyor bu konu. Bir yardımcı olursanız, açıklarsanız çok müteşekkir olurum.
Özellikle @Sumer Yamaner hocam, lütfen dalga geçmeyin... Vallahi yarışmacı değilim, keyfime göre model yapan ortalama bir lise öğrencisiyim. Saldım yarışma işlerini, bana göre değiller 🤠

Ayrıca keşke her soru soran lise öğrencisi kardeşim böyle güzel bir Türkçe ile yazsa...
Estağfurullah hocam, elimden geldiğince düzgün kullanmaya çalışıyorum dilimizi. Ne güzel demiş Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu:
"Türkçe giderse, Türkiye gider!"

Çok teşekkür ederim cevabınız için! Haftaya anca müsait olacağım gibi gözüküyor, o vakitlerde peder bey malzemeleri indirmeme izin çıkarırsa deneyeceğim :thumbup:

Çizimin doğru. Esc ni direk pile bağlamışsın. Eğer esc'nin voltaj referansı pilinin voltaj aralığında ise sorun yok. Yani ESC en max 4 s destekliyorsa 4 se kadar pil kullanabilirsin. Birçok esc bec devresini üzerinde barındırıyor. Bana yetmez extra bec istiyorum diyorsan tamam. Bec devrelerininde maximum giriş voltajı var, 4s 5s gibi..Bu voltaj aralığında bir bec seçersen sorun olmaz. Bec devresi pil voltajını 5 volt seviyelerine indirip alıcı ve servolarını besleyecektir. Burada kullanacağın 5 voltluk ekipmanların (servo telemrtri cihazları vb. çektiği akımı hesaplayacaksın) çekeceği akımdan daha fazla akım verebilen bir bec tedarik etmen gerekir.

Çizimin doğru. Esc ni direk pile bağlamışsın. Eğer esc'nin voltaj referansı pilinin voltaj aralığında ise sorun yok. Yani ESC en max 4 s destekliyorsa 4 se kadar pil kullanabilirsin. Birçok esc bec devresini üzerinde barındırıyor. Bana yetmez extra bec istiyorum diyorsan tamam. Bec devrelerininde maximum giriş voltajı var, 4s 5s gibi..Bu voltaj aralığında bir bec seçersen sorun olmaz. Bec devresi pil voltajını 5 volt seviyelerine indirip alıcı ve servolarını besleyecektir. Burada kullanacağın 5 voltluk ekipmanların (servo telemrtri cihazları vb. çektiği akımı hesaplayacaksın) çekeceği akımdan daha fazla akım verebilen bir bec tedarik etmen gerekir.
Yandı beyin devreleri :lol: Kim hesaplayacak onca hesabı.