Blade Fusion 180

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Daha bugün Türker kardeşimle modelciliğin geleceği üzerine kısa bir konuşmamız olmuştu. Gün geçtikçe artan dolar kuru, yeni gelen gümrük vergisi, Rc modellere olan ilginin tüm dünyada azalması ve buna bağlı model seçeneklerin azalması......

Her ikimizde özellikle Türkiye şartlarında heliciliğe devam edebilmek için en mantıklı seçeneğin model küçültmek olduğu konusunda hem fikir olduk :) Ama gel gelelim ne yazık ki tüm modellerde olduğu gibi MİCRO HELİ sektöründe de çok ciddi daralma söz konusu :(

Microkolik olarak gerek benim gerekse Türker kardeşim elinden şu ana kadar epey bir micro model geçti. Test edip kullandığımız en iyi micro modeller “BLADE mCP X BL” ve “Blade 180 CFX” idi.

Özellikle “Blade 180 CFX” hem güç hem de performans olarak kesinlikle Harika bir modelci ve 700 sınıfı abilerinin yaptığı her şeyi yapabiliyordu.

Gel gelelim ne yazık ki BLADE Firması “mCPx Brushless” tamamen kaldırdı :undecided: “180 CFX” ise anlamsız şekilde 3 palli hale getirdi :rolleyes:

Yani kısaca micro model düşünsünler için piyasada uygun model kalmamıştı.....:cry: (LYNX ürünlerini saymazsak) diye düşünürken az önce BLADE şu yeni modelini fark ettim:hoppa:

Fusion 180
Yeni modelimiz aslında eski 180 CFX modernize edilmiş hali :D Anlaşılam o ki BLADE Firması hali hazırda üretmekte olduğu tüm modelleri yeni bir isim altında toplamayı uygun görmüş.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürün linki :
Fiyat : $250

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eski model ile temel olarak aynı olsa da bazı küçük revizyonlara uğramış.

1- Daha canlı Canopy (Şahsen tipini hiç beğenmedim :D)
2- 4s Lipo desteği
3- Kuyruk kayış aktarımı
4- Karbon iniş takımı (kesinlikle gereksiz :) )
5- AS3X destekli yeni alıcı (keşke kurtarma özelliği de olsaydı)
6- Kuyruk servosu yer değişimi
7- Metal dişli servolar

Kısaca yeni modelimiz bu şekilde. En azından alınabilecek yeni bir micro modeli yeniden piyasada görmek oldukça sevindirici :thumbup:

Son düzenleme:
Mehmet Bey

Bu model benimde dikkatimi çekti. Kuyruğunda motor olan Blade 200SRX kullanıcısı olarak kuyruğu tork tube veya kayışlı bir micro heli benimde ilgilimi çekiyor şahsen. Blade 200 SRX'de beginner, intemediate ve advanced kullanıcı seçimi ve de SAFE yani panic recovery özelliği de mevcut. Lakin Blade bu heliyide piyasadan çekti. Yerine 230S versiyonu çıktı. Blade bayağı bir eski modelleri ortadan kaldırma ve heli ailesini Fusion başlığı altında toplamaya başladı. Dediğiniz gibi aslında eski helilerin biraz modernize edilmiş halleri Lakin fiyatları hiçde ucuz değil. 180 Fusion 250 dolar. Neyse yine beni kaşıntı tutmuş durumda :)

Bu arada eski 180 CFX konunuzu Türker Bey ile beraber çektiğiniz inceledim. 180 CFX Trio 190 dolar Fusion'a göre epey fiyat olarak avantajlı. Sizce Trio'nun bir dez avantajı varmı. Ben 3D uçan biri olmadığım için Trio'da aslında hala güzel gözüküyor. Ne dersiniz Trio mu Fusion'mı aradaki farka değermi? Zannedersem bu indirimden sonra Trio'da kısa süre piyasadan kalkacak.

Saygılar;

Son düzenleme:
Bu arada eski 180 CFX konunuzu Türker Bey ile beraber çektiğiniz inceledim. 180 CFX Trio 190 dolar Fusion'a göre epey fiyat olarak avantajlı. Sizce Trio'nun bir dez avantajı varmı. Ben 3D uçan biri olmadığım için Trio'da aslında hala güzel gözüküyor. Ne dersiniz Trio mu Fusion'mı aradaki farka değermi? Zannedersem bu indirimden sonra Trio'da kısa süre piyasadan kalkacak.
Konuyu açtıktan sonra ben de 180 TRIO fiyatının $180 düştüğünü fark ettim @Devrim ANIL :)

3 Palli olması kırım maliyeti açısından bir sorun bence. Ama 3D uçuş yapmayacaksınız çok da sorun olmaz diye düşünüyorum.

Eski 180 CFX ve TRIO kronik 2-3 problemi ve zorunlu upgrade var. %100 emin değilim ama bazıları yeni model için de geçerli. Bunları zamanında şöyle özetlemiştik.

KISACA fiyat avantajından dolayı 180 TRIO bence de mantıklı diğer bir seçenek :thumbup:

Seçeneklerin çok olması güzel :)

Blade in en büyük avantajı kurtarma olsun olmasın (olması daha iyi tabii ki...) modelle beraber gelen ünite... Ama sadece spektrum kullanıcılarını ilgilendiriyor bu durum. Futabacılar, mikadocular, frsky radiolink turnigy ciler... Geri kalan herkes için ünite+alıcı masrafı olacak.

Diğerleri için oxy2 de ciddi alternatif çünkü 146 dolar kit, 162 dolar da elektronik seti (4 lynx servo, 5500kv lynx motor, 25a hw esc) taylanddan 10 dolar kargo... Haa bunu da gidip 6 küsür dolar kuru ile çarpınca yaklaşık 2000 TL yapıyor gümrük yemezse (ki yemesi muhtemel son gelişmelerden sonra hemen herşeyin) Daha uyguna da getirmek mümkün tabii hobbyking vs yerlerden farklı servolarla...

Mikro heli piyasası bile "2000 artı" olmuş hey gidi :D Zamanında 130x alırdık ortalama 400-500 TL ye... Üstüne de 500 liralık upgrade yapardık, çok gitti diye içerlerdik. Daha bunun lipoları falan var...

Blade konusunda Lynx propagandasi yapmamak icin Oxy2’den bahsetmeyim demistim aslinda ama, madem lafi gecti, mikro heliler icinde Oxy2 de son derece ciddi bir alternatif. Ben gecen yil kiti $125’dan alarak, unite haric $200-210 civarina mal etmistim. Mikro Brain de ikinci el olarak $40-50 arasina bulunabiliyor. Sonuc olarak $250 bandinda son derece ciddi bir alternatif.

Tabi liposu falan derken Rasim’in dedigi gibi 2bin rahat cikar bugunun kosullarinda. Yazik bize, yazik...

Aslında halihazırda tüm upgrade leri ben zaten yaptım :)

---Daha canlı canopy ,
---metal dişli servolar, (Hk nin 7 dolarlık metal dişli servoları, 180cfx in orijinal servolarına fiyat performansta 10 basar.)
--- kuyruk servosu yer değişimi,
--- kayış sistemi ( Kayış sistemini denedim. Ama performans alamayınca tork tube sisteme döndüm. Zaten tork tube killer sistemi varken kayış sistemi
gereksiz)
---Karbon iniş takımı. (Görüntüsü hoşuma gidiyor.)
--- Sanırım sadece pinyon değişikliği ile mevcut haliyle 180cfx 4s kullanılabiliyor. Ama bana gereksiz . :)

Bugün micro model alacak olsam 250 dolar bu modele vereceğime Emre abinin dediği gibi oxy2 toplarım. Zaten 180cfx i genel olarak kimse mevcut ünitesi ile kullanmıyor. Her halükarda bir microbrain şart :) Tabi yanlış anlaşılmasın. 180cfx te taş gibi model. Benim demirbaşım. :)

Micro modeller uzun vade de daha fazla para harcatıyor, 3d yapan birinin enazından 380 nin altına düşmemesi lazım bence.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Eskiden en azından 450 ile başlama, hatta daha iyisi mümkünse 500-550 ile başlama tavsiyesi vardı. Heli büyüdükçe daha stabil oluyordu...

Tabii o zamanlar piyasada bir sürü Align çeşidi (sport, plus, pro) bir sürü de Align klonu (tarot, alzrc, copterx, hk) vardı. Dolar da kabaca 1.5~2 tl civarlarındaydı. Zaman geçtikçe align klonları azaldı, goblin daha sağlam bir yer edindi. Klonlar da hem gobline hatta gauiye kaydı, hem de sayıları çeşitleri azaldı. Artık ne forumda ne sağda solda hk, copterx görmüyorum. Bir tık kalitelilerden alzrc de yok, tarot da sayılı kaldı.

Mikro modeller ise daha çok "büyük modeli de olan ve az çok uçuş tecrübesi olan birilerinin kısıtlı alanlarda büyük modelde de yaptıklarını küçük modelle yapabilmelerini" sağlamak amacıyla varlardı. Başlangıç öğrenme modeli olarak çok düşünülmez tavsiye edilmezlerdi. 6 kanal mikro ordan oraya kaçar, hakim olmak kolay olmazdı. Burda da zaman geçtikçe gelişmeler oldu, stabilite modları geldi 4 kanal gibi de uçabiliyorlardı kimileri. Rescue açılımı buralara da yayıldı.

Ekonomi de bu hallere gelince, yukarıdaki tüm gelişmelerle de birlikte... Mikro modeller başlangıç modeli, büyükler lüks olmaya başladı.

Sosyal olarak ta bakıyorum ben olaya herkes micro modele geçtimi, ne buluşma olur, ne doğru düzgün paylaşım olur, herkes bir kenarda ufak, ufak takılır, sonunda sıkılıp bırakır. büyük firmalar da keza öyle, ufala, ufala sonunda yok oluyorlar.

Arkadaşlar konusu açıldı mı bilmiyorum ama blade 150S modeli çıkmış. Hızlıca baktım. Sanırım 180cfx in aynısı. Sadece kuyruk motorlu :)

Arkadaşlar konusu açıldı mı bilmiyorum ama blade 150S modeli çıkmış. Hızlıca baktım. Sanırım 180cfx in aynısı. Sadece kuyruk motorlu :)

Geçenler de ben de gördüm ama konusunu açmaya fırsatım olmadı ;)

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU