Brain 2 rescue hakkında sorularim

Dinçer SARIEREN

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba yaklaşık 1.5 aydır 450 üzerinde brain 2 unite ile uçuş yapmaktayım. Ama su rescue işinde bir turlu başarılı olamadım. Hic ihtiyacım olmadı ama deneme amaçlı denemelerimin ikisinde rescue sayesinde modeli yere çaktım. Yani olay bende ters işliyor. Konuya logolarımın resmini koyacağım anlayan biri var ise lütfen yardim etsin. 450 neysee de bu üniteyi taa 700 e geçireceğim yakında problem nerde anlamadım.

Düz hover pozisyonda rescue çektigimde model anı yükseliyor. Akşam üzeri bizim arkadaşlarla yaptığım invert rescue deneme de model kontrolde çıktı ve çakıldı. Çektiğinde model bir kez kendini toplayıp düzeltti. Sonra benmi sıvıcı bırakmaya unuttum anlamadım ama tekrar inverte geçti ve sonra sapma sapan kontrolsüzce canopy üzerine çakıldı. 700 de boyle saçma sapan şeyler olmasın öğreneyim diye 450 de çalışıyorum. Ama rescue isi beni bitirdi.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Brain 1 de aynı problemi gözlemlemiştim,
Arkadaşımın 450'siydi, rescue için güncelleme yapana kadar çok iyiydi, self level çalışıyordu, ben test ediyordum,
iki kere düz hoverda çektim çok iyi,
1 kere invertte çektim çok güzel,
son kez çekeyim tamamdır dedim, inverte aldım bu sefer çekince yerle bir...

Brain 2 de olması beni çok şaşırttı, çünkü sensörleri farklı diye biliyorum.

Bu arada aynı üniteyi ben şuan Trex600N dfc helimde kullanıyorum sıkıntı yok, self level deniyeyim dedim heliyi zor kurtardım. Eskiden set level butonu varken en azından level pozisyonunu kaydedebiliyorduk, şimdi yeni yazılımla bunu da kaldırdılar.

Eğer güvenilir rescue istiyorsanız uğraşmayın, şu aralar indirimdeydi 130$ civarlarında olması lazım bir spirit ünite alın derim..

Tesekkur ederim yorumunuz için.

Ben galiba sorunu buldum. Elevator ve pitch servolarim kilit durumdalar. Sanırım bu servolar kurtarma aksiyonuna pek dayanmıyor. Kurtarma pozisyonumda ben sıvıcı çektiğimde anı hareketten ötürü servolar dişliyi kırıyor sanırım. Böylece modelde kontrolü kaybettim. Neyse ben üniteyi daha fazla zorlamadan söktüm ve 700 e geçiyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

PLK-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Musait bir zamanda daha detaylı konuşalım Dincer. Simdilik geçmiş olsun diyeyim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geçmiş olsun. Benimde 180 cfx teki mikro brain güzel güzel çalışırken hiç bir ayar değiştirmememe rağmen 2 kez invertte heliyi çaktı. O gün bu gün hiç rescue kullanmıyorum. Rescueye güvenemediğimden dolayı içimden gelmiyor :)

tamamdır Mehmet abi.

Oguzhan da da benzer bir durum olduğuna göre belkide bu brain rescue işinin belirli bir servo ölçüsü var. ufak modellerde servolar tam cevap veremiyor ve model saçmalıyor. ya benimde bu ünite de 450 uçururken hiç ihtiyacım olmadı ünite süper modeli çok iyi topluyor neredeyse simdekine yakın uçuşlar yaptım kaç kez. biz kendimiz kaşındık iki kere inverttte çektik sonuç hep pert.

konuyla ilgili son notlarımı da ilave etmek istiyorum. bu hafta tatil olduğum için gece epey uğraştım sonuçta braini 450 den söktüm ama yinede notlarımı paylaşayım. 2 servo kilit durumdayken enerji verdim ünite de çok kısa bir süre kırmızı ışık gördüm ve sonra hiç hareket yok tüm ışıkları sönük ve sadece bir sağlam servo full pitch hareketi yaptı, herhangi bir kurulum işlemi yapılmadı. bu durum, üniteyi bozdum diye beni epey korkuttu. sonra servoların tamamını söktüm üniteden, enerji verdiğimde brain normal bir şekilde kurulum işlemi yapınca hiç düşünmeden üniteyi söktüm. bugün 700 ile ilgileneceğim artık onun üzerinde HV servo var bu servolar artık tsa yı kurtarır bir durum olursa. bizim bursa ekibi bu kurtarma sayesinde pilotajlarını geliştirdiler valla.
hareket etmeyen servoların ikisininde içini açtım dişli sıyırmasına rastlamadım ama dişlileri yerinden söküp takmadan kesinlikle oynatamadım. her bir dişliyi tsa nın gresi ile hafiften yağlayıp topladım. şuan hareketleri iyi. sorunun ne olduğunu tam anlamadım ama 450 üzerinde tarot zyx ile eskisi gibi günlük uçuşlara devam etmeyi düşünüyorum.

saygılar

Ünitede mi sorun var, modelde (servolar, mekanik, titreşim vs. herşey dahil bunun içine) mi sorun var bunu tespit edip rescueya bir şekilde güvenmek lazım. Yoksa tamamen boşa masraf, 30 dolarlık kbar ile gayet güzel uçulur.

Geçmiş olsun kırımlar için de :saygilar:

oguzhannn' Alıntı:
Geçmiş olsun. Benimde 180 cfx teki mikro brain güzel güzel çalışırken hiç bir ayar değiştirmememe rağmen 2 kez invertte heliyi çaktı. O gün bu gün hiç rescue kullanmıyorum. Rescueye güvenemediğimden dolayı içimden gelmiyor :)
Oğuzhan senın yaşadığın sorunun nedeni bulmuştuk dıye hatırlıyorum. Küçük model, yüksek devri ve aşırı vıbrasyon. Çözüm daha yumuşak ve kalın pad kullanımı.

Rescue özelik hıc bır unıtenın rescue sensorlerı vıbrasyonu sevmıyor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oğuzhan senın yaşadığın sorunun nedeni bulmuştuk dıye hatırlıyorum. Küçük model, yüksek devri ve aşırı vıbrasyon. Çözüm daha yumuşak ve kalın pad kullanımı.

Rescue özelik hıc bır unıtenın rescue sensorlerı vıbrasyonu sevmıyor.

Evet Mehmet Abi. O şekilde konuşmuştuk. Ama pad alıpta test etme fırsatım olmadı.

Rasiminde dediği gibi rescue yoksa kbar en ideali... Ki bu zamana kadar kbar ünitesi sapıtan da hiç duymadım.

beyler avuç dolusu para verdik kbara dönüyoruz demeyin şimdi... :D

Rescue, auto level vb özellikler kullanılmadığında brain, vbar, spirit, bavarian, microbeast, skookum veya diğerlerinin sapıttığını ben de duymadım. Rescue olayında ünite sensörlerden okuduğu değerlere göre aksiyon alıyor, sensörler de hassas ekipmanlar, titreşim sevmiyorlar.

Mikro model sahipleri, Nitro model sahipleri biraz daha fazla, ama her modelci modeli ne olursa olsun mekanik konulara, elektronik konulara özen göstermeli. Malum pahalı bi hobi :)

Biraz kalın gel pad sorunları çözüyor diye okudum bende. Bu yüzden brain2 alırken jel siparişimi de verdim. Montajı ayarları tamamladım şimdi uçuş testlerine bakacağız müsait bir zamanda.

Bende 570 te ikon 1 ile defalarca rescue çektim, neredeyse alana her gittiğimde mutlaka bi iki kere rescue çekmek zorunda kalıyorum, malum rescue güvenip emin olmadığınız hareketleri yapmaktan çekinmiyoruz, dosyasıyla hiç bi sorun, yaşamadık, 450 de böyle bi sorunun hemde brain 2 de olması banada, eketronink, ve mekanik kaynaklı olabileceği ihtimalini düşündürüyor. Dinçer abinin servo tespiti sanırım mantıklı görünüyor, çünkü kırımı canlı gördüğüm için, model bi türlü toplayamadı kendini.

Dinçer,

Rescue sistemi için herhangi bir özel servo durumu yok. Sendeki sorun bence daha önceki Kırım'larda servoların bir şekilde hasar görmüş olmasından kaynaklı. Eğer 450 sıfır servo takarsan bence sorun çözülecektir.

450 sınıfı modellerde bir şekilde vibrasyon yüksek oluyor. Kurtarmada kullanılan sensörler ki, hemen hemen tüm fbl benzer teknoloji kullanıyor, vibrasyona karşı daha hassas.

Elinde Brain2 olduğuna göre vibrasyon log inceleyerek, modelin genel durumunu kontrol edebilirsin. Eğer limitler dışında aşırı vibrasyon var ve sorun model üzerinde çözümlenmiyorsa, bu durumda daha kalın pad kullanmak sorunu çözüyor.

Ayrıca kurtarmanın düzgün çalışmaması halinde sorunu bulmak için bazı parametreleri kaydetmek çok işe yarayacaktır. Bu parametrelerin neler olduğunu bir ara ayrıca paylaşayım, su an tam hatırlamıyorum.

Son olarak Brain de diğer ünitelerden farklı olarak kurtarmanın tam olarak görevini yapabilmesi için kurtarma Switch, kurtarma sonuna kadar basılı tutmak gerekiyor. Basıp hemen çekilirse, ünite kurtarması devre dışı kalıyor. Bunu da hatırlatmış olayım.

Son olarak her ünitenin kurtarma özelliği ara ara sapıtabiliyor ki bunu şahsen değişik markalarda şahit oldum. Esas olan modeli en düzgün şekilde ayarlamak ve gerisini Allah'a bırakmak :D

Bence modelde hold çekili iken rescue basıp log kaydı alın. Ve o sıraki servo voltajlarını gözlemleyin. Gerçi bu durum model yükte iken değişebilir ama bakmakta fayda var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi