"Burrito" Profil Gövde Fun Fly Model Uçak Yapımı

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar uzun süredir foruma üyeyim. Aktif olarak model uçaklar yapıyor ve uçuruyorum. Ama forumda paylaşım yapmak için zaman bulamıyordum. Artık bu tembelliğimi yenip şu anda yapmakta olduğum model olan "Burrito" modelinin yapım aşamalarını sizlerle paylaşma zamanı geldi.
Bu modelin planını aerofred sitesinde buldum ve autocad de bazı güncellemeler yaptım. Özellikle plan inç olarak çizildiği için ölçeklendirme ve çıtaların yeniden ölçeklendirilmesi vs gibi sorunları hallettikten sonra özalitçiden bire bir ölçüde çıktısını aldım.

İsteyen arkadaşlar planları aşağıdaki linkten indirebilirler.

İşe kanat sinirlerini keserek başladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra ise lazer kesim ile kontraplak parçaları ve kalın balsa parçaları lazerde kestirdim.

Önce gövdeyi ve ruderi inşa ettim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha sonra ise kanat ortası olan ve karbon çubuğun geçeceği genişlikte olan parçayı yaptım.

Sonrasında elevatörü tamamladım.

Artık kanadı yapmaya sıra geldi.

Kanat hücum kenarını kaplamak için 1,5 mm balsaları yuvarlak bir nesneye bir gün önceden ıslattım ve kalıba aldım.

Burda yapıştırmak için alifatik tutkal kullandım. Önce iki yüzeye de fırça ile tutkalı sürdüm 5 dakika kadar bekledikten sonra ütü yardımı ile yapıştırdım.

Sonra aileronları tamamladım.

Firar kenarı, kanat ortası ve sinirlerin üzeri 1,5 mm balsa kaplandı. Sonrasında ise kanat içine ulaşmak için kapaklar açıldı ve kanat ortasına teknik adını hatırlayamadığım yatay güçlendirme parçaları üçüncü sinire kadar eklendi. Firar kenarında ise ikinci sinirlere kadar bu güçlendirmeler yapıldı.

Kapaklar hazırlandı yerlerine alıştırıldı.

Biraz motivasyon için kuru montajı yapıldı.

Servo yuvaları hazırlandı ve son zımpara ve temizlik sonunda kaplamaya başladım.

Gövdenin kaplanması ve elevatorün süslenmesi sonrası elektronik montajı yapılacak.
Bu noktada değerli üsdatlarıma sormak istediğim bir iki nokta var.
1- Gövdeyi bu hali ile mi bıraksam. Yoksa 1 veya 1,5 mm balsa ile kapladıktan sonramı kaplasam?
2- Pili modelin ön kısmına yerleştirmeyi düşünüyorum. Buraya pilin boyutuna göre motorun altına gelecek kısmına köpük ile bir yuvamı yapsam yoksa balsa ile kaplayıp cırtcırt bantla yerleştirsem? Buna tam karar veremedim.

Gövdenin kaplanması ve elevatorün süslenmesi sonrası elektronik montajı yapılacak.
Bu noktada değerli üsdatlarıma sormak istediğim bir iki nokta var.
1- Gövdeyi bu hali ile mi bıraksam. Yoksa 1 veya 1,5 mm balsa ile kapladıktan sonramı kaplasam?
2- Pili modelin ön kısmına yerleştirmeyi düşünüyorum. Buraya pilin boyutuna göre motorun altına gelecek kısmına köpük ile bir yuvamı yapsam yoksa balsa ile kaplayıp cırtcırt bantla yerleştirsem? Buna tam karar veremedim.

Elinize sağlık Burak Bey. Forumda yeni bir “dahta” uçak inşaatı görmek çok güzel :thumbup:

Sorularınıza gelirsek, gövdeyi mutlaka balsa levha ile kaplayın derim. Zira bu haliyle, sadece çıta olarak burulmalara karşı çok zayıp bir yapı söz konusu olacaktır ve bir funfly modeli yapması gereken hareketlerde birhayli burulmaya maruz kalabilir. Gövde yanlarını balsa levha ile kapatmak az bir ağırlık ilavesiyle ciddi bir mukavemet sağlayacaktır.

İkinci sorunuz için net birşey söyleyemiyorum açıkçası. Genellikle bu tür profil gövde modellerde pil kanattaki yuvaya yerleştirilir çünkü önde motor, gaz servosu ve yakıt deposundan fazla yer kalmaz, zaten ağırlık merkezi de bu yerleşime göre ayarlanmış olur. Sizin pili öne çekmek istemekteki amacınız nedir?

Motor yatağınızı şimdi farkettim :) siz modeli elektrik motorlu olacak şekilde yapıyorsunuz :thumbup:

Bu durumda pili koyacağınız yere balsa ile güçlü bir zemin yapmanızda fayda var, bu balsaya cırtcırtla ve bir yada iki tane de pilin etrafından dönecek cırt şeritleriyle pili sabitlemek guvenli olacaktır. Pilin gövde hatları dışına taşmadığından da emin olmakta fayda olacaktır. İniş takımlarında sorun olursa pil yere sürtüp zarar görmesin.
:saygilar:

Orijinal planda bu uçak 46 lık bir motor için imal edilmiş. Ben elektrikliye dönüştürdüm. Planın orijinalinde ve diğer forumlarda bu modelin gövdesini bu şekilde kullanmışlar o nedenle kararsız kaldım. Pili ise burunda motorun altında ki kısmı küçük bir çep gibi açıp oraya pili yerleştirmeyi planlıyorum.

Orijinal planda bu uçak 46 lık bir motor için imal edilmiş. Ben elektrikliye dönüştürdüm. Planın orijinalinde ve diğer forumlarda bu modelin gövdesini bu şekilde kullanmışlar o nedenle kararsız kaldım. Pili ise burunda motorun altında ki kısmı küçük bir çep gibi açıp oraya pili yerleştirmeyi planlıyorum.

Planı indirip inceleyip size daha detaylı geri dönüş yapmaya çalışacağım.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Burak Bey,
Planı ve birkaç tane de yapım konusunu hızlıca inceledim. Dediğiniz gibi planın orjinali gövdeyi iskelet haliyle bırakıyor, ve yapanlar da bu şekilde yapmışlar, ama sizin modelinizde iki noktada çekincelerim var, ilki, gövdenin ortasındaki karbon çubuk orjinal planda kuyruğa kadar uzanıyor, sizin modelinizde bu karbon çubuk ortalarda bir yerlerde sonlanıyor. Sizin kare kesitli karbon çubuk (boru) kullanmış olmanız önemli bir avantaj, ama yine de kısa kalmış olması biraz soru işareti yaratıyor. İkinci husus ise fotoğraflardan göründüğü kadarıyla kullandığınız balsanın fazlasıyla açık renk oluşu, bu da nispeten yumuşak bir balsa olduğuna işaret ediyor olabilir. Sonuç itibariyle uzaktan kesin birşey söylemek pek mümkün değil, siz kendiniz elinizde gövdeyi baştan ve kuyruktan tutup hafifçe burarak burulmaya karşı mukavemetini hissedebilirsiniz. Film kaplama da bir miktar mukavemet getirecektir, onu da akılda tutmakta fayda var. Ayrıca motorunuzun elektrikli olması da bir avantaj (gövde patlar motorun getirdiği titreşimlere maruz kalmayacak demektir).

Öncelikle paylaşım için teşekkür ederiz @Burak ÇAĞLAR :thumbup: Gayet güzel bir çalışma olmuş, ellerinize emeğinize sağlık%p:bravo:

İleride lazım olabilir diye rica etsek revize planı bizlerle de paylaşır mısınız :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Burak kardeşim, eline emeğine sağlık! Model çok güzel görünüyor. %p Ayrıca inşaatçı birini daha görmek de sevindirici.
Balsa kaplama konusunda Evren bey'e katılıyorum. Gövde bu haliyle göze çok güven verici görünmüyor. Ben olsam 1mm balsa kaplardım. Bir de sormak istediğim, kanat gövdeye sabit mi, çıkarılabilir mi? İnşaat sırasında tek parça görünüyor da. Ayrıca yükseliş ve yön dümeni servoları nereye monte ediliyor, arkaya mı? Öyle ise servo kabloları gövde içinde nereden geçecek?

Merhaba Ömer bey.
Buruna bağlı olan karbon çubuk kanadın ortasından geçerek gövde ile birleşiyor. O parça takıldıktan sonra gövde ve kanat tek parça oluyor.

Servolar ve alıcı kanadın içine takılıyor. Kanat üstünde iki tane kapak var oradan takılıyor.

Elinize sağlık Burak Bey. :bravo: Çok güzel bir paylaşım oldu. %p

İnşallah uçuşunu hep birlikte izler, yapmayı düşünecek arkadaşlarımız için kaynak bir konu kazanmış oluruz sayenizde. :RCKolik:

Gövdenin yarısını her iki taraftan 1mm balsa ile kapladım.

Sonra ise kanat ve burun parçasını gövdeye yapıştırdım. Gövdeyi kapladım.

Son olarak yatay stabilizeri uzun bir ölçme biçme sonrası yerine epoksi ile yapıştırdım. Kuruması için sabitledim.
Sırada iniş takımının tellerinin bükülmesi sabitlenmesi var.
Sonra ise motor,esc ve pil yerleşimi ile kontrol yüzeylerinin ayarlanıp yapıştırılması kaldı.