CC3D & OpenPilot & CopterX 500 Kurulumu için yardım

imamoğlu

Yeni Uye
Arkadaşlar merhaba, olayı kısaca özetlemeye çalışayım; rc uçak konusunda yeterli bilgi ve tecrübem olduğunu düşünerek rc heliyi de denemek amacıyla geçenlerde ikinci el trex450 heli alıp gerekli ayarlamaları bu forumda verilen bilgiler ışığında yaparak ilk heli uçuşumu "acemi düzeyinde"de olsa gerçekleştirdim ve devamında internetteki satış ilanlarından bir copterx 500 elektrikli heli aldım, kutuyu açtığımda ilk farkettiğim helinin flybar aparatı yoktu ben satın aldığım kişinin bu aparatı göndermeyi unuttuğunu zannettim, meğer bu model flybarsız ve ccd3 kontrol kartı kullanılarak monte edilecekmiş :) Bunu öğrendikten sonra openpilot programını indirip cc3d kartını pogramlama aşamasına geçtim ama olayın start noktası nedir ve nasıl devam edilir, sırasıyla hangi adımları takip etmek lazımdır konusunda tereddütlerim oldu bu konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Elimdeki donanım Jr DSX9 kumanda, Spektrum Ar6200 alıcı, CopterX 500 Flybarless helikopter ve cc3d kontrol kartı...

Cc3d quadlar için değil mi. Helide kullanılmaz. Madem bu kadar yenisiniz hobide neden danışmadan ürün aldınız. Hem de ikinci el ve tanımadığınız birinden.
Üstelik clone bir heli ayarladanız bile bir çok sorun yaşayacaksınız muhtemelen.
Size lazım olan bir FBL ünite. Ve çok daha fazlası

Cahit Kaş' Alıntı:
Cc3d quadlar için değil mi. Helide kullanılmaz. Madem bu kadar yenisiniz hobide neden danışmadan ürün aldınız. Hem de ikinci el ve tanımadığınız birinden.
Üstelik clone bir heli ayarladanız bile bir çok sorun yaşayacaksınız muhtemelen.
Size lazım olan bir FBL ünite. Ve çok daha fazlası
Sanıyorum cc3d sadece quadlar için değil, nette sistemin heliler üzerinde kullanıldığını gösteren videolar mevcut.

Mevcut olmasina mevcut, ancak hicbiri tail-in hover otesine gecemiyor, ustelik iyi bir hover bile degil :) Bence ccd3 ile heli ucurmak mumkun olsa da, ne ugrastiginiza deger, ne de uctugundan bisey anlarsiniz. Heli icin uretilmis bir fbl almanizi oneririm

Emre Kaman' Alıntı:
Mevcut olmasina mevcut, ancak hicbiri tail-in hover otesine gecemiyor, ustelik iyi bir hover bile degil :) Bence ccd3 ile heli ucurmak mumkun olsa da, ne ugrastiginiza deger, ne de uctugundan bisey anlarsiniz. Heli icin uretilmis bir fbl almanizi oneririm
En azından elimdeki kartın helikopter için uygun olmadığı netleşti, peki Emre Bey fbl için sizin tavsiyeniz ne olur, yani yanlış seçimle doğru sonuç almaya uğraşıyormuşum demekki :agreed:

Heli için bir FBL alsanız da o heliye nasıl güveneceksiniz. Ben bu heliyi almış olsam söker baştan toplardım.

halil kökay' Alıntı:
En azından elimdeki kartın helikopter için uygun olmadığı netleşti, peki Emre Bey fbl için sizin tavsiyeniz ne olur, yani yanlış seçimle doğru sonuç almaya uğraşıyormuşum demekki :agreed:
Bence madem heli klon siz de uygun fiyata bir klon ünite alabilirsiniz. Mesela Kbar gibi. Ya da kurtarması olmayan 3gx veya tarot zyx olabilir. Yok kurtarma olsun derseniz Spirit FBL yi öneririm. Veya İkonun da kullanıcısı çok.

Halil bey, Cahit'in hakki var, ikinci el bir heliyi oncelikle bir sokup toplamakta fayda var. Sonrasinda self-level yada rescue ozelligi olan bir fbl alirsaniz, sizi baslardaki ogrenme surecinden kaynaklanacak cogu basit kirimdan kurtaracaktir. İkon (brain) veya spirit onerebiliriz.

Cahit Kaş' Alıntı:
Heli için bir FBL alsanız da o heliye nasıl güveneceksiniz. Ben bu heliyi almış olsam söker baştan toplardım.
Cahit Bey heli kit halinde sıfır geldi, montajını kendim yaptım, bu arada bir taraftan da fbl ünite bakıyorum, microbeast, tarot, align 3g gibi bazı modeller satış ilanlarında var, ama güvenilir ve işe yarar özellikleri olan bir ünite almak daha mantıklı, sizce bu modeller nasıl?

Halil Bey,

Yerinizde olsam Kurtarma özelliklike FBL mutlaka bir bakardım.

halil kökay' Alıntı:
Cahit Bey heli kit halinde sıfır geldi, montajını kendim yaptım, bu arada bir taraftan da fbl ünite bakıyorum, microbeast, tarot, align 3g gibi bazı modeller satış ilanlarında var, ama güvenilir ve işe yarar özellikleri olan bir ünite almak daha mantıklı, sizce bu modeller nasıl?
O zaman montaj konısunda sorun yok. Bu iyi. Ben önerilerimi sıraladım. Sizin saydıklarınız da kullanılabilir. Ama teknik destek anlamında bizim forumda Spirit, İkon, 3gx, tarotzyx markaları için konular var. Tabi bunlar uygun fiyatlı olanlar
Şimdi ayırdığınız bütçe nedir ve Rescue olsun ister misiniz ki bence olsun. Buna siz karar verin.
Bu arada seçtiğiniz elektronikleri de paylaşır mısınız

Herkes kendi ünitesini söylemiş, ben de söyleyeyim :D

Vbar Neo, tek geçerim ;)

Helikopter üzerinde align DS510 servo kullandım, motor HB3650 1700 kw, Esc leaderhobby 80 Amper, fbl konusunda aslında iki şey düşünüyorum, değeri 100- 200 tl aralığında gözüken tarot, microbeast gibi bir ünite almak, ya da heli işine devam ederim düşüncesiyle başka alacağım modeller de de kullanmak adına daha özellikli ve güvenilir bir fbl almak.. Peki birşey daha sorayım sizlere, elimdeki helikoptere flybar ünitesi alıp takılabilir mi, eğer takılırsa klasik bir gyro alıp o şekilde mi devam etsem acaba

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Halil Bey,

Yerinizde olsam Kurtarma özelliklike FBL mutlaka bir bakardım.

Mehmet Bey verdiğiniz linkteki bilgileri okuyorum, teşekkür ederim. :agreed:

halil kökay' Alıntı:
Helikopter üzerinde align DS510 servo kullandım, motor HB3650 1700 kw, Esc leaderhobby 80 Amper, fbl konusunda aslında iki şey düşünüyorum, değeri 100- 200 tl aralığında gözüken tarot, microbeast gibi bir ünite almak, ya da heli işine devam ederim düşüncesiyle başka alacağım modeller de de kullanmak adına daha özellikli ve güvenilir bir fbl almak.. Peki birşey daha sorayım sizlere, elimdeki helikoptere flybar ünitesi alıp takılabilir mi, eğer takılırsa klasik bir gyro alıp o şekilde mi devam etsem acaba
Bence ilki daha mantıklı. Mesela uygun fiyata bir Spirit alırsanız başka helilerde de kullanırsınız. Kurtarma özelliği olduğından pilotaja katkısı büyük olur. Bir de satabilirsiniz ilerde. Ama rescue olmayan ünitenin satışı daha zor.
Flaybar konusında ise değmez diye düşünüyorum. Komple rotoru değiştirmeniz lazım onda en az FBL ünite kadar tutar.
Bir de devir artık FBL devri. Flaybarlı heli artık pek kullanılmıyor.