CMOS ve CCD Lens Farkları Nedir ? Jello - Jelly Effect Ne Demektir?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bundan yaklaşık 1 yıl önce Hobbyking'den HD kamera alınca "Havadan Görüntüleme" işine küçükten bulaşayım dedim. Kamerayı benim TREX500 takıp ilk çekimleri yapınca da birden hiç düşünmediğim yeni bir dünyada buldum kendimi :laugh:

Bu yazımızda o dönem yaptığım küçük araştırmalardan aklımda gelen şeyleri, yeni başlayan arkadaşlar ile paylaşayım istedim.

Günümüzde "CMOS" ve "CCD" olmak üzere 2 farklı Lens ve çekim tekniği kullanılmaktadır. Şimdi bunları kısaca özetlemeye çalışayım.

CMOS
Bu teknolojide görüntüleme tek bir kareden değil (snapshot) olarak değil, tarama şeklinde algılanır. Daha az enerji tüketimi vardır. CCD'den önce çıkan bir teknolojidir.

CCD
Bu teknolojide görüntüleme tek bir kareden (snapshot) elde edilir. Enerji tüketimi ya da ihtiyacı ne yazık ki CMOS göre daha yüksetir. Daha yeni bir tekonolojidir.

Jello- Jelly Effect Nedir ?
Kayıt sırasında özellikle titreşime bağlı olarak görüntünün dalgalı şekilde olması diye sabit bir şekilde tanımlanabilir.

Şimdi biz modelcilikte havadan çekim kısmına yogunlaşır isek ;

1- Genelde tüm modellerde az ya da çok mutlaka bir titreşim bulunmaktadır.
2- Titreşim sonucu ortaya çıkan "Jello Effect" tolere etme konusunda kullandıı teknoloji nedeniyle "CCD" kameralar daha başarılıdır.
3- FPV kameraların hemen hemen hepsi CCD teknolojini kullanır. Kayıt özelliği bulunan spor mini kameraların da büyük bir çoğunluğu, GoPRO dahil ne yazık ki CMOS kullanmaktadır.
4- Bu nedenle model üzerinde kayıt yapma sırasında sıklıkla "Jello - Jelly Effect" sıkıntısı ile karşılaşılır.
5- Bu sorunu aşmak için özel bir inceleme ve kullanılan modele özel bazı çözümler üretmek gerekmektedir.
6- Fiziksel şartların yetmediği durumlarda ise "Video Düzenleme Yazılım" larının "Stabilizasyon (Tracking)" özellikleri yardımımıza koşmaktadır.
Görüntülerde Stabilizasyon (Tracking) Kullanımı için

Şu ana kadar CMOS- CCD ve Jello Effect konuları en iyi şekilde özetleyen şu video sizlerle paylaşıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: CMOS ve CCD Lens Farkları Nedir ? Jello - Jelly Effect Ne Demektir?

Epeydir merak edipte bir türlü araştıramadığım bir konuydu.Emeğine sağlık hocam :thumbup: :thumbup: :)p :)p

çok güzel açıklama olmuş emeğine sağlık.

hocam ccd kameralardan tavsiye edebildeceğiniz bir kamera varmı acaba? anlık olarak pc ye aktaracak ve net bir kayıt olacak

Başlık tabii 2013 yılından ve o zamandan bu zamana CMOS da iyi gelişti.

Anlık olarak gelen görüntünün çok net olması pek mümkün değil
şöyleki radyodan gelen sesin cd gibi çalmasını beklemek gibi birşey (90-108mhz uzun mesafe yapabilir ancak videolarda en az 900mhz-5,8ghz aralığında olduğunu düşünürsek video taşımanın ses kadar kolay olmadığını ve cızırtı yapacağını görebilirz)

Tavsiyem;

daha kaliteli birşey isterseniz;