Co-Pilot II Stabilizasyon Sistemi ve Hard Deck Eklentisi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Stabilizasyon ve Kurtarma sistemleri ile ilgili ürün incelemelerimiz devam ediyor. Bu yazımızda Revolectrix firması tarafından üretilen "Co-Pilot II" sistemini inceleme çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim bu sistemi birebir inceleme imkanımız henüz olmadı :embarras: Aşağıdaki tüm bilgileri, bu tür sistemlerde bizlerden çok daha tecrübeli ve bu sistem dahil birçok sistemi bizzat kullanmış olan Adana’da yaşayan "ILKER SONMEZ" kardeşimizden öğrendik. Kendisine bir kez daha teşekkür etmek isteriz.

[attachimg=1]

Co Pilot 2 nedir ? Ne işe yarar?
Co pilot 2 helikopteri dengede ve düzgün tutmaya yarayan bir sistemdir. Kumanda çubukları serbest bırakıldığında helikopteri veya uçağı ufuk çizgisiyle aynı hizaya getirir.

Co Pilot Çalışma prensibi nedir?
Co Pilot 2 kızılötesi sensörler kullanarak yer ile gökyüzü arasındaki sıcaklık farkını algılayarak , ufuk çizgisini tanımlar ve kendini bu düzleme göre hizalar.

[attachimg=2]

Co pilot Ana işlemci , yatay sensör , dikey sensör , programlama alıcısı , programlama aleti ve opsiyonel hard deck (barometrik yükseklik algılayıcısı) parçalarından oluşur. Programlama aleti hariç diğer parçalar modele monte edilir. Sensörler kanopi dışında olmak zorundadır.

Copilot 2 flybarlı yada flybarsız sistemler ile kullanılabilir. Flybarlı sistemlerde receiverdan gelen kablolar ana işlemciye girer , servolar ana işlemciye bağlanır. Flybarsız sistemlerde receiverdan çıkan kablolar copilot işlemcisine girer , buradan çıkan kablolar fbl gyroya girer , servolar fbl ünitesine bağlanır.

Copilot 2 gyro özelliği barındırmaz , ana işlemci receiver ile gyro arasına bağlanır. Titreşimden etkilenmesi söz konusu değildir. Sensörler ana işlemciye bağlanır. Kumanda çubukları bırakıldığında servolara yada fbl ünitesine alıcıdan geliyormuş gibi (bizim yerimize) düzeltme sinyalleri gönderir. Düzeltmeyi sensörlerinden gelen konum bilgilerine göre yapar.

Gece veya gündüz kullanılabilr . Yer ile gökyüzü arasında daima sıcaklık farkı vardır.

Cihazın 3d modu vardır. Helikopteri ters yada düz uçuşta tutabilir . Uçaklar için ise ek olarak knifes edge yada dik hoverda tutma özelliği vardır.

Copilot’un dengeleme özelliği ayarlanabiliyor. % Değeri olarak belirtilen değerlerde ayarlanarak kontrolün ne kadarının kullanıcıda olacağı belirlenebilir. Yüzde değeri yükseldikçe cihazın helikopteri sabit tutma eğilimi artar. Yönlendirme yapabilmek için kumanda çubukları merkezden daha çok uzaklaştırılmalıdır. Yüzde düşürülerek veya sıfırlanarak dengeleme düzeyi azaltılabilir, doğal uçuş hissi sağlanabilir.

Hard Deck eklentisi nedir?

[attachimg=3]

Hard Deck, Copilot 2 ye bağlanan barometrik (basınçölçer) sensördür. Bu ölçüme göre cihaz yerden kaç metre yüksekte olduğunu algılar.

Barometrik ölçüm kesindir ve gps ölçümlerinden daha hızlı ve yanılma payı çok daha azdır. GPS verilerinde 1 metre yükseklik yanılma payı vardır. Böylece tepkiler çok daha hızlı ve kesin olmaktadır.

Programlama cihazı ile minimum 15 metre irtifada olacak şekilde görünmez bir sınır oluşturulur. Bu irtifanın üstünde helikopter yada uçak istendiği gibi kontrol edilebilir. Model bu irtifaya alçaldığı anda copilot 2 devreye girerek modeli düzleştirir ve yükseltir. Modeli indirmenin tek yolu normal moda geçerek motor devrini azaltarak iniş yapmaktır.

Modeli düzleştimek için herhangi bir düğmeye basmanıza yada kumanda çubuklarını bırakmanıza gerek yoktur.

Sabit irtifa modu: Son yazılım güncellemesiyle gelen özelliktir. Devreye sokulduğunda helikopter aynı yükseklikte kalır.

Cihazın fiyatı: Hard deck il beraber 270 usd

Örnek Montaj Detay Resimleri :

[attachimg=4]

[attachimg=5]

Uçuş ve Test Videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Celalettin Yazkan Abimizin Netten Bulduğu AYAR Videoları :

Ekli dosyalar

• cpII.close.jpg
    cpII.close.jpg
    22 KB · Görülme: 188
  • Co Pilot 2 Details.jpg
    Co Pilot 2 Details.jpg
    94.5 KB · Görülme: 170
  • Co Pilot Hard Deck.jpg
    Co Pilot Hard Deck.jpg
    23.8 KB · Görülme: 169
  • Co Pliot Montaj_01.jpg
    Co Pliot Montaj_01.jpg
    37.1 KB · Görülme: 169
  • Co Pliot Montaj_02.jpg
    Co Pliot Montaj_02.jpg
    34.1 KB · Görülme: 169

Mehmet abi paylaşım için çok teşekkürler. :saygilar:

Test etmeden konuşmamak gerek elbette ama şu aşamada sensörleri sevmediğimi ve yapının gözüme karmaşık geldiğini söylemeliyim. Ne kadar çok ekipman o kadar problem bence :laugh:

Mehmet bende evde asker bavulu gibi yatan bu sistemden var daha inceleme fırsatım dahi olmadı isterseniz göndereyim incelemelerinizi yapıp beni de bilgilendirirsiniz.

Ben 6 ay kadar hobiye aktif olarak katılamayacağım(sağ kolumda ki ciddi bir rahatsızlıktan dolayı) o nedenle inceleyip paylaşma şansım olmayacak.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
....
Ben 6 ay kadar hobiye aktif olarak katılamayacağım(sağ kolumda ki ciddi bir rahatsızlıktan dolayı) o nedenle inceleyip paylaşma şansım olmayacak.
Celalettin abi geçmiş olsun. :eek: Umarım en kısa zamanda iyileşirsin, ciddi olduğunu söyleyince sormaya da korkuyorum abi ne oldu diye. :(

Mehmet, bu iş "Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu"ya gidiyor. Bir zamanlar "mekanik gyro" ile heli uçuruyorlarmış, ben ilk "piezo" ile denemiştim. Sonra "head lock" çıktı, ne kadar kolaylaştırıyor dedim. Şimdi ise artık "programla kendi uçsun" haline geldi. Yahu fen ne kadar ilerlemiş! :eek:

Celalettin bey, size de geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda tekrar eski sağlığınıza kavuşursunuz.

Celalettin Abi , çok çok geçmiş olsun.Vallahi çok üzüldüm şimdi , :( , Allah acil şifalar versin , umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun. :embarras:

Mehmet bende evde asker bavulu gibi yatan bu sistemden var daha inceleme fırsatım dahi olmadı isterseniz göndereyim incelemelerinizi yapıp beni de bilgilendirirsiniz.

Abi, öncelikle geçmiş olsun :embarras: Inşallah çok ciddi bir şeyin yoktur :-\ Geç olunca arayamadım ama yarın bir alo derim abi.

Nazik teklifin için de ayrıca teşekkürler. Yedek TREX 500 ESP henüz FB cevirmedik. Şayet ünite ayar kısmı çok vakit almıyor ise bizim için de güzel ve farklı bir tecrübe olur :) Durumu Türker kardeşim ile bir değerlendirip haberleşiriz abi ;)

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim.Sağ dirseğimde tenisçilerde görülen bir rahatsızlık oluştu"tenisle uzaktan yakından ilgim yok bir de tenisçilerin sadece %5 'inde görülen bir rahatsızlık ama hastalığın ismi tenisçi dirseği rahatsızlığı"

İyileşme süreci çok uzun yaklaşık normale dönmesi 5-6 ay sürüyor vida sıkmam kesinlikle yasak büyük ağrılara neden oluyor vida sıkamayınca starter tutamayınca otomatikman bu süre kadarhobiye mecburi ara vermek zorunda kaldım.Araba kullanıp işime gidip gelebildiğime şükrediyorum.

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim.Sağ dirseğimde tenisçilerde görülen bir rahatsızlık oluştu"tenisle uzaktan yakından ilgim yok bir de tenisçilerin sadece %5 'inde görülen bir rahatsızlık ama hastalığın ismi tenisçi dirseği rahatsızlığı"

İyileşme süreci çok uzun yaklaşık normale dönmesi 5-6 ay sürüyor vida sıkmam kesinlikle yasak büyük ağrılara neden oluyor vida sıkamayınca starter tutamayınca otomatikman bu süre kadarhobiye mecburi ara vermek zorunda kaldım.Araba kullanıp işime gidip gelebildiğime şükrediyorum.
Geçmiş olsun Celalettin abi. O rahatsızlığı biliyorum, tamamen geçecek hiçbirşeyin kalmayacak abi inşallah.
Ne yapalım 5 -6 ay sabrederiz. Şükür kalıcı birşey değil.

Abi tez zamanda allah acil şifalar versin inşallah. Tekrar geçmiş olsun abi.

Türker Akgün' Alıntı:
Geçmiş olsun Celalettin abi. O rahatsızlığı biliyorum, tamamen geçecek hiçbirşeyin kalmayacak abi inşallah.
Ne yapalım 5 -6 ay sabrederiz. Şükür kalıcı birşey değil.

Celalettin Bey forumda gezerken tesadüfen gördüm rahatsızlığınız ile ilgili yazınızı. 1 yıl geçmiş aradan. Ama yinede sormak istedim. Uyorum bir problem kalmamıştır. Tekrar geçmiş olsun.