Cowl takmadan uçak uçurmak

İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle herkese iyi geceler. Bir buçuk ay önce aldığım Cessna 182 tipi uçağımın ne yazık ki bir kaç parçasında problem çıktı ve problemli parçalardan biri (spinner) henüz elime ulaşmadı. Bende açıkçası biraz sabırsızlandığım için uçağı uçurmak istedim ancak spinner olmadan cowl yerine takıldığı zaman pervane sabitlenemiyor. Sizce uçağı resimlerdeki gibi uçurmam mümkün olur mu? Riskler nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben senin yerinde olsam acele etmem vede bu şekilde uçurmam.Resimde gördüğüm kadarıyla başka uçağın var.Bunu tamamlayana kadar en azından onunla devam edebilirsin.

Teşekkürler. Bekleyeyim o zaman...

Hüseyin Özgür Uzun' Alıntı:
Teşekkürler. Bekleyeyim o zaman...

Ağırlık merkezini ayarlayabilirseniz bence hiçbir sorun olmayacaktır. %p

Zaten fabrikadan da hatasız üretildiğini düşünmüyorum. Hayati parçalar değil sonuçta. En azından yerde birkaç tur dolandırılıp kontrol edilir.

Ne yalan söyleyeyim şu ana kadar cowl takarak uçurduğum uçak sayısı azdır. İlk deneme uçuşlarında kırımlarda zrar görmesin diye cowl takmam ve öyle kalır.

Mustafa Güney' Alıntı:
Ne yalan söyleyeyim şu ana kadar cowl takarak uçurduğum uçak sayısı azdır. İlk deneme uçuşlarında kırımlarda zrar görmesin diye cowl takmam ve öyle kalır.
İlk uçuş tamamda sonra niye takmıyorsun Mustafa Hocam :D

Ben de şahsen Cowl takılmamış uçakları beğenmiyorum. Kaldı ki bildiğim kadarı ile özellikle patlar motorlu uçaklarda hava akışını düzenlediği için gerekli bir parça :rolleyes: Ya da en azından ben öyle biliyorum :)

Amacım uçağı denemekti zaten aslında [emoji4] Bugün satıcı ile konuşup spinnerı ne zaman göndereceğini soracağım. Süre uzun ise bu şekilde uçuş yaparım. Çok teşekkürler...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlk uçuş tamamda sonra niye takmıyorsun Mustafa Hocam :D

Ben de şahsen Cowl takılmamış uçakları beğenmiyorum. Kaldı ki bildiğim kadarı ile özellikle patlar motorlu uçaklarda hava akışını düzenlediği için gerekli bir parça :rolleyes: Ya da en azından ben öyle biliyorum :)

Patlar uçakta daha da gereksiz hocam.... Tabi bence.... Zira biraz zorlanacak olsa motor tam hava almadığı için daha fazla ısınır... Takmama ise tamamen benim üşengeçliğim. İshak çok iyi bilir beni bu konuda. Hatta bana taktığı bi isim var ama burada zikredemeyeceğim.

Ben olsam bu hali ile modeli uçurmazdım.Yakıtlı'da gereklidir elektriklide gerekli değildir veya tam tersini iddia etmek doğru bir yaklaşım değil bana göre.Bilimsel olarak yaklaşacak olursak Cowling takmadan kullanılması durumunda burun kısmında drag(sürtünme) etkisi yapacaktır.Bu da teorik ve bilimsel olarak daha fazla enerji ve güç anlamına gelir.Pratikte belki bunu hissetmezsiniz ama illa ki etki yapacaktır çünkü olay büyük oranda Aerodinamik ile ilgili.Bu haliyle uçmaz mı? -Uçar elbette.Ama ben olsam bu haliyle uçurmazdım çünkü Mühendisler süs olsun diye koymuyorlar o parçayı gerek modellerde gerek büyük uçaklarda :laugh: :D

Sevgiler.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Ben olsam bu hali ile modeli uçurmazdım.Yakıtlı'da gereklidir elektriklide gerekli değildir veya tam tersini iddia etmek doğru bir yaklaşım değil bana göre.Bilimsel olarak yaklaşacak olursak Cowling takmadan kullanılması durumunda burun kısmında drag(sürtünme) etkisi yapacaktır.Bu da teorik ve bilimsel olarak daha fazla enerji ve güç anlamına gelir.Pratikte belki bunu hissetmezsiniz ama illa ki etki yapacaktır çünkü olay büyük oranda Aerodinamik ile ilgili.Bu haliyle uçmaz mı? -Uçar elbette.Ama ben olsam bu haliyle uçurmazdım çünkü Mühendisler süs olsun diye koymuyorlar o parçayı gerek modellerde gerek büyük uçaklarda :laugh: :D

Sevgiler.
Bugün ilk uçuşumu yaptım ve dediğiniz gibi olumsuz bir şey hissetmedim, yine de her ihtimale karşı kısa kestim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bu konuya yazmayayım diyordum ama...

Tartıştığınız şeyin meleklerin cinsiyetinden pek farkı yok. Cowling bir uçak için olmazsa olmaz bir parça değil. Evet aerodinamik faydaları yok değil ama yine de cowling olmadan uçak uçurulamaz diye bir şey söylenemez.

Öncelikle şunu akılda tutalım: Patlar motorlu uçaklar ilk uçuşlarını cowlingsiz yaparlar. Burada dikkat edilecek tek şey ağırlık merkezidir. Gerekirse cowlingin ağırlığını karşılamak üzere geçici kurşun kullanılabilir. Motorun ayarları tamamlandıktan sonra cowling ile uçuşlara başlanır. Burada en sık rastladığımız sorun, cowlingin estetiğini bozmamak için en alt düzeyde açıklık bırakılmasıdır. Yine sık yapılan hata hava girişini büyük bırakıp çıkışa hemen hiç alan bırakmamaktır. Böyle durumlarda motor aşırı hararetten şişip stop eder. Benzinli ise karbüratör metering sistemi sapıtır ve zengine düşüp stop eder.

Elektrikli modelde ise taksanız da olur takmasanız da. Pylon modeli uçurmuyorsanız estetik dışında bir kaybınız olmaz.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu konuya yazmayayım diyordum ama...

Tartıştığınız şeyin meleklerin cinsiyetinden pek farkı yok. Cowling bir uçak için olmazsa olmaz bir parça değil. Evet aerodinamik faydaları yok değil ama yine de cowling olmadan uçak uçurulamaz diye bir şey söylenemez.

Öncelikle şunu akılda tutalım: Patlar motorlu uçaklar ilk uçuşlarını cowlingsiz yaparlar. Burada dikkat edilecek tek şey ağırlık merkezidir. Gerekirse cowlingin ağırlığını karşılamak üzere geçici kurşun kullanılabilir. Motorun ayarları tamamlandıktan sonra cowling ile uçuşlara başlanır. Burada en sık rastladığımız sorun, cowlingin estetiğini bozmamak için en alt düzeyde açıklık bırakılmasıdır. Yine sık yapılan hata hava girişini büyük bırakıp çıkışa hemen hiç alan bırakmamaktır. Böyle durumlarda motor aşırı hararetten şişip stop eder. Benzinli ise karbüratör metering sistemi sapıtır ve zengine düşüp stop eder.

Elektrikli modelde ise taksanız da olur takmasanız da. Pylon modeli uçurmuyorsanız estetik dışında bir kaybınız olmaz.
Sümer abi zaten ben de aksini iddia etmedim, benzer şeyleri yazdım.Hissiyat olarak birşey farketmez uçuşta ama aerodinamik olarak illa ki etkisi olur.Bunu demek istemiştim kısaca.Saygılar. :saygilar: