Depron Mini 2D F16

Depron Mini 2D F16(BİR SORUN VAR KONUYA BAKAR MISINIZ?)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ramazan sezonunda ben de uçuşlara mecruben ara verenlerdenim :D Şimdiden kolay gelsin, kırımsız özel bir uçuş olsun inşallah Kadir ;)
Inşallah Mehmet abi gerçekten özel bir uçuş olsa iyi olur :) Ramazanda uçuşlar gerçekten zor :)

Depron Mini 2D F16

Uçak dönüyor. Elimden bırakır bırakmaz devam etti düştü :( Bir şey yok turp gibi :laugh: :) Yabancı sitelere baktım biraz sonra eskiden çok online olduğum forumu biraz karıştırdım pervane büyüklüğünden kaynaklanıyor yazıyor. Orjinal konusunun bütün sayfalarını okudum çoğu 5x5 pervane kullanmış. 6x4 pervane kullanıp gayet iyi yazanda vardı. Kısacası benim pervane büyük geliyor. Nasıl bir pervane seçmeliyim? Motor 1200kv sonuçta 5x5 kaldırır mı bilmiyorum. 6x4/6x5 pervane alsam düzelir herhalde. Pervanede ilk değer çapını ikinci değer itişini belirtiyormuş. '' Pervaneler üzerinde iki numara yazılı olarak gelir. Örneğin 10x6 .Birinci numara pervanenin inç olarak çapını verir.İkinci numara ise pervanenin pitch (adım - hatve) değeridir. Yani 6 değeri pervanenin bir 360 derecelik turda ilerlediği mesafenin inç olarak değeridir. Bazı pervanelerde bu değer mm olarak da belirtilir. '' Hobbyrc den alıntıdırŞu uçağı uçar hale getirelim bende uçak uçurmaya devam edeyim 5 aydır belki daha fazla uçmuyorum :'( Kısacası bu uçağa 6x4/6x5/5x5 hangi pervaneyi alayım :(

Depron Mini 2D F16

Aslında öyle yapmaması lazım elimden çıkar çıkmaz dediğin fırlattın mı yoksa bıraktın mı öylece. Bide tam gaz verirsen döner birden fırlatma anında pervanen büyük ztn hızlıca fırlatırken yarım stick ver yada %40 belki. Hızlanıp yükselince tam gaz verirsin. İlk elden fırlatmalı uçağınsa bide kanat genişliği böyle az ise dönme olabilir ilk başta. Çok yüksek devir vermekten kaçınarak yap ilk kalkışını. Olmazsa düşürürsüm pervaneni. O motor pervane statik testte kaç gram thrust veriyo ölçtünmü hiç ?

Depron Mini 2D F16

Onur İLGAR' Alıntı:
Aslında öyle yapmaması lazım elimden çıkar çıkmaz dediğin fırlattın mı yoksa bıraktın mı öylece. Bide tam gaz verirsen döner birden fırlatma anında pervanen büyük ztn hızlıca fırlatırken yarım stick ver yada %40 belki. Hızlanıp yükselince tam gaz verirsin. İlk elden fırlatmalı uçağınsa bide kanat genişliği böyle az ise dönme olabilir ilk başta. Çok yüksek devir vermekten kaçınarak yap ilk kalkışını. Olmazsa düşürürsüm pervaneni. O motor pervane statik testte kaç gram thrust veriyo ölçtünmü hiç ?
Aslında fırlatmadım. Yarın bir daha deneyim o zaman. Statik testte derken? Nasıl ölçebilirim?

Depron Mini 2D F16

Burun aşağı uçağı tartıya koy elinde sadece yatmasın die destek vererek tam gaz ver. Tartıda misal 1000 gram yazıyor, uçak 400 gramsa thrust 600 gramdır. yani sana böyle bir durumda %60 gazla uçma sansı tanınmış olur.

Depron Mini 2D F16

Statik testi yaptım 1028 gr ı gördü tartı :) Olan bakkalın takvimine oldu pervane takvimi biçti geçti :lollol: Sonra uçuş alanına gittik Yarım gazda açtım fırlattım uçağı gitti gitti sola döndü sağ aileron verdim ama tam düzelmedi burun üstü düştü :'( Burun pert oldu gövdenin altı yamuldu falan ben de bunla uğraşacağıma wd yi tamir ederim dedim onu tamir etmeye başladım :D Ana kanatı ayırdım, bantları söktüm, uç tarafları ezilmişti oraya tahta çubuk desteği ile bantladım kanatın şeklini aldı. Yarın ekipmanı geri takcam sizin önerdiğiniz expo konusuna bir daha bakcam bu sefer ayar yapayım güzelce uçuşlara devam edeyim. BİR F16 MACERASI BİTER :coolxf:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Depron Mini 2D F16

Kadir Kurt' Alıntı:
..... BİR F16 MACERASI BİTER :coolxf:
Ben baştan beri kullandığın malzemenin pek de doğru malzeme olmadığını düşünüyorum (Emin değilim zira ilgi alanım dışında :laugh: ) Neyse canın sağolsun. Sen bildiğin modelle yola devam et. Ilerde daha fazla tecrübe edinince yeniden denersin bu tür modelleri ;)

Depron Mini 2D F16

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ben baştan beri kullandığın malzemenin pek de doğru malzeme olmadığını düşünüyorum (Emin değilim zira ilgi alanım dışında :laugh: ) Neyse canın sağolsun. Sen bildiğin modelle yola devam et. Ilerde daha fazla tecrübe edinince yeniden denersin bu tür modelleri ;)
Uçağı havaya atınca kendini toparladı ama pervane azda olsa çevirdi ve toplamak mümkün olmadı. O havadaki 2 sn lik görüntüsü yetti yinede :halay: İlerde uygun elektronik ile tekrar denerim. Biraz bir şeyler öğrendim bunu yaparken bir tek pervane işini çözemedim ona bir ara tekrar bakacam :)

Türker Akgün' Alıntı:
F16 bitti belki ama bir sürü tecrübe sana kaldı Kadir kardeşim. :bravo: Pes etmek yok. ;)
Evet Türker abi haklısın tecrübeler bende kaldı. Modelcilikte ki bilgilerim az da olsa gelişti :)

Burdan da Onur abiye ve bana yardım edenlere teşekkür edeyim :saygilar:

Depron Mini 2D F16

S.A hocam servo ecs ve prop. linklerindeki ürünler kalamış size zahmet olmazsa muadil ürünlerden tekrardan birleştirme yaparmısınız ? Bu hafta içi sipariş vermeyi planlıyorum da.

Depron Mini 2D F16

Serhat BOYRAZ' Alıntı:
S.A hocam servo ecs ve prop. linklerindeki ürünler kalamış size zahmet olmazsa muadil ürünlerden tekrardan birleştirme yaparmısınız ? Bu hafta içi sipariş vermeyi planlıyorum da.
A.S Serhat telefondan konuya girmiştim pc ye geçince cevap yazarım dedim ama unutmuşum konuyu. Servo için 9gr lık servolar olur hangisini istersen al farketmez. Seçtiğin motor ne ona göre esc ve prop seçelim.

Depron Mini 2D F16

2100kv motor, 5x5 pervane var mı? Var! 20A esc var mı? Var! 9gr 2 adet servo var mı? Var! Ne duruyorum? :RCKolik:
Yarın ilk uçuşum var, sonrasında F-16 macerasını devam ettirelim %p :D

Bayrak, fors, imza, logo hepsi bilgisayarda hazır :laugh:

Depron Mini 2D F16

Erol Tatoğlu' Alıntı:
2100kv motor, 5x5 pervane var mı? Var! 20A esc var mı? Var! 9gr 2 adet servo var mı? Var! Ne duruyorum? :RCKolik:
Yarın ilk uçuşum var, sonrasında F-16 macerasını devam ettirelim %p :D

Bayrak, fors, imza, logo hepsi bilgisayarda hazır :laugh:
Ne günlerdi... f3x 3d uçağın planını kaprondan kestikten sonra bu uçağı yapmaya başlamıştım. Eski mesajlarda Mehmet abinim dediği gibi kullandığım malzeme hiç uygun değilmiş :D Bu model uçmadı ama tecrübesi çok oldu :)

Çok güzel olur Erol abi :thumbup: Birkaç yıl önce açtıgim konunun işe yaraması mutlu eder beni :)

Edit: trainer uçakta birkaç uçuş yaptıktan sonra bu modeli denerseniz daha iyi olur. İlk uçuşlar için uygun model olmayabilir

Depron Mini 2D F16

Çakmaktaş ile uçmayı öğrenip temel aşamayı geçmem lazım, bu arada F-16 başlar ve hazırda bekler. Cessna ne işler açtı başıma :laugh: