Devo7E+Deviationtx - "Hepsi bir arada" tanımına en yakın kumanda

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhabalar,

Elinizdeki RTF mikro sayınız artmaya başladığı zaman, kumandalar bir zaman sonra kalabalık bir yığın oluşturmaya başlar. Fakat genelde her farklı modelin iletişim protokolü farklı olduğu için, kumandalardan da kurtulmak pek mümkün olmaz. Nerede ise her modeli desteklemeye en yakın kumanda ise, deviationtx yazılımı ve ek modüller ile upgrade edilmiş Devo serisi kumandalardır. Benim bu yazıda bahsedeceğim kumanda ise, Walkera'nın mikro serileri için üretilmiş olan ve boyutu da standart kumandalara göre daha ufak olan Devo 7E...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de dahil forumdaki bir çok arkadaş Walkera markasına pek sıcak bakmasa da, Devo 7E, hem malzeme kalitesi hem de görünüm olarak bence başarılı bir ürün. Tutuşu, ağırlığı ve switch pozisyonları gayet yerli yerinde, ayrıca ekranı da boyut olarak gayet yeterli. Çubukların verdiği hissiyat da gayet yumuşak. Ama gene de belirtmekte fayda var, bu kumanda mikrolar için üretilmiş ufak boyutlu bir kumanda. Dolayısı ile standart boy kumandaların verdiği hissi beklemek pek yerinde olmaz.

Simdi gelelim modifikasyonlara.

- Standart yazılımdan kurtulup deviationtx yükleme.
- Standart vericisi üzerinde, diyot modifikasyonu ile mesafe ve güç arttırma
- 2 tane 3 pozisyonlu switch ekleme
- Desteklenecek protokol sayısını arttırmak için modül ekleme.

- Standart yazılımdan kurtulup deviationtx yükleme.

DeviationTX, tamamen bağımsız kişiler tarafından geliştirilen ve bir çok walkera kumandayı destekleyen açık kaynaklı bir proje. Projenin detayları ile ilgili bilgiye aşağıdaki web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Kurulum ve deviation ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için aşağdaki sayfadaki "Deviation10UserManual.pdf" (Devo 7E de bu dokümanda anlatılmakta)dökümanından faydalanabilirsiniz.

Deviationtx kurmak için, 2 şeye ihtiyaç var. Walkera'nın DFUSe güncelleme yazılımı ve deviationtx kumanda yazılımı.

Walkera sitesinden indirilecek olan DevoDfuSe güncelleme yazılımı.

Yukarıdaki yazılımı bilgisayarınızda, herhangi bir klasöre kurduktan sonra, kurulum yaptığınız yerde "Driver" isimli bir klasör daha göreceksiniz. "Driver" klasörünün içindeki, işletim sisteminize uygun sürücü dosyalarını kullanarak yükleme yapmalısınız. 32 bitlik işletim sistemleri için "dpinst_x86.exe", 64 bitlik işletim sistemleri için "dpinst_amd64.exe" dosyası ile kurulum yapabilirsiniz. Yoksa kumandanız DFU modunda iken, program tarafından algılanmayacaktır.

Ve de deviationtx sitesinden indirilecek olan, Devo 7e için gerekli olan firmware ise aşağdan indiriliyor.

"deviation-devo7e-v4.0.1.zip" dosyasını bir klasörün içine açtığınızda "deviation-devo7e-v4.0.1.dfu" isimli firmware dosyasını görüyor olacaksınız. Diğer dosya ve klasörler ise kumandanın flaş bellğine kopyalancak olan dosyalardır. Yani silmeyin :).

Kumandayı "EXT" tuşuna basılı tutup açtığınızda DFU moduna girecektir. Ve ekran aşağıdaki gibi gözükecektir.

Daha sonra uygulamayı açtığınızda ise "STM Device in DFU Mode" yazısını görüyor olmanız gerekiyor. Yoksa kumanda tanınmamış demektir.

Firmware'yi seçip yükleme yaptıktan sonra, kumandayı kapatıp tekrar USB modunca açmak gerekiyor. Bunu yapmak için ise "ENT" tuşuna basılı tutup kumanda açılır. Bilgisayarınız bu durumda, kumandayı "çıkarılabilir bellek" olarak görecektir. Sonra da "debug-devo7e-v4.0.1.zip" ve "deviation-devo7e-v4.0.1.dfu" haricindeki tüm dosyalar kumandanın flaş belleğine kopyalanır.

- Standart vericisi üzerinde, diyot modifikasyonu ile mesafe ve güç arttırma

Devo7e, potansiyeline rağmen Walkera tarafından diğer kumandalarının satışına engel olmasın diye biraz kırpılmış bir kumandadır. Verici gücü de buna dahil. Aşağıda anlatılan modifikasyon ile verici gücünü 10mw değerinden 100mw (150mw de seçilebiliyor ama okuduklarımdan tam emin olduğumu söyleyemiyeceğim) değerine arttırabilmek mümkün.

Tabi bu işlemin verimli olabilmesi için deviationtx yazılımına ihtiyaç var. Ve kumandanın tx.ini dosyasında "has_pa-cyrf6936 = 1" şeklinde değişiklik yapmak da gerekiyor.

Bu işlemi kendim yapmadım. Kumandayı Emre(Kaman)'den almıştım ve sağolsun, bana doğrudan modifiyeli olarak yolladı :).

- 2 tane 3 pozisyonlu anahtar ekleme

Devo7e'de kırpılan noktalardan birisi de anahtarlardır. Kumandanın gövdesinde 2 tane anahtar daha eklenecek yuva bulunmaktadır. Ama deliklerini bir matkap ile delmek gerekiyor.

2 pozisyonlu ya da 3 pozisyonlu anahtar eklenebiliyor. Ben 2 tane 3 pozisyonlu anahtar ekelemeyi tercih ettim. Anahtarlardan birisi "ON-OFF-ON" diğeri ise "ON-OFF-YAY" şeklinde. Kısa yuvarlak anahtar ucları çok hoşuma gitmedi ama "düz" uçlu bulup alana kadar şimdilik bunları taktım.

Anahtarların orta ucu, kumandanın "Ground" elektriksel ucuna bağlı. Alt ve üst uclara ise yönü anahtara doğru olacak şekilde diyot takmak gerekiyor. Herhangi bir diyot olur dense de bazıları "1N400X" diyotları ile alıcılarda "bind" sorunu yaşadıklarını ve bu sorunu "1N4148" diyot kullanarak giderdiklerini yazdıkları için ben de "1N4148" kullandım.

Bu resim bana ait değil tabii ama bağlantıları daha net gösterdiği için ekliyorum.

Bu modu aktive etmek için deviation 4.0.1 yazılımı yeterli değil. Ya yazılımı yama ile değiştirip kendiniz derledikten sonra yüklemeniz, ya da "nightly" denilen versiyonlarını yüklemeniz gerekiyor. Ben "deviation-devo7e-v4.0.1-92e1705.zip" isimli "nighly" versiyonunu" yükledim. Bu sürümde, ayarların çoğu "tx.ini" dosyası yerine "hardware.ini" dosyasına taşınmış durumda. Ve bu dosyada "extra-switches=3x2" düzenlemesini yaparak 2 tane 3 pozisyonlu anahtarı çalışır hale getirmek gerekiyor.

- Desteklenecek protokol sayısını arttırmak için modül ekleme.

Devaitiontx yazılımı sayesinde Devo7e, kendi vasayılan modülü "cyrf6936" ile hem walkera hem de dsmx/dsm2 protokollerini çalıştırır hale gelebiliyor. Aşağıdaki dokümanda, desteklenen protokollerin tam listesi var. Kumandaya, bir adet kendi modülü ve ekstra iki modül olmak üzere toplamda 3 tane TX modülü takılabiliyor. Daha fazla modül takmak için "multimod" isimli bir modül daha var ama o modül bu yazının konusu değil.

Kendi çektiğim resimler çok da anlaşılır olmadığından şu sayfalardaki fotoğraflar daha açıklayıcı olacaktır.

Ben de FlySky protokolleri için A7105 ve Hisky(V922), KN(v977), V2x2(A959) protokolleri için NRF24L01 modülünü kullanmaya karar verdim. Böylece kumanda, piyasadaki mikroların nerede ise %80 - %90'ına hakim olabilecek duruma gelmiş oluyor. Elimdeki v dokuz bir bir kumandaların bir tanesini söküp, içindeki A7105 modülünü çıkardım. Bu modül üzerinde PA+LNA olduğu için nispeten güçlü (yazılanlara göre ~17db) bir çıkış sağlayabiliyor.

NRF24L01 olarak ise ilk başta elimdeki PA+LNA'sız NRF24L01'lardan birini kullandım ama sinyal kalitesi çok kötü olduğu için PA+LNA'lı bir NRF24L01 sipariş ettim.

Kablolar pek güzel gözükmüyor ama ufacık kumandanın içine onca modülü ve kabloyu tıkınca ancak bu kadar oldu. Modüllerin gövdelerinden yayılacak RF sinyalini biraz azaltabilmek amacı ile gövdeleri "makaron + alüminyum folyo + şaffaf bant" ile sardım.

A7105'in SCS pinini, kumandadaki TMS noktasına, NRF24L01'in CSN pinini ise kumandanın TCK noktasına lehimledim. "tx.ini" de ise aşağıdaki düzenlemeleri yaptım.
enable-a7105 = A13
has_pa-a7105 = 1
enable-nrf24l01 = A14
has_pa-nrf24l01 = 1

NRF24L01'ye taktığım anten, "balun" yüzünden, kumandanın plastik anten yuvasına sığmayınca, ben de onu dışarı uzatıp, geniş bir makaron ile antenin üzerine sabitlemek zorunda kaldım. Çok çirkin de olmadı aslında.

Kumandanın bu hali ile alakalı test sonuçları, daha sonra ... :).

Devo7E - "Hepsi bir arada" tanımına en yakın kumanda

Zafer Abi sana Maşallah diyorum başka birşey demiyorum 10 parmak 20 marifet. Devo7 ile ilgilenmediğim için bütün yazıları okumadım ama sen maşallah döktürmüş sün hem yazılımsal müdahale hem fiziksel :saygilar:

Elinize sağlık Zafer Bey. :bravo:

Tahmin ediyorum çok ilgi çekecek bir konu olacak, özellikle de bu kumandaya sahip olan arkadaşlarımız sanırım tam dikkat kesilmiş olsalar gerek. :laugh:

Yapılan modifikasyonlardan sonra kumanda bambaşka kabiliyetlerde bir cihaz oluyor. :eek:

Zafer bey elinize emeğinize sağlık. Sizi tebrik ediyorum, birçok arkadaşımız bunları okumaya bile üşenirken siz inanılmaz biçimde uzun ve detaylı paylaşımlar yapıyorsunuz. :saygilar:

Aramızda uzaylılar var ben bunu her zaman iddia ettiğimde bana güldüler. :saygilar:

Emeginize sağlık yaptiklariniz kolay seyler değil maşallah diyorum...

Elimde bu kumadadan yok, olsa da yapabilecek bilgim yok! Ama bilgiye, emeğe saygım var! :saygilar: Eline, klavyene sağlık Zafer bey, teşekkürler! :bravo:

Walkera markasına hiç ısınamamış ve hep uzak durmuş birisi olarak bu yazıyı okuyunca bu kumandadan almak istediysem olay bitmiştir zaten :thumbup: Ellerine sağlık yine mükemmel bir konu olmuş :bravo:

Test sonuçlarını da merakla bekliyoruz ;)

Öncelikle Zafer Abi eline sağlık.
Test konusuna gelince devo 10 ile aynı yazılımı kullanıyorum. Sonuç 10 numero. Menüden dsm2 dsmx frysk vs vs hangisini istersen seçiyorsun. Aynen devam ediyorsun. Bir sürü de özellik ekleniyor kumandaya. Ben verici antenini de bodalı antenle değiştirmiştim. Genel olarak çok memnunum. Zaman olunca konuyu açayım diye düşünüyordum. Walkeraya da hakettiği değer verilmediği için de ne zamandır sallıyordum. Ama iyi olmuş Zafer Abi daha ayrıntılı ve güzel yazmış.

Şimdi bilmek başka şey , bir de bildiğini yapabilmek ve bir de bu kadar güzel bir şekilde paylaşabilmek başka şey.Zafer bey hem biliyor , hem yapabiliyor hem de hiç üşenmeden çok detaylı bir şekilde paylaşıyor.Eh bize de malesef şapka çıkarmaktan başka bir seçenek bırakmıyor Zafer bey... :saygilar: ,Ağzım açık ve şaşkınlıkla tüm konularını hayranlıkla takip ediyorum :eek: ??? ... :bravo:

Elimden geldiğince bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Herkese beğenileri için teşekkür ediyorum :embarras: .

Bu arada kumandanın bu hali(orjinal modül cyrf6936 + A7105 modül + NRF24L01 modül) ile hangi cihazları teorik olarak kullanabileceğimi yazmamışım (malum model ve markaya biraz sansür yaptım :) ) :

"Align T-Rex 100S", "Align T-Rex 100X", "Ares Ethos QX75", "Attop YD717", "Attop YD928", "Aviator YK016", "Blade/Horizon All models", "Cheerson CX-10", "Cheerson CX-11", "Cheerson CX-205/SH6057", "Cheerson CX-30", "CopterX all 'RTF'", "CrazyFlie Nano", "Flytecs X-Drone Nano", "Great Wall 9928", "Great Wall 9938", "Great Wall 9958", "Great Wall 9968", "Heli-Max AXE 100 CP", "Heli-Max AXE 100 FP", "Hisky FBL100", "Hisky FBL70", "Hisky FBL80", "Hisky FBL90", "Hisky FF120", "Hisky HCP100", "Hisky HCP80", "Hisky HFP100FS", "Hisky HFP80", "Hisky HFP80FS", "Hisky HMX120", "HobbyKing Q-Bot Micro", "Huan QI 881", "Hubsan H101 D/F", "Hubsan H102 D/F", "Hubsan H107C", "Hubsan H107D", "Hubsan H107L", "Hubsan H111", "Hubsan H201 D/F", "Hubsan H202 D/F", "Hubsan H301F", "Hubsan H302F", "Hubsan H303F", "Hubsan H304F", "Hubsan X4", "JD JXD 385", "JD JXD 388", "JD JXD 389", "JD JXD 390", "JD JXD 391", "JD JXD 392", "JD JXD 393", "JIAYUAN S-2", "JJR/C 1000A", "JJR/C F180", "JJR/C F182", "JJR/C H8C", "Landbow X-Dart Next", "Ni Hui U207", "Nincoair Quadrone", "Nine Eagles P47", "Nine Eagles Solo Pro 100D", "Nine Eagles Solo Pro 125A", "Nine Eagles Solo Pro 125A", "Nine Eagles Solo Pro 126 V2", "Nine Eagles Solo Pro 180", "Nine Eagles Solo Pro 260", "Nine Eagles Solo Pro 287", "Nine Eagles Solo Pro 319", "Nine Eagles Solo Pro 319", "Nine Eagles YAK54", "Sanlianhuan SH 6043 Ladybug", "Sanlianhuan SH 6044", "Sanlianhuan SH 6046 Puffer", "Sanlianhuan SH 6047 Scorpion", "Sanlianhuan SH 6048 F22", "Sky Walker HM-1306", "Skybotz Mini UFO", "Skyline YD717", "Syma X1", "Syma X4", "Syma X6", "Toybase L6036", "Toybase L6038", "Walkera 4/6S", "Walkera 4F200", "Walkera 4F200LM", "Walkera 4G6", "Walkera 4G6S", "Walkera Genius-CP", "Walkera Genius-CP WK", "Walkera Master-CP", "Walkera Mini-CP", "Walkera QR InfraX", "Walkera QR Ladybird", "Walkera QR Scorpion", "Walkera QR Spacewalker", "Walkera QR X350", "Walkera RX1002", "Walkera RX1202", "Walkera RX601", "Walkera RX701", "Walkera RX801", "Walkera RX802", "Walkera Super-CP", "Walkera V100D01", "Walkera V120D02", "Walkera V120D02s", "Walkera V450D01", "VELE A949", "VELE A959", "VELE A969", "VELE A979", "VELE F929", "VELE F939", "VELE L202", "VELE L212", "VELE L222", "VELE L959", "VELE L969", "VELE L979", "VELE v202", "VELE v212", "VELE v222", "VELE v252", "VELE v252 Pro", "VELE v262", "VELE v272", "VELE v282", "VELE v292", "VELE v323", "VELE v333", "VELE v343", "VELE v353", "VELE v393", "VELE v626", "VELE v636", "VELE v646", "VELE v666", "VELE vedokuzbirbir", "VELE vedokuzbirbir-Pro", "VELE v912", "VELE v912 Brushless Ed", "VELE v913", "VELE v913 Brushless Ed", "VELE v915", "VELE v922", "VELE v929", "VELE v930", "VELE v933", "VELE v939", "VELE v944", "VELE v949", "VELE v955", "VELE v959", "VELE v966", "VELE v977", "VELE v988", "XINXUN X28", "XINXUN X30", "XINXUN X33", "XINXUN X39", "XINXUN X40", "YI ZHAN X4"

serkan sinan' Alıntı:
Menüden dsm2 dsmx frysk vs vs hangisini istersen seçiyorsun.

Serkan sen de modül ekledin galiba ?

- A7105 modülünü ve Flysky protokolünü kullanan "VELE vedokuzbirbir" testi gayet başarılı. Sadece AILERON, ELEVATOR ve RUDDER'i ters çevirmem gerekti.
- NRF24L01 modülünün(PA+LNA'sız modül) ve V2x2 protokolünün testini de "VELE A959" araba ile yapmıştım. Gaz olarak ELEVATOR, dönüşler için de RUDDER kullanılıyor. Her kullanımda yeniden BIND etmem gerekmesi ve geri geri gidiş özelliğinin sadece ilk BIND yapıldıktan sonra çalışması, bu protokolün tam olarak implemente edilemediğini düşündürtüyor. PA+LNA'lı modül ile tekrar test yapamadım çünkü A959'un ESC'sini yaktım :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Serkan sen de modül ekledin galiba ?

Yok Abi malı Arap Hayriden alıp tekirdağda ikinci yüklemeyi yapıyordum :) Yazdıklarından sonra bizi de boş sanmayasın diye süslüyorum yazılarımı. :laugh:
Modül vs yok Abi direk yazılım attım menuden seçiyorum. Zaten devo10 da verici kısmı sökülüyor ama içini açarak. öyle pratik şekilde değiştiremiyorsun. Ben iki şeyde denedim. Kendi walkera helikopterimi zaten komuta etmeğe devam etti. Bi de redbullu denedim. Hem dsmx de hem de dsm2 de kullanabildim. Bi de Levent abiden orange satellite aldım ama daha deneyemedim.

Devo7e'de aslında çok pratik değil. Mesafe modu için yaklaşık 4 - 5 parça lehimi söküp tekrar yapmak gerekiyor. Ama asıl uğraştıran iş, içteki minnacık smd diyodu bypass etmek ki, bunu benim yapmam gerekmedi :D. Hoş, uğraşamayacaklar için BG'da 15 dolara devo 10 modülü satılıyor ve devo7e'ye de takılabiliyor. Diğer modüller için ise 27 noktada(7 tane NRF2401L, 6 tane A7105, 7 tane Kumanda üzerinde, 7 tane ara kablo için) lehim yapmak gerekti. Anahtar eklemek için ise 12 noktaya lehim yapmak gerekti. Lehim konusunda çok da yetenekli olmadığımdan tüm bunları yapmam, bazı modüllerinde elime ulaşması ile beraber 2 ay sürdü :).

Kumandanın ergonomisini çok sevmiş olmama rağmen(gerçekten çok hoş bir kavrayışı ve ağırlığı var :) ) ben hala Walkera'ya güvenemiyorum. Ama araba, tekne ve mikrolar için büyük ihtimalle bu kumandayı tek kumanda olarak tutacağım.

Dün ise aşağıdakileri deneme fırsatım oldu.

- A7105 modülünü ve Flysky protokolünü kullanan "VELE vedokikidokuz" testi de başarılı. Burada da AILERON, ELEVATOR ve RUDDER'i ters çevirmem gerekti. Ayrıca bir dip not olarak, Flysky/T9X kumandalarda mümkün olmayan ama bu kumanda ile mümkün olan bir özellik var. O da, orjinal kumandada var olan ledleri ve diğer bazı modellerde takla atmayı, Deviationtx+Devo7e ile yapabiliyorsunuz. Fakat bende led olmadığı için test edemedim.
- PA+LNA'lı NRF24L01 modülü ve HiSky protokolünü kullanan V922 ile yaptığım test kısmen başarılı. Problemsiz olarak bind oldu. Fakat kontrollerden beklediğim tepkiyi alamadım. Büyük ihtimalle uzun süredir buzdolabında meyve ve sebzeler ile arkadaşlık etmekten yorululmuş olan pilin, ve kullandığım CCPM miks ayarlarının tam düzgün olmayışının bunda etkisi var. Özellikle miks ayarlarını biraz daha düzenlersem, başarılı bir sonuç alacağımı düşünüyorum.

Deviationtx kullanıcı klavuzunu bir iki defa okuduktan ve benzer örnekleri inceledikten sonra V922 için yeniden kumanda ayarlarını yaptım. Sonuç, ömürlerinin son demindeki pillerime rağmen iyi oldu. Açıkçası Walkera'dan çok da umutlu olmamama rağmen, sırf meraktan kumandayı almıştım. Fakat şu ana kadar gayet iyi sonuçlar verdi. Yazılımda eksikler ve hatta bazı hatalar(*) olmasına rağmen, kumandanın benim açımdan kullanışlılığı gayet tatmin edici...

Ekte, yaptığım ayarların olduğu model4.ini(**) dosyası ve de V922 için kullandığım model resmi var. Yanlız belirtmiş olayım, bu aşağıdaki dosya, fabrika çıkışlı Devo 7E'de çalışmaz çünkü ben hem togglle anahtarı hem de NRF2401L verici modülü modifikasyonu yaptım ve ekteki yapılandırma dosyası tüm bu modifikasyonları kullanıyor ...

* Hatalar, yayın kesintisine yol açan ya da helinin kontrolünü kaybetmenize yol açan türden hatalar değil. CCPM miks ayarları yaptığınızda, bazı menülere girmek kumandanın restart olmasına yol açıyor. Uçarken menüleri kurcalıyorsanız yayın kesilebilir tabii :) ...
** Bu model4.ini dosyasını, windowsun notepad'i ile düzenlemeyi denemeyin. Yoksa dosya bozuluyor. Düzenlemek istiyorsanız Notepad++ gibi "işinin ehli" metin editörleri kullanın.

Ekli dosyalar

• model4.ini
    4 KB · Görülme: 5
  • v922.bmp
    3.7 KB · Görülme: 222