Devre Kesici seçimi

RC hobi ile uğraşanlar hiçbir araçta (uçak, helikopter, tekne, araba) devre kesici kullanmazlar. Ne kadar çok parça o oranda arıza riskidir. Hem ağırlık hemde arıza riski düşünüldüğünde gereksizdir. Pilin fişini çektiğimizde devre kesilir.
Evet çok haklısınız, sorduğum birkaç kişi de aynı şeyi söyledi ancak kural kitabında devre kesici eleman bağlanmalıdır diyor. Ben de anlamadım neden böyle bir gereksinim olduğunu.

ancak kural kitabında devre kesici eleman bağlanmalıdır diyor.
İnsanların masa başına oturup araştırmadan yaptıkları teknik şartnameler sonucu bu zorlukları hep yaşıyoruz.
Eski işyerimde makina vereceğimiz yerin teknik şartnamesinde makina rengi kırmızı olacaktır maddesi gereği sıfır makinayı boyadığımız olmuştu. Oysa renk yüzünden cihazın çalışmasına yada çalışmamasına hiçbir sebep yoktu.

İnsanların masa başına oturup araştırmadan yaptıkları teknik şartnameler sonucu bu zorlukları hep yaşıyoruz.
Eski işyerimde makina vereceğimiz yerin teknik şartnamesinde makina rengi kırmızı olacaktır maddesi gereği sıfır makinayı boyadığımız olmuştu. Oysa renk yüzünden cihazın çalışmasına yada çalışmamasına hiçbir sebep yoktu.
Emre kardeşim saçmalıyorsun. Büyüklerimiz ne der? Kırmızı olsun üç kuruş pahalı olsun. Lütfen... :D

Kendilerine bu konu ile ilgili birkaç hafta önce mail yoluyla ulaşmaya çalıştım ancak pek ilgilenmediler, hala da dönmediler.

Evet çok haklısınız, sorduğum birkaç kişi de aynı şeyi söyledi ancak kural kitabında devre kesici eleman bağlanmalıdır diyor. Ben de anlamadım neden böyle bir gereksinim olduğunu.
Devre kesici elemanı tanımlamıyorsa 60A otomobil sigortası koyarsın.

Yahu bu devre kesicisi tabirini bence herkes yanlış anlıyor. Kastedilen basit bir on/off anahtarı yahu.

Ben hiçbir rc modeli için öyle bir gereklilik göremiyorum. Bu şartı koyanların bu işten anladığına da inanmıyorum. Bu şartı koyanların herhangi bir ürünü değerlendirebilecek kapasitede olduğuna da inanamıyorum.
Acil herhangi bir durumda kesin bir kontrol kaybına neden olacak bir elemanın havacılık için bir gereklilik olabileceğini düşünmeyi dahi red ediyorum.

Herkese yazdığı cevaplar için teşekkürler, röleli devre sanırım işimi görecek, onun için de ayrıca teşekkürler.

Son düzenleme: