Diamond 600 Serbest uçuş modelinin Radyo Kontrol Dönüşümü

• Konbuyu başlatan maydin67
  • Başlangıç tarihi
  • 3,256
M

maydin67

Guest

Modeli Thk den satın alıp Radyo kontrollü bir modele dönüştürmeye karar verdim.Fiyatının uygun oluşu ve elimde uygun ekipman olması bu kararı vermemde etkili oldu.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin,elden atılarak uçurulan ,serbest uçuş haliyle de stabil bir uçuş karakterine sahip olduğu video da görülüyor.

Kullandığım ekipman ;
Motor:
Esc :
Servo :http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__3715__Hobby_King_S0361_3_6g_45kg_12sec_Micro_Servo.html Aileronlar için 2 ad.)
(elevator için)
Pil: 2 ad. 200ma 3.7v tek hücreyi seri bağlayarak 7.4v 200ma lipo pil elde ettim. Bu pil çok önceden beri elimde vardı.Nerden aldığımı hatırlayamadım. (Bu model için 2 veya 3 hücreli, 500ma e kadar lipo pil uygundur.)
Alıcı : 35 mhz mikro alıcı( elimde vardı) Aslında bütün malzemeler vardı.Hatırladıklarımın linkini verdim.

İlk önce Aileronlar ve Elevatoru daha önceden işaretlenmiş yerlerinden kesip çıkartıyoruz.

Sonra, aileron ve elevator servolarının montajını yapıyoruz.(Servo yapıştırmasında Uhupor kullandım ve üzerlerine fiber bant çektim.)

Pusher bir model olmasını tercih ettim ve uygun motor mount yaptım.İsteyen önden çekişli olarak yapabilir.

Mountu yerine sabitleyerek üzerine motor ve esc yi montajladım.

Yarım günlük çalışma ile bu safhaya geldim.Başım ağrıdı.Bugünlük burada nokta koydum. :)

Ilerisi için rezerve ;)

Bugün de yarım günlük çalışmayla,toplam 1 günde model bitti. :) Aksililerde çoktu.Önce aileron sevolarından bir tanesi tutukluk yaptı sökmek zorunda kaldım ve içini wd 40 ile yağladıktan sonra kapattım. Ardından motor su koyuverdi :) teklemeye başladı motor kablolarından bir tanesi dipten kopmuş neyse onuda yaptım ardından lipo şarjı hemen kesmeye başladı:) Bütün bunlar beni baya oyaladı.Bundan sonra artık rüzgarsız havayı kovalamak kaldı. ;)

Ilerisi için rezerve ;)

Ilerisi için rezerve ;)

Mehmet abi eminim örnek bir çalışma olacak. :bravo:
Dediğin gibi çokta ekonomik olacak. :thumbup:
Radyo kontrollü uçuşunu çok merak ediyorum doğrusu.

ClubRC Istanbul ekibinden 2 arkadaş yanlış hatırlamıyor isem geçen sene benzer çalışmayı yaptılar. Model olarak gerçekten çoook tatlı. Eğer uçuşu da güzel olursa durduk yere iş çıkarmış olacaksın abi, duramayıp 1 tane de ben alırım büyük ihtimal :laugh:

Arkadaşlar,gerçekten çok ekonomik bir model. 21tl thk deki kit fiyatı ,yaklaşık 80tl hobbyking te elektronik ekipmanları, yani yaklaşık 100tl ye her yerde uçurabileceğin bir model .Bunu ve kumandasını bir çantaya koy ve tatile gittiğinde dahi yanında uçuracak bir modelin olsun.Arabası olmayanlar içinde ayrı bir avantajı var.

Mehmet, iyi bir düşünce olmuş. Bu seneki 23 Nisan çocuk şenliklerinde Turgut bey THK standında satmıştı bunları. Ama benim hiç aklıma gelmemişti RC'ye çevirmek. Belki hala fuardaki standda vardır. Bakalım uçuşu nasıl olacak? :thumbup:

Ynt: Diamond 600 Serbest uçuş modelinin Radyo Kontrol Dönüşümü

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
ClubRC Istanbul ekibinden 2 arkadaş yanlış hatırlamıyor isem geçen sene benzer çalışmayı yaptılar. Model olarak gerçekten çoook tatlı. Eğer uçuşu da güzel olursa durduk yere iş çıkarmış olacaksın abi, duramayıp 1 tane de ben alırım büyük ihtimal :laugh:

Abi yanılıyorsun 2 değil 3 kişi yaptık :D

Fox multiplex serbest uçuş modelini yaptık geçen sene .

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Diamond 600 Serbest uçuş modelinin Radyo Kontrol Dönüşümü

Mesut AKIN' Alıntı:
Abi yanılıyorsun 2 değil 3 kişi yaptık :D

Fox multiplex serbest uçuş modelini yaptık geçen sene .
Vay üstad demek sen de vardın :laugh: