DIY Kameralı Quad için Malzeme ve Öneri

Merhabalar

Biraz daha araştırma yaptıktan sonra şöyle bir liste yaptım. Hala öneriye ihtiyacım var.

s500 gövde
2212 920-920 kv
Naza v2 / Naza mlite Kontrol kartı
naza osd
3s 30c 4500-5500 mah batarya ( marka / model bilemedim )
30 a esc

Elimde Promodel fs-i6x 10 kanal kumanda ( 6 kanal alıcım var )

Daha sonrasında
gopro hero3 > almayı düşünüyorum ve ona uygum gimbal ( fotoğraf ve video çekimi için ) Ayrıca bunu wifi'dan kullanacağım sanırım. Telefona bağlayarak bu konu hakkında düşünce ve bilgilerinizi almak isterim.

Bu malzemelerin bir kısmını türkiye'de bulamadım.
Unuttuğum bir şeyler varmı ? Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılar ve sevgiler..

Merhabalar, bende konuyu yeni görebildim. Baya ilerleme kat edilmiş aslında ama benim ilk müdahalem uçuş kartına olacak. Bence apm kartını ön planda düşünebilirsiniz. Aralarında önemli farklılıklar olduğunu düşünüyorum. O kısmı tekrar araştırmanızı tavsiye ederim.

Onun dışında aslında niyetlendiğiniz sistem bence çok iyi bir ilk multikopter sistemi. Çekim yapar havada kalır parçaları nispeten uygundur kırım sonrası çok fazla üzmez. Bu aşamada bence izleyeceğiniz doğru yol önce sistemi sadece uçacak kadar toplamak olsun. Kamera ve gimbal hatta görüntü aktarımı kısmına henüz girmeyin derim. Ağırlık ve risk oluşturmasınlar. Kunduzlarınıza da bu şekilde daha iyi bir örnek olabilir diye düşünüyorum hemde görüntü aktarmasa da ellerinizle yapılan bir şeyin uçması epey heyecan verici. Hemde hafif olacağı için ilk etapta çekim yapamasa da daha uzun uçacaktır :)

Temel ekipmanlarınız için, 30a esc 2212 920kv motor uygundur diye düşünüyorum 10 inç pervane ile yalnız lütfen karbon seçmeyin plastik ve bol alın derim hem güvenlik hemde ayarları açısından çok daha verimli oluyor. Burada 4s lipo küçük pervane versiyonu ile arasında çok bariz kesinlikle bunu yapın diyebileceğim bir fark görmedim açıkçası. O yüzden karar size ait ama şöyle bir konu var 3s yerine 4s lipo alıyorsunuz karşılığında pervane küçülüyor, bu maliyeti biraz yükseltiyor :)

Pil konusu çok sıkıntı gerçekten, bu kısım ile ilgili şunu diyebilirim 5000 uygun bir seçim oluyor. İnternette yaptığınız araştırmalar ile 6000lik ancak oldukça hafif modeller bulunabiliyor. Uçuş süresinde teorik 2 dakika kadar farkta yapıyor. Ancak bunları belki ilerde düşünürsünüz. Çünkü bu da maliyeti arttırıyor.

Tabi bir de yasal mevzuat var, o gerçekten bunaltıcı ancak proje olarak göstererek uçuş izni almanızın bir yolu olabilir. Bu konuyu okul yönetimi daha detaylı olarak bilecektir sanıyorum. Ancak unutmamak lazım multikopterlar çok tehlikeli deneme ve uçuş yapmak konusunda çok dikkatli olmakta fayda var :)

Son olarakta uçuş kartını gözden geçirmenizi tekrar yazayım aklıma gelenler şimdilik bunlar. Umarım yardımcı olmuştur.

Merhabalar, bende konuyu yeni görebildim. Baya ilerleme kat edilmiş aslında ama benim ilk müdahalem uçuş kartına olacak. Bence apm kartını ön planda düşünebilirsiniz. Aralarında önemli farklılıklar olduğunu düşünüyorum. O kısmı tekrar araştırmanızı tavsiye ederim.

Onun dışında aslında niyetlendiğiniz sistem bence çok iyi bir ilk multikopter sistemi. Çekim yapar havada kalır parçaları nispeten uygundur kırım sonrası çok fazla üzmez. Bu aşamada bence izleyeceğiniz doğru yol önce sistemi sadece uçacak kadar toplamak olsun. Kamera ve gimbal hatta görüntü aktarımı kısmına henüz girmeyin derim. Ağırlık ve risk oluşturmasınlar. Kunduzlarınıza da bu şekilde daha iyi bir örnek olabilir diye düşünüyorum hemde görüntü aktarmasa da ellerinizle yapılan bir şeyin uçması epey heyecan verici. Hemde hafif olacağı için ilk etapta çekim yapamasa da daha uzun uçacaktır :)

Temel ekipmanlarınız için, 30a esc 2212 920kv motor uygundur diye düşünüyorum 10 inç pervane ile yalnız lütfen karbon seçmeyin plastik ve bol alın derim hem güvenlik hemde ayarları açısından çok daha verimli oluyor. Burada 4s lipo küçük pervane versiyonu ile arasında çok bariz kesinlikle bunu yapın diyebileceğim bir fark görmedim açıkçası. O yüzden karar size ait ama şöyle bir konu var 3s yerine 4s lipo alıyorsunuz karşılığında pervane küçülüyor, bu maliyeti biraz yükseltiyor :)

Pil konusu çok sıkıntı gerçekten, bu kısım ile ilgili şunu diyebilirim 5000 uygun bir seçim oluyor. İnternette yaptığınız araştırmalar ile 6000lik ancak oldukça hafif modeller bulunabiliyor. Uçuş süresinde teorik 2 dakika kadar farkta yapıyor. Ancak bunları belki ilerde düşünürsünüz. Çünkü bu da maliyeti arttırıyor.

Tabi bir de yasal mevzuat var, o gerçekten bunaltıcı ancak proje olarak göstererek uçuş izni almanızın bir yolu olabilir. Bu konuyu okul yönetimi daha detaylı olarak bilecektir sanıyorum. Ancak unutmamak lazım multikopterlar çok tehlikeli deneme ve uçuş yapmak konusunda çok dikkatli olmakta fayda var :)

Son olarakta uçuş kartını gözden geçirmenizi tekrar yazayım aklıma gelenler şimdilik bunlar. Umarım yardımcı olmuştur.
Ahh gerçekten çok teşekkürler. İşin kamera kısmını söylediğiniz gibi, düşünüyordum. Önemli olan uçma yada çakılma heyecanını yaşayalım :) Ben çocuklardan daha çok heyecanlıyım sanırım.
Son listemi akşama düzenleyip diğer arkadaşlara'da yardımcı olması adına buraya yazacağım.
Saygılar..

Quad'ın sondan bir önceki hali şöyle :

s500 Quadcopter Gövde >> 481 lira > 405 gr

Emax Xa2212 980 KV Multirotor Fırçasız Motor > Ağırlık: 49g MAx 880gr > 4*76 lira

30a simonk esc > 24gr > 4*60 lira

1045 Pervane > 10lira

Profuse 3s 25c 6000mah batarya >> 405 gram >> 400 lira

Ardupilot apm 2.8 set > 100+gr > 650lira

Flysky 6 kanal alıcı > 15 gr

Yaklaşık 1300 gr (+- 50)

Kumanda hariç 2100 tl ( tabi birde ufak tefek malzemeler var )
Elimde olan flysky kumandayı kullanacağım. Biraz deneyimden sonra daha üst düzey bir kumanda edinmek isterim.

Son önerilerinizi almak istiyorum. Bu hafta sonu sipariş vermeyi düşünüyorum.

Saygılar..

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Neyseki işin erbabı (İzzet bey) yetişti. %p:thumbup:

Estağfurullah işin erbabı olmak nerede ben nerede sadece meraklı hobici geldi diyelim biz ona :lollol: zaten sizin dediklerinizden çok farklı bir katkım da olmadı :lollol:

Quad'ın sondan bir önceki hali şöyle :

s500 Quadcopter Gövde >> 481 lira > 405 gr

Emax Xa2212 980 KV Multirotor Fırçasız Motor > Ağırlık: 49g MAx 880gr > 4*76 lira

1045 Pervane > 10lira

Profuse 3s 25c 6000mah batarya >> 405 gram >> 400 lira

Ardupilot apm 2.8 set > 100+gr > 650lira

Flysky 6 kanal alıcı > 15 gr

Yaklaşık 1300 gr (+- 50)

Kumanda hariç 2100 tl ( tabi birde ufak tefek malzemeler var )
Elimde olan flysky kumandayı kullanacağım. Biraz deneyimden sonra daha üst düzey bir kumanda edinmek isterim.

Son önerilerinizi almak istiyorum. Bu hafta sonu sipariş vermeyi düşünüyorum.

Saygılar..

Onur bey yeniden merhabalar,

ilk olarak uçuş kartı ile başlayayım. Biraz benim yönlendirmem ile apm kartına dönüş oldu sanırım o yüzden sorumluluk hissettim. Belki baktınız belki bakmadınız sonra karşılaşınca şaşırmayın diye yazmak istedim. Apm artık emekli olmuş bir kart. Mevcut ardupilot yazılımlarını desteklemez. Ancak gelişim bandında en son desteklediği sürümü ile sorunsuz uçuşlar gerçekleştirebilir. Dört motorlu sistemler ve üç eksenli gimbal ile birlikte şahsen tecrübem var. İlk başlarda öğrenmek için mantıklı bir seçim olduğu kanısındayım. Aynı zamanda bu kartın bir tık üzerinde olan pixhawk ile benzer çalışma mantıkları ve yazılımları sayesinde daha acısız bir geçişe imkan verdiğini düşünüyorum. Bu yüzden size apm kartını önerdim. Ancak bu konu farklı görüşlere çok açıktır. Siz doğrudan ben pixhawk ile başlamak isterim diyebilirsiniz. Bu yüzden bu kısmı biraz araştırırsanız iyi olabilir.

Sistemde gördüğüm kadarıyla motorlarınız değişmiş. 980kv'lık motorlara geçiş yapmışsınız. Bu konuda kağıt üzerinde bir yanlış yok ancak benim tecrübem bu motorlar ile çok olumlu olmadı. Kısaca şöyle açıklayayım, benzer bir sistem kurmuştum bu hobiye yeni başladığım dönemde, motorlarda ciddi ısınma oldu. Aynı zamanda bir güvensizlik hissi vardı. Sonrasında aynı sistemi 920 lik motorlara çevirdiğimde bu sorunların hepsi düzeldi. Hatta o dönemde tercih ettiğim motorlarda emax marka idi :)

Şimdi gelelim kaldırma kuvvetine şu an seçtiğiniz motorlar tam güçte 880gram kaldırma kuvveti üretiyorlar, 2212 lik olanlarda yaklaşık 860gram kaldırma kuvveti üretirler. 4 motor toplamda yaklaşık 3,4kg kaldırma kuvveti üretecekler. Benim bildiğim bu değerin yarısı ağırlığını geçmemenin faydalı olacağı yönünde buradan yola çıkarak aksesuar ekipmanınız için geriye (3,4/2)-1300 yaklaşık 400 gram kalıyor. Siparişleri vermeden önce bunları da yani aksesuarları da gözden geçirmekte fayda olacaktır. Özellikle 6000 lik pil seçimi yapmışsınız. İlerleyen dönemde bu sisteminizi zorlayacak mı önceden hesaplamakta fayda olacaktır.

Ben buna benzer bir sistemi toplayalı epey oldu sanırım, o dönemdeki dolar kuru sebebiyle yazdığınız rakamın çok altında toplayabilmiştim. Şimdi hesabınızı görünce epey şaşırdım o yüzden. Hobinin geleceği gerçekten endişe veriyor.

Her iki kartın (apm&pixhawk) kurulumunu forumda bulabilirsiniz.

Söyleyeceklerim bu kadar umarım faydalı olmuştur :)

Şimdiden kırımsız uçuşlar dilerim :)

SimonK ESC lerin devri kapandı sayılır. Bu ESC yi almayın.

Bunu tavsiye ederim. BlHeli-S esc. Daha doğrusu Şakir Bey in önerisi. Hem 6S e kadar da lipo destekliyor.

APM içinde aynı şey söylenebilir. Onunda devri kapandı. Güncelleme almıyor. Çok uygun denk getirirseniz düşünmeden alın derim. Ancak 650 tl ye Pixhawk set alabilirsiniz. Tabi yurt dışından.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Ben mesaj yazarken İzzet Hocam da mesaj göndermiş. APM -Pixhawk konusu İzzet Bey in tam olarak dediği gibi. Top sizde.

Motor olarak ta SunnySky x2212 şiddetle tavsiye edilir. Bütçem kısıtlı derseniz SunnySky A2212 olabilir. Biraz güçlü olsun derseniz de RacerStar 3508

Bunu tavsiye ederim. BlHeli-S esc. Daha doğrusu Şakir Bey in önerisi. Hem 6S e kadar da lipo destekliyor.

APM içinde aynı şey söylenebilir. Onunda devri kapandı. Güncelleme almıyor. Çok uygun denk getirirseniz düşünmeden alın derim. Ancak 650 tl ye Pixhawk set alabilirsiniz. Tabi yurt dışından.

ESC konusunda ben açıkçası 4 tane 60TL olarak düşündüm idare eder dedim. En azından apm kartı için çok büyük fark oluşturmuyor diye düşünüyorum. Ancak tabi ki dediğiniz gibi simonk escler artık aramızdan ayrılmaya çalışıyorlar :) Ama fiyatlar böyle ise tabi ki linkini verdiğiniz esc ler çok daha mantıklı olacaktır. :) Tam olarak dediğiniz gibi artık top Onur beyde :)

Sayın Ökmen, Simonk yazılımlı esc leri bir dönem kullandık ve standart esc lere kıyas farkı kullanarak öğrendik. Ancak ben sanırım konuya bıraz uzak kaldım.
BlHeli-S ve simonK gibi farklı pazarlanan esc ler ile ilgili anlayacağımız dilde farkları öğrenmemiz mümkün mü? :saygilar:
Teşekkürler.

Simonk firmware ı geliştirilmesi askıda olan performansı ve algoritmaları blheli blheli_s ve blheli_32 den fevkalade geride kalmıştır.

Şu anda en az blheli_s veya blheli_32 olanlardan edinmenizi tavsiye ederim. Esc seçiminde usta Joshua bardwell in usta oscar liang ın konuya emek harcayan drone mesh in incelemenizi tavsiye ederim.

Biz sistemlerimizde fvt littlebee blheli 30a ve fvt littlebee blheli_s 30a kullanmaktayız. Sağlam olmakla beraber iki yıl öncesinin escleri olması nedeni ile ilave kapasitör ile elektriksel gürültüyü önleme cihetine gittik. Şu anda problemsiz kullanmaktayız. Bu hexa, fvt littlebee blheli 30a modeli ile motorlar sürülmektedir.

Not: lowESR kapasitör kullanmak kadıyla FVT littlebee escler oldukça tatminkar sonuçlar verebilmektedir.

Sevgi ve saygılarımla

Şakir Polay

Öncelikle bu cevap, benim soruma Şakir Bey in cevabıdır. Bundan sonra, üstadın da önerdiği kişilerin sayfalarına girip araştırma yaptığımda, aralarında büyük farkların olduğunu gördüm. Şöyle ki:

SimonK gelişimi durmuş, BlHeli gelişimi devam eden açık kaynak kodlu

Blheli de, oneShot125 ten itibaren active braking - aktif frenleme sistemi vardır. Yani, motorları disarm ettiğinizde, anında tüm motorlar durur. Yavaşlayarak durmaz.

SimonK : SimonK yazılımı sadece bir iletişim protokolünü destekler, “PWM” .

BLHeli : PWM, OneShot 125 ile ve bazı yeni ESC'lerde OneShot 42 ve MultiShot protokollerini destekler.

BLHeli_S : Bu ürün yazılımında, tüm protokoller desteklenir (DShot dahil)

BlHeli_32: 8 bitlik BlHeli-S işlemcili ESC lerin aksine, 32 bitlik işlemciye sahip üçüncü nesil BlHeli ESC lerdir.

ESC protokollerinin gelişim çizgisine baktığımızda ise: (eskiden yeniye- son dönem)
1) OneShot125
2) OneShot42 (OneShot125'in 3 kat daha hızlı bir sürümüdür. ) Maksimum 12kHz güncelleme hızı
3)Multishot 32kHz güncelleme hızı
4)DSHOT

DShot’ın Avantajı (Alıntı)

• Daha Fazla ESC Kalibrasyonu Gerekmiyor (osilatör kayması yok)
  • Daha Doğru ESC Sinyali ve elektrik gürültüsüne karşı daha sağlam
  • 2048 Adımda Daha Yüksek Çözünürlük, 1000 Adımda Diğerlerine kıyasla
  • Oneshot'tan Daha Hızlı
  • Daha güvenli, her sinyal - ESC bozuk verileri algılayabilir ve reddedebilir

Son düzenleme:
Benim için çok değerli yorumlar geldi. Hepsini gözden geçirip araştırma yapacağım. Sonrasında yine listemi yazacağım. Motorlarım 920 kv fakat oraya yanlış yazmışım.

Biraz aceleci davranıyorum. Dönem bitiyor, ve alıp öğrenmeye başlamak lazım.

Evet önemli ve güzel hatırlatma olmuş Emre'm %p

Bu konuyla alakalı daha önce arkadaşlar uyardı. Quad'ı bir etwinning ( avrupa okul ağı) kapsamında'da kullanacağız. Ayrıca okulumuz şehir dışında. Çok problem yaşamayız diye düşünüyorum. En azından sadece okulumuzun bahçesinde uçurabilecek kadar izin alabileceğimizi umuyorum.İzin alamazsak bile izinli bir alanda uçururuz.
Forumu didik didik ettim. Her konuya değinmişsiniz. Bunun için emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim.
Saygılar..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
ilk olarak uçuş kartı ile başlayayım. Biraz benim yönlendirmem ile apm kartına dönüş oldu sanırım o yüzden sorumluluk hissettim. Belki baktınız belki bakmadınız sonra karşılaşınca şaşırmayın diye yazmak istedim. Apm artık emekli olmuş bir kart. Mevcut ardupilot yazılımlarını desteklemez. Ancak gelişim bandında en son desteklediği sürümü ile sorunsuz uçuşlar gerçekleştirebilir. Dört motorlu sistemler ve üç eksenli gimbal ile birlikte şahsen tecrübem var. İlk başlarda öğrenmek için mantıklı bir seçim olduğu kanısındayım. Aynı zamanda bu kartın bir tık üzerinde olan pixhawk ile benzer çalışma mantıkları ve yazılımları sayesinde daha acısız bir geçişe imkan verdiğini düşünüyorum. Bu yüzden size apm kartını önerdim. Ancak bu konu farklı görüşlere çok açıktır. Siz doğrudan ben pixhawk ile başlamak isterim diyebilirsiniz. Bu yüzden bu kısmı biraz araştırırsanız iyi olabilir.
Sistemde gördüğüm kadarıyla motorlarınız değişmiş. 980kv'lık motorlara geçiş yapmışsınız. Bu konuda kağıt üzerinde bir yanlış yok ancak benim tecrübem bu motorlar ile çok olumlu olmadı. Kısaca şöyle açıklayayım, benzer bir sistem kurmuştum bu hobiye yeni başladığım dönemde, motorlarda ciddi ısınma oldu. Aynı zamanda bir güvensizlik hissi vardı. Sonrasında aynı sistemi 920 lik motorlara çevirdiğimde bu sorunların hepsi düzeldi. Hatta o dönemde tercih ettiğim motorlarda emax marka idi
Uçuş kartlarını yeniden araştırdım. Naze ve pixhawk arasında bir değerlendirme yaptım. Anladığım kadarıyla naze daha hazır ve az uğraşsız bir kart. Pixhawk'ın ise birçok yerde tavsiye edildiğini gördüm.
Ayrıca motor seçimim yanlış yazmışım. En baştaki gibi 920 kv 2212 ölçülerinde bir motor almayı düşünüyorum.

DShot’ın Avantajı (Alıntı)
  • Daha Fazla ESC Kalibrasyonu Gerekmiyor (osilatör kayması yok)
  • Daha Doğru ESC Sinyali ve elektrik gürültüsüne karşı daha sağlam
  • 2048 Adımda Daha Yüksek Çözünürlük, 1000 Adımda Diğerlerine kıyasla
  • Oneshot'tan Daha Hızlı
  • Daha güvenli, her sinyal - ESC bozuk verileri algılayabilir ve reddedebilir

Sizin yorumunuzdan sonra esc'nin rolü ve öneminin farkına vardım. Derine indikçe teknoloji çok değişmiş onu fark ettim.

1. s500 Quadcopter Gövde >> 481 lira > 405 gr

2. Emax Xa2212 980 KV Multirotor Fırçasız Motor > Ağırlık: 49g MAx 880gr > 4*76 lira 920 kv olacaktı. Buraya yanlış yazmışım.
    Readytosky 2212 920 kv > 58 gr > 4*70 lira >Tavsiye üzerine sunnysky motorlara baktım fakat 920 kv 2212 ölçülerinde motor Türkiye'de yok.
    Bu marka nasıldır bilemiyorum.
  3. 30a simonk esc > 24gr > 4*60 lira

T-Motor F30A 32bit FPV ESC 2-4S BLHeli-S D-Shot1200 / MultiShot >4.3 gr > 4*130 lira
  4. 1045 Pervane > (pilastik ) 10lira
  5. Profuse 3s 25c 6000mah batarya >> 405 gram >> 400 lira
  6. Ardupilot apm 2.8 set > 100+gr > 650lira

Pixhawk PX4 2.4.8 Uçuş Kontrol Kartı Seti > 38 gr >520 lira ( pixhawk 2 ye baktım fakat çok pahalı )
    1 Adet Pixhawk 2.4.8 Uçuş Kontrol Kartı
    1 Adet PPM Encoder Modülü
    1 Adet I2C Modülü
    1 Adet Buzzer
    1 Adet Ledli Güvenlik Butonu
  7. APM Pixhawk Telemetry 915mhz 500mW Telemetri Seti 259 lira
    ///YADA///

3dr 433 Mhz Telemetri Alıcı seti Apm ve Pixhawk uyumlu 220 lira

8. Flysky 6 kanal alıcı > 15 gr

Yaklaşık 1300 gr (+- 50)

Pixhawk için araştırdığımda pixhawk 2 modeli çok pahalı. Benim seçtiğim set içerisinde eksik var.
Parçaları Türkiye'den bulabilmem ve kaliteli ( ne çok ucuz ne çok pahalı ) olmasıbenim için önemli.

Ayrıca kendimi başka bir galakside uçan cisimleri tanımlamaya çalışan bir yabancı gibi hissetim. İnşallah sizlerin yardımıyla bu işin içinden çıkacağım :)
Her birinizi ayrı ayrı teşşekkür etmek istiyorum.

Saygılar..

Parçaları Türkiye'den bulabilmem ve kaliteli ( ne çok ucuz ne çok pahalı ) olmasıbenim için önemli.

Onur Bey, Benim atolye de sadece bir kez uçuş yapmış Pixhawk var. İki kez değil. Hiç uçuş yapmamış ta değil. Sıfır ayarında çiziksiz veya ona yakın. Tam aklımda değil. Kaldırdım 6 aydır duruyor. Yani size sıfır diye göndersem anlamazsınız. Diğer 2 Pixhawk ara ara uçuş yaptı. Bunu size olur derseniz gönderebilirim. Fatura lazım derseniz onuda keserim. PPM encoder modülü yok. O da zaten size lazım olmayacak. Onun yerine APM amortisor seti göndereyim. I2C si ve LED modülü sıfır. Hiç takılmadı.

4 adette hiç açılmamış sıfır SunnySky A2216 motor var. (Toplam 12 adet almıştım diğer 8 tanesini kullanıyorum. Memnunum) Dronmarket.com da x2212 var. Tanesi 164 tl.

Hiç açılmamış 915 mhz 250mw telemetry var.

Yukarıda linkini verdiğim ESC den 8 adet sipariş geçtim. 4 tanesini de size hiç açmadan göndereyim. 2 haftaya kadar gelir. Yukarı da bahsettiğiniz ESC ye o kadar para vermeyin.

Fiyat olarak ta 1000tl + KDV . Sizinkilerin yarısından biraz fazlaya gelir. Kalan bütçenizi de yaşanabilecek kırımlarda tamir masrafları için ayırırsınız.

Özelden yazmayıp buraya yazdım ki yanlış anlaşılmasın diye.

Her parçanın fotoğrafını size yarın yada pazartesi atolyeye geçince atarım.

Bende o parayla Pixhawk4 alıp tecrübe etmek istiyorum.

Uyarı: "Hocam ben sadece uçuş yapıp video çekeceğim. Bu sistemleri öğrenmesem de olur. Projeyi gerçekleştireyim yeter.Sonrasında ileriye dönük bu alanda planlarım yok " derseniz Pixhawk platformuna hiç girmeyin. Alın DJI NAZA m Lite. V2 ye upgrade edin. Kafanız ağrımasın.

Son düzenleme:

Bunları da mutlaka değerlendirin Onur Hocam. 4 lü DJI motoru ve 4 lü Littlebee ESC gayet iyi görünüyor.