DLE-61 61cc Motora sahip model için Kumanda Ve Servo Önerisi

Çıtayı nereye koyduğunu kendisi de bilmiyor. Derdi armut piş ağzıma düş bir reçete alıp tez derdinden kurtulmak. Modelcilikle, uçakla bir daha işi olmayacak muhtemelen.
Sümer Bey siz beni yanlış anlamışsınız.Burda amacım modeli tamamlayıp kurtulmak değil.Burda sizlerinde bilgileriyle bir şeyler öğrenmek.

Kumanda seçimini nasıl yapmalıyım? Kumanda seçiminde önemli parametreler nelerdir hangi özeeliklerine göre seçim yapmalıyım ?

Kumanda seçimini nasıl yapmalıyım? Kumanda seçiminde önemli parametreler nelerdir hangi özeeliklerine göre seçim yapmalıyım ?

Yeni Başlayanlar bölümünde bu konuyla ilgili yazılar var. En az 6 kanal bir kumanda gerekiyor. Model uçakla devamlı olarak ilgilenecekseniz daha fazla kanallı bir radyo alın. Ancak bu modeli kendiniz uçurmaya çalışmayın, çünkü bu boyutta bir modeli uçurmak deneyim gerektirir. Motor epey güçlü olduğundan gerek motoru test ederken, gerekse modele takılı olarak uçururken güvenlik tedbirlerini almanızın şart olduğunu mühendislik öğrencisi olmanız nedeniyle biliyor olmalısınız.

Sümer Bey bu ayrıntılı yazınız için çok teşekkür ederim.Meşgul edemem derken kendimi tam ifade edemediğimi anlamış bulunmaktayım.Bahsettiğim firma işin maddi yönünde.Bizim işimiz araştırmak ve doğru bilgilere ulaşarak doğru ekipman ve parçaları temin ettirip modelimizi tamamlamamız yönünde.Yukarıda onu ifade etmek istemiştim.Fakat ifade edemediğimi tekrar okuduğumda farkettim .Forum üyelerinden özür dilerim..Bu sponsorluk derken 20-30-40bin tl gibi yüksek rakamlar değilBizler öğrenciyiz bir konuda heves etmişiz ve firmada bize destek verebileceğini söyledi..Biz Malzeme Mühendisi olarak 3.sınıfta iken tez konusu için iha sevdası ortaya çıktı.Havacılık ve savunma sanayisi bizlerin öncelikli ilgisi diyelim.Böyle destek de çıkınca böyle zorlu bir konuya atıldık.Farkındayız çok zor başarı ihtimalimiz de düşük ama sizler gibi deneyimli tecrübeli kişilerden bilgiler edinerek bir şeyler yapabileceğimizi düşünüyorum.

IHA sevdası günümüz gençleri arasında çok yaygın bir hastalık. Gerekli altyapıları olmadan haldır huldur işe girişip kısa sürede pes ediyorlar. Çünkü öğrenmeye, okumaya, araştırmaya ve hepsinden önemlisi kendilerinden daha deneyimli birilerinin deneyimlerinden yararlanmaya hiç açık değiller.

IHA düşünüyorsanız otonom uçuş sistemleri de kullanacaksınız ve benzinli bir uçakta bunları titreşimden uzak monte etmek için sıkı bir mühendislik performansı sergilemeniz gerekecek.

Sümer Bey siz beni yanlış anlamışsınız.Burda amacım modeli tamamlayıp kurtulmak değil.Burda sizlerinde bilgileriyle bir şeyler öğrenmek.
Esatcan Bey belki siz kendinizi yanlış anlatmışsınızdır. Olabilir mi? :D Örneğin ilk mesajda sanki hobi amaçlı uçak tasarlayıp, yapıp uçurmaktan "ben" kipinde söz ederken sonra birden işin rengini değiştirip bir IHA ekibinin parçası olduğunuzu söylemeniz falan...

Mühendislik öğrencisisiniz. Dolayısıyla matematiği hepimizden iyi bilirsiniz. İki bilinmeyenli denklem örneğinden gideceğim. İki bilinmeyenli denklem çözümü için kaç denklem gerekir? İki! Peki sadece tek bir denklem versem çözülebilir mi? Hayır!

Demek ki bir karşılık almak istiyorsanız öncelikle yeterli veri sağlamak zorundasınız.

Kumanda seçimi konusunda yol gösterebilmemiz için de nasıl bir uçağı ne amaçla uçuracağınızı anlatmalısınız. Örneğin 100 km menzilli bir IHA için kullanacağınız kumanda ile görerek şartlarda uçuracağınız bir model uçağın kumandası aynı olmayabilir.

Gelelim kumanda seçiminde etkili olacak faktörlere:
1- Kanal sayısı: Uçuracağınız model ya da modeller için gerekecek işlevleri iyice belirleyip ona göre bir kumanda seçmek mantıklı olabilir. Örnek vermek gerekirse 2.5 metre kanadı olan, 60 cc bir model düşünelim. Standart dört eksene (aileron, elevatör, rudder, throttle) ek olarak flaplar, iniş takımları, engine kill switch, ışıklandırma olsun. En az sekiz kanal etti değil mi? Eğer ek elektronik ekipman kullanılmazsa 8 kanal yetmeyebilir. Çünkü flapların, iki elevatör servosunun ayrı ayrı kanallara takılması gerekebilir. O zaman ne etti? 10 kanal.
2- Menzil: Şu anda kullanılan 2.4 GHz kumandalarda görerek koşullarda uçuş için bir menzil sorunu yok. Tümü uçağı görebildiğiniz sürece kontrol imkanı sağlıyor.
3- Marka & Genel kalite: Kaliteli ve pahalı kumandalarda özellikle switchler ve gimballer kaliteli malzemeden üretilmiş olup uzun ömürlüdürler. Uzun ömür gereksinimi yoksa daha kalitesiz sistemlere yönelmek mümkündür.
4- Fiyat: Bence en kritik faktör bu!

Dİkkat ederseniz şimdiye kadar size çok net kumanda seçimi ve servo seçimi bilgileri verdim.

Son bir noktayı söyleyeyim... Bu işler sadece okuyarak ve sorarak yapılamaz. Çünkü yazı dili bazı detayları aktarmaya yetmez. Eğer bu işi öğrenmek istiyorsanız sahaya inip insanların arasına karışmanız lazım.

Size çok değerli yönlendirmeler yapılmış.... Üzerine söylenecek pek bir söz kalmamış; ama ben de ucundan müdahil olma gereği hissettim.
Modelciliği 10 basamaktan ibaret kabul etsek, siz (ve ekibiniz) 8. hatta 9. basamaktan konuya girmeye çalışmaktasınız... Bırak 2. basamağı 9 diyorum ki, 10. basamakla birlikte uzay teknolojisi başlıyor... Maalesef, "umut ederek", "hırs yaparak" bu hedeflere ulaşmanız mümkün değil:rolleyes:

IHA sevdası günümüz gençleri arasında çok yaygın bir hastalık. Gerekli altyapıları olmadan haldır huldur işe girişip kısa sürede pes ediyorlar. Çünkü öğrenmeye, okumaya, araştırmaya ve hepsinden önemlisi kendilerinden daha deneyimli birilerinin deneyimlerinden yararlanmaya hiç açık değiller.

IHA düşünüyorsanız otonom uçuş sistemleri de kullanacaksınız ve benzinli bir uçakta bunları titreşimden uzak monte etmek için sıkı bir mühendislik performansı sergilemeniz gerekecek.

Esatcan Bey belki siz kendinizi yanlış anlatmışsınızdır. Olabilir mi? :D Örneğin ilk mesajda sanki hobi amaçlı uçak tasarlayıp, yapıp uçurmaktan "ben" kipinde söz ederken sonra birden işin rengini değiştirip bir IHA ekibinin parçası olduğunuzu söylemeniz falan...

Mühendislik öğrencisisiniz. Dolayısıyla matematiği hepimizden iyi bilirsiniz. İki bilinmeyenli denklem örneğinden gideceğim. İki bilinmeyenli denklem çözümü için kaç denklem gerekir? İki! Peki sadece tek bir denklem versem çözülebilir mi? Hayır!

Demek ki bir karşılık almak istiyorsanız öncelikle yeterli veri sağlamak zorundasınız.

Kumanda seçimi konusunda yol gösterebilmemiz için de nasıl bir uçağı ne amaçla uçuracağınızı anlatmalısınız. Örneğin 100 km menzilli bir IHA için kullanacağınız kumanda ile görerek şartlarda uçuracağınız bir model uçağın kumandası aynı olmayabilir.

1- Kanal sayısı: Uçuracağınız model ya da modeller için gerekecek işlevleri iyice belirleyip ona göre bir kumanda seçmek mantıklı olabilir. Örnek vermek gerekirse 2.5 metre kanadı olan, 60 cc bir model düşünelim. Standart dört eksene (aileron, elevatör, rudder, throttle) ek olarak flaplar, iniş takımları, engine kill switch, ışıklandırma olsun. En az sekiz kanal etti değil mi? Eğer ek elektronik ekipman kullanılmazsa 8 kanal yetmeyebilir. Çünkü flapların, iki elevatör servosunun ayrı ayrı kanallara takılması gerekebilir. O zaman ne etti? 10 kanal.
2- Menzil: Şu anda kullanılan 2.4 GHz kumandalarda görerek koşullarda uçuş için bir menzil sorunu yok. Tümü uçağı görebildiğiniz sürece kontrol imkanı sağlıyor.
3- Marka & Genel kalite: Kaliteli ve pahalı kumandalarda özellikle switchler ve gimballer kaliteli malzemeden üretilmiş olup uzun ömürlüdürler. Uzun ömür gereksinimi yoksa daha kalitesiz sistemlere yönelmek mümkündür.

Dİkkat ederseniz şimdiye kadar size çok net kumanda seçimi ve servo seçimi bilgileri verdim.

Son bir noktayı söyleyeyim... Bu işler sadece okuyarak ve sorarak yapılamaz. Çünkü yazı dili bazı detayları aktarmaya yetmez. Eğer bu işi öğrenmek istiyorsanız sahaya inip insanların arasına karışmanız lazım.
Deneyim ve tecrübelirinizi benim paylaştıpınız için çok teşekkür ederim.

Araştırmalarıma göre bütçemiz doğrultusunda bir kaç kumandayı takip etme durumum oldu bu modelleri sıralamk gerekirse
FrSky Taranis QX7
Jumper T8SG v2
Turnigy 9XR ve
FlySky TH9x
frsky qx7 opentx kullanıyor yanlış hatılramıyorsam modül desteği mevcut diğer markaların modellülerini kullanabiliyoruz.Banggooda baktığımda 630tlye denk geliyor.PAket içeriğinde batarya ve modül bulunmuyor. Sizin öneriniz nelerdir?

Şurada bir konu var, yararlı olabilir:

Araştırmalarıma göre bütçemiz doğrultusunda bir kaç kumandayı takip etme durumum oldu bu modelleri sıralamk gerekirse
FrSky Taranis QX7
Jumper T8SG v2
Turnigy 9XR ve
FlySky TH9x
frsky qx7 opentx kullanıyor yanlış hatılramıyorsam modül desteği mevcut diğer markaların modellülerini kullanabiliyoruz.Banggooda baktığımda 630tlye denk geliyor.PAket içeriğinde batarya ve modül bulunmuyor. Sizin öneriniz nelerdir?
taranis qx7 cokca tercih edilen bir kumanda , kendimde bu kumandayi kullaniyorum , butun ihtiyaclarimi karsiliyor 433mhz ve 915mhz iki farkli modul kullaniyorum mesafe konusunda oldukca yeterli.
taranis qx7 yada x9 isinizi fazlasiyla gorur .
jumper kumandayi gormustum bi arkadasta cok kucuk bir kumanda ayrica opentx yuklenebiliyor arkasina modulde takilabiliyor cok kucuk olmasindan pek hosuma gitmedi.
tyrnigy flysky hemen hemen ayni kumandalar pek bir bilgim yok .

FrSky Taranis QX7 kumanda kullanmıştım daha sonra satıp Radiolink AT10II aldım.Sanırım QX7 kumandamı satarak hata yaptım gerçi Radiolink'den de memnunum ama QX7 daha gelişmiş kumanda bana göre.QX7 yi satın aldığınızda alıcı ve kumanda bataryası çıkmıyor ayriyeten satın almanız gerekiyor.Ek olarak modül almanıza gerek yok kendi protokolünü kullanabilirsiniz.Ha, 2.4Ghz istemiyorum amacım FPV uçup daha uzun mesafelere gitmek derseniz farklı modül takıp da kullanabilirsiniz.

Flysky TH9X ve Turnigy 9X V2 aslında aynı kumandalar sadece Turnigy kendi markasını basıyor kumanda üzerine.Bu kumandayı da kullandım bir süre fakat sinyal problemi yaşamıştım.Belki benim şansımdandır bu kumandayı satın alıp senelerce sorunsuz kullananlar var.Hatta çeşitli modifikasyonlar yapılabiliyor bu kumandaya.

Tekrardan merhabalar.Kumanda ve servo ihtiyacımız var.Kumanda konusunda fiyat biraz ön plana çıkıyor.Bir kaç adet kumanda araştırdım fakat kumandalar hakkında bilgi sahibi olduğumu söylemem.Araştırdığım kumandalar:
Jumper T8SG v2
Frsky Taranis QX7
Flysky TH9x
Turnigy 9XR
sizce hangi kumandayı seçmeliyim.
Servo konusuna gelirserk
61 cc lik 6hplik bir motorumuz var.Üstten ve sabit kanatlı bir model uçak tasarlayacağız . Motrumuzun 1800m rakımda 15 kg 1800mtde 12.4 kg kaldırma kapasitesi görünüyor.Flap hareketini Aileronla yapmayı planlıdığımız için Aileron için 2 Elevator için 1 Ruder için 1 olmak üzere benim hesabıma göre 4 adet metal dişli servo işimizi görecek gibi duruyor.uçağımızın ağırlığı işlemler bittiğinde 10 kg olacağını tahmin ederiyoruz.Bir firmayla görüştüğümüzde SC-0252MG metal dişli digital servonun(10kg kaldırma kuvvetine sahip) işimizi göreceğini söylediler.Servo adet fiyatı 145tl ye denk geliyor.Sizce servo sayısı ne kadar olmalı ve servo model önerisinde bulunabilir misiniz?
Kumandayı yurtdışında almaya kalksak güvenilirlik fiyat ve müşteri memnuniyeti için hangi siteyi önerirsiniz?Sadece gearbest ve banggoodu biliyorum.

Yönetim tarafından SİLINEN konudan taşınmıştır

Jumper T8SG v2 : Yaklaşık 1 yıldır kullandığım şahane bir kumanda . Hem open source hemde multiprotokol kumandadır . Yani neredeyse bilinen bütün alıcı tipleriyle eşleşebilir ve kullanıcı tarafından kodlanabilir . Diğer kumandalardan en büyük farkı boyut olarak daha ufaktır . Yurt dışından aliexpress veya banggooddan güvenle alabilirsiniz . Fiyatı 100$ civarındadır . 2 farklı arayüzde hizmet verir .
1.si standart 2.si de advanced kullanıcı arayüzü . Çok hızlıca öğrenebileceğiniz bir kumandadır.
Aslında bu kumandayla ilgili foruma bir video çekmem lazım .

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
@Esatcan Karataş şimdi bu konu başlığı da kumanda önerisi ve son mesajlarınıza bile cevap verilmiş durumda. O zaman YENIDEN "Kumanda Önerisi" diye bir konu açmanın anlamı ne ?

Yeni açtığınız konudaki @Özgür Öztürk cevabı buraya taşınarak, konu silinmiştir.

LÜTFEN aynı soruları içeren FARKLI ve YENI konu açmayınız. Bu cevap alma hızınızı ve kalitesini değiştirmez, sadece forumun konu çöplü haline dönüşmesine neden olur. Bu ILK ve son uyarımız olsun. Teşekkürler.