Drone Kısa Devre Sıkıntısı

İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar yeni micro drone topluyorum fakat kısa devre ile başım dertte. Smoke stopper yaptım onunla kısa devre kontrolü yapıyorum fakat sürekli kısa devre var gösteriyor. Herşeyi söktüm baştan teker teker bağladım yine kısa devre var gösterdi. Multimetre ile her yeri kontrol ediyorum fakat kısa devre bulamıyorum. Şimdide herşeyi söktüm ESC ye tek başına motorlar takılı olduğunda kısa devre yok. FC ye tek başına güç verince kısa devre yok. Kamera bağlayıp kısa devre denedim ve kısa devre hatası verdi. Bir türlü çözemedim. Tecrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa çok memnun olurum.

FC:

ESC:

Bazı Resimler ;

( Son hali sadece kamera bağlı ve kısa devre hatası alıyorum )
( FC Arka kısmı )
(smoke Stopper)
( ESC bağlantıları)
(sökmeden önceki motor bağlantıları)
( alıcı ve motor bağlantıları)
(FC arkası)

Kontrol Kartınız
Matek F411 mini
Model Sınıfı
Quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
12A RacerStar
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky Fs i6
Extra Ekipman
Buzzer kamera
Burak, sorunuzu anlayamadım. Multimetre kısa devreyi göstermiyor, smoke stopper gösteriyor, nasıl oluyor anlayamadım. Quad'ı monte ettiğinizde çalışmadı mı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhaba arkadaşlar yeni micro drone topluyorum fakat kısa devre ile başım dertte. Smoke stopper yaptım onunla kısa devre kontrolü yapıyorum fakat sürekli kısa devre var gösteriyor. Herşeyi söktüm baştan teker teker bağladım yine kısa devre var gösterdi. Multimetre ile her yeri kontrol ediyorum fakat kısa devre bulamıyorum. Şimdide herşeyi söktüm ESC ye tek başına motorlar takılı olduğunda kısa devre yok. FC ye tek başına güç verince kısa devre yok. Kamera bağlayıp kısa devre denedim ve kısa devre hatası verdi. Bir türlü çözemedim. Tecrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa çok memnun olurum.

FC:

ESC:

Bazı Resimler ;

( Son hali sadece kamera bağlı ve kısa devre hatası alıyorum )
( FC Arka kısmı )
(smoke Stopper)
( ESC bağlantıları)
( alıcı ve motor bağlantıları)
(FC arkası)

Bende tam anlayamadım sorunu doğrusu acaba smoke stoper kullanımı ile ilişkili bir sorun olabilir mi? Smoke stoperın kısa devre gösterdiğini nasıl tespit ettiniz? Resim yerine sanırım video paylaşımı yaparsanız daha kolay yardımcı olmaya çalışırız :)

Öncelikle anlaşılır yazamadığım için kusura bakmayın. Elimde Smoke stopper var kendim yaptım. Sisteme bununla güç veriyorum ve ampul yanıyor. Bu da sistemimde kısa devre olduğunu gösteriyor. Fakat multimetre ile her yerine baktım dronenin kısa devre nerede bulamadım. Sonra parçalayıp tekrar bağladım herşeyi. Fakat birşey değişmedi yine Smoke stopper ile güç verdiğimde ampul yanıyor buda sistemde kısa devre olduğunu gösteriyor. Bu sorunu bir türlü çözemedim nereden kaynaklabilir ? ESC ile FC arasındaki güç kablosunu çıkardım sadece ESC güç verdim orada bir kısa devre yok ampul yanmıyor. Kısa devre FC den kaynaklanıyor ama nerede bulamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Öncelikle anlaşılır yazamadığım için kusura bakmayın. Elimde Smoke stopper var kendim yaptım. Sisteme bununla güç veriyorum ve ampul yanıyor. Bu da sistemimde kısa devre olduğunu gösteriyor. Fakat multimetre ile her yerine baktım dronenin kısa devre nerede bulamadım. Sonra parçalayıp tekrar bağladım herşeyi. Fakat birşey değişmedi yine Smoke stopper ile güç verdiğimde ampul yanıyor buda sistemde kısa devre olduğunu gösteriyor. Bu sorunu bir türlü çözemedim nereden kaynaklabilir ? ESC ile FC arasındaki güç kablosunu çıkardım sadece ESC güç verdim orada bir kısa devre yok ampul yanmıyor. Kısa devre FC den kaynaklanıyor ama nerede bulamıyorum.
Yanlış anlamayın lütfen kelimelere çok takıldım ama ampülün yanması derken ışık veriyor olması ise kısa devre göstermiyor olabilir o normalde beklenen durum. İstenmeyen şey ampülün patlaması yani devre tamamlanınca 2-3 amper akım geçmesi normal iken yüksek akım olması durumunda sorun olur ki bu durumda ampül patlayacaktır. Siz belki bunu biliyor olabilirsiniz ancak bundan emin olmadan başka öneri vermek istemedim :)

Kamerayı daha önce başka dronede kullandım hocam sıkıntısı yoktu ama test edicem :) Hocam smoke stopperın amacı kısa devre olduğunda ampulun yanması eğer kısa devre yoksa ampul yanmaz. Ya da ben mi yanlış biliyorum acaba :D soru işareti oldu kafamda hocam

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu videodan bakarak yaptım adam quada bağlıyor ve ampul yanmıyor

Ampul yanıyor. Akım çekince tabii ki ampul yanacak. Smoke stopper aşırı akım çekilirse devrenin yanmasını önlüyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kamerayı daha önce başka dronede kullandım hocam sıkıntısı yoktu ama test edicem :) Hocam smoke stopperın amacı kısa devre olduğunda ampulun yanması eğer kısa devre yoksa ampul yanmaz. Ya da ben mi yanlış biliyorum acaba :D soru işareti oldu kafamda hocam

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu videodan bakarak yaptım adam quada bağlıyor ve ampul yanmıyor

Bu olayda benim bildiğim çalışma mantığı şu kullanılan ampül araçlarda kullanılıyor ve yaklaşık 3 amper ile falan çalışıyor sistemde bir kısa devre durumunda 3 amperin çok üstünde akım geçeceği için ampül patlayacak ve sistem korunmuş olacak ancak sizin kullandığınız çevre ekipmanları ile sistem motorlar dönmezken yaklaşık 1 - 2 amper akım çekebilir bu normaldir bu durumda ışık yanabilir bu kısa devre olduğunu göstermez diye biliyorum

haklı olabilirsiniz ilk defa topluyorum hep hazır alıyordum 3 gündür aynı sorun var sök tak sök tak bu sefer FC bozulacak :D çözmeye çalışıyorum şimdilik teşekkür ederim hepinize değerli yorumlarınız ve zamanınızı ayırdıgınız için :)

sevgili burak

bahsetmiş olduğun sistemde smoke stopper şu şekilde çalışmaktadır. normalde multikopterimiz disarm halindeiken lipo bağlandığı zaman problemsiz bir sistemde sistem bileşenlerinin çalışması sözkonusudur; başlangıçta (yani lipoyu bağlar bağlamaz) anlık (bir saniye kadar olabilir) olarak fc boot up yapar, esc bootup yapar, (çalıştığını anlayalım diye de motorlara sadece ses vermesini sağlayacak şekilde sinyaller yollar ), varsa vtx ve camera bootup yapar. kapasitör eklenmiş ise kapasitörler dolar. bunların tumünün aynı anda olması durumunda pek tabii ki başlangıçta smoke stopper varken kısa devre olmasa bile ampulün kısa süreli ışık vermesine şahit oluruz. sistemi multimetrenin kısa devre fonksiyonu ile test ettiğimizde başlangıçta kısa süreli sesli uyarı vermesinin nedeni multimetrenin iki ucu arasından bu bootup sırasında sistemin enerji çekmesinden kaynaklanır. kısa sürede sesli uyarı kesilir. bu sesin süresi sisteme sonradan kapasitör eklenmesi ile ilave bir süre sanki kısa devre varmışcasına uyarı vermesine neden olur.
şayet sistemde kısa devre varsa lipo taktığımızda ampul uzun süreli full ışık vermeye devam eder veya motorlar full güçte çalışırsa sistemden çok amper geçeceği için ampulun filamenti akkor olup erir bu durumda devre açılır sisteme elektrik gitmez.

sonuç: multimetre ile kısa süreli uyarı alınması normal kabul edilir. sistem o sırada verilen enerjiyi kullanmaya çalıştığından dolayı.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay