[Duyuru]: Hosting Server Tasinma Isi

Olleeeeyyyyyy...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı olsun hepimize

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilerleyen zamanda Google DNS server veya open dns server gibi dns serverleri alır şimdilik ttnet dns serverde çalışıyor.
195.175.39.39 veya 195.175.39.40

Hafta sonuna denk gelen daha dogrusu cuma aksamindan pazartesi sabahina kadar olan haftasonu tasimalarinda bu oluyor malesef,
Aslinda artik DNS sunuculari yapilandirirken zamanlari cok kisiyoruz, artik yeni nesil sunucular, olanaklar ve internet baglantilari 2000 ler gibi degil cunki, bilhassa ben ana DNS sunucularimi aninda guncelliyorum, eskiden bekleme payi koayrdik ne yillardi be,
Bazi ISP ler vazgecemedi bu huydan,

:halay: :halay: :halay: :halay: :halay:

hayırlı olsun. Evrim abi sağolsun uyarmasa hala kapıda kalmıştım :D

Abi aslından bu taşeronluğun suçu da diyebiliriz normalde Türkiyede bir domain aldığımızda örnek veriyorum natro dan alıyoruz o gidiyor orta doğu teknik üniversitesine baş vuruyor orta doğu teknik üniversitesi icann kayıt yetkisi ile icann kaydı oluşturuyor bu saydıklarım 15 dakikada olabilir ama malum kamu kurumu ve tekel olduğundan dolayı canı istediği zaman işlemi yapıyor ondan sonra dns serverlerde bu değişiklik bilgisini nasıl okuyor napıyor bilmiyorum.

Aslinda pek oyle degil Mustafacim,
Yani .tr uzantisi haric ODTU nun bir rolu yok, .tr de ODTU zaten bu isten sogutur insani dedigin gibi,
Natro diger domainlerde direk TR satis mumessili, ama bunun tamamen kendi kullandigi DNS sunucularla ilgisi var,
Iste bir huy var eskiden kalma bu DNS sunuculardaki oda bekletme huyu, o bekletmeyi abartmamak lazim,

Sen domain i kiralarsin,
Kiralarken bir Name Server verirsin,
O Name Server da senin DNS sunucu bilgin olur,
O DNS sunucuda senin DNS kayitlarin tutulur,
Ana DNS ler Name Server a DNS yi sorar ve gider DNS den kayitlari sorgular,

Iste bu aradaki sorgular bir zaman bekletmesi sinsilesinden bazan taikilir,