EC-135 Eurocopter 450 Fuselage Kokpit (Cockpit) Çalışması

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar , bir zamanlar açmış olduğum ama devamını bir türlü getiremediğim "EC-135 Eurocopter Fuselage ile Mini titan e325 V1" konusunu , şöyle bi raftan indirip , tozlarını üfleyeyim dedim.Püfffffff... :laugh:

Şimdi daha uçmayı öğrenemedik , bu fuselageyi de takamadık , ne yapalım , canımız sıkıldı , Mehmet kardeşimize yaptığım kokpit gibi , bir de kendime yapayım istedim.İstedim de , benim şu mükemmelliyetçi yapım yüzünden , dandiri bir iş olmasın diyerek , azcık araştırma yaptım.Behhh arkadaş bu Ec-135 kaç çeşitmiş yahuu , gerçek manueller indirdim , havacılık terimlerini , saatlerin , ekranların anlamlarını biraz araştırayım didim , valla şaka bir yana bu aletleri uçurmak gerçek bir bilgi ve beceri gerektiriyor , az kalsın lisanssız pilot oluyordum araştırırken. :lol: :lol:

Gerçeğine birebir uygun , bilhassa daha büyük ölçekli çalışmalara da zemin olacak iyi bir araştırma ve çizim aşamasına girmiş bulunuyorum.Bu arada forumu malesef biraz ihmal ettim ama , arkadaş bir pfd (premium flight display) görüntüsü koskoca nette bu kadar zor bulunur mu yahu...Bir de bunlara daha grafik hazırlanacak.... :eek: ...Hakikaten bu sefer azcık daha zor işe soyundum , Allah utandırmasın diyerek , yapmış olduğum çalışmanın bir kısmını paylaşarak ipucu veriyorum.

Evvet arkadaşlar , karşınızda araklanmamış , kopyalanmamış , birebir teknik bilgilerle oluşturulmuş bir cızım geliyooor....Haydi iyi geceler..... :laugh:

Gelişmeleri bu konu başlığı altında zamanla paylaşmaya çalışacağım :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli

Vay kardeşim yine döktürmüş ve neler yapmış neler :bravo: Her çalışma bir öncesinden daha zor ve daha güzel olacak gibi ;)

Merakla gerçekleşme aşamalarını ve özellikle animasyonlu LCD kısmını bekliyoruz :D

Bir de her ne kadar 450 sınıfı olsada bizim Agusta kokpit daha büyük olacaktır herhalde. Kabacada olsa ölçüler belli mi acaba :rolleyes:

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli

Oooooo yeni bir proje başlıyor Hakan abimizden. Kimbilir ne güzellikler göreceğiz. :bravo:

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Vay kardeşim yine döktürmüş ve neler yapmış neler :bravo: Her çalışma bir öncesinden daha zor ve daha güzel olacak gibi ;)

Merakla gerçekleşme aşamalarını ve özellikle animasyonlu LCD kısmını bekliyoruz :D

Bir de her ne kadar 450 sınıfı olsada bizim Agusta kokpit daha büyük olacaktır herhalde. Kabacada olsa ölçüler belli mi acaba :rolleyes:
Sağol Mehmedim , ölçüler henüz netleşmedi , ama her halükarda senin kokpit daha geniş yüzeyli , bu EC-135'lerin konsolları biraz ufak oluyor.Ben çizimleri hazırlıyorum, oldukça zorlu bir çalışma olacak ama inşallah değecek.7 tane ekran var, daha koltukların arasındaki konsolun devamına girmedim bile.
Ölçü konusunda sıkıntım yok şükür , çizimi ölçekli yaptığım için , hangi sınıf olursa olsun , dilediğim gibi büyütüp , küçültebileceğim. :saygilar:

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli

Türker Akgün' Alıntı:
Oooooo yeni bir proje başlıyor Hakan abimizden. Kimbilir ne güzellikler göreceğiz. :bravo:

Rica ederim kardeşim , büyük bir fiyasko görme ihtimalimiz de var , ama kolları sıvadık bakalım , Allah utandırmasın... :saygilar:

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Rica ederim kardeşim , büyük bir fiyasko görme ihtimalimiz de var , ama kolları sıvadık bakalım , Allah utandırmasın... :saygilar:
Yaptıkların yapabileceklerinin teminatıdır Hakan abi, ben çok güzel olacağına adım gibi eminim. %p

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Multikopter

Hakan kardeşim, sen şimdi o paneli mi yapacaksın?! ??? Yapacağından eminim, ama ben yapmanı değil, niyetine girme cesaretini alkışlıyorum! :bravo:

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli

Omer Erkan' Alıntı:
Hakan kardeşim, sen şimdi o paneli mi yapacaksın?! ??? Yapacağından eminim, ama ben yapmanı değil, niyetine girme cesaretini alkışlıyorum! :bravo:
Ömer abi , henüz yapmadım zaten :laugh: , niyetlendim sadece , çok konuştuk , çok düşündük , iş bunu görsel olarak yapmak değil , iş ekranların yazılımı , ve ben deli gibi çizim yapıyorum her akşam , artık bu tür şeyleri yabancılarda görmek istemiyorum , yeterli teknolojimiz var şükür , araştırma da yapıyorum , usta bir elektronikçi ve usta bir yazılımcı kadroya girdi , ben grafikleri hazırlayıp , kasayı imal edicem , anlayacağın teknik kadro tamam :laugh:
Ha , bunca emeğin karşılığında ne elde edicez dersen , ben her yaptığım şeyden mutlaka maddi olmasa da manevi olarak bir tatmin duygusu ile , yanında edindiğim bilgi ve deneyimi çok bile görüyorum.Bunu yaparken öyle ufuklara daldım ki , kendimde her şeye dalacak cesareti görür olmaya başladım.
Neler öğrendim mesela , tasarım ve grafik becerimi bir üst basamağa atlattım , elektronik bilgilerimi hafiften artırdım , kalıplama , üretim teknikleri hakkında malzeme olarak da , teknik olarak da yeterli bilgim oldu , programdı , bilgisayardı , bu konularda da bir okyanus kadar çok olan bilgiden , birkaç damla nasiplendim.
Sonuç olarak bunlar beni hakikaten fazlası ile tatmin ediyor , haaa , ekstradan maddi bir katkısı olursa , yemek arkası tatlı gibi olacak :lollol:.Olmazsa da önemli değil.
Bir yandan da yeni nesile örnek olmaya çalışıyorum , azmedip bu işi bitirebilirsem , örnek olmalı onlara , çalışmak , araştırmak ve sonuca gitmenin minik bir örneği olsun , takdir edilmek , ya da pohpohlanmak değil tabiki bu çabamız.
Bu arada , kadroda bir de heykeltıraş da var , ölçeklere göre gerçekçi görünen pilotlar yapacağız :lollol:, benim hanım da pilot kıyafetleri için gönüllü terzi oldu , şimdi bu ekip ya koskocaman bir fosss çıkacak , ya da gerçekten takdire şayan bir iş çıkaracak.Bilemiyorum , bunu zaman gösterecek , Allah utandırmasın , kolları sıvadık bi kere....Güzel dileklerini sunan abi ve kardeşlerime şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.İyi geceler arkadaşlar.. :saygilar:

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli

Hakan'ım şimdi ben yazını okuyunca şöyle bir kadro kurduğunu anladım, doğru mu anlamışım :rolleyes:

--Sen (Grafik ve kasa imalatı)
--usta bir elektronikçi (montaj)
--usta bir yazılımcı (LCD Monitor)
--heykeltıraş (Pilot figurleri)
--Senin Hanım (Pilot figurleri)

Eğer bu ekip düzgün ve organize çalışır ise ben inanıyorum ki yapamayacağı bir şey olmaz :thumbup:

Bu arada ilk yaptığımız Agusta Kokpit çıraklık işi kalacak galiba :laugh: Bu ekibin performansına göre hemen 2.Kokpit siparişi vermem farz olabilir :D

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
... yeterli teknolojimiz var şükür , araştırma da yapıyorum , usta bir elektronikçi ve usta bir yazılımcı kadroya girdi , ben grafikleri hazırlayıp , kasayı imal edicem , anlayacağın teknik kadro tamam :laugh:
Hakan abi başta sen bütün kadro kolları sıvamışsınız anlaşılan. :bravo: Böyle bir kadroyla yapılamayacak bir iş yok bence. %p
İnşallah bu işin maddi getirisi de olur ve hatta yurtdışına dahi satış yapıp herkese örnek olursunuz. :thumbup:

Bol bol para kazanıpta büyük modeller falan alırsanız arada bende gelir uçururum onları izniniz olursa. :laugh: Böyle jet motorlularından falan almak lazım ürünler kendini göstersin diye. :lollol: :lol:

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan'ım şimdi ben yazını okuyunca şöyle bir kadro kurduğunu anladım, doğru mu anlamışım :rolleyes:

--Sen (Grafik ve kasa imalatı)
--usta bir elektronikçi (montaj)
--usta bir yazılımcı (LCD Monitor)
--heykeltıraş (Pilot figurleri)
--Senin Hanım (Pilot figurleri)

Eğer bu ekip düzgün ve organize çalışır ise ben inanıyorum ki yapamayacağı bir şey olmaz :thumbup:

Bu arada ilk yaptığımız Agusta Kokpit çıraklık işi kalacak galiba :laugh: Bu ekibin performansına göre hemen 2.Kokpit siparişi vermem farz olabilir :D
Kısmen ,büyük oranda doğru anlamışsın kardeşim ,
--Ben grafik tasarım ve kasa imalat
--Çinli kardeşlerden Lcd ekran :laugh: , elektronikçimiz büyük bir beyaz eşya firmasının Lcd televizyonlarına bakan servis şefi eniştem :laugh:
--Plc ve pic programlama yapabilen , henüz yeni tanıştığım , burada ikamet eden endüstriyel elektronik bölümü mezunu bir arkadaşımız
--Pilot figürleri imalatı , resim ve heykeltraş Cengiz Yurt abim.
--Üretilen pilotlara kıyafet dikimi , benim hanım ve yardımcı olacak komşu hanımlar , ablalar , teyzeler :laugh:
Çekirdek kadro bunlar , iş bunları organize etmek yine bana ait.Hepsi de iş sırasının kendilerine gelmesini bekliyorlar, ben planlarımı bitirir bitirmez :D

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan abi başta sen bütün kadro kolları sıvamışsınız anlaşılan. :bravo: Böyle bir kadroyla yapılamayacak bir iş yok bence. %p
İnşallah bu işin maddi getirisi de olur ve hatta yurtdışına dahi satış yapıp herkese örnek olursunuz. :thumbup:

Bol bol para kazanıpta büyük modeller falan alırsanız arada bende gelir uçururum onları izniniz olursa. :laugh: Böyle jet motorlularından falan almak lazım ürünler kendini göstersin diye. :lollol: :lol:
Türkerim , böyle işlerden bir türbinli parası kazanılır mı onu bilemem fakat , yurtdışı satış amaçlı bir işe soyunduğumuz gerçek, çinli kardeşler bu işte piyasayı kısır görmüş olmalılar ki , yapmaya gerek duymamışlar, haaa de ki başardık , deki satış da yaptık , belki türbinli alamam da , hayalimdeki 600'lük scaleyi yapıp sana uçurdacam söz kardeşim... :lollol: